Nieczytelne i zbyt szczegółowe przepisy o pracy zdalnej trzeba zmienić?

Prawo pracy Poprawmy prawo

Uproszczenie przepisów o pracy zdalnej, w tym uchylenie: przepisu nakazującego ustalanie wykonywania pracy zdalnej w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, regulaminie, porozumieniu z pracownikiem lub poleceniu, zakazu dyskryminacji pracownika wykonującego pracę zdalną jako zbędnego i dodatkowej informacji dla pracowników wykonujących pracę zdalną - zaproponował Czytelnik, w ramach naszej akcji Poprawmy prawo. Prawnicy twierdzą jednak, że ci pracodawcy, którzy pochylili się nad właściwym wdrożeniem pracy zdalnej, nie mają problemów z jej stosowaniem.

20.01.2025

Przedsiębiorca-krwiodawca w gorszej sytuacji od pracownika honorowo oddającego krew?

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Poprawmy prawo

Państwo powinno ponosić ciężar wynagrodzenia pracowników za ich dni wolne od pracy z tytułu oddania przez nich krwi – uważa Czytelniczka, która przepisy w tym zakresie zgłosiła do naszej akcji Poprawmy prawo jako przejaw dyskryminacji przedsiębiorców i nierówności wobec prawa. Według niej problematyczny jest także brak ekwiwalentu dla przedsiębiorców-krwiodawców. Prawnicy mają jednak wątpliwości co do słuszności akurat tego postulatu.

16.01.2025

Problem małoletnich uchodźców z Ukrainy rozwiązano - ubezwłasnowolnionych pozostał

Administracja publiczna Poprawmy prawo Ukraina

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy nie rozróżnia statusu uchodźcy wojennego, od tego czy jest osobą zdolną do czynności prawnych czy niezdolną. W praktyce osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie ma możliwości uzyskania dokumentu pobytowego, ponieważ nie ma profilu zaufanego. Nie może się uwierzytelnić i wygenerować dokumentu, chociaż teoretycznie ma do tego prawo. To rodzi problemy podczas przekraczania granicy.

16.01.2025

Mediacje w sprawach lekarskich nadal rzadkie, bo nie mają realnego wpływu

Prawo karne Zawody medyczne Poprawmy prawo

Niewiele spraw, które toczą się przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej lub sądem lekarskim, trafia do mediacji - choć te, które rozstrzygane są w ten sposób, w wielu przypadkach kończą się ugodą. Problemem jest to, że ani pacjenci, ani lekarze często nie widzą sensu, by w ten sposób negocjować. Nie ma bowiem możliwości umorzenia postępowania nawet w momencie, gdy obie strony tego chcą.

15.01.2025

Składka rentowa pobierana od emeryta jest niekonstytucyjna

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Poprawmy prawo

Na pobieranie składki rentowej od emerytów uwagę zwróciła Czytelniczka, która ten problem prawny zgłosiła do naszej akcji Poprawmy prawo. Jej zdaniem przepisy nakazujące opłacanie składek, a niegwarantujące świadczeń, naruszają art. 2 Konstytucji, co potwierdzają prawnicy. Jak twierdzą, problem można załatwić, dopisując wartość składki rentowej emeryta do konta emerytalnego. Finał akcji wkrótce; niebawem ogłosimy zwycięzców i opublikujemy raport.

15.01.2025

Co trzy głowy to nie jedna? Kolegialny organ na czele szkoły

Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Szkołą powinien zarządzać kolegialny organ, składający się z dyrektorów: ds. organizacyjnych, ds. finansowych i ds. dydaktycznych - uważa Czytelnik Prawo.pl, który zgłosił taki postulat w ramach akcji "Poprawmy Prawo". Byłoby to jednak rozwiązanie drogie, trudne legislacyjnie i niekoniecznie efektywne, choć - jak wskazują eksperci - warto przemyśleć delegowanie zadań przez dyrektora szkoły.

15.01.2025

Brak jasnych przepisów w sprawie tranzycji to ryzyko również dla lekarza

Prawo cywilne Pacjent Poprawmy prawo

W Polsce procedura tranzycji wciąż opiera się przede wszystkim na wytycznych, a nie przepisach, a osoba transpłciowa wciąż musi występować na drogę sądową i pozywać własnych rodziców. To problem również dla lekarzy, którzy nie wiedzą do końca, na czym opierać się w procesie diagnostycznym, a w konsekwencji narażają się na popełnienie błędu. Potrzebne są zmiany, które pomogą zarówno pacjentom, jak i medykom.

14.01.2025

Większa rola związkowców przy wyborze dyrektora szkoły

Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Obecna definicja reprezentatywnej organizacji związkowej w szkole jest dyskryminująca i premiuje większe organizacje, kosztem faktycznie obecnych w szkole - uważają nasi Czytelnicy. Chcą też zwiększenia roli związków zawodowych w decydowaniu o niektórych istotnych aspektach funkcjonowania szkoły, tj. w opiniowaniu jej planu finansowego.

14.01.2025

W przepisach podatkowych brakuje mediacji

Ordynacja Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Przepisy ordynacji podatkowej nie pozwalają obecnie skorzystać z mediacji w sprawach podatkowych. Eksperci rekomendują wprowadzenie takiej możliwości, co pomogłoby przyspieszyć postępowania podatkowe. Można sięgnąć do projektu sprzed kilku lat, który przewidywał wprowadzenie nowej procedury - rozwiązywania sporów między organami podatkowymi a zobowiązanymi z udziałem bezstronnej i neutralnej osoby trzeciej, czyli mediatora.

14.01.2025

Dodatkowa opłata cukrowa do likwidacji

Ordynacja Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Przedsiębiorcy muszą uiścić dodatkową opłatę cukrową, wynoszącą 50 proc. opłaty podstawowej, nawet przy minimalnym przekroczeniu terminu. Organ podatkowy nie może jej miarkować, ani od niej odstąpić. Sądy administracyjne coraz częściej orzekają, że przepisy o dodatkowej opłacie naruszają Konstytucję. Eksperci postulują zniesienie opłaty, zwracając uwagę, że opóźnienie w uiszczeniu opłaty cukrowej i tak jest rekompensowane odsetkami od zaległości podatkowych.

13.01.2025

Ulga mieszkaniowa na garaże - decyduje księga wieczysta

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Osoba sprzedająca nieruchomość uniknie podatku, jeśli uzyskane pieniądze zainwestuje np. w mieszkanie z przynależnym do niego garażem (bez księgi wieczystej). Jeśli jednak garaż ma oddzielną, własną księgę wieczystą, na jego zakup nie przysługuje już ulga. Eksperci postulują objęcie ulgą wszystkich garaży na równych zasadach.

11.01.2025

Przepisy o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej to bubel

Administracja publiczna Prawo pracy HR RODO Poprawmy prawo

Przepis kodeksu pracy nakazujący pracodawcom przechowywanie dokumentacji pracowniczej przez cały okres zatrudnienia pracownika i 10 lat po ustaniu zatrudnienia jest sprzeczny z unijnym rozporządzeniem RODO i niezasadny, jeśli weźmie się pod uwagę regulację k.p. mówiącą o 3-letnim terminie przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy. Prawnicy zgadzają się, że wymaga on pilnej zmiany.

09.01.2025

Personel niemedyczny bez norm pracy i regulacji dotyczących zarobków

Zawody medyczne Poprawmy prawo

Lista zmian, jakich oczekują pracownicy niemedyczni placówek ochrony zdrowia jest bardzo długa. Brakuje przede wszystkim norm pracy i jasnych wytycznych dotyczących wynagrodzenia. Parlamentarny Zespół ds. Personelu Niemedycznego Ochrony Zdrowia sytuację tej grupy zawodowej określił jako bardzo złą i zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem, jakie planuje podjąć działania, aby to zmienić.

07.01.2025

Skuteczność egzekucji spada - potrzebne zmiany w przepisach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Prawo pracy Poprawmy prawo

Wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia ogranicza możliwość egzekucji długu od coraz większej liczby dłużników. Komornicy, ale też prawnicy reprezentujący wierzycieli apelują o zmiany w przepisach, bo jak podkreślają, nadal część pracowników wykorzystuje przepisy, zatrudnia się na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem, by uniknąć egzekucji. Dodatkowo - jak wskazują - emeryci nie są tak chronieni - w ich przypadku kwota wolna od zajęcia wynosi do 75 proc. minimalnej emerytury.

02.01.2025

„Poprawmy prawo” - zgłoś przepisy do zmiany, wygraj dostęp do LEX

Prawo karne Samorząd terytorialny Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Poprawmy prawo Prawo autorskie Obrona cywilna

Prawo.pl i LEX rozpoczynają piątą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Chodzi o regulacje, które mają istotny wpływ na: wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych zapraszamy naszych Czytelników.

30.12.2024

Jakie przepisy do zmiany w obszarze zdrowia? Ostatnie dni na zgłoszenia

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja Poprawmy prawo

Jakie przepisy dotyczące szeroko rozumianego zdrowia powinno się jak najszybciej zmienić, poprawić? Gdzie ustawodawca powinien interweniować, bo przepisów w ogóle nie ma? Zachęcamy do przesyłania propozycji w ramach piątej edycji akcji "Poprawmy prawo" - czekamy na nie do końca roku. Do wygrania są atrakcyjne nagrody.

27.12.2024

Zmiana prawa może pomóc osobom głuchym w dostępie do rynku pracy

Prawo pracy Poprawmy prawo Niepelnosprawność

Opracowanie nowych wytycznych dla lekarzy medycyny pracy, które pozwolą im na przyznawanie osobom głuchym z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności orzeczeń o zdolności do pracy, postuluje Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych. Umożliwi to osobom głuchym podejmowanie zatrudnienia w zawodach dla nich niedostępnych z powodu niepełnosprawności słuchu, które z powodzeniem osoby głuche wykonują w innych krajach. Petycja trafiła do resortów pracy i zdrowia. Zdaniem ekspertów jest to postulat do rozpatrzenia i uznania.

17.12.2024

Wulgarne słowo „[...]”. Sąd ukrywa, o jaki znak towarowy toczy się spór

Prawo gospodarcze Poprawmy prawo Własność intelektualna

Skarżąca nie zgodziła się także ze stanowiskiem organu, iż zgłoszony znak towarowy sprzeczny jest z dobrymi obyczajami, albowiem zawiera wulgarne słowo [...] dookreślające wyraz [...] – czytamy w uzasadnieniu wyroku. W innej sprawie ważna okazała się zmiana nazwy przystanku kolejowego: z […] na […]. To tylko przykłady absurdów, do jakich prowadzi nadmierna anonimizacja w wyrokach dotyczących własności intelektualnej.

17.12.2024

Pracodawca ma prawo wystąpić do sądu pracy, by pracownik wykonał ugodę, którą zawarł

Prawo cywilne Prawo pracy Poprawmy prawo

Do naszej akcji Poprawmy prawo zgłoszony został przepis kodeksu pracy, na podstawie którego niewykonana przez pracownika ugoda pozasądowa może zostać wykonana po nadaniu ugodzie klauzuli wykonalności. Zdaniem prawników przepis chroni pracodawcę przed skutkami niewykonanej przez pracownika ugody. Daje bowiem możliwość jej wyegzekwowania w trybie egzekucji sądowej. Przepis został jednak tak skonstruowany, że finalnie zabezpiecza interes również pracownika.

13.12.2024

We franczyzie rządzi silniejszy

Rynek Poprawmy prawo Franczyza

Sieci franczyzowe, do których chcą wejść mali przedsiębiorcy, nie zawsze chcą negocjować umowę. Często narzucają swoje warunki. Franczyzobiorca i jego bliscy czy znajomi wspólnie podpisują też weksle in blanco albo nawet oświadczenia notarialne o poddaniu się egzekucji. Grzechów niektórych franczyzodawców jest znacznie więcej. Dlatego coraz częściej mówi się o konieczności kompleksowego uregulowania franczyzy. Raz już taki projekt powstał. Trafił jednak do kosza, tuż po tym, jak skończyła się kadencja Sejmu.

10.12.2024