Należyta staranność w VAT ciągle kluczowa

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, organy podatkowe mogą odmówić prawa do odliczenia VAT naliczonego dopiero wtedy, gdy uzyskają dowody wskazujące na to, że schemat działania podatnika oraz dokonywane transakcje miały charakter fikcyjny i służyły obejściu opodatkowania. W innym przypadku przedsiębiorcy mają pełne prawo do obniżenia podatku.

28.03.2023

Założenie fundacji rodzinnej korzystne podatkowo

PIT Finanse Podatek od spadków i darowizn

Opodatkowanie fundacji rodzinnej przedstawia się bardzo korzystnie. Dopóki nie będzie ona wypłacać żadnych świadczeń na rzecz beneficjentów, nie będzie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Natomiast po wypłaceniu świadczeń na rzecz beneficjentów lub jej likwidacji, stawka CIT wyniesie 15 proc. – mówi dr Mateusz Gogol, doradca podatkowy w Kancelarii Głowacki i Wspólnicy.

18.03.2023

Wspólnikom spółek nieruchomościowych może zabraknąć czasu na dostosowanie się do wytycznych ministra

CIT Doradca podatkowy Finanse

Mimo że rok temu przedłużono termin na składanie informacji CIT-N1, PIT-N1, CIT-N2, PIT-N2 za 2021 rok, nic nie wskazuje, by było tak również w tym roku. Tuż przed upływem generalnego terminu na dopełnienie tego obowiązku, minister finansów wydał w tym zakresie interpretację ogólną nr DD5.8203.7.2022 – pisze Piotr Dąbrowski, senior associate w Enodo Advisors.

10.03.2023

Kierownictwo KAS: Nie ma potrzeby, by kontroli podatkowych było więcej

Finanse publiczne Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Mamy ponad 90 proc. skuteczności. Taki wynik jest efektem tego, że KAS inwestuje w infrastrukturę pozwalającą na gromadzenie i przetwarzanie dużych zbiorów danych w celu podniesienia efektywności działań analitycznych KAS – mówią serwisowi Prawo.pl Bartosz Zbaraszczuk (na zdjęciu), szef Krajowej Administracji Skarbowej i Anna Chałupa, zastępca szefa KAS.

09.03.2023

Brak wypłaty zysków i… podatek do zapłaty? Potencjalne problemy przy podziale zysku w prostej spółce akcyjnej

CIT Doradca podatkowy

Z końcem grudnia dla większości spółek zakończył się rok obrotowy – w przypadku prostych spółek akcyjnych będący również z reguły ich pierwszym rokiem obrotowym. Przed wspólnikami tych spółek, którym udało się osiągnąć zysk, stoi obecnie decyzja co do sposobu jego podziału. W przypadku prostej spółki akcyjnej, ten co do zasady jednoznaczny podatkowo temat może wiązać się z nieoczekiwanymi problemami – pisze Piotr Zaremba, doradca podatkowy.

07.03.2023

Zaniechane inwestycje z obowiązkiem korekty w VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Istnienie prawa do odliczenia VAT od nabyć jest ustalane na moment poniesienia wydatku. Jeżeli podatnik miał zamiar wykorzystywania wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT, to przysługuje mu pełne prawo do odliczenia VAT – również w odniesieniu do wydatków inwestycyjnych, w wyniku których dopiero powstanie środek trwały – pisze Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka, associate w ENODO.

23.02.2023

Ceny transferowe w krzywym zwierciadle - czyli największe (T)ara(P)aty 2022 roku

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Półtora roku (w tym przez ponad połowę 2022 r.) trwały tarcia pomiędzy resortem finansów a środowiskiem doradców podatkowych w zakresie przepisów dotyczących pośrednich transakcji rajowych. Krytykowano zarówno ich irracjonalność, ale przede wszystkim skomplikowanie i nieproporcjonalność obowiązków administracyjnych i dokumentacyjnych dla polskich podatników w stosunku do potencjalnych korzyści z ich wprowadzenia.

25.01.2023

Podatek od przerzuconych dochodów – kolejne uciążliwe obowiązki w transakcjach międzynarodowych

CIT Doradca podatkowy

Jedną z wielu nowości w CIT w ramach Polskiego Ładu w 2022 r. było wprowadzenie instytucji podatku od przerzuconych dochodów – w praktyce osobnego rodzaju opodatkowania CIT płaconego w określonych sytuacjach od ponoszonych kosztów. Tegoroczne zmiany przekształcają tę niszową regulację w kolejny uciążliwy obowiązek dla podatników ponoszących wydatki na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych.

18.01.2023

2022 rok w cenach transferowych był niezwykle intensywny

CIT Doradca podatkowy

Mówi się: do trzech razy sztuka. Coś w tym jest, ponieważ to już trzeci rok z rzędu, kiedy okres Świąt Bożego Narodzenia oraz koniec kalendarzowego roku są tak aktywne dla doradców podatkowych realizujących dla swoich klientów obowiązki dokumentacyjne i raportowe z zakresu cen transferowych – pisze Radosław Chudy, prawnik.

30.12.2022

Prof. Glumińska-Pawlic: Przetarłam szlaki dla elektronizacji prac komisji

Prawnicy Doradca podatkowy

Obejmując funkcję przewodniczącej w 2018 r. zdawałam sobie sprawę, że nie będzie łatwo, ale rzeczywistość przerosła nawet moje wyobrażenia. Samodzielnie przygotowałam ponad 4,5 tys. zestawów po 10 pytań każdy na egzaminy ustne. I to zasadniczo – ręcznie dokonując wyboru z opublikowanego „Wykazu”. Dopiero w ostatnim roku kadencji z pomocą przyszli mi informatycy – mówi prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

30.12.2022

Ostatni moment na informację o strategii podatkowej

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

1 stycznia 2021 roku wszedł w życie art. 27c ustawy o CIT, ustanawiający obowiązek sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o strategii podatkowej realizowanej przez największych podatników. Dla podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin na publikację sprawozdania z realizowanej strategii podatkowej (za 2021 rok), upływa 31 grudnia 2022 roku.

29.12.2022

Dyrektor MF: KSeF to korzyści dla przedsiębiorców i administracji skarbowej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Nowe zasady fakturowania przełożą się na uszczelnienie systemu VAT i spowodują zwiększenie dochodów budżetu państwa. Obowiązki podatkowe oraz sprawozdawcze zostaną znacząco uproszczone. Gdy wszystkie faktury będą dostępne w KSeF, nie będzie konieczności raportowania ich w innych systemach - mówi dr Paweł Selera, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

21.12.2022

Prawo holdingowe i ceny transferowe na kursie kolizyjnym

CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse

Nowe prawo holdingowe jest sprzeczne z przepisami o cenach transferowych i jej kluczowej zasadzie – dokonywaniu transakcji na warunkach, jakie zawarłyby podmioty niepowiązane. Zdarzenia zgodne z kodeksem spółek handlowych będą wywoływać istotne konsekwencje podatkowe – piszą Monika Palmowska i Karolina Stępień z KPMG w Polsce.

22.11.2022

Dyrektywa ATAD 3 dotycząca shell companies, czyli kolejny etap uszczelniania systemu podatkowego

CIT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Komisja Europejska przedstawiła propozycję dyrektywy mającej przeciwdziałać wykorzystywaniu przedsiębiorstw fasadowych („shell companies”) do unikania opodatkowania. Zgodnie z planem, dyrektywa ma zostać implementowana w państwach członkowskich do 30 czerwca 2023 r. i wejść w życie 1 stycznia 2024 r. – piszą Maciej Grzymała i Monika Kaleta, eksperci Enodo Advisors.

17.11.2022

Coraz większe znaczenie zasady ceny rynkowej

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Dokumentacja cen transferowych zawsze stanowić będzie punkt wyjścia w kontroli, dlatego jej treść musi uwzględniać odpowiedni kontekst. Gdy kontrola zostanie już zainicjowana, ważne jest, aby przedstawiciele organu nie pozostawali osamotnieni w analizie stanu faktycznego, który biorąc pod uwagę szeroką definicję zasady ceny rynkowej, może być różnie postrzegany – pisze Adam Zbroiński, menadżer w Crido.

15.11.2022

Michalik: Rozliczenia w grupach VAT będą korzystne, ale przepisy trzeba uprościć

VAT Doradca podatkowy

Mam nadzieję, że przepisy o grupach zostaną w niedalekiej przyszłości znacząco zliberalizowane. Już sama ich konstrukcja ogranicza korzyści. To oczywiście świadoma decyzja ustawodawcy. Niemniej poziom komplikacji rozliczenia np. gdy niektórzy członkowie grupy muszą przy odliczeniu podatku naliczonego stosować proporcje jest stanowczo nadmierny - mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.

08.11.2022

Czernik: Dodatki i dopłaty bez względu na wysokość zarobków obywateli szkodzą wszystkim

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Rozdawanie pieniędzy bez powiązania z dochodami obywateli oraz ich sytuacją bytową jest niesprawiedliwe, nielogiczne, absurdalne, ale też i szkodliwe. Szkodzi finansom publicznym, gospodarce (a więc i przedsiębiorcom), powoduje inflację, która szkodzi portfelom tych samych obywateli, którzy przed chwilą otrzymali 500+ lub 14. emeryturę - pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.

04.11.2022

Korzystając z ulg podatkowych, trzeba zachować szczególną uwagę

CIT PIT Doradca podatkowy

Podatnicy muszą uważać na niejasności stosowania ulg. Warto zabezpieczać się interpretacjami indywidualnymi. We wniosku kluczowe jest opisanie stanu faktycznego w możliwie jak najdokładniejszy sposób, z uwzględnieniem wszelkich kwestii, istotnych z perspektywy prawa podatkowego – mówi Jagoda Trela, partner zarządzająca w kancelarii prawno-podatkowej ID Advisory.

03.11.2022

Podatek od przerzuconych dochodów wkrótce ulegnie zmianie

CIT Doradca podatkowy

Podatek od przerzuconych dochodów to nowa forma obciążenia podatkowego uregulowana w art. 24aa ustawy o CIT, która funkcjonuje od początku 2022 r. Od przyszłego roku przepisy te mają ulec dość istotnym modyfikacjom, których celem jest spowodowanie, że staną się one bardziej przejrzyste – piszą Przemysław Sołtysiak i Wojciech Majkowski z KPMG w Polsce.

03.11.2022

Powołanie spółki może mieć różne skutki podatkowe

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Restrukturyzacje firm stają się coraz popularniejsze. Jednym z rozwiązań jest powołanie spółki celowej. Pojawia się jednak dylemat, przyjęcie której formy prawnej będzie najkorzystniejsze. Kwestie podatkowe odgrywają w tym zakresie dużą rolę. Od wybranej formy prawnej będą zależeć podatki płacone przez spółkę - utworzoną, ale i tworzącą - mówi Remigiusz Fijak, partner associate w ID Advisory

20.10.2022