Zmiany w używaniu kas fiskalnych od 1 stycznia 2021 roku

VAT Rachunkowość

1 stycznia 2021 roku weszły w życie zmiany w rozporządzeniu dotyczącym używania kas fiskalnych w 2021 roku. Rozporządzenie określa grupy podatników oraz czynności zwolnione z obowiązku rejestrowania w kasie. Określa także warunki korzystania ze zwolnienia.

04.01.2021

W tym roku jeden urząd skarbowy obsłuży największe firmy

CIT VAT Prawo gospodarcze

Jeden urząd skarbowy - I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie - obsłuży w 2021 roku największych podatników, 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych będzie zajmować się dużymi firmami, a drobne przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego wrócą do pozostałych urzędów.

01.01.2021

Rok 2020 ciężki dla podatników, nie tylko przez epidemię

CIT PIT VAT

Poza epidemią koronawirusa w tym roku podatnicy mierzyli się z wieloma trudnymi zmianami w prawie. Covid utrudniał rozliczenia podatkowe, ale - jak podkreślają eksperci - resort finansów nie przygotował znaczącej pomocy. Przesunięcie niektórych terminów rozliczeń to za mało. W październiku wszyscy musieli wdrażać nowe jednolite pliki kontrolne, a wiele firm w kryzysie od 1 stycznia musi mieć nowe typy kas fiskalnych.

31.12.2020

W nowym JPK od 1 października 2020 roku trzeba wykazywać powiązania

PIT VAT

W nowych ewidencjach trzeba wykazywać powiązania. Chodzi tu o sam fakt tych powiązań, a nie to, że np. ceny odbiegały od wartości rynkowych. Jeżeli mówimy o powiązaniach rodzinnych, to trzeba brać pod uwagę następujące osoby: małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej - wyjaśnia Marcin Andrzejowicz, ekspert z LEX Księgowość.

29.12.2020

NSA: Opłata za wydanie duplikatu legitymacji szkolnej bez VAT

Podatki i opłaty lokalne VAT

Za wydawanie duplikatów legitymacji szkolnych i świadectw pobiera się opłatę. Gmina nie zapłaci jednak z tego tytułu podatku od towarów i usług. Realizuje bowiem w ten sposób zadania, które nakłada na nią ustawa – potwierdził w niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że gmina działa w tym przypadku w roli organu władzy publicznej.

29.12.2020

Trudniejsze rozliczanie handlu towarami i transakcji łańcuchowych po Brexicie

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

31 grudnia 2020 roku zakończy się okres przejściowy. Tym samym tzw. Brexit stanie się faktem – także na gruncie podatku VAT. W tym obszarze najbardziej odczuwalne skutki będą dotyczyły obrotu towarowego, kiedy wewnątrzwspólnotowe dostawy zastąpi eksport, a wewnątrzwspólnotowe nabycia – import towarów - piszą eksperci KPMG w Polsce.

23.12.2020

Testy i szczepionki przeciwko COVID-19 z zerową stawką VAT

VAT Koronawirus

Minister finansów podpisał rozporządzenie wprowadzające stawkę 0-proc. VAT na dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import szczepionek przeciwko COVID-19. Rozporządzenie dotyczy również testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby.

22.12.2020

Pakiet Slim VAT z podpisem prezydenta

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek dużą nowelizację ustawy o VAT. Zmiany wchodzą w skład tzw. pakietu Slim VAT. Zmienione zostaną m.in. zasady rozliczania korekt, zwrotu podatku w ramach systemu TAX FREE, zerowej stawki VAT dla eksportu, przeliczania walut obcych na złotówki.

22.12.2020

MF objaśnia zasady rozliczania VAT przy unijnych dostawach

VAT Rachunkowość

W poniedziałek Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejne objaśnienia podatkowe. Najnowszy dokument dotyczy zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) dla celów VAT i stosowania zerowej stawki podatku.

21.12.2020

Firmy szukają sposobów na uniknięcie strat, ale muszą uważać na podatki

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Spółki

Z powodu epidemii koronawirusa w tym roku wiele firm notuje straty. Dofinansowanie spółek często więc okazuje się konieczne – zwłaszcza przy znacznych ubytach i przesłankach upadłości. Dokapitalizowanie może być dokonane na kilka sposobów – nie wszystkie jednak metody będą tak samo korzystne. Trzeba też uważać na skutki podatkowe. Szczególną ostrożność powinny zachować spółki komandytowe.

18.12.2020

Rządowy system wystawiania faktur obowiązkowy od 2023 roku

VAT Rachunkowość

Z harmonogramu prac rządu wynika, że wkrótce zmienione zostaną przepisy dotyczące wystawiania faktur. Resort finansów chce stworzyć specjalny system do fakturowania. Dzięki temu zyska bieżący wzgląd w rozliczenia sprzedaży. Podatnicy za korzystanie z systemu będą mogli liczyć na szybszy zwrot VAT. Nowy system od 2023 roku będzie obowiązkowy.

17.12.2020

Brexit – zmiany w obrocie towarowym po zakończeniu okresu przejściowego

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Brexit

Wraz z końcem roku kończy się również okres przejściowy w relacjach między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Sytuacja ta generuje dużą niepewność wśród przedsiębiorców, podsycaną przedłużającymi się negocjacjami w kwestii warunków przyszłej współpracy – pisze Wojciech Krajewski z KPMG w Polsce.

17.12.2020

Pakiet Slim VAT do podpisu prezydenta

VAT Prawo gospodarcze

Dłuższy termin na wywóz towarów dla zachowania stawki 0 proc. przy opodatkowaniu zaliczek z tytułu eksportu towarów i wydłużenie terminu do odliczenia VAT naliczonego na bieżąco łącznie do czterech okresów rozliczeniowych - takie m.in. zmiany przewiduje uchwalony 27 listopada br. przez Sejm i przyjęty w środę wieczorem bez poprawek przez Senat tzw. pakiet Slim VAT.

17.12.2020

Błąd w złożonym JPK dużym problemem podatników i biur rachunkowych

VAT Rachunkowość

Biura rachunkowe i ich klienci nie wiedzą, jak postępować w przypadku wykrycia błędu w części ewidencyjnej JPK, złożonego w nowej formie. Samo złożenie korekty JPK w tym przypadku to za mało. Nowy plik jest także księgą – konieczne jest więc złożenie czynnego żalu. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, kto go ma podpisać – podatnik czy biuro rachunkowe. Wątpliwości dotyczą także sytuacji, gdy błąd popełnił księgowy.

17.12.2020

Jeszcze w tym roku kolejne branże muszą wymienić kasy fiskalne

VAT Rachunkowość

Epidemia zmian w VAT nie zatrzymała. Do końca roku kasy fiskalne muszą więc wymienić kolejne branże. Tym razem jest to gastronomia, usługi krótkotrwałego zakwaterowania i sprzedaż węgla. Z kolei podatnicy, którzy rozliczają VAT kwartalnie, do 25 stycznia 2021 roku będą musieli złożyć nowe jednolite pliki kontrolne połączone z deklaracjami. Będą musieli podać w nich kody GTU.

15.12.2020

Szczepionki i testy na COVID-19 będą bez VAT - jest projekt

VAT Finansowanie zdrowia Koronawirus

Szczepionki na Covid-19 i testy diagnostyczne na SARS-CoV-2 będą zwolnione z VAT - wynika z projektu projekt nowelizacji rozporządzenia zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Ministerstwo Finansów, które go przygotowało deklaruje, że obniżona do wysokości 0 proc. stawka podatku dotyczyć będzie dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu.

11.12.2020

Przepisy o paragonach i fakturach uproszczonych do pilnej poprawy

VAT Rachunkowość

Firmy nie wiedzą, jak stosować przepisy w zakresie wystawiania faktur do paragonów przy transakcjach do 450 złotych. Krajowa Informacja Skarbowa wydaje sprzeczne interpretacje, a dostępne objaśnienia niewiele pomogły. Sklepy natomiast nie wiedzą, jak dokumentować sprzedaż, a ich klienci mają problemy z odliczeniem podatku. Zmiana przepisów jest konieczna – i to szybko.

10.12.2020

Zerowy VAT dla darowizn sprzętu komputerowego dla szkół

Szkoła i uczeń VAT

Przywrócona zostanie możliwość objęcia sprzętu zerową stawką VAT - dotyczy to laptopów i tabletów dla szkół. Preferencją zostały objęte kolejne rodzaje sprzętu, m.in. komputery stacjonarne, drukarki i urządzenia dla osób niewidomych. Zerowa stawka VAT obowiązuje od 1 września do wygaśnięcia pandemii COVID-19.

09.12.2020

Nie można wystawić faktury na firmę, która zakończyła działalność

VAT Rachunkowość

Faktura dokumentująca usługi księgowe dla klienta, który zamknął działalność gospodarczą powinna zostać wystawiona na imię i nazwisko klienta oraz jego adres zamieszkania. Taka zasada dotyczy faktur wystawianych osobom fizycznym - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.

09.12.2020