Raport KPMG: Polski system podatkowy zasługuje na dwóję

CIT VAT Doradca podatkowy

2,06 pkt w pięciostopniowej skali – tak polski system podatkowy oceniają przedsiębiorcy. To najniższa ocena od 2013 roku. Na negatywny stosunek firm do prawa podatkowego wpływa przede wszystkim niestabilność przepisów oraz późne informowanie o zmianach. Największe trudności powodują natomiast rozliczenia cen transferowych. Takie wnioski wynikają z raportu KPMG w Polsce.

02.03.2020

Konferencja: Dokąd zmierzamy w prawie podatkowym?

CIT Doradca podatkowy Dla studenta Podatki międzynarodowe

W marcu w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego. Tematem wydarzenia będą niedawne i nadchodzące zmiany w prawie. Prelegenci skupią się na podatkach bezpośrednich, pośrednich i ogólnym prawie podatkowym. Spotkanie potrwa trzy dni.

27.02.2020

Doradcy krytykują nagłe zmiany w prawie podatkowym

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Samorząd doradców podatkowych przedstawił w środę stanowisko dotyczące prac MF i implementacji przepisów dyrektywy ATAD II. Wynika z niego, że projekt zmian jest nie do pogodzenia z fundamentalnymi zasadami państwa prawa oraz konstytucyjnymi nakazami i zakazami dotyczącymi ingerowania w sferę wolności i praw ekonomicznych obywateli.

26.02.2020

Pracownicy skarbówki dostaną nowe legitymacje

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów przygotowało wzory legitymacji służbowych. Obowiązujące obecnie stracą ważność najpewniej już 1 marca 2020 roku. Nowe dokumenty mają być bardziej nowoczesne, bezpieczne i trudniejsze do podrobienia.

24.02.2020

Zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS za darmo, ale za podatkowe trzeba zapłacić

Ordynacja Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Zaświadczenie potwierdzające brak zaległości w zapłacie podatków można uzyskać online poprzez portal Biznes.gov.pl. Do podpisania wniosku potrzebny jest profil zaufany albo podpis elektroniczny. Wydanie dokumentu kosztuje jednak 21 złotych. Przedsiębiorcy dziwią się tej opłacie – zwłaszcza, że ZUS potwierdzenia o braku zaległości wystawia za darmo.

19.02.2020

NSA: W uldze mieszkaniowej nieważna jest chronologia zdarzeń

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Kwota zadatku otrzymana przy zawarciu umowy przedwstępnej, wydatkowana następnie na cele mieszkaniowe, korzysta ze zwolnienia podatkowego, jeżeli doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej a kwota tego zadatku została zaliczona na poczet ceny odpłatnego zbycia. Potwierdza to poniedziałkowa uchwała siedmiu sędziów NSA.

17.02.2020

Nie każde zwolnienie z podatku jest ulgą podatkową

Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Ulgą podatkową, w znaczeniu art. 217 Konstytucji, jest odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania zawartej w art. 84 ustawy zasadniczej. Taką ulgą podatkową byłoby np. zwolnienie z podatku dochodowego wszystkich trenerów czy instruktorów tenisa ziemnego. Ustawodawca może też zwolnić całą grupę podatników z danego podatku – pisze Marek Isański.

17.02.2020

NSA: Błędne doręczenie pisma nie przedłuży terminu zwrotu VAT

VAT Doradca podatkowy Spółki

Skoro pełnomocnikiem spółki została wyznaczona osoba fizyczna, to musiały do niej mieć zastosowanie przepisy dotyczące doręczeń korespondencji przewidziane dla osób fizycznych. Jeśli zastosowano inne przepisy, doręczenie jest nieskuteczne i w konsekwencji termin zwrotu VAT nie został skutecznie przedłużony. Wynika to z niedawnego wyroku NSA.

13.02.2020

Czat ze skarbówką zawieszony na czas rozliczeń PIT

Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Rozliczenie rocznego PIT ciągle nie jest proste. Podatnicy, którzy napotykają tu na wiele problemów i wątpliwości, dotychczas rozwiązań mogli szukać na czacie prowadzonym przez Krajową Informację Skarbową. W tym roku działanie czatu zostało zawieszone – do 5 maja. Sezon rozliczeń podatku kończy się jednak 30 kwietnia.

11.02.2020

Brexit na wzór kanadyjski wpłynie na rozliczenia podatków w Polsce

CIT VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Brexit

Wielka Brytania chce zawrzeć umowę z Unią Europejską na wzór współpracy z Kanadą. Podpisanie takiego dokumentu zniesie m.in. bariery w handlu niektórymi towarami i wpłynie na sektor usług takich jak transport, komunikacja czy usługi pocztowe. Ograniczy też stosowanie ceł, ale utrudni rozliczenia podatkowe i zwiększy obowiązki dokumentacyjne.

07.02.2020

Awarie systemu, urząd czynny do 15. - niełatwe życie podatnika

Ordynacja Doradca podatkowy

Zamykanie urzędów skarbowych o godz. 15, częste błędy w działaniu systemów do przesyłania e-deklaracji i jednolitych plików kontrolnych utrudniają podatnikom kontaktowanie się z organami podatkowymi. Dodatkowe problemy rodzi fakt, że za opóźnienia czy niedotrzymanie terminów rozliczenia to podatnicy, a nie urzędnicy, ponoszą konsekwencje.

04.02.2020

Resort finansów czeka na głos podatnika

Ordynacja Doradca podatkowy

- Będziemy zbierać pomysły i opinie, które mają usprawnić polski system podatkowy, tak aby stał się bardziej efektywny i lepiej odpowiadał na potrzeby życiowe i biznesowe obywateli – zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Powstanie specjalna aplikacja Głos podatnika. Będzie można zgłaszać tam swoje uwagi i propozycje dotyczące podatków.

30.01.2020

Stwierdzenie nieważności decyzji. Prawo czy fasada?

Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Każdy obywatel ma zagwarantowane konstytucyjnie prawo własności. Wszyscy jesteśmy zobowiązany do zapłaty podatku, ale tylko takiego, który wynika z ustawy. Dlatego podatnik ma wiele możliwości zaskarżenia czy wzruszenia niezgodnej z prawem decyzji. Żadna z tych możliwości nie może być pozorna ani fasadowa – pisze Marek Isański

30.01.2020

Rekordowa liczba doradców podatkowych w Polsce

Doradca podatkowy

Po raz pierwszy w historii tego zawodu, liczba doradców podatkowych w Polsce przekroczyła 9 tysięcy. Tylko w styczniu do Krajowej Izby Doradców Podatkowych dołączyło 51 nowych doradców. Stale obniża się też wiek osób wchodzących do zawodu. Najwięcej doradców pracuje w Warszawie.

28.01.2020

MF: Nie wszczynamy postępowań, by zatrzymać przedawnienie. Podatnicy nie wierzą

Ordynacja Doradca podatkowy

Eksperci zgodnie przyznają - fiskus od wielu lat wszczyna postępowania tuż przed upływem terminu przedawnienia. Najnowsza odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską wskazuje jednak, że takie przypadki właściwie się nie zdarzają. Skarbówka nie przyznaje się do błędów i wykorzystywania prawa. Doradców podatkowych tłumaczenia resortu jednak nie przekonują.

28.01.2020

Bezpośredniość związku ponoszonych kosztów cały czas problematyczna

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pomimo dwuletniej praktyki obowiązywania regulacji art. 15e ustawy o CIT w dalszym ciągu wątpliwa pozostaje kwestia wykładni pojęcia „bezpośredniości związku”. Organy podatkowe traktują to jako tarczę przed sztucznym zaniżaniem podstawy opodatkowania. Jednak ich stanowisko rodzi wiele kontrowersji i prowadzi do sporów – piszą eksperci z kancelarii GWW.

27.01.2020

Odmiejscowienie urzędów skarbowych zamiast pomóc może zaszkodzić

Ordynacja Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów zapowiada dużą reformę postępowania podatkowego. Po zmianach podatnicy swoje sprawy będą mogli załatwiać w dowolnym urzędzie skarbowym. Ma to ułatwić kontakty z fiskusem. Może się jednak okazać, że w przypadku kontroli trzeba będzie jechać z dokumentami na drugi koniec Polski.

27.01.2020

MF przestrzega przed mailami o wszczęciu kontroli

Ordynacja Doradca podatkowy

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail na temat wszczęcia kontroli przez urząd skarbowy. Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów – przestrzegł w poniedziałek resort finansów.

21.01.2020

Stosowanie klasyfikacji statystycznej ciągle pełne niejasności

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

NSA odmówił w poniedziałek podjęcia uchwały odpowiadającej na pytanie, czy wskazana przez składającego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej klasyfikacja statystyczna (PKWiU) stanowi element stanu faktycznego, a w konsekwencji, czy organ interpretacyjny związany jest powołaną klasyfikacją.

21.01.2020

Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania skarbówki

Ordynacja Doradca podatkowy

Przeprowadzenie reformy administracji celno-skarbowej w Polsce było celowe – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem Izby, dzięki skonsolidowaniu służb celnych i skarbowych stworzono warunki do poprawy efektywności całego systemu poboru danin publicznych. Największe zastrzeżenia NIK budzi zaś obszar szeroko rozumianych spraw kadrowych.

20.01.2020