Prawo.pl
Sąd wskazał, że nie należy stosować oprogramowania szpiegującego (w tym Pegasus) do gromadzenia dowodów przez służby policyjne i specjalne. W polskich przepisach brakuje nie tylko zakazu stosowania takiego oprogramowania przez policję i ograniczenia jego stosowania przez służby specjalne, ale też realnej ochrony przed możliwością zmanipulowania komunikatu - pisze Jacek Kudła, biegły sądowy, ekspert w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych.
Jacek Kudła
06.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Policja
Warszawski sąd rejestrowy (w zawodowym składzie sędziowskim) utrzymał wpis do rejestru przedsiębiorców KRS likwidacji spółki prowadzącej „Radio Dla Ciebie” - poinformowało we wtorek w oświadczeniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pierwsze rozstrzygnięcie, które zapadło w związku ze skargą na wcześniejsze postanowienie referendarza w tej sprawie.
Inga Stawicka
06.02.2024
Spółki
Jak słuchać świadków, osoby poszkodowane zbrodniami w czasie wojny w Ukrainie? Jak chronić je przed powtórną traumą - tym kwestiom poświęcona będzie III część Webinarium Sprawiedliwość naprawcza, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 12 lutego 2024 r. Organizuje je m.in. Fundacja Sunflowers, która uruchomiła także aplikację do zbierania informacji o dowodach zbrodni prawa międzynarodowego popełnionych w Ukrainie i szkodach poniesionych w związku z trwającą tam wojną.
Patrycja Rojek-Socha
06.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Propozycja zawarta w projekcie nowelizacji ustawy o KRS dotycząca wygaszenia mandatów sędziowskich obecnych sędziów/członków Rady wiąże się z przerwaniem ich czteroletniej kadencji zagwarantowanej w art. 187 ust. 3 Konstytucji, co może budzić wątpliwości - wskazuje RPO, zaznaczając, że tym razem jest to uzasadnione, bo Rada, w obecnym składzie, nie jest zdolna do sprawnego wywiązywania się z roli strażnika niezawisłości sędziów i niezależności sądów.
Patrycja Rojek-Socha
06.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości jest bezdyskusyjna – jeden zakres dotyczy usprawnienia i uproszczenia procedur, zaś druga - pilniejsza i znacznie ważniejsza kwestia, to uregulowanie statusu sędziów – tzw. neo-sędziów oraz wydanych przez nich orzeczeń. Trzeba do tego podejść pragmatycznie, inaczej czeka nas paraliż sądownictwa - pisze Ewa Pawłowska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie z tzw. wydziału frankowego, adwokat w latach 2010-2022.
Ewa Pawłowska
06.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ponad 80 proc. ankietowanych adwokatów uważa, że sporządzanie uzasadnień wyroków w sprawach karnych na formularzu utrudnia przygotowanie m.in. apelacji, a blisko 85 proc., że taka forma może naruszać rzetelność procesu. Podobne wątpliwości mają sędziowie, którzy przyznają, że trudniej im uzasadnić wyrok, a formularze zamiast ułatwić - utrudniają. NRA, bazując na wynikach badań, wystąpiła właśnie z petycją o uchylenie przepisu.
Patrycja Rojek-Socha
06.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Starsza, schorowana osoba trafia na Szpitalny Oddział Ratunkowy przywieziona tam przez bliskich. Gdy zostanie jej udzielona pomoc, nikt się po seniora nie zgłasza. W takiej sytuacji możemy mówić o porzuceniu tylko w potocznym rozumieniu. Według przepisów formalne porzucenie jest karane tylko wówczas, gdy zostawiona osoba nie ma zapewnionej opieki ze strony innych osób. Tym czasem na SOR-ze senior dostaje opiekę.
Katarzyna Nocuń
06.02.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Za rok będzie można zarejestrować stowarzyszenie na takich samych zasadach jak spółki, czyli przy pomocy specjalnego portalu. Wystarczy wypełnić wzór statutu i przesłać z wnioskiem. Opłata sądowa wyniesie 125 zł. Projekt w tej sprawie wpłynął właśnie do Sejmu. Nie zastępuje on obecnej ścieżki rejestracji stowarzyszeń, jest natomiast w stosunku do niej rozwiązaniem dodatkowym.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.02.2024
Prawo cywilne
Odpis prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu daje pełne prawo kredytobiorcy do złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki. Sąd wieczystoksięgowy nie powinien go oddalić, powołując się na brak podstawy prawnej do jej wykreślenia a tym samym zmuszać wnioskodawcę do korzystania z dłuższego i bardziej złożonego postępowania - pisze Elżbieta Jóźwiak, radca prawny w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Elżbieta Jóźwiak
05.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Pieszy pod wpływem alkoholu spowodował wypadek drogowy, który skończył się poważnymi uszkodzeniami ciała motocyklisty. Sprawca został skazany na trzy lata w zawieszeniu i dano mu dozór kuratora. Sąd Najwyższy orzekł, że niesłusznie. Wyrok został uchylony. Dozór jest obowiązkowy wobec młodocianego sprawcy tylko przestępstwa umyślnego, a nie jak w tym wypadku – nieumyślnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.02.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ota Pavel zauważył, że sztuką jest iść powoli i rozglądać się wokół siebie, a nie gnać szybko i niczego nie rozumieć. Prostsza wersja tego przesłania głosi, że pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł. Często piszę, że zmorą postępowań w Polsce jest długotrwałość, ale cóż po szybkości, która jest kosztem jakości - pisze Mikołaj Kozak, adwokat w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.
Mikołaj Kozak
05.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Konferencje, szkolenia dla prawników, edukacja prawna dzieci i młodzieży, rozpoczęcie publicznej debaty nad zmianami potrzebnymi w zakresie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - to plany związane z zainaugurowaną właśnie akcją "Niebieski kompas - radcowie rodzinom", organizowaną przez radczynie z warszawskiej Izby. W jej centrum ma znaleźć się dziecko i jego potrzeby.
Patrycja Rojek-Socha
05.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Lekarze wytykają niespójności w konsultowanym rozporządzeniu. Taką samą maksymalną sumę przewidziano dla oparzeń II i III stopnia. Z kolei za całkowitą utratę ręki powyżej łokcia poszkodowany w szpitalu pacjent może liczyć na kwotę niższą niż przewidziano w innych obowiązujących przepisach - w tym wypadku rozporządzeniu resortu pracy. Zbyt niskie kwoty świadczenia kompensacyjnego mogą sprawić, że poszkodowani w szpitalach pacjenci dalej będą chętniej korzystać ze ścieżki sądowej.
Beata Dązbłaż
05.02.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
14 marca 2024 roku mają wejść w życie przepisy, na podstawie których pijany kierowca będzie mógł stracić auto. Zmiany w tym zakresie przesuwane były kilkukrotnie, w międzyczasie zostały też poprawione. Nowe kierownictwo MS - jak poinformowano Prawo.pl - pracuje jednak nad kolejną nowelizacją i to także innych przepisów kodeksu karnego, ale też karnego wykonawczego, które weszły w życie w ostatnich latach.
Patrycja Rojek-Socha
03.02.2024
Prawo karne
W grudniu Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Polska, w odniesieniu do związków osób tej samej płci, obecnie nie spełnia minimalnych standardów, jakich wymaga od niej artykuł 8 EKPCz. Aby bowiem te standardy spełnić, nasz kraj musi zapewnić związkom jednopłciowym adekwatną ochronę - mówi dr Mateusz Wąsik, adwokat i doradca podatkowy, autor książki "Związki osób tej samej płci. Konsekwencje braku regulacji w prawie polskim".
Monika Sewastianowicz
03.02.2024
Prawo europejskie
Sędzia Kamil Zaradkiewicz został odwołany w piątek z funkcji Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Pełnienie obowiązków dyrektora KSSiP minister sprawiedliwości powierzył sędziemu Ryszardowi Sadlikowi. W przyszłym tygodniu ma zostać ogłoszony konkurs na nowego dyrektora szkoły.
Robert Horbaczewski
02.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Wszczęcie przez rzecznika dyscyplinarnego SN postępowania wyjaśniającego po decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej uchylającej postanowienie marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu Mariusza Kamińskiego nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa – wynika z piątkowej uchwały Krajowej Rady Sądowniczej. KRS krytycznie wypowiedziała się też o bezterminowym zawieszeniu prezesa (wiceprezesa) sądu przez ministra sprawiedliwości, w związku z zamiarem odwołania go.
Robert Horbaczewski
02.02.2024
Prawnicy Prokuratura
Na stole nie ma dziś żadnej uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego, ale jesteśmy zdeterminowani, by naprawić sytuację w TK i będziemy używać różnych narzędzi. Mogą to być uchwały, potrzebna będzie też ustawa - to słowa Krzysztofa Śmiszka, wiceministra w resorcie sprawiedliwości. Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że analizowane jest też czy możliwe jest usunięcie z TK sędziów: Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza oraz kto mógłby się znaleźć w prawidłowym składzie.
Patrycja Rojek-Socha
02.02.2024
Wymiar sprawiedliwości

Czy TSUE dostrzega różnicę między rekompensatą a waloryzacją?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Aktualnie w przestrzeni medialnej pojawiają się głosy, jakoby TSUE postanowieniem z dnia 12 stycznia 2024 roku w sprawie o sygn. akt C-488/23 pozbawił banki możliwości domagania się żądania zwrotu kapitału w zwaloryzowanej wysokości. Taka teza wydaje się jednak zbyt daleko idąca - pisze Robert Wechaman, radca prawny, counsel, Dyrektor Departamentu Sporów Sądowych w Lawspective.
Robert Wechman
02.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Skazany na karę więzienia uchybił terminowi złożenia wniosku o uzasadnienie i doręczenie wyroku Sądu Okręgowego, choć miał możliwość skontaktowania się z sądem i swoim obrońcą. Miał obowiązek zawiadomienia sądu o zmianie miejsca pobytu w związku z pozbawieniem wolności w innej sprawie. Oznacza to brak dbałości skazanego o własne sprawy, co w rezultacie uniemożliwiło wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego. To nie obrońca ponosi winę za brak reakcji w terminie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.02.2024
Prawo karne
Brakuje legalnej definicji legislatora, a regulacje dotyczące jego statusu są rozproszone i szczątkowe. Nie ma też zgody, czy jest to osobny zawód prawniczy. Pierwszym krokiem do wyodrębnienia tej profesji ma być dokument „Zasady etyki zawodu legislatora” stworzony przez Polskie Towarzystwo Legislacji. Ale zasady, które mają obowiązywać legislatorów w administracji publicznej, nie zawsze można ściśle dopasować do prawników, którzy tworzą prawo miejscowe.
Robert Horbaczewski
02.02.2024
Administracja publiczna
Finansowy audyt w Ministerstwie Zdrowia i kilku podległych jednostkach rozpocznie w piątek Krajowa Administracja Skarbowa. Zapowiedziała go w czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że po audycie, przekaże informacje o jego wynikach. - Na pewno będziemy składać wnioski do prokuratury - zaznaczyła Leszczyna.
kn/pap
01.02.2024
Gdy ustawowa droga do przywracania praworządności jest chwilowo niedostępna, uprawnienie do niezbędnych działań można wywodzić wprost z Konstytucji - twierdzi prof. Ewa Łętowska. I wskazuje, że np. ład medialny czy zakaz piastowania mandatu przez osoby skazane, to wartości konstytucyjne. Minister Sienkiewicz nie mógł wprowadzić zmian w mediach ustawowo, bo takiej ustawy nie podpisałby prezydent.
Krzysztof Sobczak
01.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
„AI impulsem prawniczych innowacji” to przewodni temat szóstej edycji Legal Hackathonu, który odbędzie się stacjonarnie już w dniach 8-10 marca 2024 r. Podczas maratonu programowania, w którym siły połączą prawnicy i specjaliści IT, mają powstać rozwiązania pozwalające na przykład zoptymalizować pracę w kancelariach prawnych. Na zwycięzcę konkursu czeka aż 20 tys. zł. Wciąż można się zapisywać.
Inga Stawicka
01.02.2024
Prawnicy Nowe technologie
Sądy nie zawsze zasądzają odsetki od momentu wezwania banku przez kredytobiorcę o zapłatę. Zdarzają się składy sędziowskie, które nie stosują orzecznictwa trybunału i wciąż dają prawo do odsetek dopiero od chwili wydania wyroku. W opinii prawników taka praktyka nie powinna mieć miejsca.
Regina Skibińska
01.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Ponad cztery miesiące obowiązuje przepis, zgodnie z którym orzekanie przez jednego sędziego w apelacjach stało się normą. Wyjątkiem są np. sprawy, które w I instancji rozpatrywał skład trzech sędziów lub te, w których wartość przedmiotu zaskarżenia przekracza milion złotych. Pełnomocnicy podkreślają, że powoduje to w praktyce spore trudności - np. gdy zmienia się wartość przedmiotu sporu, a i sędziowie wskazują na konieczność zmian.
Patrycja Rojek-Socha
01.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokurator generalny Adam Bodnar podjął w ostatnim czasie decyzje - jak informowano - w ścisłej współpracy z p.o. prokuratorem krajowym Jackiem Bilewiczem o odwołaniu z delegacji prokuratorów okręgowych i regionalnych. Zapadły też decyzje o zmianach kadrowych w Prokuraturze Krajowej. Na tym jednak raczej nie koniec, bo jak dowiedziało się nieoficjalnie Prawo.pl, odwołani analizują możliwość skierowania sprawy do sądu pracy.
Patrycja Rojek-Socha
01.02.2024
Prokuratura
Minister Sprawiedliwość Adam Bodnar wszczął procedurę odwołania prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie Zygmunta Drożdżejki i wiceprezes tego sądu Katarzyny Wysokińskiej-Walenciak. Sędziowie zostali zawieszeni w pełnieniu czynności - poinformowało o tym Ministerstwo Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
31.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Generalny Adam Bodnar wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek swojego poprzednika Zbigniewa Ziobry, dotyczący wprowadzenia dla lekarzy tylko jednego samorządu zawodowego. Sprawa była odbierana jako próba uderzenia w zawody zaufania publicznego, podobnie jak wniosek dotyczący samorządów radcowskich i adwokackich. Ta ostatnia sprawa została jednak w grudniu umorzona przez sam Trybunał.
Patrycja Rojek-Socha
31.01.2024
Zespół śledczych w sprawie zbadania prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (Funduszu Sprawiedliwości) już formalnie działa. Na jego czele stanęła prokurator Marzena Kowalska. Prokuratorzy zajmą się m.in. zawiadomieniem Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym fundacji Ex Bono oraz zawiadomieniami dotyczącymi gospodarowania środkami funduszu, w tym zakupu systemu PEGASUS. Zarządzenie w tej sprawie datowane jest na 30 stycznia.
Patrycja Rojek-Socha
31.01.2024
Wymiar sprawiedliwości