- Dlatego uniwersyteckie kliniki prawa powinny być włączone do systemu nieodpłatnej pomocy prawnej - napisał Rzecznik do Ministerstwa Sprawiedliwości.
Będą zmiany w systemie
Wystąpienie RPO ma związek z pracami nad nowelizacją ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (UD494). Rzecznik zaleca włączenie do systemu nieodpłatnej pomocy prawnej uniwersyteckich poradni prawnych.
Czytaj: Bezpłatna pomoc prawna nie dla każdego, ale nie będzie oświadczenia o sytuacji finansowej>>
Jak zauważa RPO, jego biuro od lat z powodzeniem współpracuje z działającymi przy wydziałach prawa na uniwersytetach klinikami prawa, które w profesjonalny sposób, pod nadzorem doświadczonych prawników świadczą pomoc prawną osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Tego rodzaju poradnie mają często wieloletnie doświadczenie organizacyjne i merytoryczne w świadczeniu pomocy prawnej.
W piśmie do resortu sprawiedliwości zastępca RPO Stanisław Trociuk zwraca uwagę, że w oparciu o porozumienie zawarte w 2016 r., studenci rozpatrujący w poradniach prawnych sprawy obywateli mogą informować Biuro RPO o dostrzeżonych problemach systemowych.
Czytaj też: Zadania powiatu w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego >>
Studenci mogą to robić
W ocenie RPO uniwersyteckie poradnie prawne są w stanie realizować zadania polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej w sposób równie rzetelny jak adwokaci, radcowie prawni i organizacje pozarządowe, którym powierzono prowadzenie punktów pomocy prawnej. Włączenie tych podmiotów do systemu nieodpłatnej pomocy prawnej w oczywisty sposób przyczyni się do usprawnienia realizacji celów nowelizowanej ustawy.