Resort finansów szykuje SLIM VAT 2

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje pakietu kolejnych zmian w przepisach o VAT. Mają one dotyczyć piętnastu nowych rozwiązań, które w założeniu MF, ułatwią rozliczanie podatku. Chodzi m.in. o fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm.

18.02.2021

Ryczałt dla wolnych zawodów interesujący, ale nie zawsze opłacalny

PIT Rachunkowość

Jeszcze tylko przez kilka dni można zmienić formę opodatkowania i wybrać ryczałt - płacony od przychodów. W tym roku obowiązuje nowy, wyższy niż dotychczas, limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w ten sposób. Z ryczałtu może skorzystać prawie każdy. Pozostanie przy zasadach ogólnych w wielu przypadkach będzie jednak bardziej opłacalne.

18.02.2021

Internetowi blogerzy i blogerki muszą rozliczyć podatek

PIT Rachunkowość

Prowadzenie vlogów, blogów, kont w mediach społecznościowych, serwisach internetowych czy innej działalności internetowej coraz częściej staje się źródłem dużych zarobków. Otrzymane w ten sposób dochody trzeba rozliczyć i zapłacić fiskusowi należny podatek. Ze szczególną uwagą trzeba podejść do kosztów uzyskania przychodów.

17.02.2021

MF wyjaśnia problem VAT od kart paliwowych

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów opublikowało we wtorek interpretację ogólną dotyczącą kwalifikowania dla celów VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych. Stanowisko resortu uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Udostępnianie kart paliwowych to świadczenie usług. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

16.02.2021

Faktury korygujące dużym problemem dla kupujących

VAT Rachunkowość

Okazuje się, że ostatnie zmiany w VAT, zamiast uprościć, w rzeczywistości skomplikowały rozliczenia podatku. Problem mają zwłaszcza nabywcy towarów i usług. Muszą zmodyfikować stosowane dotychczas procedury. Konieczna jest także bieżąca komunikacja między podatnikami a biurami rachunkowymi.

16.02.2021

Jedna ewidencja w strefie ciągle problemem fiskusa

CIT Rachunkowość

Skarbówka regularnie podważa możliwość prowadzenia jednej ewidencji dla działalności strefowej, prowadzonej na podstawie kilku zezwoleń i decyzji o wsparciu. Czyni tak, mimo korzystnych dla podatników wyroków sądów administracyjnych – także NSA. Zdaniem ekspertów, takie podejście organów podatkowych nie ma poparcia w przepisach.

16.02.2021

Zwrot za wyposażenie do pracy zdalnej bez podatku dochodowego

PIT Rachunkowość

Pojawiają się pierwsze interpretacje dotyczące rozliczania dofinansowań do zakupu sprzętu, który pracownicy, pracując zdalnie, wykorzystują w domu. Najnowsze stanowisko skarbówki potwierdza, że takie świadczenie nie tylko nie jest opodatkowane, ale w ogóle nie stanowi przychodu w PIT. Podstawą są tu przepisy tarczy antykryzysowej.

15.02.2021

Dokument elektroniczny IE-599 jako potwierdzenie wywozu

VAT Rachunkowość

Za wystarczający dowód na udokumentowanie eksportu uznaje się dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w formie elektronicznego zbiorczego komunikatu IE-599 otrzymany od firmy kurierskiej. Zatem eksporter, dysponując elektronicznym zbiorczym komunikatem IE-599 w wersji XML, ma prawo do 0 - proc. stawki VAT.

12.02.2021

Skarbówka komplikuje wydawanie interpretacji podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Z ostatnich doświadczeń doradców podatkowych wynika jednoznacznie, że skarbówka komplikuje i celowo wydłuża proces wydawania interpretacji. Każe podatnikom uzupełniać wnioski o udzielenie odpowiedzi, albo np. rozpatrując kwestię podatku dochodowego, prosi o przesłanie potwierdzenia rejestracji do VAT. Wiele wniosków pozostawia też bez rozpatrzenia.

12.02.2021

Automatyczny e-PIT i szybszy zwrot podatku nie dla przedsiębiorców

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Resort finansów nie planuje umożliwienia przedsiębiorcom rozliczenia rocznego podatku przez ministerialny system Twój e-PIT. Przedsiębiorcy nie mogą także liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Takie wnioski wynikają z odpowiedzi resortu na najnowsze interpelacje poselskie.

11.02.2021

Wybór estońskiego CIT może być podatkową pułapką

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeśli za kilka miesięcy okaże się, że firmy, które wybrały w tym roku ryczałtowy podatek dochodowy, tzw. estoński CIT, nie spełniły ustawowych warunków, będą one musiały zapłacić znacząco wyższą daninę. Problem jednak w tym, że wypełnienia przesłanek nie da się przewidzieć teraz. Dla wielu może to być skrajnie niekorzystne rozwiązanie.

10.02.2021

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Eksperci nie mają wątpliwości: w dobie pandemii oraz rosnącej roli cyfryzacji i pracy zdalnej bezpieczeństwo w sieci to temat wciąż traktowany po macoszemu. Nadal otwieramy podejrzane załączniki czy ustawiamy te same i proste hasła. Jakie są najczęstsze zagrożenia w sieci i jak się przed nimi chronić?

08.02.2021

MF czeka na pomysły w sprawie e-faktur

VAT Rachunkowość

Resort finansów rozpoczął konsultacje przepisów, które wprowadzą e-fakturę. Podatnicy, którzy będą rozliczać się w ten sposób, otrzymają szybciej zwrot VAT. Termin skróci się dla nich o 20 dni, z 60 do 40. Uwagi można zgłaszać do 23 lutego. Od 2023 roku e-fakturowanie będzie obowiązkowe.

08.02.2021

Nowe zasady dotyczące faktur korygujących w 2021 roku

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Od 1 stycznia 2021 r. w życie weszły nowe zasady dotyczące faktur korygujących, wynikają one z ustawy SLIM VAT (Simple, Local and Modern VAT). Głównym założeniem ustawy miało być ułatwienie rozliczeń podatkowych. Zmianie uległy zarówno korekty dotyczące zmniejszenia podstawy opodatkowania (korekta “in minus”) jak i korekty zwiększające podstawę opodatkowania (korekta “in plus”).

05.02.2021

Slim VAT skomplikował rozliczenia

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Nowelizacja, potocznie nazywana pakietem Slim VAT, miała na celu uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń w podatku od towarów i usług i odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców. Niestety bardzo szybko okazało się, że nowe regulacje budzą więcej pytań niż odpowiedzi, a tezy o prostocie proponowanych rozwiązań można włożyć między bajki – pisze Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat.

04.02.2021

Isański: Prawo podatkowe to nie prawo natury

Rachunkowość Doradca podatkowy

Za prawo podatkowe odpowiada człowiek, a nie natura. Oczekiwania obywateli od sądu administracyjnego muszą być inne niż od stanu wiedzy medyków. Od sądu należy wymagać poprawnych orzeczeń, chroniących praw obywateli – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

03.02.2021

Sprawozdania finansowe za 2020 rok wymagają szczególnego podejścia

Rachunkowość Koronawirus

Rok 2020 ze względu na pandemię COVID-19 był szczególnym i niepowtarzalnym rokiem dla działalności wielu firm. Dlatego też zamknięcie ksiąg i sporządzenie sprawozdania finansowego za ten rok w wielu przypadkach nie będzie tylko rutynową pracą, polegającą na skopiowaniu sprawozdania za poprzedni rok obrotowy i zmianie wybranych pozycji – pisze Bartłomiej Kurylak, biegły rewident.

02.02.2021

Skarbówka chce podatku od dofinansowania wynagrodzeń

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W ramach pomocy z tarczy antykryzysowej pracodawcy dostali dofinansowanie do wynagrodzeń z FGŚP. Było to wymierne wsparcie dla prowadzonej działalności gospodarczej, ale teraz pojawił się problem – i to duży. Od otrzymanej pomocy fiskus domaga się podatku. Pierwsze interpretacje wskazywały, że pomoc nie jest przychodem, teraz okazuje się, że jednak jest.

29.01.2021

Od 1 maja nie trzeba będzie drukować paragonów

VAT Rachunkowość

Rząd wraca do pomysłu umożliwienia wystawiania paragonów w wersji elektronicznej. Zmiany w kasach fiskalnych i dokumentowaniu sprzedaży przewidują opublikowane w czwartek projekty dwóch rozporządzeń. Trafiły już one do konsultacji społecznych. Zmiany miałyby wejść w życie 1 maja 2021 roku.

28.01.2021

Podmioty z Wielkiej Brytanii muszą mieć w Polsce przedstawiciela podatkowego

Rachunkowość Doradca podatkowy Brexit

Podatnicy z Wielkiej Brytanii, którzy są lub będą zarejestrowani dla celów VAT w Polsce, są zobowiązani od 1 stycznia 2021 roku ustanowić przedstawiciela podatkowego. Wykonuje on w imieniu i na rzecz podatnika jego obowiązki w zakresie rozliczania podatku VAT w Polsce – piszą eksperci KPMG w Polsce.

28.01.2021