Prawo.pl
Wpis komornika na listę adwokatów nie oznacza zniesienia zakazu łączenia zawodu adwokata z jednoczesnym sprawowaniem funkcji w organach wymiaru sprawiedliwości - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Co oznacza, że sprzeciw wobec wpisania komornika na listę adwokatów nie był zasadny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.03.2020
Prawnicy
Należy spłaszczyć strukturę sądów i upraszczać struktury sądowe oraz przyśpieszyć informatyzację sądów - twierdzi szef partii Porozumienie Jarosław Gowin. I deklaruje, że w tego rodzaju rozwiązaniach minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro może liczyć na 100 proc. poparcie ze strony jego ugrupowania.
Krzysztof Sobczak
03.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
We wtorek w samo południe Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zajmie się sporem kompetencyjnym pomiędzy Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN. Wniosek w tej sprawie złożyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. TK ma odpowiedzieć na pytanie, czy Sejm ma prawo podejmować ustawy ws. organizacji sądów.
Agnieszka Matłacz
03.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Problem postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów ma w Polsce charakter systemowy - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że ustawa "represyjna" z 20 grudnia 2019 r. wprowadziła mechanizm faktycznie uniemożliwiający wykonywanie niektórych orzeczeń TSUE.
Krzysztof Sobczak
03.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Na nadzwyczajnym posiedzeniu prezydium NRA w sobotę mają być przedstawione kolejne propozycje zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej. Po zliberalizowaniu zasad łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu, teraz ma być zaproponowany obowiązek informowania klienta o różnych rozstrzygnięciach sprawy, także w mediacji.
Patrycja Rojek-Socha
03.03.2020
Prawnicy
Samorządy prawnicze od wyroku TSUE zachęcały pełnomocników do sprawdzania bezstronności sędziów rekomendowanych przez nową KRS - z uwzględnieniem interesu klienta. Sprawę miała ułatwić uchwała Sądu Najwyższego - ale prawnicy mówią, że test weryfikacji na tej podstawie będzie trudny. A resort sprawiedliwości nie ma wątpliwości: to próba obstrukcji procesowej.
Patrycja Rojek-Socha
03.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
W świecie startupów mamy dwa typy produktów: “nice-to-have” (z ang. miło mieć) albo “must-have” (muszę mieć). Jeżeli ktoś tworzy rozwiązanie z pierwszej grupy, które może i jest świetne, ale nie wpływa istotnie na biznes, to musi się liczyć z tym, że ciężko mu będzie je sprzedać. Te same zasady dotyczą LegalTech – mówi Piotr Boulangé,
Jolanta Ojczyk
03.03.2020
Prawnicy Małe i średnie firmy

Prokuratura ściga sędziów za wyrok w sprawie prokuratora Krasonia

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez sędziów, którzy wstrzymali delegację prokuratora Mariusza Krasonia z Krakowa do Wrocławia. W sprawie interweniuje Rzecznika Praw Obywatelskich, według którego może to być naruszenie konstytucyjnego prawa do sądu oraz zasad niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów.
Krzysztof Sobczak
02.03.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
20 marca Izba Dyscyplinarna SN ma rozpatrzyć wniosek Prokuratury Krajowej o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Igora Tulei. Podstawowy zarzut to "ujawnienie informacji z postępowania przygotowawczego oraz danych i zeznań świadka, co naraziło bieg śledztwa". RPO ma wątpliwości, czy w ogóle można mówić o przestępstwie sędziego.
Patrycja Rojek-Socha
02.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
W związku z zagrożeniem koronawirusem Komenda Główna Policji wydała policjantom zalecenie, by nie używali bezustnikowych alkomatów podczas akcji zbiorowego badania trzeźwości kierowców. W razie potrzeby mają używać urządzeń z wymiennymi ustnikami.
Krzysztof Sobczak
02.03.2020
Prawo karne Policja
Ponad 177 zapisanych uczestników, ponad 25 zespołów w piątek 6 marca po raz trzeci w Warszawie weźmie udział w Global Legal Hackathon. Prawnicy, programiści, szefowie projektów, marketingowcy przez trzy dni będą tworzyć nowoczesne rozwiązanie dla branży prawniczej. Ich pracę oceni pięcioosobowe jury. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne. Główna to 10 tysięcy złotych.
Jolanta Ojczyk
02.03.2020
LegalTech
Wprowadzony przez ustawę z 20 grudnia 2019 r. obowiązek ujawnienia przez sędziów przynależności do zrzeszeń i stowarzyszeń jest sprzeczny z podstawowymi prawami człowieka takimi jak prawo do poszanowania życia prywatnego, wolność wyznania, wolność gromadzenia się i stowarzyszania się - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". 
Krzysztof Sobczak
02.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Brakuje biegłych, szkoleń i placówek terapeutycznych specjalizujących się w pomocy dzieciom i nastolatkom. Warszawskie sądy już teraz ratują się przed przewlekłością przekazując swoje sprawy do innych apelacji. Powód... ponad roczny czas oczekiwania na opinię. Bez systemowych rozwiązań lepiej nie będzie - alarmują sędziowie rodzinni i prawnicy zajmujący się tymi sprawami.
Patrycja Rojek-Socha
02.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Po zmianie procedury nie każde roszczenie do e-sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Obowiązująca od niedawna zmiana w procedurze cywilnej powoduje, że nie można wydać nakazu zapłaty w Elektronicznej Procedurze Upominawczej gdy powód dochodzi roszczenia innego niż pieniężne oraz gdy doręczenie nakazu zapłaty miałoby nastąpić poza granicami kraju. Prowadzi to do ograniczenia spraw, które mogą być rozpoznawane w trybie EPU - pisze Izabela Cybul-Gruba
Izabela Cybul-Gruba
02.03.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Raport Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia ma zobrazować jakie represje stosowane są wobec sędziów i prokuratorów, w celu przejęcie w Polsce kontroli nad wymiarem sprawiedliwości. Część liczącego ponad 200 stron opracowania dotyczy też tych - którzy w ocenie autorów - działania władzy wspierają. Opracowanie obejmuje lata 2015-2019.
Patrycja Rojek-Socha
29.02.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zasadą jest, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Tylko wyjątkowo można ustalić, że udziały te są różne. Oprócz kwestii majątkowych, znaczenie mają w tym wypadku zasady współżycia społecznego - stwierdził niedawno Sąd Najwyższy, odmawiając przyjęcia skargi kasacyjnej.
Aleksandra Partyk
29.02.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Kara pozbawienia wolności dla sprawcy nie zawsze odzwierciedla oczekiwania pokrzywdzonego. Ważne jest bowiem także naprawienie szkody, czy odzyskanie tego co utracił. Tymczasem przed sądem w pierwszej kolejności chodzi o stwierdzenie winy, dalej rozmiarów kary, a dopiero w kolejnym etapie i to nie zawsze, zadośćuczynienia finansowego
Patrycja Rojek-Socha
29.02.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z planem, 20 marca Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpatrzy wniosek Prokuratury Krajowej o o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tulei - poinformował w piątek rzecznik tej izby Piotr Falkowski. Tymczasem sędzia ogłosił, że nie stawi się przed tym organem.
Krzysztof Sobczak
28.02.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Statystyczny aplikant to absolwentka UW

Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Aplikacje prawnicze większym zainteresowaniem cieszyły się wśród kobiet, stanowiły one prawie dwie trzecie wszystkich zdających egzamin w 2019 r. - wynika z danych resortu sprawiedliwości. Co za tym idzie - przy podobnym poziomie zdawalności dla obu płci - to kobiety będą stanowić większość na aplikacjach prawniczych.
Monika Sewastianowicz
28.02.2020
Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Norwegia wstrzymuje fundusze dla resortu sprawiedliwości 

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Z powodu obaw o stan praworządności rząd Norwegii poinformował, że wstrzymuje dofinansowanie dla Polski w ramach programu wsparcia wymiaru sprawiedliwości. - Nasz kraj jest zaniepokojony stanem praworządności w Polsce - powiedział wiceszef MSZ Norwegii Audun Halvorsen. MS twierdzi, że jeszcze nie zna tej decyzji.
Krzysztof Sobczak
28.02.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Radcowie prawni nie oczekują specjalnej gratyfikacji za działalność pro bono, ale systemowe docenienie ich pracy mogłoby być dodatkową zachętą. Choćby - wzorem samorządów anglosaskich - wprowadzenie systemu punktacji czy zwalnianie z części opłat – mówi radca prawny dr Filip Czernicki, koordynator ds. programów pro bono OIRP w Warszawie.
Patrycja Rojek-Socha
28.02.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wymiar sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej "jest przedmiotem niewyobrażalnej w skutkach dewastacji" - stwierdza w przyjętej w czwartek uchwale Senat. I domaga się zaprzestania represji wobec sędziów, poszanowania niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Za uchwałą "w obronie niezawisłości sędziów i niezależności wymiaru sprawiedliwości" zagłosowało 51 senatorów
Krzysztof Sobczak
27.02.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zgromadzenie Izby Karnej Sądu Najwyższego wybrało w czwartek sędziów Jerzego Grubbę, Jarosława Matrasa i Michała Laskowskiego (fot.) jako kandydatów na nowego prezesa tej Izby. Po zaopiniowaniu przez pierwszą prezes SN kandydatury zostaną przekazane prezydentowi, który powoła jednego z nich na prezesa SN kierującego Izbą Karną.
Krzysztof Sobczak
27.02.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prokuratura Krajowa wystąpiła do sądu dyscyplinarnego o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tulei. Podstawowy zarzut we wniosku to "ujawnienie informacji z postępowania przygotowawczego oraz danych i zeznań świadka, które naraziły bieg śledztwa".
Krzysztof Sobczak
27.02.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sprawa usunięcia z zawodu sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Ryszarda W., który ukradł kilka pendrivów z supermarketu, nie jest przesądzona. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła rozpatrywanie odwołania obrońców do 23 kwietnia br. w celu weryfikacji opinii psychologów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.02.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pełnomocnikami stron w postępowaniu przed Urzędem Patentowym – w sprawach wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych – oprócz rzeczników patentowych – mogą być już adwokaci i radcowie prawni. Młode firmy mogą zaś starać się o zwolnienie z opłat. Taką zmianę przewiduje wchodząca w życie nowelizacja prawa własności przemysłowej.
Jolanta Ojczyk
27.02.2020
Prawnicy Prawo gospodarcze
Z jednej strony wydatki na organizację systemów należytej staranności i monitorowania kontrahentów wzrosną o 50 proc. Z drugiej aż 50 proc. przedsiębiorców nie zdefiniowało swojego ryzyka prawnego. Może im w tym pomóc automatyzacja systemów zarządzania w departamentach prawnych.
Jolanta Ojczyk
27.02.2020
Prawnicy LegalTech
Stworzenie jednolitych kryteriów oceny zamożności, przeniesienie do postępowania administracyjnego decyzji o pomocy prawnej świadczonej z urzędu w postępowaniach sądowych oraz zwolnieniu z kosztów sądowych i stworzenie jednego systemu wraz z nieodpłatną pomocą prawną - to część postulatów adwokatów jak i radców prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
27.02.2020
Wymiar sprawiedliwości
Resort sprawiedliwości chce zmian w kognicji sądów powszechnych i rozważa przeniesienie spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych do postępowania sądowo-administracyjnego. Swoje propozycje mają też samorządy prawnicze - m.in. by w tej procedurze wydawane były decyzje dotyczące pełnomocnika z urzędu.
Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak
27.02.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Niezależność sądownictwa jest podstawowym zabezpieczeniem przed korupcją i środkiem zapobiegającym niewłaściwej ingerencji w sądownictwo, jest kamieniem węgielnym demokracji i państwa prawa - napisał do polskiego ministra sprawiedliwości prezes Grupy Państw przeciwko Korupcji (GRECO).
Krzysztof Sobczak
26.02.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości