Prawo.pl
Dobra kondycja zwierzęcia wcale nie musi świadczyć o tym, że dalsze jego pozostawanie u aktualnego właściciela lub opiekuna nie zagraża jego życiu lub zdrowiu. W szczególności, gdy właściciel nie zapewnia mu właściwego schronienia przed chłodem, upałem, deszczem lub śniegiem. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.
Marek Sondej
28.01.2023
Prawo karne
Niealimentacja, podobnie jak utrudnienia kontaktów z dzieckiem, jest nadal jednym z głównych grzechów polskich rodziców, którzy się rozstali. Zdarzają się też tacy, którzy próbują uzyskać np. niższe alimenty wskazując na to, że nie płacą, i tłumacząc trudną sytuacją finansową. Sędziowie przypominają jednak, że może to być argument - co najwyżej - w postępowaniu o pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Aleksandra Partyk
28.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Skierowanie pozwu o ochronę dób osobistych przeciwko sędziemu przez prawomocnie skazanego przestępcę, nie podważa bezstronności sędziego. Gdyby w takich sprawach stosować automatyzm, oskarżeni i skazani zyskaliby nieograniczone narzędzie do blokowania toczących się z ich udziałem postępowań - orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie w sprawie odmowy odroczenia kary.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.01.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Systematyczne gromadzenie danych biometrycznych i genetycznych każdej osoby, której przedstawiono zarzuty, dla celów ich rejestracji policyjnej, jest niezgodne z wymogiem zapewnienia wzmocnionej ochrony w odniesieniu do przetwarzania wrażliwych danych osobowych - stwierdził w wydanym 26 stycznia br. wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
27.01.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja RODO
Mijają dwa lata od publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył jedną z przesłanek legalnej aborcji. Już wtedy prawnicy alarmowali, że będą problemy - w tym ze stosowaniem dwóch pozostałych przesłanek. Prezydent obiecywał nową ustawę - nic z tego nie wyszło. Kobiety trafiają do aborcyjnego podziemia lub szukają pomocy za granicą. Lekarze zasłaniają się wyrokiem, choć w ocenie prawników, w wielu przypadkach mają podstawy, by legalnie wykonać zabieg.
Katarzyna Nocuń Patrycja Rojek-Socha
27.01.2023
Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Warsztaty m.in. z zakresu cyberbezpieczęństwa, przeciwdziałania hejtowi, niedozwolonych klauzul umownych czy egzekwowania odszkodowań, konkurs "Koło Tortury", liczne aukcje internetowe m.in. obrazów, zdjęć ale i przejazdu wybranym tramwajem z prezesem MPK Poznań - tak radcy prawni, m.in. z Poznania wspierają w tym roku Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Patrycja Rojek-Socha
27.01.2023
Wymiar sprawiedliwości

Ustawy przyjęte przez Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia 2023

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Zmiany w Kodeksie wyborczym, ustawę o Fundacji rodzinnej, budżet na 2023 rok, przepisy wprowadzające świadczenia za długoletnią służbę dla funkcjonariuszy podległych MSWiA i MON, kolejne przepisy deregulacyjne i szereg istotnych zmian w Kodeksie Postępowania Karnego, Kodeksie Karnym – uchwalił Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia. Posłowie przegłosowali też poprawki Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej i uchwali Plan Strategiczny dla wspólnej polityki rolnej UE na lata 2023–2027.
Robert Horbaczewski
26.01.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Krajowa Rada Kuratorów przeanalizowała kuratorskie wynagrodzenia na przestrzeni 13 lat. Ostatnie - z 2022 r. przyrównała do przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z grudnia 2022 r. i poinformowała, że przykładowo starszy kurator mimo ubiegłorocznych podwyżek ma pensję o 1 927 zł niższą. MS podkreśla, że to kwota bez np. dodatków a przeciętne wynagrodzenie kuratorów w 2022 r. było o około 3 tys. zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
Patrycja Rojek-Socha
26.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Od 17 do 21 lutego trwać będzie próbny egzamin zawodowy dla aplikantów radcowskich, którzy ukończyli aplikację w grudniu 2022 roku. Odbędzie się online, można się na niego zgłaszać przez platformę e-KIRP od 1 do 8 lutego 2023 roku. Co ważne, jest bezpłatny i ma pomóc kandydatom na radców w sprawdzeniu swojej wiedzy.
Patrycja Rojek-Socha
26.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Przekazanie do właściwości Naczelnego Sądu Administracyjnego spraw dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych budzi wątpliwości o charakterze konstytucyjnym, a instytucja „testu niezależności" jest niebezpieczna, ponieważ w praktyce negatywnie wpłynie na sprawność i czas trwania postępowań sądowych – mówi wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych.
Patrycja Rojek-Socha
26.01.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przypadki odmowy orzekania starych "sędziów" z "nowymi" będą trafiały do rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego - zapowiada pierwsza prezes tego sądu Małgorzata Manowska. I precyzuje, że jedną z takich spraw jest oświadczenie o odmowie orzekania przez prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Piotra Prusinowskiego.
Krzysztof Sobczak
25.01.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Powierzenie Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu spraw dyscyplinarnych sędziów spowoduje istotne przeciążenie NSA, zagrażające jego prawidłowemu funkcjonowaniu. Co więcej, aktualny tryb powoływania sędziów wciąż nie daje wystarczających gwarancji niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej - wskazuje w swojej opinii dla Senatu, dotyczącej noweli o SN Rzecznik Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
25.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Skarga kasacyjna, która nie spełnia wymogów formalnych określonych w przepisach Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, uniemożliwia Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu podjęcie czynności kontrolnych w zakresie prawidłowości rozstrzygnięcia dokonanego przez sąd I instancji. Do takiego wniosku doszedł NSA i oddalił jednostronicową skargę kasacyjną.
Wiesława Moczydłowska
25.01.2023
Prawnicy Doradca podatkowy
Prokurator Krajowy nie chciał udostępnić MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury informacji dotyczącej m.in. wynagrodzeń zasadniczych, premii, nagród w Prokuraturze Krajowej. Uzasadniano to tym, że chodzi o informacje przetworzoną, wymagającą poniesienia do jej uzyskania ogromnych nakładów. Nie zgodził się z tym Wojewódzki Sąd Administracyjny, a NSA oddalił właśnie prokuratorską kasację.
Patrycja Rojek-Socha
24.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Prawo o prokuraturze pozwala na przyznanie prokuratorom pomocy finansowej w postaci pożyczki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Ma to być jeden z elementów ustawowych gwarancji niezależności. Problem w tym, że oprocentowanie wynosi tyle, ile inflacja zapisana w ustawie budżetowej. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury apeluje o pilne zmiany legislacyjne.
Patrycja Rojek-Socha
23.01.2023
Prokuratura Prawo pracy
Sąd Najwyższy wydał precedensowy wyrok dotyczący pracowników sądów. Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN uznała, że kierownikowi sekretariatu w sądzie nie trzeba wypowiadać warunków pracy i płacy, gdy odwołuje się go z pełnionej funkcji bez zmiany stanowiska pracy. Tym samym wyłączono stosowanie Kodeksu pracy, przyznając pierwszeństwo przepisom ustawy o pracownikach urzędów państwowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Jawność oświadczeń majątkowych to jedno, wiedza o tym, u kogo sędzia ma dług, to zupełnie inna sprawa, która dodatkowo może negatywnie odbić się na rozstrzyganych przez niego sprawach. I nie chodzi tylko o próby wyłączenia sędziów, ale też np. o wywieranie na nich nacisków - mówią prawnicy, przychylając się do niedawnego apelu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.
Aleksandra Partyk
21.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Podstawą rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. A to oznacza rozkład we wszystkich sferach - uczuciowej, gospodarczej oraz fizycznej. W przepisach nie ma określonego terminu, sądy przyjmują jednak, że powinno to być minimum kilka miesięcy. Pożegnalny kontakt intymny, zapewnienia o ciepłych uczuciach do jeszcze obecnej żony, w szybkim zakończeniu związku raczej nie pomogą.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
21.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Przez niemal trzy lata trwało dochodzenie odpowiedzialności wobec prokurator w stanie spoczynku, która doprowadziła do stłuczki drogowej. Zaangażowani byli też kolejni szefowie Prokuratury Krajowej, którzy nie godzili się z umorzeniem postępowania z powodu społecznej znikomej szkodliwości czynu. A Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej pozostawił sprawę bez rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych zwrócił się z prośbą do prezesów sądów okręgowych o zabezpieczenie środków finansowych na wypłatę dla kuratorów zawodowych ryczałtu w sytuacjach wymagających używania samochodów prywatnych do celów służbowych. To uregulowanie wejdzie w życie wraz z nowelizacją ustawy o kuratorach sądowych, czyli 5 kwietnia 2023.
Patrycja Rojek-Socha
20.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Definicja mobbingu zawarta w Kodeksie pracy wskazuje na konkretne przesłanki, które muszą być spełnione i to łącznie. Dlatego - jak podkreślają prawnicy - sprawy tego typu są skomplikowane, trwają długo, a i tak rozstrzygnięcia rzadko są satysfakcjonujące dla pracownika. Bywa też, że sąd mobbingu "nie widzi", ale rekompensatę i tak zasądza, bo pracodawca nie wypełnił swoich obowiązków.
Patrycja Rojek-Socha
20.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to klasyczny przykład intencyjnego tworzenia prawa, konstrukcji pod wypłatę pieniędzy z unijnego Krajowego Planu Odbudowy - mówi Piotr Prusinowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje, że gdy władza już ten cel zrealizuje i będzie miała inny, to może też to i inne prawa dowolnie zmieniać.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.01.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uznała za słuszne uchylenie immunitetu sędziemu, który orzekał w sytuacji, gdy prokuratorami oskarżającymi w sprawach byli jego żona i szwagier. Sąd Najwyższy stwierdził, że obwiniony działał świadomie i celowo, czym naraził na szwank interes wymiaru sprawiedliwości. Sąd karny ma też wyjaśnić, czy istotnie sędzia zmienił datę na formularzu sądowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, zwróciło się właśnie do Senatu RP o odrzucenie uchwalonej przez Sejm 13 stycznia 2023 r. ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, tej samej która przenosi dyscyplinarki sędziowskie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Adwokatura podkreśla przy tym, że takie uregulowanie jest naruszeniem Konstytucji.
Patrycja Rojek-Socha
19.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Rola Funduszu Powierniczego dla Ofiar Międzynarodowego Trybunału Karnego i reparacji dla ofiar konfliktów zbrojnych - to temat zaplanowanego na poniedziałek, 30 stycznia 2023 r., o godz. 18:00 webinaru. Jego organizatorem jest Projekt Sunflowers, czyli zespół wybitnych prawników, który podjął się docierania do świadków zbrodni popełnionych podczas wojny w Ukrainie.
Krzysztof Sobczak
19.01.2023
Prawo karne Prawnicy
Sędzia lub asesor, który chce się przenieść na inne miejsce służbowe, a jego wniosek nie został uwzględniony, może złożyć kolejny dopiero po trzech latach. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich narusza to zasadę niezawisłości sędziowskiej i może być narzędziem do wpływania na sędziów, asesorów, którzy z jakichkolwiek przyczyn, w tym od nich niezależnych, rozważają zmianę miejsca zamieszkania i tym miejsca pracy.
Patrycja Rojek-Socha
19.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Rada Legislacyjna przy premierze pozytywnie ocenia reformę prawa spadkowego. I ma nadzieję, że reforma ta będzie kontynuowana, ponieważ prawo spadkowe stanowi dziedzinę o wysokiej doniosłości społecznej i gospodarczej, wpływając na stosunki majątkowe obywateli. Szczególnie ważna jest problematyka testamentów, a kwestie są jeszcze nieuregulowane, chociażby testamenty małżeńskie lub szerzej - wspólne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2023
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Upływ czasu nie może mieć wpływu na wymiar kary dyscyplinarnej zastosowanej wobec prokuratora, ale mamy obowiązek brania pod uwagę, co się od tego momentu działo - orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego i utrzymała w mocy upomnienie. Chociaż prokurator zwlekał z podjęciem czynności procesowych nawet trzy lata i wobec przewlekłości naraził Skarb Państwa na wypłatę odszkodowania stronom postępowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2023
Prawnicy Prokuratura

Emeryci walczą o dostęp do uzasadnień wyroków w sprawach ubezpieczeniowych

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Emeryci alarmują: wiele wyroków w sprawach emerytalnych, w drugiej instancji, jest wydawanych bez pisemnego uzasadnienia. Chcąc poznać motywy sądu, rozważają składanie wniosków przynajmniej o udostępnienie nagrań lub stenogramów z rozpraw. Zdaniem prawników, udostępnienie nagrania z ogłoszenia wyroku, po jego ewentualnej anonimizacji, powinno być możliwe.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uchyliła uchwałę zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej o zawieszeniu sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Piotra Gąciarka w czynnościach służbowych. Uchwała Izby z 2021 r. była niezasadna, podobnie jak i zarządzenie prezesa tego sądu o zawieszeniu. Sędzia Gąciarek, odmawiając orzekania, przejawił troskę o powagę sądu i interesy służby - podkreślił Sąd Najwyższy. Teraz sędzia może wrócić do orzekania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.01.2023
Prawo karne Prawnicy