Prawo.pl
Przedsiębiorca, który w trakcie procesu przekształcił swoją działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, może złożyć apelację. Spółka wstępuje do procesu, którego przedmiot dotyczy praw i obowiązków przejętych bez konieczności uzyskania zgody strony przeciwnej. Jednak w zakresie roszczeń objętych solidarnością bierną udział spółki przekształconej w postępowaniu jest dopuszczalny po wezwaniu do udziału w sprawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.02.2023
Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze
Obecny system współpracy sędziów i biegłych wymaga zmian. Brakuje specjalistów, co wynika często z nieadekwatnych stawek wynagrodzenia biegłych. Potrzebujemy jednak takich rozwiązań, aby można było rzetelnie weryfikować kompetencje osób, które chcą wydawać opinie. Procedowanie mogłaby usprawnić centralna lista biegłych - wskazuje sędzia Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek z Sądu Okręgowego w Łodzi.
Aleksandra Partyk
06.02.2023
Wymiar sprawiedliwości
Kierownik urzędu stanu cywilnego nie może modyfikować żądania strony. Jeżeli wniosek dotyczył sprostowania wzmianki dodatkowej w akcie małżeństwa, wadliwe będzie rozważanie przez organ, czy wzmianka może być unieważniona i odsyłanie jej na drogę sądową - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Tym bardziej że dane ze wzmianki podlegają sprostowaniu.
Marek Sondej
04.02.2023
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Sąd Najwyższy wróci do kwestii bezstronności sędziego, który ma kredyt we frankach. Przeanalizuje sytuację sędziego orzekającego w sprawie o unieważnienie umowy kredytowej, gdy sam wystąpił z takim pozwem. Wcześniej SN orzekł, że sędzia, który ma kredyt w danym banku, nie jest z tej przyczyny wyłączony z mocy ustawy, gdy chodzi o spór pomiędzy tym bankiem i innym podmiotem.
Patrycja Rojek-Socha
04.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Coraz częściej do sądów trafiają sprawy o uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami. Zazwyczaj takie wnioski są uwzględniane, ale bywa, że wniosek podlega oddaleniu. Jak zauważają prawnicy, dla oceny zasadności wniosku znaczenie ma w szczególności to, czy dziecko chce kontaktów i czy w czasie spotkań ma odpowiednio zabezpieczone potrzeby.
Aleksandra Partyk
04.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Klauzula sumienia chroni lekarza przed sytuacją, gdy musiałby wykonać aborcję, mimo że jest sprzeczna z jego poglądami. Przepisy miały też chronić kobiety i umożliwić im terminację ciąży wtedy, gdy są ku temu legalne przesłanki. Tyle że to tylko teoria, bo o ile klauzula ma się dobrze, o tyle prawa pacjentek już nie do końca.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
04.02.2023
Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Kancelaria prawna Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy (TKP) została Partnerem strategicznym Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw (PSPP). Jednym z wskazanych wyzwań będzie dobór odpowiednich narzędzi LegalTech wspierających prace zespołów prawnych, a także dalsza optymalizacja – w zakresie zarządzania procesami oraz kosztami - współpracy pomiędzy kancelariami i prawnikami koordynującymi wewnętrzne zespoły prawne w przedsiębiorstwach.
Patrycja Rojek-Socha
03.02.2023
Rynek
Gdy na uczelni toczy się postępowanie dyscyplinarne, osoba pokrzywdzona działaniami nauczyciela akademickiego, studenta czy doktoranta nie ma statusu strony - według rzecznika praw obywatelskich należy to szybko zmienić. Podobnego zdania są posłowie opozycji - wskazują, że taki status ma osoba pokrzywdzona w postępowaniu dotyczącym radców czy adwokatów.
Monika Sewastianowicz
03.02.2023
Prawo karne Szkolnictwo wyższe
Sprzeciw może być oparty na dowodach nie wskazanych w zgłoszeniu wierzytelności – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Chociaż art. 258 ust. 1 ustawy - Prawo upadłościowe mówi, że inne twierdzenia i zarzuty mogą być zgłoszone tylko wtedy, gdy wierzyciel wykaże, że ich wcześniejsze zgłoszenie było niemożliwe albo że potrzeba ich wskazania wynikła później.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.02.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
W Sądzie Najwyższym jest tylko czterech ławników nowej kadencji przydzielanych do dwóch Izb - Odpowiedzialności Zawodowej i Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. I trwa spór w sprawie przedłużenia kadencji ławników powołanych w 2018 r. Za niedopuszczaniem „starych” jest sędzia Barbara Skoczkowska i sędzia Krzysztof Staryk, za dopuszczaniem – m.in. sędzia Marek Siwek i sędzia Wiesław Kozielewicz.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Posłowie odbierają prasie przychody z ogłoszeń

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy
Część ogłoszeń sądowych i komorniczych ma być w pierwszej kolejności publikowana w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a nie w prasie ogólnopolskiej i lokalnej. To efekt przepisów uchwalonych przez Sejm w ustawie deregulacyjnej, która może odbić się na kondycji finansowej prasy. Zdaniem posłów, trudno ustalić, która prasa jest "poczytna", a obywatele będą mieli bezpłatny dostęp online do takich ogłoszeń. Na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast nałożono obowiązek udostępniania tego publikatora.
Robert Horbaczewski
02.02.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy
Orzeczenie wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, ustalające wysokość kosztów postępowania, stanowi tytuł egzekucyjny i może zostać zaopatrzone w klauzulę wykonalności - taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Wierzycielem w zakresie kosztów sądowych może być Skarb Państwa reprezentowany przez właściwy sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.02.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Finansowanie zdrowia
Uchwała, która w listopadzie ubiegłego uchyliła zawieszenie w obowiązkach warszawskiego sędziego Igora Tuleyi, jest ostateczna - poinformował Sąd Najwyższy. SN nie uwzględnił bowiem wniosku Tuleyi o wyłączenie dwóch sędziów, którzy podjęli tamtą uchwałę. Postanowienie w tej sprawie, które wydał sędzia Marek Siwek, opublikowano w środę na stronie internetowej Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
01.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska rozpoczęła 26 stycznia br. procedurę przeciwnaruszeniową wobec Polski, tym razem dotyczącą polskich przepisów w zakresie rodzinnych spraw transgranicznych, a konkretnie wydawania dzieci. To kolejna odsłona. Wcześniej Rzecznik Generalny TSUE, w opinii do pytania prejudycjalnego warszawskiego sądu wskazał, że polskie prawo systemowo nie sprzyja szybkości i skuteczności postępowania w sprawie powrotu dziecka.
Patrycja Rojek-Socha
01.02.2023
Wymiar sprawiedliwości
Izba Kontroli Nadzwyczajnej oddaliła wczoraj na posiedzeniu niejawnym skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu o ochronę dóbr osobistych na korzyść sędziego Waldemara Żurka. Spór toczył się o obrażające sędziego pomówienie byłej żony jakoby nie płacił alimentów na swoje dzieci. Prokurator Generalny uznał ten wyrok za sprzeczny z konstytucyjną zasadą państwa prawa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od 1 lutego zmiany w systemie pieczy zastępczej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Wzrost wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka, zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego, zakaz tworzenia nowych domów dziecka, powstanie centralnego rejestru pieczy zastępczej. Takie m.in zamiany przynosi nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej, która weszła w życie 1 lutego 2023 roku.
Robert Horbaczewski
01.02.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Sprawy, w których pracownicy sądów decydują się na pozwanie swojego pracodawcy, czyli sądu, nie należą wcale do rzadkości. Problem jednak w tym, że do tej pory takie sprawy trafiały do tego samego sądu, co mogło rodzić wątpliwości choćby dotyczące bezstronności czy niezawisłości. Znowelizowana przez Sejm procedura cywilna sytuację zmienia - jeśli wejdzie w życie, takie sprawy trafiać będą do innych sądów.
Patrycja Rojek-Socha
01.02.2023
Wymiar sprawiedliwości
Od początku 2024 roku Komisja Nadzoru Finansowego będzie miała kolejne, nowe kompetencje. Przejmie w nadzór firmy pożyczkowe i to nie za darmo. Za nadzorowanie będą musiały jej bowiem zapłacić - rocznie nie więcej niż 0,5 proc. przychodów z kredytów i nie mniej niż 5 tys. euro. Choć modele w różnych krajach są różne, prawnicy uważają, że należy unikać takich zależności, a firmy pożyczkowe - że czas zwijać interes.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
01.02.2023
Rynek i konsument Finanse
Karę upomnienia wymierzył Sąd Najwyższy sędziemu, który popełnił błąd w orzekaniu wysyłając nieletniego do schroniska na trzy miesiące za zniszczenie mienia. Dodatkowo przewinieniem dyscyplinarnym była próba naprawienia tego błędu poprzez błędne i niezgodne z prawem sprostowanie swego wcześniejszego orzeczenia. SN uwzględnił tym samym odwołania ministra sprawiedliwości i rzecznika dyscyplinarnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.02.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Poprawkami senackimi nie da się naprawić nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - wskazuje w swojej opinii Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris. I precyzuje, że regulacja nie eliminuje zasadniczego problemu, jakim są same powołania sędziowskie z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. W ocenie stowarzyszenie próba usuwania skutków bez usunięcia przyczyny jedynie pogłębi chaos panujący w polskim wymiarze sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
31.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Zaczęło się od prokuratorów, którzy od ubiegłego roku alarmują, że przyznawana im pomoc finansowa na cele mieszkaniowe jest kosztowna, a rosnące raty są mniej korzystne niż te przy kredytach bankowych. Ma to związek z oprocentowaniem w wysokości średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określanego w ustawie budżetowej. To samo obowiązuje sędziów i oni również zaczynają podnosić w tej sprawie larum.
Patrycja Rojek-Socha
31.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse
Sędziowskie pozwy dotyczące „zamrożonych” wynagrodzeń stanowią realizację prawa do sądu przysługującego sędziom, tak jak każdemu obywatelowi - mówi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych. Tymczasem w sprawie prokuratorskich wynagrodzeń wydane zostały dwa nakazy zapłaty. Do sądów trafiają też kolejne pozwy - sędziowskie, prokuratorskie, ale też kierowane przez asesorów i referendarzy.
Patrycja Rojek-Socha
30.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Myśliwi żegnają się z ołowiem. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę, którą Firearms United Network wniosło przeciwko Komisji Europejskiej w sprawie rozporządzenia Komisji (UE) dotyczącego amunicji ołowianej na obszarach wodno-błotnych lub wokół nich. Oznacza to, że możliwość strzelania ołowianą amunicją będzie od połowy lutego bardzo ograniczona.
Regina Skibińska
30.01.2023
Prawo karne Środowisko
W Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy jak co roku włączają się prawnicy - sędziowie, adwokaci, radcy prawni. Można wylicytować trening na ściance wspinaczkowej pod okiem sędziego Pawła Juszczyszyna czy spacery z sędziami Igorem Tuleyą i Piotrem Gąciarkiem ulicami Warszawy, ale też choćby karykatury autorstawa adw. Klaudii Bolesławskiej i jak co roku "Adwokota" namalowanego przez adw. Martynę Kowalską.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
28.01.2023
Prawnicy
Plany ustawodawcy w zakresie wprowadzenia tzw. natychmiastowych alimentów wracają regularnie co jakiś czas. Komu jednak miałyby one przysługiwać, w jakiej sytuacji oraz w jakiej wysokości – odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Być może regulacje związane z alimentami natychmiastowymi pojawią się jeszcze w 2023 roku w Polsce - pisze adwokat Katarzyna Bórawska.
Katarzyna Bórawska
28.01.2023
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Dobra kondycja zwierzęcia wcale nie musi świadczyć o tym, że dalsze jego pozostawanie u aktualnego właściciela lub opiekuna nie zagraża jego życiu lub zdrowiu. W szczególności, gdy właściciel nie zapewnia mu właściwego schronienia przed chłodem, upałem, deszczem lub śniegiem. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.
Marek Sondej
28.01.2023
Prawo karne
Niealimentacja, podobnie jak utrudnienia kontaktów z dzieckiem, jest nadal jednym z głównych grzechów polskich rodziców, którzy się rozstali. Zdarzają się też tacy, którzy próbują uzyskać np. niższe alimenty wskazując na to, że nie płacą, i tłumacząc trudną sytuacją finansową. Sędziowie przypominają jednak, że może to być argument - co najwyżej - w postępowaniu o pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Aleksandra Partyk
28.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Systematyczne gromadzenie danych biometrycznych i genetycznych każdej osoby, której przedstawiono zarzuty, dla celów ich rejestracji policyjnej, jest niezgodne z wymogiem zapewnienia wzmocnionej ochrony w odniesieniu do przetwarzania wrażliwych danych osobowych - stwierdził w wydanym 26 stycznia br. wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
27.01.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja RODO
Skierowanie pozwu o ochronę dób osobistych przeciwko sędziemu przez prawomocnie skazanego przestępcę, nie podważa bezstronności sędziego. Gdyby w takich sprawach stosować automatyzm, oskarżeni i skazani zyskaliby nieograniczone narzędzie do blokowania toczących się z ich udziałem postępowań - orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie w sprawie odmowy odroczenia kary.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.01.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Mijają dwa lata od publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył jedną z przesłanek legalnej aborcji. Już wtedy prawnicy alarmowali, że będą problemy - w tym ze stosowaniem dwóch pozostałych przesłanek. Prezydent obiecywał nową ustawę - nic z tego nie wyszło. Kobiety trafiają do aborcyjnego podziemia lub szukają pomocy za granicą. Lekarze zasłaniają się wyrokiem, choć w ocenie prawników, w wielu przypadkach mają podstawy, by legalnie wykonać zabieg.
Katarzyna Nocuń Patrycja Rojek-Socha
27.01.2023
Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne