Prawo.pl
Wzrasta liczba testamentów rejestrowanych w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT) - informuje Krajowa Rada Notarialna. Pod koniec stycznia zarejestrowano ich już ponad 233 tys. Z drugiej strony, jak pokazują badania sondażowe i potwierdzają prawnicy, Polacy nadal podchodzą do tego problemu niefrasobliwie
Patrycja Rojek-Socha
05.03.2019
Prawo cywilne
Problematyka legitymacji procesowej wzbudza poważne wątpliwości tak w doktrynie jak i w orzecznictwie - twierdzi prof. Grzegorz Jędrejek. I dodaje, że prawo nie opisuje tej instytucji jednoznacznie, więc wiele zależy od wykładni i interpretacji.
Krzysztof Sobczak
05.03.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Ulicami Warszawy przejdzie we wtorek, 5 marca, manifestacja pod hasłem "Ostatki u premiera". Jej głównym organizatorem jest NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa, ale w akcję włączyły się też inne związki. Jednak nie wszystkie - Ad Rem, który protesty pracowników sądów organizuje od grudnia - zgromadzenia zorganizuje m.in. we Wrocławiu, Bytomiu i Krakowie.
Patrycja Rojek-Socha
04.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Zmiany w Regulaminie Sądu Najwyższego wprowadziło rozporządzenie prezydenta z 11 lutego br. Z ich powodu o przejściu w stan spoczynku zdecydował prezes Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki. Uzasadniał, że „nieuchronnie prowadzić będą do głębokiej destrukcji pracy" jego izby, "chaosu i narastania zaległości”.
Patrycja Rojek-Socha
04.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Szef warszawsko-praskiej prokuratury twierdzi, że nie ma nic przeciwko udziałowi prokuratorów w "tygodniu konstytucyjnym", a swój niedawny sprzeciw w tej sprawie wyjaśnia "niezależnymi od niego kontrowersjami i komentarzami różnych środowisk politycznych związanych z projektem".
Krzysztof Sobczak
04.03.2019
Prawnicy Prokuratura
Rzecznik dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego tego sądu w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej w związku z jej niedawną wypowiedzią, w której stwierdziła, że "pragnie zemsty" w związku z działaniami obecnej władzy wobec wymiaru sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
04.03.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Z roku na rok zmniejsza się liczba wniosków o przedterminowe warunkowe zwolnienie, coraz mniej jest ich też uwzględnianych. Z jednej strony to efekt tego, że już 58 proc. więziennej populacji stanowią recydywiści, z drugiej ułomności prognozy kryminalistycznej - podstawy warunkowych zwolnień. Zdaniem ekspertów to trend niepokojący z punktu widzenia resocjalizacji i pracy ze skazanymi.
Patrycja Rojek-Socha
04.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Waga czy długość aktów prawnych nie powinny być najważniejszym kryterium w ocenie legislacji. Jest wiele przykładów inicjatyw legislacyjnych, które z jednej strony zwiększają liczbę publikacji w Dzienniku Ustaw, ale z drugiej są oczekiwane przez przedsiębiorców – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.
Jolanta Ojczyk
04.03.2019
Prawo gospodarcze

Szef prokuratury skarży na adwokata Dubois

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
"Psim obowiązkiem prokuratury jest zapoznać obrońców i podejrzanych ze wszystkimi dowodami" - powiedział adwokat Jacek Dubois. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zażądał postępowania dyscyplinarnego w tej sprawie, a ponieważ adwokackie organy dyscyplinarne odmówiły, skierował kasację do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
03.03.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Z badań prowadzonych w Polsce i w krajach, w których opieka naprzemienna praktykowana jest od dawna wynika, że proponowane w projekcie nowelizacji kodeksu rodzinnego zmiany pozwalające na szersze stosowanie tej formy mogą przynieść korzystne rezultaty.
Michał Kubalski Tomasz Gołembiewski Ewelina Gee-Milan
02.03.2019
Prawo rodzinne

W Polsce przygoda z LegalTech dopiero się zaczyna

Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Na świecie w roku 2018 inwestycje w Legaltech poszybowały do poziomu 1,6 mld USD, rok bieżący zapowiada się podobnie. Wierzę, że Global Legal Hackathon, jego atmosfera i pozytywna energia, sprawi, że w Polsce też pojawią się pomysły na technologie przydatne dla rynku pomocy prawnej – mówi Marcin Zręda
Jolanta Ojczyk
02.03.2019
Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Pierwsza Prezes SN nie chce udostępniać umów podpisanych z pracownikami funkcyjnymi z powodu ochrony prywatności tych osób. Uważa też, że skargi obywateli w tym zakresie powinny być rozpatrywane przez sądy powszechne nie administracyjne. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie 13 marca br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.03.2019
Prawo cywilne Prawnicy Prawo pracy
Projekt ustawy o postępowaniu wobec nieletnich przewiduje tworzenie ośrodków kuratorskich. Eksperci i sami kuratorzy podkreślają, że częstsze korzystanie z nich, w przypadku trudnej młodzieży jest wskazane i przynosi efekty. I nie mają wątpliwości, że jest to szansa, by dzieci, pozostając w swoim środowisku, wśród swoich bliskich, przeszły terapię i m.in. ukończyły szkołę.
Patrycja Rojek-Socha
02.03.2019
Wymiar sprawiedliwości

Rodzic, który zmienia płeć, dzieci pozywać nie musi

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Pozew o ustalenie płci metrykalnej osoby transseksualnej powinien być wytoczony przeciw rodzicom powoda. Nie można zatem oddalić powództwa z tej przyczyny, że powód odmawia podania danych osobowych jego dzieci. Płeć rodzica nie wpływa na zakres władzy rodzicielskiej - przyjął Sąd Najwyższy. Wyrok SN komentują eksperci.
Aleksandra Partyk
02.03.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Prawnicy warszawskiego biura Dentons, na prośbę Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zaangażowali się w sprawę rodziny z Tadżykistanu. Zrobili to w ramach wspierania pro bono spraw z zakresu praw człowieka - Program Litygacji Strategicznej.
Patrycja Rojek-Socha
01.03.2019
Rynek
Zgodnie z przepisem z 2014 r. po 10 latach od zdania egzaminu adwokackiego wygasa prawo złożenia wniosku o wpis na listę adwokatów. Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia, że to ogranicza konstytucyjne prawo dostępu do zawodu oraz zasadę demokratycznego państwa prawnego. Wcześniej prawo pozwalało na taki wpis bezterminowo.
Patrycja Rojek-Socha
01.03.2019
Prawnicy
Sąd w Płocku zdecydował w październiku, że mężczyzna, który odbył wcześniej karę za nadużycia seksualne wobec nieletnich, może opuścić Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, ale musi kontynuować terapię. Teraz - jak ustaliło Prawo.pl - sąd drugiej instancji oddalił apelację prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
01.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
W Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym przebywa obecnie - jak ustaliło nieoficjalnie Prawo.pl - 65 osób. Obrońcy praw człowieka od dawna alarmują, że i placówka i przepisy na mocy, których byli skazani są tam kierowani, wymagają zmian. W ocenie RPO powinien powstać międzyresortowy zespół, który przeprowadzi kompleksową nowelizację ustawy o Gostyninie.
Patrycja Rojek-Socha
01.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Pytanie o powody skreślenia z listy adwokatów okazało się najtrudniejsze na egzaminach na aplikację radcowską i adwokacką. Najlepiej kandydaci na aplikantów adwokackich odpowiadali na pytania z kodeksu karnego, a kandydaci na aplikantów radcowskich z kodeksu rodzinnego
Monika Sewastianowicz
01.03.2019
Prawnicy Strefa aplikanta
Do zespołu z początkiem marca, na stanowisko Counsel, dołącza adwokat dr Anne-Marie Weber-Elżanowska. Odpowiedzialna będzie za prowadzenie German Desk oraz wsparcie rozwoju praktyki rynków kapitałowych.
Patrycja Rojek-Socha
28.02.2019
Rynek
Dość słabo wypadła Polska w najnowszym raporcie dotyczącym praworządności, opracowanym przez World Justice Project. Ze wskaźnikiem 0,66 jest to 18 miejsce w regionie i 27 w świecie, ale dość daleko za krajami o ugruntowanej demokracji. Zarówno pod względem wysokości wskaźnika jak i miejsca w rankingu pozycja Polski w tym roku obniżyła się.
Krzysztof Sobczak
28.02.2019
Wymiar sprawiedliwości
Służba Ochrony Państwa powstała 1 lutego 2018 roku zastępując Biuro Ochrony Rządu. Jej głównym celem jest ochrona najważniejszych osób w państwie. Kontrola Najwyższej Izby Kontroli rozpocznie się 20 czerwca i obejmie wszystkie służby podległe MSWiA.
Patrycja Rojek-Socha
28.02.2019
Policja
Prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego senacką poprawkę do Ustawy 2.0, gwarantującą sędziom Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dożywotne zatrudnienie na uczelniach. Zdaniem prezydenta przepis ten narusza autonomię uczelni.
Krzysztof Sobczak
28.02.2019
Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Liczba spraw skierowanych przez sądy do mediacji wzrosła z 17 811 w 2015 roku do 26 809 w 2018. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, powodzeniem zakończyło się w ubiegłym roku 7090 mediacji – i był to o 2762 przypadki lepszy wynik niż w 2015 r. Jednak tą metodą rozstrzygniętych zostało zaledwie ok. 0,6 promilla spraw trafiających do sądów.
Krzysztof Sobczak
28.02.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

WSA: Tylko nagła choroba uzasadnia przywrócenie terminu

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Jeśli strona choruje przewlekle, to nie ma podstaw do przyjęcia, że sam stan jej zdrowia uzasadnia przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia. Inaczej jest, gdy strona niespodziewanie się rozchoruje i nie ma możliwości złożenia pisma za pośrednictwem innej osoby - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
Aleksandra Partyk
28.02.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Wprowadzenie mnożnikowego systemu wynagrodzeń, uregulowanie kwestii związanych z oceną pracowników, określenie procedur rekrutacji oraz warunków jakie musi spełnić kandydat - to główne założenia ustawy o pracownikach sądów i prokuratur, które opublikowała NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa.
Patrycja Rojek-Socha
28.02.2019
Wymiar sprawiedliwości
W 2008 r. panu Lucjanowi zarzucono kradzież roweru o wartości 400 zł. Był niepoczytalny więc prokuratura wniosła o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zakładzie zamkniętym. Sąd się zgodził i mężczyzna trafił do szpitala psychiatrycznego na 10 lat. Teraz Sąd Najwyższy uwzględnił kasację RPO w tej sprawie.
Patrycja Rojek-Socha
28.02.2019
Wymiar sprawiedliwości
Doradcami spółki byli partner Dariusz Tokarczuk oraz radca prawny Paweł Wasiel. Chodzi o finansowanie udzielone KGHM Polska Miedź S.A. przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w kwocie 450 mln zł.
Patrycja Rojek-Socha
27.02.2019
Rynek
W 2018 r. w życie weszło 14,6 tys. stron nowych aktów prawnych, czyli aż o 46 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z raportu Grant Thornton. Jest mniej, ale jakość stanowionego prawa nadal pozostawia wiele do życzenia, a to za sprawą braku merytorycznej pracy w parlamencie i ekspresowego tempa uchwalania.
Jolanta Ojczyk
27.02.2019
Prawnicy Prawo gospodarcze
Przyspieszenie postępowań sądowych jest głównym celem zmian proponowanych w rządowym projekcie zmian kodeksu postępowania karnego. - Idea generalnie słuszna, ale czy ceną za przyspieszenie postępowań nie będzie naruszanie praw człowieka - zastanawiają się eksperci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
27.02.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości