Prawo.pl
Ponad pół roku działa już w warszawskim sądzie okręgowym specjalny wydział do spraw frankowiczów. Miesięcznie wpływa do niego od 1600 do ponad 2100 nowych spraw dotyczących umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do walut obcych, a obecnie toczy się ich łącznie ponad 30 tysięcy. Z tego tylko pięć dotyczy pozwów banków wobec klientów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.
Agnieszka Matłacz
09.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Ministerstwo Sprawiedliwości chce utemperować nie tylko emocje na salach sądowych, ale też w pismach procesowych i podczas rozpraw online. Krewkim stronom i pełnomocnikom grozić będzie, jak dotąd, grzywna lub nawet 14 dni pozbawienia wolności. Jeśli jednak urażony zostanie bezpośrednio sędzia lub członek składu sędziowskiego, decyzję o karze podejmie jednoosobowo inny skład. I to nawet pod nieobecność winnego.
Patrycja Rojek-Socha
09.12.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sprostowanie materiału prasowego może być podpisane przez pełnomocnika osoby zainteresowanej jego opublikowaniem - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy. Uznał, że wymaganie osobistego, własnoręcznego podpisania takiego oświadczenia wiedzy przez osobę zainteresowaną nie służy ochronie żadnych wartości, a jedynie stwarza niepotrzebne bariery przy korzystaniu z instytucji sprostowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji w postępowaniu egzekucyjnym odrzuca sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, w składzie trzech sędziów - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego, odpowiadając na wątpliwości sądu rejonowego, który rozpoznawał zażalenie na postanowienie komornika.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2021
Prawnicy Zmiany w k.p.c.
W jaki sposób, w kontekście listopadowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Polska zapewni skuteczne wykonanie zobowiązań wynikających z Europejskiej konwencji praw człowieka - pyta polskiego ministra spraw zagranicznych sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. Polski rząd ma czas do 7 marca na złożenie wyjaśnień w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
08.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Iustitia nawołuje do bojkotu wyborów do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie wystartujemy w wyborach do Krajowej Rady Sądownictwa tak długo, jak długo będzie wybierana przez polityków. Nie jest naszym celem znaleźć się w Radzie, która zabija państwo prawa - stwierdził prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” prof. Krystian Markiewicz. I poinformował, że w przyjętym stanowisku zarząd Iustitii wzywa sędziów do dalszego bojkotu sejmowego trybu wyboru sędziów do KRS.
Krzysztof Sobczak
08.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ukończenie przez komornika sądowego 65. roku życia nie może być podstawą odwołania go ze stanowiska. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie ma wpływu na szybkość i sprawność postępowania. Szczególnie, że żadna z czynności egzekucyjnych nie wymaga od komornika sprawności fizycznej, która wyróżniałaby go na tle innych zawodów prawniczych.
Dorian Lesner
08.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Rozwody osób wychowujących małoletnie dzieci ma poprzedzać postępowanie informacyjne i - jeśli wyrażą zgodę - mediacja. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje by z tego obowiązku wyłączyć przypadki, w których jeden z małżonków jest prawomocnie skazany lub ma zarzuty dotyczące przemocy domowej. Jednak wyłączenie nie obejmie spraw, w których np. stosowano natychmiastową izolację przemocowca, czy niebieską kartę.
Patrycja Rojek-Socha
08.12.2021
Wymiar sprawiedliwości
Chcemy partnerstwa z Polską, ale w sprawie praworządności nie ustąpimy - taki m.in. przekaz znalazł się w porozumieniu koalicyjnym trzech partii - socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalna FDP - które tworzą nowy rząd Niemiec. Na jego czele stanął socjaldemokrata Olaf Scholz z SPD. Wprost mowa jest o budowaniu relacji z Polską, a bez wymieniania państw o naciskach w sprawie praworządności.
Krzysztof Sobczak
08.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przygotowanie wspólnego projektu ustawy, która miałaby przywrócić praworządność w Polsce - to cel zawartego we wtorek przez dziesięć partii opozycyjnych i kilka organizacji obywatelskich Porozumienia dla Praworządności. Jak poinformowano, podstawą tych prac ma być projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".
Krzysztof Sobczak
07.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W pierwszym półroczu 2021 r. skazano w pierwszej instancji więcej osób za zniesławienie i za znieważenie niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i to o blisko 90 proc. i aż 93 proc. Kary to zazwyczaj grzywna, choć zdarzają się też wyroki pozbawienia wolności. Prawnicy nie mają wątpliwości, że to i tak nie odzwierciedla skali, bo w internetowej dyskusji coraz częściej puszczają wszelkie hamulce.
Patrycja Rojek-Socha
07.12.2021
Wymiar sprawiedliwości

Skarga wysłana przez ePUAP pełna wątpliwości

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Poniedziałkowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotycząca podpisów elektronicznych, wzbudziła duże zainteresowanie i dyskusję, zwłaszcza w środowisku pełnomocników. Jedni chwalą rozstrzygnięcie, inni twierdzą, że obowiązek umieszczania odrębnego podpisu na każdym z załączonych pism jest nadmiernym formalizmem, który komplikuje procedury i stwarza dodatkowe utrudnienia.
Wiesława Moczydłowska
07.12.2021
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która określa należące do rolnika zwierzęta oraz przedmioty, które nie podlegają egzekucji przez komornika. Projekt zaproponował Senat, kórego zdaniem w świetle wymogów konstytucyjnych wszelkie wyłączenia spod egzekucji dotyczące prowadzenia gospodarstwa rolnego muszą być regulowane na poziomie ustawowym.
Robert Horbaczewski
07.12.2021
Prawo cywilne
Na wokandzie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w tym tygodniu nie ma żadnych spraw sędziów. We wtorek 7 grudnia br. miały się odbyć posiedzenia i rozprawy dwóch prokuratorów, radcy i adwokata, którzy mieli naruszać zasady etyki zawodowej. Nie dojdą do skutku, gdyż na przeszkodzie stanęła choroba sędziego Piotra Niedzielaka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2021
Prawo karne Prawnicy
Prawomocny wyrok zasądzający z urzędu w postępowaniu karnym zadośćuczynienie na rzecz pokrzywdzonego (art. 46 § 1 k.k.) nie stwarza powagi rzeczy osądzonej w części, w której zadośćuczynienie nie zostało zasądzone - takiej treści uchwałę trzech sędziów podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, w odpowiedzi na zagadnienie przedstawione przez Sąd Okręgowy w Elblągu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2021
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Najciemniej pod latarnią - w sądach, które powinny stać na straży przestrzegania przepisów, jak choroba szerzy się mobbing. Sytuację dodatkowo pogarsza pandemia, nadmiar pracy i braki kadrowe. Tych, którzy się wychylą i wskażą mobbera, zazwyczaj czeka zesłanie, np. do innego wydziału. W ocenie prawników problem wymaga pilnych i systemowych rozwiązań, tymczasem MS zapewnia, że go monitoruje.
Patrycja Rojek-Socha
07.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

NSA: Trzeba podpisać skargę, a nie samo pismo ogólne

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Wynika to z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
06.12.2021
Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Zrzekłem się pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego - poinformował w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu sędzia SN w Izbie Dyscyplinarnej prof. Jan Majchrowski. Jak wyjaśnił, jest to forma protestu przeciwko naruszaniu w samym Sądzie Najwyższym obowiązującego polskiego prawa. Z jego oświadczenia wynika, że chodzi o stosowanie się do wyroków TSUE i niestosowanie się do wyroków TK.
Krzysztof Sobczak
06.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kuratorzy sądowi od dawna zabiegają o rekompensowanie im korzystania z prywatnych samochodów w pracy. Tym bardziej, że nie zawsze i nie wszędzie do swoich podopiecznych mogą dojechać komunikacją miejską. Ministerstwo zdaje się wychodzić temu na przeciw i w noweli ustawy o kuratorach sądowych proponuje ryczałt. Przepis jest jednak na tyle niezrozumiały, że kuratorzy już dziś wieszczą, że będzie martwy.
Patrycja Rojek-Socha
06.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Sądy administracyjne powinny mieć możliwość zmiany decyzji organu administracji, w sytuacjach wyjątkowych, takich jak sprawy imigracyjne, gdzie zagrożone są prawa człowieka, czego powinien dowodzić zgromadzony w sprawie materiał dowodowy - mówi dr hab. Przemysław Ostojski, profesor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, który badał kwestie wzmocnienia uprawnień orzeczniczych sądów.
Patrycja Rojek-Socha
06.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sąd - w razie możliwości - powinien wysłuchać małoletniego w sprawach, które go dotyczą. Warto do tego podejść kompleksowo, przygotowując wcześniej odpowiedni plan i konsultując się z psychologiem. Kwestię tę omawiano podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Cywilnoprocesowej, organizowanej na Wydziale Prawa i Administracji UW.
Monika Sewastianowicz
04.12.2021
Zaspokojenie wierzyciela nie zależy często od tego, czy wygra przed sądem i uzyska prawomocny wyrok, ale od tego, czy dłużnik dobrowolnie bądź pod przymusem prowadzonej egzekucji zapłaci mu należność. Prowadzenie egzekucji jest z kolei możliwe dopiero po spełnieniu określonych warunków formalnych. Po pierwsze potrzebny jest tytuł egzekucyjny, a nie jest nim wyłącznie prawomocny wyrok sądowy.
Aleksandra Partyk
04.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

SN potrzebuje akt kasacyjnych Procesu Brzeskiego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W Sądzie Najwyższym w Warszawie, toczy się postępowanie w sprawie odtworzenia zaginionych lub zniszczonych akt Sądu Najwyższego w zakresie postępowań kasacyjnych sprzed 1939 roku. Dotyczą one procesu brzeskiego, który rozpoczął się w Warszawie w 1931 roku. Oskarżeni i skazani zostali w nim czołowi politycy opozycyjni okresu międzywojennego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.12.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Spory, konflikty w szkołach są na porządku dziennym. W ich skutecznym rozwiązaniu może pomóc mediacja, pod warunkiem edukowania nauczycieli, dyrekcji, uczniów i samych rodziców. Jej plusem jest to, że pozwala na wypracowanie rozwiązania, które zadowala wszystkie strony. A praca u podstaw, czyli z dziećmi i młodzieżą, może w przyszłości zmniejszyć obciążenie sądów.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Czy można pominąć nowy przepis kodeksu, gdy pozwany jest sąd - SN podejmie uchwałę

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Zmiany w k.p.c.
Sądy mają wątpliwości, jakie będą skutki niestosowania się do nowych regulacji w kodeksie postepowania cywilnego, które dotyczą przekazania sprawy innemu sądowi spraw w toku, gdy pozwanym jest Skarb Państwa. A konkretnie sam sąd. Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozważy podjęcie uchwały w tej sprawie, mając na uwadze konstytucyjne gwarancje do bezstronnego rozpoznania sprawy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Zmiany w k.p.c.
Stawki dla adwokatów i radców z urzędu spędzają prawnikom sen z powiek. Problem jest o tyle złożony, że nie dotyczy tylko ich wysokości, ale całego systemu, bo często na parę złotych za godzinę pracy - czekają nawet kilka lat. Część adwokatów postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i kierują do sądów wnioski o to, by przyznawały im wynagrodzenie zgodnie ze stawkami dla pełnomocników i obrońców z wyboru.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2021
Wymiar sprawiedliwości

Sejm rozpoczął prace nad ustawami o sędziach pokoju

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta
Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji prezydenckie projekty zakładające wprowadzenie sądów pokoju. Według nich taki sędzia ma mieć ukończone studia prawnicze i co najmniej trzyletnie doświadczenie, będzie wybierany na 6-letnią kadencję. Ma zajmować się sprawami drobnymi, ale też alimentami. I będzie mógł orzekać krótkotrwałe kary pozbawienia wolności.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
02.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta
Międzynarodowy zespół kancelarii Dentons doradzał ING Bank Śląski przy finansowaniu transakcji niemieckiego dewelopera ABO Wind na budowę farmy wiatrowej zlokalizowanej w województwie wielkopolskim. Chodzi o 127 mln zł. Zakres prac prawników obejmował kompleksowe wsparcie kredytodawcy w przygotowaniu, negocjacjach i podpisaniu dokumentów finansowania.
Patrycja Rojek-Socha
02.12.2021
Rynek
Rzecznik Praw Obywatelskich pozytywnie ocenia propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości, by policjanci i żandarmi wojskowi mogli stosować wobec sprawców przemocy w rodzinie nowe narzędzie - zakaz wstępu do miejsca pracy osoby pokrzywdzonej, a także np. szkół czy obiektów sportowych, z których ona korzysta. Projekt wprowadza również natychmiastowy zakaz zbliżania się i kontaktowania.
Patrycja Rojek-Socha
02.12.2021
Wymiar sprawiedliwości
Sąd administracyjny powinien móc zmienić decyzję organu, a jego właściwość miejscowa powinna być wyznaczana według miejsca zamieszkania czy siedziby skarżącego - wynika z badań zleconych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. MS nie ukrywa, że analizuje działanie tych sądów, a wnioski będą podstawą do ewentualnych zmian. A prawnicy ostrzegają, że źle przeprowadzone - znacznie wydłużą postępowania administracyjne.
Patrycja Rojek-Socha
02.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna