Prawo.pl
Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej od 1 października osadzeni, pod nadzorem Służby Więziennej, będą mogli korzystać ze stanowisk komputerowych, by wejść np. na strony Biuletynu Informacji Publicznej, domeny gov.pl, wybrane strony internetowe instytucji odpowiedzialnych za ochronę praw człowieka oraz korzystać ze zdalnego dostępu do akt postępowań przygotowawczych. Z takimi postulatami do wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchart zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
28.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Pomimo rosnącej popularności usług VoD i SVoD, art. 70 ust. 2(1) prawa autorskiego pozostawał bez zmian. Widzowie w domowym zaciszu mogli cieszyć się serialowymi i filmowymi nowościami, a sam model wynagrodzenia tantiemowego nie przystawał do współczesnego rynku audiowizualnego. Środowisko twórców od dawna postulowało potrzebę jego dostosowania do współczesnych realiów. Twórcy czekali na implementowanie dyrektyw... aż się doczekali - pisze Katarzyna Jedynak-Gierada, rzecznik patentowy.
Katarzyna Jedynak-Gierada
28.09.2024
Nowe technologie Prawo europejskie

WSA: Barnaba został Mieczysławem, rodzice nadal niezadowoleni

Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego
Zmiany imienia małoletniego można dokonać wyłącznie z ważnych powodów. Nie może być nim jednak późniejszy brak poparcia dla złożonego wniosku. Jeżeli „ważny powód” istnieje, to zmiana jest konieczna, choćby rodzice nagle zmienili zdanie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Rodzice podkreślali, że co prawda wnioskowali o zmianę imienia, ale dopiero po jej otrzymaniu uzmysłowili sobie, że zmiana imienia dziecka była błędem.
Marek Sondej
28.09.2024
Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego
Sąd Najwyższy, w składzie tzw. neo-sędziów, orzekł, że przywrócenie ze stanu spoczynku prokuratora Dariusza Barskiego i powołanie go na stanowisko prokuratora krajowego miało wiążącą podstawę prawną i było skuteczne. Prokuratorzy oceniają, że chaos w prokuraturze teraz tylko się pogłębi i kwestionowane będą decyzje kadrowe, procesowe, zarządzenia następców Barskiego - prokuratorów Jacka Bilewicza i Dariusz Korneluka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
28.09.2024
Prokuratura
Życie po rozwodzie to często nowe wyzwania - zaciągając jednak kredyt na mieszkanie, remont, samochód czy nawet kolejny ślub, nie ma co liczyć na automatyczne zmniejszenie zobowiązań alimentacyjnych. Sądy, co do zasady, stoją na stanowisku, że osoba, która płaci alimenty na dziecko, musi się liczyć z tym obowiązkiem przy podejmowaniu decyzji o wydatkach. Co więcej, powinna uwzględniać ich wysokość przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań. Sprawa nie jest jednak tak oczywista, gdy chodzi o kredyty hipoteczne.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
28.09.2024
Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych w piśmie skierowanym do premiera Donalda Tuska alarmuje, że projektowany wzrost wynagrodzeń kuratorów i aplikantów kuratorskich na 2025 r. jest zbyt niski, do tego stopnia, że jeśli nie nastąpi w tym zakresie zmiana, aplikanci będą zarabiać mniej niż przewidziana płaca minimalna. Zaznaczają, że to prowadzi do dalszej pauperyzacji zawodu. Dla swojej grupy zawodowej postulują minimum 15 proc. podwyżki i powrót do dyskusji nad zmianą modelu wynagradzania.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
28.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prezydent Andrzej Duda powołał od 1 października dotychczasową prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego prof. dr. hab. Joannę Misztal-Konecką na drugą trwającą trzy lata kadencję na tym urzędzie. Wręczenie aktu powołania nastąpiło podczas uroczystości, która odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.09.2024
Prawo cywilne Prawnicy
27 września Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie Prokuratury Krajowej na odmowę aresztowania b. wiceministra sprawiedliwości, obecnie posła, dr Marcina Romanowskiego. Ta nie składa broni, prokurator wystąpi do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) o wydanie zezwolenia na ściganie polityka.
Patrycja Rojek-Socha
27.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie rodzinni są obciążeni sprawami, ich referaty sięgają nierzadko 800 spraw, do pracy nie zachęcają m.in. jej warunki i brak perspektyw awansu. MS szuka rozwiązań, które poprawiłyby sytuację. Sami sędziowie szanse widzą m.in. we wzmocnieniu ich wydziałów poprzez umożliwienie orzekania w nich asesorom, referendarzom i zapewnienie każdemu sędziemu asystenta. Postulują też ograniczenie kognicji sądów rodzinnych.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
27.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
5817 osób podejdzie w sobotę, 28 września, do egzaminów na aplikację radcowską, adwokacką, notarialną i komorniczą. Najwięcej kandydatów zgłosiło się na aplikację radcowską - 2825, a 2307 na adwokacką. Będą mieć 150 minut na rozwiązanie 150 pytań testowych jednokrotnego wyboru; pozytywny wynik będzie wymagać co najmniej 100 poprawnych odpowiedzi. Tymczasem w środowisku prawniczym trwa dyskusja, co zmienić w szkoleniach, by prawników lepiej przygotować do zawodu.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
27.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Nie jest wypadkiem mniejszej wagi długa bezczynność i umarzanie śledztw bez przesłuchania świadków. Prokurator, mimo że nadmiernie obciążony pracą, otrzymał karę upomnienia. Jednak Sąd Najwyższy zauważył, że trudno pracować kilkadziesiąt lat przy takim obciążeniu i nie popełnić błędu, dlatego dochodzi do zaniedbań służbowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.09.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Być może już wkrótce zapisy w umowach stawiające w niekorzystnej sytuacji jedną ze stron, będą zakazane nie tylko w relacjach firm z konsumentami, ale także w umowach między przedsiębiorcami, gdy jeden z nich jest duży i silny, a drugi mały i słaby. Nad rozciągnięciem przepisów o tzw. klauzulach abuzywnych na przedsiębiorców pracuje właśnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego.
Krzysztof Sobczak
27.09.2024
Prawo cywilne Prawnicy
Coraz częściej zapadają prawomocne już wyroki, uznające roszczenia sędziów, referendarzy i prokuratorów w związku z naliczaniem ich wynagrodzeń na podstawie ustawy okołobudżetowej - począwszy od 2021 r. Początkowo ten rok był sporny, bo pandemiczny - część sądów stała na stanowisku, że zamrożenie płac można było uzasadnić trudną sytuacją budżetową. Teraz jednak przyznają wyrównania, wskazując, że rząd nie miał do tego podstaw - tym bardziej, że wysupłał podwyżki dla innych grup zawodowych.
Patrycja Rojek-Socha
27.09.2024
Wymiar sprawiedliwości

NSA: Zaległe alimenty w ratach, ale nie całkiem umorzone

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ojciec dziecka, będący na utrzymaniu swojej matki, nie płacił alimentów przez kilka lat i teraz wnosił o umorzenie zaległości. Naczelny Sąd Administracyjny nie wyraził zgody. Dłużnik alimentacyjny powinien w pierwszej kolejności zwrócić się o odroczenie terminu spłaty występującego zadłużenia lub rozłożenie tej spłaty na raty, a dopiero w ostateczności uzasadnione jest wystąpienie o umorzenie powstałej należności – stwierdził sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.09.2024
Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Jeden sędzia nie będzie orzekał w apelacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zmierza do rezygnacji z jednoosobowych składów w sądach odwoławczych - wynika z informacji przekazanych serwisowi Prawo.pl przez zastępcę jej przewodniczącego prof. Wojciecha Kocota. Uważa, że to sprzeczne z Konstytucją, a także niekorzystnie wpływa na jakość wyroków i… powagę sądu odwoławczego. Kolegialnego orzekania w sądach odwoławczych domaga się w swoim projekcie także Adwokatura.
Krzysztof Sobczak
26.09.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Właściciel zalanej restauracji albo zniszczonego przez powódź hotelu, czy też najemca czekający na eksmisję będą mogli wnioskować do sądu o wstrzymanie egzekucji długów. Na jak długo? Jeszcze nie wiadomo. Określi to rząd w rozporządzeniu. Maksymalnie może to być jednak rok. Takie rozwiązanie przewiduje rządowy projekt nowelizacji specustawy powodziowej, w czwartek 26 września odbyło się pierwsze jego czytanie w Sejmie.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.09.2024
Finanse Powódź Egzekucja
Ławnik, zasiadający w składzie orzekającym w danej sprawie, nie jest uprawniony do formułowania wniosku o wyłączenie sędziego – orzekł Sąd Najwyższy, powołując się na raport o praworządności. A jedynym żądaniem w tym zakresie mu przysługującym jest „samowyłączenie”. Przez takie wyłączenie ławnicy są nękani przez I Prezes SN prof. Małgorzatę Manowską, która chce ich odwołać. Senat się temu sprzeciwia. Ani jeden wniosek I Prezes nie został uznany przez senatorów za słuszny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.09.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Podoba mi się projekt przewidujący możliwość powoływania specjalistów cywilnych na stanowiska w służbie więziennej. Natomiast z dezaprobatą przyjmuję protest związku zawodowego funkcjonariuszy przeciwko takiej możliwości. Ochronę zakładów karnych muszą zapewnić funkcjonariusze, ale wiele innych zadań mogą wykonywać specjaliści cywilni – twierdzi dr Paweł Moczydłowski, profesor Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, dyrektor generalny Służby Więziennej w latach 1990-94.
Krzysztof Sobczak
26.09.2024
Prawo karne Prawnicy

Specustawa powodziowa obejmuje też sądy i zawieszenie spraw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Powódź
Projekt specjalnej ustawy regulującej sytuację w czasie i po powodzi został już przesłany do Sejmu. Przewiduje się w nim m.in. zawieszanie postępowań cywilnych i administracyjnych oraz możliwość zawieszenia na wniosek poszkodowanego powodzią dłużnika natychmiastowej wykonalności tytułu wykonawczego lub wstrzymanie jego wykonania. Sejm zajmie się tą ustawą 26 września, w czwartek.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.09.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Powódź
Czy sędziowie Sądu Najwyższego mogą decydować o waloryzacji swoich wynagrodzeń? Czy właściwy jest do tego sąd powszechny, jak w każdej sprawie pracowniczej sędziów? Czy ustawodawca nie złamał zasady równości wobec prawa w tym zakresie, nie dając możliwości zaskarżenia orzeczenia do innego sądu – takie zagadnienie sędzia Wiesław Kozielewicz skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Nie zgodził się z sytuacją, że sędziowie SN sądzą się z własną instytucją we własnej instytucji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.09.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kiedyś zasadą było, że skazany na karę pozbawienia wolności miał sam stawić się do jej wykonania, a dopiero gdy tego unikał, doprowadzała go policja. Od blisko dwóch lat zasadą jest doprowadzenie, i to bez zapowiedzi, a jedynie wyjątkowo sąd może wezwać do stawienia się. Nowe przepisy miały być batem na unikających kary, ale nie przyniosły skutku, więc są postulaty ich wycofania.
Krzysztof Sobczak
25.09.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W Wielkiej Brytanii też kiedyś przewlekłość postępowań sądowych była poważnym problemem, ale zapoczątkowana blisko 30 lat temu reforma sędziego Woolfa doprowadziła do istotnego usprawnienia ich pracy. W Polsce w tym czasie zapowiadano to samo - przypomina Paweł Stykowski, radca prawny z kancelarii DWF Poland Jamka sp.k. I ubolewa, że bez większych efektów.
Krzysztof Sobczak
25.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Afera wizowa z udziałem urzędników i dyplomatów obejmuje 96 tomów akt głównych, 81 tomów załączników oraz 30 tomów akt niejawnych - poinformował prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej. Są trzy wątki w tej sprawie, jednym z nich jest wydanie ponad 350 tys. wiz obywatelom państw muzułmańskich i afrykańskich, często bez sprawdzenia danych. Wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec dziewięciu podejrzanych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2024
Prawo karne Prawnicy
Nawet 131 orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowiek w Strasburgu przeciw Polsce znajduje się w fazie wykonywania. Dzieje się to pod nadzorem Komitetu Ministrów Rady Europy. Liczba orzeczeń negatywnych dla polskiego rządu to 81, a pozytywnych - 38. Senacka Komisja Praw Człowieka i Praworządności rozpatrzyła „Raport z wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez Polskę za 2023 r.”
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2024
Prawo europejskie
W związku z sytuacją powodziową i pytaniami dotyczącymi przebiegu egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, które są zaplanowane na 28 września 2024 r., resort sprawiedliwości informuje, że pozostaje w kontakcie z Komisjami Egzaminacyjnymi oraz obsługującymi je radami na terenach objętych powodzią. Zgodnie z aktualnym stanem (zwłaszcza co do lokalizacji sal egzaminacyjnych), termin i miejsca przeprowadzenia egzaminów pozostają bez zmian.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2024
Prawnicy Strefa aplikanta
Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej zdecyduje o ewentualnym uchyleniu immunitetu sędziemu Sądu Rejonowego w Warszawie Jakubowi Iwańcowi dopiero 3 grudnia. Sędziemu, który był delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości, prokuratura postawiła 12 poważnych zarzutów związanych z ujawnieniem danych osobowych innych sędziów w celu prowadzenia kampanii nienawiści w internecie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2024
Prawo karne Prawnicy RODO
29 organizacji społecznych, w tym stowarzyszenia sędziowskie i obywatelskie, wystosowały apel do Prezydenta RP o podpisanie ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, które zostały uchwalone przez Sejm 13 września br. Podpisanie tych ustaw stanowiłoby istotny krok w kierunku rozwiązania wątpliwości dotyczących funkcjonowania Trybunału, wskazanych również przez sądy europejskie – wskazują sygnatariusze.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Samo ubezpieczenie mienia firmy to za mało, by zrekompensować przedsiębiorcom szkody wynikające z powodzi, gdyż wielu z nich przez dłuższy czas nie będzie zarabiać. Pomoc państwa to jedno, ale w najlepszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy zadbali o polisę od utraty zysku, gdyż pieniądze z ubezpieczenia pomogą im szybciej stanąć na nogi.
Regina Skibińska
24.09.2024
Ubezpieczenia Powódź
Krajowa Rada Sądownictwa powinna zastosować kryteria ustawowe, a nie pozorować ich stosowanie przy wyborze kandydata, który zostanie przedstawiony Prezydentowi RP i odrywać oceny od zgromadzonej w sprawie dokumentacji. Sąd Najwyższy nie mógł więc oddalić odwołania kandydatki na urząd dlatego, że podpisała ona apel wzywający do pełnego wykonania postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prof. Adamus: Brakuje systemowej ochrony prawnej na wypadek stanów nadzwyczajnych

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna Finanse Powódź
Przepisy o tzw. stanach nadzwyczajnych zawierają głównie regulacje pozwalające na ograniczenie praw obywatelskich na czas trwania stanu nadzwyczajnego. Nie odpowiada to absolutnie aktualnym potrzebom, jak i oczekiwaniom społecznym. Osoby dotknięte stanem klęski żywiołowej, a zwłaszcza przedsiębiorcy powinni zostać objęci szczególną, ochronną regulacją prawną. Takie przepisy warto przygotować na przyszłość - postuluje prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
24.09.2024
Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna Finanse Powódź