Podatnicy wnioskują o ulgi w rozliczeniach ze skarbówką

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Od początku roku ogółem złożono około 43 tysięcy wniosków o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. 29 tysięcy razy podatnicy powołali się w nich na negatywne skutki epidemii koronawirusa. Takie dane podał serwisowi Prawo.pl resort finansów. Wnioski najlepiej składać online - dokumenty papierowe trafią bowiem najpierw na kwarantannę.

05.05.2020

Podatnicy proszą skarbówkę o kontrole

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Od początku lutego - w ramach specjalnego projektu Głos podatnika – do MF wpłynęło 261 pomysłów. Najwięcej zgłoszeń dotyczy VAT i PIT. W ostatnich tygodniach dominują jednak rozwiązania dotyczące uproszczeń w czasie epidemii koronawirusa. Pojawił się też postulat wprowadzenia możliwości wezwania urzędników i poddania się dobrowolnej kontroli – nawet płatnej.

01.05.2020

Doradcy podatkowi opracowali przewodnik po tarczy antykryzysowej

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Samorząd doradców podatkowych przygotował specjalny przewodnik po przepisach tarczy antykryzysowej 2.0. Dokument ma pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem. Eksperci wyjaśniają w nim, na jaką pomoc od rządu może liczyć biznes i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją uzyskać. Opracowanie jest bezpłatne.

27.04.2020

MF zleci specjalne analizy i badania podatników

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Koronawirus

Minister finansów może zlecać Krajowej Izbie Rozliczeniowej analizy skutków zachodzących zjawisk gospodarczych – nie tylko w czasie epidemii. Taki przepis znalazł się w obowiązującej tarczy antykryzysowej. Zdaniem ekspertów pozwoli to na gromadzenie zbyt wielu danych dotyczących przedsiębiorców.

27.04.2020

Informacja celna i podatkowa pod jednym numerem telefonu

Ordynacja

W każdym miesiącu do informacji Krajowej Informacji Skarbowej dzwoni średnio 218 tysięcy osób, którzy próbują uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące prawa podatkowego lub celnego. Okazuje się, że podatnicy mają najwięcej problemów z rozliczeniami VAT, PIT, CIT i e-deklaracjami.

23.04.2020

Terytorialny zasięg urzędów skarbowych przestanie mieć znaczenie

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Minister finansów wskaże zadania Krajowej Administracji Skarbowej, które będą mogły być wykonywane przez urzędy z całego kraju. Ma to usprawnić obsługę podatników. Doradcy podatkowi widzą tu jednak ryzyko naruszenia przepisów o właściwości urzędów. Wydanie decyzji z ich naruszeniem jest jedną z przesłanek stwierdzenia jej nieważności. Nowa reguła może się więc stać źródłem sporów z fiskusem.

23.04.2020

WSA: Nie wniesie skargi kasacyjnej ten, kto nie otrzymał uzasadnienia wyroku z jego odpisem

Ordynacja

Tylko jedna z dwóch stron domagała się sporządzenia i doręczenia jej uzasadnienia wyroku WSA, wraz z jego odpisem. Zatem, gdy skargę kasacyjną złożyły dwie strony, należało uznać jedną z nich za niedopuszczalną. Strona, która nie złożyła wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, utraciła prawo do skutecznego wniesienia skargi kasacyjnej - orzekł WSA w Rzeszowie.

20.04.2020

WSA: Wynagrodzenie kuratora to nie koszt postępowania sądowo-administracyjnego

Ordynacja

Organ podatkowy domagał się ustanowienia kuratora dla nieobecnej strony. Z przepisów wynika, że to na nim spoczywa obowiązek przyznawania przedstawicielowi strony należnego wynagrodzenia. Rozstrzygnięcie w tym przedmiocie podlega zaś kontroli przez sąd administracyjny – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

17.04.2020

NSA: Gdy numer PESEL wynika z akt sprawy, nie można wzywać strony do jego uzupełnienia

Ordynacja

W skardze strona powinna przedstawić swój numer PESEL. Nie można jednak przyjąć, że skarga dotknięta jest brakiem formalnym, gdy w tej treści nie podano tej informacji, jeśli z dokumentu pełnomocnictwa wynika numer PESEL strony. W takim przypadku autor skargi nie może być wzywany do uzupełnienia braku formalnego pod rygorem odrzucenia pisma – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

16.04.2020

Urząd skarbowy zajmie majątek bez udziału prokuratora

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł samodzielnie decydować o przekazaniu przedmiotów zajętych w postępowaniu karnym skarbowym na rzecz podmiotów leczniczych, służb oraz instytucji państwowych i samorządowych. Do tej pory uprawnienia w tym zakresie miał prokurator. Zdaniem ekspertów, dawało to większą gwarancję rzetelności. Podkreślają, że nowe rozwiązanie jest ryzykowne.

14.04.2020

Urzędy skarbowe to nie tylko zwroty podatku

Ordynacja Doradca podatkowy

Wnioskowaliśmy do ministerstwa o wydłużenie terminów zwrotów podatków nie tylko z powodu braków kadrowych. Także z obawy o ich dokonywanie bez należytego sprawdzenia ich zasadności. Pracownicy ponoszą za to odpowiedzialność. Jesteśmy zdumieni, że w MF nie opracowano żadnych awaryjnych procedur – mówi Tomasz Ludwiński

10.04.2020

MF: Wspieramy podatników podczas epidemii, ale nie pozwolimy na wyłudzenia

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

W związku z epidemią koronawirusa wielu podatników znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Chcemy im pomóc. Nie możemy jednak wykluczyć, że niektórzy podatnicy będą chcieli użyć argumentu epidemii do załatwienia innych spraw podatkowych czy umorzenia starych zaległości, które nie miały nic wspólnego z obecną sytuacją – mówi Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

09.04.2020

Listy z urzędów poczekają, ale nie na podatników

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Sejm przyjął kolejne przepisy wchodzące w skład tarczy antykryzysowej. Zmiany mają dotknąć nieodebranych pism, które były wysłane za potwierdzeniem odbioru. Zniknie fikcja domniemania doręczenia. Zasada ta nie będzie jednak miała zastosowania do wielu spraw podatkowych.

09.04.2020

Skarbówka chce zarobić na koronawirusie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Firmy, które z powodu epidemii koronawirusa, pod koniec marca nie mogły wyrobić się z rozliczeniem CIT i VAT, składały wnioski o odroczenie terminów. Zachęcał zresztą do tego sam minister finansów. W praktyce jednak – jak twierdzą eksperci – z tego prawa nie da się skorzystać. Urzędnicy udają, że wnioski wpłynęły za późno. Dodatkowo stawiają przed firmami wymagania, którym trudno sprostać.

08.04.2020

Przedsiębiorco, umiesz liczyć? Licz na siebie

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Ostatnie tygodnie potwierdzają, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ma, niestety, pomysłu na realną pomoc przedsiębiorcom. Pokazują to jego dotychczasowe działania. Co chwila ogłaszane są nowe pomysły i kolejne elementy tarczy antykryzysowej. Problem jednak w tym, że większość rozwiązań to tylko propaganda. I ich wdrożenie, tak naprawdę, znaczącej pomocy nie da.

07.04.2020

Raportowanie wszystkich schematów podatkowych zawieszone

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Koronawirus

Specustawa pomocowa zawiesiła obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR). Nie do końca jednak wiadomo, czy chodzi o wszystkie schematy czy tylko te krajowe. Zdaniem ekspertów, zawieszenie dotyczy wszystkich transakcji – także tych międzynarodowych.

02.04.2020

Czynny żal elektronicznie, ale nie dla każdego

Ordynacja Doradca podatkowy

Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej wprowadziły możliwość wysyłania do urzędów skarbowych czynnego żalu w formie elektronicznej. Zdaniem ekspertów, nowe zasady będą miały szeroki wymiar praktyczny. Z tego ułatwienia nie będą mogli jednak skorzystać zwykli podatnicy. W dalszym ciągu niemożliwe pozostaje wysłanie dokumentu w formie skanu czy maila.

02.04.2020

Sejm przyjął pakiet pomocowy dla podatników

Ordynacja CIT PIT

W sobotę rano Sejm uchwalił rządowy projekt tzw. ustawy pomocowej. Nowe przepisy mają łagodzić negatywne skutki rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa. Ministerstwo Finansów przedstawiło rozbudowany program pomocy. Nowością jest m.in. wydawanie paragonów elektronicznych, odroczenie niektórych terminów podatkowych, możliwość rozliczenia straty, ale też darowizn na rzecz walki z epidemią.

28.03.2020

Fiskus ma luz decyzyjny w udzielaniu ulg

Ordynacja

Nawet spełnienie przesłanki w postaci zaistnienia ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego nie oznacza powstania po stronie organów podatkowych obowiązku udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, a jedynie stwarza możliwość jej udzielenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy podatnik ma wydatki wyższe od deklarowanych dochodów. Wynika to z niedawnego wyroku NSA.

27.03.2020
Prawo.pl