Prawo.pl
Najlepszy minister i wykonawca testamentu Lecha Kaczyńskiego i największy szkodnik w polskim wymiarze sprawiedliwości - to skrajne oceny, jakie padły w czwartek podczas debaty nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Po burzliwej debacie wniosek został odrzucony. Za wnioskiem głosowało 224 posłów, przeciw było 231, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Krzysztof Sobczak
26.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sejm zajmuje się prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który ma na celu rozwiązać problem z Izbą Dyscyplinarną. Tymczasem ławnicy Sądu Najwyższego - jak ustaliło Prawo.pl - wystąpili do prezydenta o wydłużenie ich kadencji o kolejny rok - do końca 2023 r. To byłby kolejny raz - obecnie ich kadencja jest wydłużona do 31 grudnia 2022 r.
Patrycja Rojek-Socha
26.05.2022
Wymiar sprawiedliwości
Po fali krytyki ze strony środowisk prawniczych, a także Rady Legislacyjnej, ministerstwo zmodyfikowało pierwotny projekt w ten sposób, że postępowanie informacyjne będzie wszczynane dopiero po wniesieniu pozwu o rozwód czy separację, a nie będzie je poprzedzać, uniemożliwiając tym samym wcześniejsze wniesienie pozwu - pisze Małgorzata Wojciechowicz, partner zarządzający Kancelarii De Lege Artis.
Małgorzata Wojciechowicz
26.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisów dotyczących przynależności do izb adwokackich i radcowskich to zagrożenie - także dla samorządu lekarzy i ich pacjentów. Jeśli Trybunał przyzna rację posłom Solidarnej Polski, mogą powstać nowe izby medyków, np. przeciwników szczepień przeciwko Covid-19. Podobny los może spotkać blisko 20 pozostałych zawodów zaufania publicznego.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
26.05.2022
Zawody medyczne
Łamanie praworządności w Polsce kiedyś się skończy. Każde zło ma swój koniec, każde deprawowanie prawa też. W pewnym momencie napotyka na wzrastający opór i wreszcie dochodzi, jeśli nie do rewolucji, to przynajmniej do wywrócenia dotychczasowego porządku. I ja w to wierzę – mówi prof. Stanisław Waltoś w wywiadzie udzielonym Prawo.pl z okazji swojego jubileuszu 90-lecia.
Krzysztof Sobczak
26.05.2022
Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Premier: Nie litera prawa, a wola narodu ważna w legislacji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Litera prawa przestrzegana w czasach III RP nie była wystarczającym komponentem sprawiedliwej rzeczywistości. Legalizm i litera prawa służyły, w pewnym uproszczeniu, zazwyczaj tym, którzy byli silniejsi - stwierdził w środę premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że duch prawa i wola narodu muszą być brane pod uwagę przy stanowieniu prawa. Przy okazji odznaczył 122 osoby za dobrą legislację.
Krzysztof Sobczak
25.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Część prezesów sądów odmówiła zaopiniowania projektu nowej ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych i przepisów ją wprowadzających. Powodem jest to - jak wskazują - że dano im zbyt mało czasu na przeanalizowanie propozycji. MS wyznaczyło na to 14 dni, w których wypadał długi weekend majowy. Pojawił się argument, że to celowe działanie zmierzające do "odhaczenia" konsultacji.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
25.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia SN "frankowicz" we własnej sprawie - trzeba go wyłączyć

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Uczestnicząc w kształtowaniu przyszłego kierunku orzecznictwa sędzia Sądu Najwyższego może być postrzegany jako kierujący się innymi względami niż wyłącznie merytoryczne, skoro to orzecznictwo może wpływać na zasadność jego roszczeń wobec banku dochodzonych aktualnie lub w przyszłości - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. I zdecydował o wyłączeniu sędziego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Na zaczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu posłowie mają się zająć wnioskiem opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Zgodnie przybliżonym harmonogramem głosowanie w tej sprawie ma się odbyć w czwartek wieczorem.
Jolanta Ojczyk
24.05.2022
Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, został wybrana na przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Z kolei sędziowie Anna Dalkowska b. wiceminister sprawiedliwości, Joanna Kołodziej-Michałowicz i Maciej Nawacki weszli w skład prezydium, a nowym wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa został sędzia sądu w Jarosławiu Rafał Puchalski.
Patrycja Rojek-Socha
24.05.2022
Wymiar sprawiedliwości
Wszyscy sprawcy przemocy w rodzinie, w tym skazani na bezwzględną karę pozbawienia wolności, powinni być objęci nakazem uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Przypomina, że dziś sąd nie ma obowiązku nakazywania takich działań wobec sprawców - tymczasem z badań wynika, że programy korekcyjno-edukacyjne powodują zmiany w ich zachowaniu.
Patrycja Rojek-Socha
24.05.2022
Wymiar sprawiedliwości

Więcej kar śmierci i egzekucji w ubiegłym roku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W 2021 roku odnotowano, po wcześniejszym spadku związanym z pandemią, wzrost liczby egzekucji oraz wydanych wyroków kary śmierci - stwierdziła Amnesty International w swoim dorocznym przeglądzie dotyczącym kary śmierci. Jednak całkowita liczba odnotowanych egzekucji w 2021 r. stanowi drugą najniższą od 2010 r. Mniej egzekucji było jedynie w 2020 roku.
Krzysztof Sobczak
24.05.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Planowany w projekcie prezydenckim o Sądzie Najwyższym test niezawisłości sędziego odnosić się będzie do ustawy o Sądzie Najwyższym, ale także do ustawy o ustroju sądów powszechnych i wojskowych oraz administracyjnych. Problem w tym, że powiela instytucję już istniejącą - wyłączenia sędziego. Ale też zablokuje sądy. A co więcej - uchwała trzech izb SN już kierunek wytyczyła.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.05.2022
Prawnicy
Samorządy zawodów zaufania publicznego, jak notariusze czy radcowie prawni, mają prawo badać, czy gwarantują należyte ich wykonywanie. Są jednak wątpliwości co do granic czasowych takiego badania przeszłości kandydata, w tym czynów, które się przedawniły lub też nastąpiło zatarcie skazania. RPO pyta, czy negatywne zachowania z przeszłości mogą bezterminowo obciążać człowieka.
Krzysztof Sobczak
24.05.2022
Prawo karne Prawnicy

SN odpowie, czy terminy pocztowe są identyczne z cyfrowymi

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wpłynęło interesujące pytanie sądu okręgowego, czy w przypadku doręczenia odpisu postanowienia adwokatowi - równocześnie przez portal informacyjny i pocztą - złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia tego postanowienia i jego doręczenie w terminie liczonym od późniejszego doręczenia poprzez pocztę jest skuteczne?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.05.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Policyjne zakazy zbliżania się, kontaktowania się z osobą pokrzywdzoną przestępstwem i przebywania w miejscach, w których pracuje czy się uczy, będą domknięciem systemu natychmiastowej izolacji sprawcy. Chcemy dać tym, którzy doznają przemocy, czas na podjęcie dalszych kroków – także na drodze karnej – mówi Prawo.pl dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
24.05.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ruszyła rejestracja na Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech
W piątek, 3 czerwca, wystartuje maraton prawniczego programowania. To już czwarta edycja Legal Hackathonu. Co roku impreza gromadzi pasjonatów nowych technologii i innowacyjności: prawników, programistów, grafików, analityków i menedżerów. Razem tworzą zespoły i projektują nowoczesne rozwiązania nie tylko dla prawników, ale też dla osób potrzebujących pomocy prawnej, np. uchodźców.
Jolanta Ojczyk
24.05.2022
Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Frankowicz na wyrok czeka latami - duża liczba spraw nie wszystko tłumaczy

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Długie lata musi czekać frankowicz aż usłyszy wyrok. Sądy zostały zasypane tego typu sprawami. I nie są w stanie orzekać szybko. Ale powodów przewlekłości postepowań jest znacznie więcej. Okazuje się, że nie wszystko da się usprawiedliwić nawałem tego typu spraw spraw wpływających do sądów. Zdaniem pełnomocników duże znaczenie ma styl pracy sędziego.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Warszawski zespół kancelarii Dentons doradzał na rzecz konsorcjum trzech banków – EBOiR, PKO Banku Polskiego oraz Banku Pekao – w związku z finansowaniem na budowę największej pojedynczej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Inwestycja będzie zlokalizowana w Zwartowie w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. Całkowita kwota finansowania wynosi ok. 763 milionów złotych.
Krzysztof Sobczak
23.05.2022
Prawnicy Budownictwo
Polski Związek Łowiecki i Krajowa Rada Izb Rolniczych podpisali w poniedziałek porozumienie powołujące sądy arbitrażowe w sprawach dotyczących szkód łowieckich. Jak poinformowano, sąd arbitrażowy do spraw szkód łowieckich miałby zacząć działać na przełomie czerwca i lipca 2022 r. Arbitrami mają być osoby znające zasady oceniania szkód łowieckich, w tym prawnicy.
Krzysztof Sobczak
23.05.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie może wrócić do orzekania - zdecydowała w poniedziałek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Uznała, że dalsze jego zawieszenie nie ma uzasadnienia. Dzisiaj mija 839 dni od orzeczenia o bezterminowym zawieszeniu sędziego. Powodem było domaganie się udostępnienia list poparcia sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa ocenione jako przekroczenie uprawnień.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
„Rządy Prawa Wspólna Sprawa” – pod takim hasłem sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" będą rozmawiać w poniedziałek z Polakami. 23 maja to Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Z tej okazji Stowarzyszenie rozpoczyna oficjalnie realizację ogólnopolskiego projektu, którego celem jest promocja idei, o której mowa w haśle projektu, zwłaszcza wśród osób mniej aktywnych w tym obszarze.
Krzysztof Sobczak
23.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Apetyt wzrasta w miarę jedzenia - także na nowe rozwiązania w zakresie e-doręczeń, czyli Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych. Wygląda jednak na to, że prawnicy będą musieli na to jeszcze poczekać, bo podstawą muszą być odpowiednie zmiany legislacyjne. Chodzi m.in. o biuro podawcze, kalendarz pełnomocnika, e-komunikację z sądowym sekretariatem.
Patrycja Rojek-Socha
23.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Ministerstwo Sprawiedliwości chciało, by wydziały rodzinne zajmowały się nakazami i zakazami związanymi z natychmiastową izolacją sprawców przemocy domowej. To budziło spore emocje wśród sędziów rodzinnych, którzy argumentowali, że i tak są obciążeni, i to pilną pracą. Resort jednak zmienił plany i zwiększenia kognicji nie będzie. Piszemy o tym w najnowszym Legal Alercie.
Patrycja Rojek-Socha
23.05.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Lekarze nie chcą ponosić odpowiedzialności karnej za błędy medyczne, bo do wielu z nich dochodzi przez złą organizację systemu ochrony zdrowia. Tymczasem kierowane przez Zbigniewa Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzać kary i nie zgadza się nawet na zwolnienie z nich sygnalistów zgłaszających zdarzenia niepożądane. Jest jednak odosobnione w swoim stanowisku.
Jolanta Ojczyk
23.05.2022
Prawo karne Zawody medyczne
Mam nadzieję, że wprowadzane poprawki nie zmienią ustawy o Sądzie Najwyższym na tyle, że wyjdzie ona poza ramy naszego kompromisu z Komisją Europejską w sprawie KPO - powiedział Mateusz Morawiecki. I dodał, że jeśli tak się stanie, winę będą musieli ponieść ci, którzy do tych zmian w projekcie doprowadzili. Projektem, wraz z przyjętymi w czwartek przez komisję poprawkami, w środę zajmie się Sejm.
Krzysztof Sobczak
22.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Sejm zbiera się na posiedzenie plenarne 25 i 26 maja br., aby zająć się zmianą swojego regulaminu oraz omówić stan bezpieczeństwa ruchu drogowego. Możliwe jest też przedyskutowanie i uchwalenie prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak również - zmiany Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, autorstwa senatorów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.05.2022
Administracja publiczna
Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym uznał, iż prokurator Krzysztof Parchimowicz nie popełnił przewinienia dyscyplinarnego poprzez złożenie oświadczenia, iż żądanie wyjawienia do jakich organizacji i stowarzyszeń należy prokurator jest niezgodne z Konstytucją - poinformowało Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.05.2022
Prawnicy
W sobotę 4 czerwca ze Słupska wyruszy TourBus, czyli rozpocznie się Toru de Konstytucja - projekt Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Druga edycja poświęcona będzie nie tylko Konstytucji, ale także Unii Europejskiej. A prawom człowieka i prawom obywatela poświęcona będzie też sama inauguracja. Podczas pierwszej edycji TourBus dojechał do 84 miejscowości.
Patrycja Rojek-Socha
21.05.2022
Wymiar sprawiedliwości
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w poniedziałek 23 maja br. zajmie się ponownie sprawą sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna. Chodzi o zawieszenie w czynnościach służbowych, które nastąpiło w toku postępowania dyscyplinarnego. Obok zarzutu przekroczenia uprawnień, prokuratura zarzuca sędziemu popełnienie wykroczenia drogowego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.05.2022