W komunikacji z serwerem usług wystąpił błąd, ale czas płynie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

To żaden powód do chwały, by księgowa cieszyła się faktem, iż po 15 godzinach w pracy udało jej się zalogować i uzyskać dane z systemu o 23 w nocy. Były też takie osoby, które przed komputerem spędziły niemalże pełne ostatnie trzy dni kwietnia, tylko po to, aby w terminie złożyć zeznania roczne, sprawozdania i podać przedsiębiorcom dane do wypłaty wynagrodzeń – pisze Edyta Zaniewicz.

19.05.2021

Ogromne zmiany w VAT znów na ostatnią chwilę

Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Sejm w środę ma wreszcie zacząć prace nad oczekiwanym od dawna projektem nowelizacji ustawy o VAT. Zmiany, które wchodzą w skład tzw. pakietu e-commerce, dotkną sektora handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek spoza Unii Europejskiej. Nowe zasady rozliczania VAT wejdą w życie już 1 lipca 2021 roku. Firmy będą miały kilka dni na wdrożenie nowych regulacji.

19.05.2021

Jest wiele pięknych miejsc na świecie… na prowadzenie firmy

Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

W sobotę pokazano nam Polski Ład. Na razie to tylko prezentacja. Nie ma jeszcze przepisów, a szczegółowe rozwiązania będziemy mogli obejrzeć z końcem czerwca lub w pierwszej połowie lipca tego roku. Wszystkim – zwłaszcza jednoosobowym przedsiębiorcom – pytającym mnie, co mają zrobić, odpowiadam: jedynym wyjściem jest emigracja – pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.

18.05.2021

Zmiany w rozliczaniu składek zdrowotnych odczują wszyscy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Okazuje się, że zapowiadane przez rząd rozwiązania w ramach Polskiego Ładu wcale nie będą takie korzystne. Najbardziej odczuwalna będzie zmiana zasad rozliczania składki zdrowotnej. Spowoduje ona, że wyższy podatek zapłacą wszyscy – także najmniej zarabiający i emeryci. Problemy mogą dotknąć też wspólników spółek jawnych.

18.05.2021

Piąta edycja Kongresu Rady Podatkowej już za tydzień

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W dniach 26-28 maja 2021 roku odbędzie się kolejna edycja Kongresu Rady Podatkowej Lewiatan. W tym roku dyskusje potrwają trzy dni. Pierwszego dnia odbędzie się bezpłatna konferencja. Potem – praktyczne warsztaty z udziałem ekspertów. Tegoroczna edycja będzie poświęcona najważniejszym zagadnieniom z obszaru prawa podatkowego.

18.05.2021

Internetowe systemy urzędów nie działają, gdy są najbardziej potrzebne

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Księgowi i doradcy podatkowi potwierdzają – z systemów elektronicznych urzędów nie da się korzystać w najważniejszych momentach. Awarie, częste aktualizacje i obciążenie sieci uniemożliwiają wysłanie deklaracji podatkowych, jednolitych plików kontrolnych czy innych dokumentów. Bardzo często nie można też korzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Firmy muszą udowadniać, że to nie one zawiniły, a opóźnienie czy brak dokumentów jest winą systemu.

18.05.2021

Fiskus domaga się podatku u źródła – wbrew przepisom i sądom

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Zapadł kolejny wyrok w wojewódzkim sądzie administracyjnym, zgodnie z którym płatności za nabywane od zagranicznych kontrahentów usługi hostingu nie podlegają podatkowi u źródła w Polsce. Pomimo jednolitej linii orzeczniczej WSA, urzędnicy skarbówki cały czas domagają się podatku i nie chcą zmienić swojego stanowiska. Nawet, jeśli wiedzą, że w sądzie przegrają.

17.05.2021

Brak przekształcenia spółki komandytowej może być korzystny

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych spowodowały ożywiony ruch na rynku restrukturyzacji. Wiele podmiotów, z obawy przed podwójnym opodatkowaniem zysków wypracowanych przez spółkę, dokonało przekształcenia. Są jednak i tacy, którzy działają w niezmienionej formie. Dla niektórych może to być korzystne, szczególnie gdy priorytetem jest ograniczenie odpowiedzialności osobistej.

11.05.2021

Wracają egzaminy na doradcę podatkowego

Ordynacja Doradca podatkowy

W drugiej połowie maja odbędą się pisemne i ustne egzaminy na doradcę podatkowego. Egzaminy odbędą się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Na teren budynku, w którym znajduje się sala egzaminacyjna, mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem.

10.05.2021

Dochowanie należytej staranności ważne nie tylko dla VAT

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pojęcie należytej staranności nie kojarzy się już tylko z podatkiem VAT. Wymogi w tym zakresie zostały wprowadzone również do innych ustaw podatkowych. Nawet najbardziej rozbudowany system compliance nie da nam pełnego bezpieczeństwa podatkowego. To jednak jedyna droga, aby ograniczyć ryzyka i uzbroić się w argumenty w ewentualnym sporze z fiskusem – pisze Marcin Zarzycki, partner w LTCA.

10.05.2021

Fiskus coraz częściej sprawdza firmy powiązane, ale jest mniej skuteczny

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2020 roku fiskus przeprowadził o 97 procent więcej kontroli w zakresie cen transferowych niż rok wcześniej. Były one jednak mniej skuteczne. Zdaniem ekspertów, podatnicy są coraz lepiej przygotowani do obrony. Analizy porównawcze zyskują na znaczeniu.

10.05.2021

Podatnikom coraz trudniej udowodnić należytą staranność

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Zainteresowaniem skarbówki cieszy się ostatnio weryfikacja dochowania przez podatników należytej staranności przy zawieraniu transakcji z nowymi, jak i dotychczasowymi kontrahentami. Praktyka pokazuje jednak, że rzetelność w tym zakresie coraz trudniej udowodnić. A konsekwencje są dotkliwe – fiskus odmawia w takich sytuacjach prawa do odliczenia VAT.

07.05.2021

Rząd chce dodatkowej opłaty za telewizory, laptopy i komputery

Rynek i konsument Doradca podatkowy Finanse

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa kultury, na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, który przewiduje rozszerzenie opłaty reprograficznej o kolejne produkty – m.in. laptopy, komputery, tablety, telewizory. Resort już od jakiegoś czasu planował udostępnienie tego projektu, ale jak do tej pory tylko na zapewnieniach się kończyło.

06.05.2021

Wiążąca informacja stawkowa lepsza od interpretacji podatkowych

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Niejasności w VAT lepiej rozwiązywać wiążącą informacją stawkową niż wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową. Skarbówka analizuje w nich nie tylko przepisy podatkowe. Informacje dają więc skuteczniejszą ochronę niż interpretacje podatkowe, które potem łatwo podważyć. Potwierdzają to najnowsze doświadczenia doradców podatkowych.

06.05.2021

Nowe obowiązki przedsiębiorców już od 1 lipca 2021 roku

Środowisko Doradca podatkowy Finanse

Ministerstwo Klimatu i Środowiska publikuje obecnie projekty, które mają na celu wdrożenie unijnego pakietu odpadowego, którego celem jest przede wszystkim zwiększenie poziomu recyklingu odpadów albo zablokowanie dalszego wykorzystywania niektórych produktów. Oprócz obowiązków typowo fiskalnych od przedsiębiorców będzie się oczekiwać również zwiększonego poziomu sprawozdawczości

05.05.2021

W uldze IP Box niektórych kosztów nie można uwzględniać

CIT PIT Doradca podatkowy

Właśnie minął termin na złożenie PIT za 2020 r., czas na złożenie CIT został przesunięty do 30 czerwca 2021 roku. Niemniej, nawet po złożeniu deklaracji można złożyć jej korektę. To oznacza, że jest wciąż czas na rozliczenie ulg podatkowych, w tym tzw. ulgi IP Box – pisze Helena Bogdanowska z kancelarii Ożóg Tomczykowski.

04.05.2021

Od soboty cudzoziemcy mogą wnioskować o PESEL do celów podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

Już od 1 maja urzędy gminy będą mogły nadawać numer PESEL cudzoziemcom na ich wniosek. Zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL.

30.04.2021

Od maja wielka podwyżka mandatów za wykroczenia skarbowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Już od soboty skarbówka będzie mogła nakładać wyższe mandaty. Obecnie mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w maksymalnej wysokości 5,6 tys. złotych. Po zmianie np. za niewysłanie deklaracji podatkowej, nawet „zerowej”, będzie trzeba zapłacić 14 tys. złotych. Zmiany w kodeksie karnym skarbowym zostały ukryte w nowelizacji przepisów o akcyzie.

30.04.2021

Wyrok TK zmienia linię orzeczniczą sądów w zakresie podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Można już obserwować pierwsze oznaki wpływu niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego na praktykę orzeczniczą. Na razie brakuje jeszcze jednak konkretnych przykładów wykluczających związek nieruchomości z działalnością gospodarczą. Sformułowania, którymi posługuje się NSA i WSA mają nieostry charakter i pozostawiają szerokie pole do interpretacji – pisze Piotr Prokocki,

30.04.2021

Problem z rozumieniem prawa podatkowego? Można złożyć wniosek o interpretację

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Według panującej powszechnie opinii, polskie prawo podatkowe jest trudne i skomplikowane oraz często się zmienia. System prawny nie pozostawia jednak podatnika bez narzędzi do obrony przed tymi negatywnymi trendami. Mamy bowiem do dyspozycji interpretację indywidualną ułatwiającą nam zachowywanie zgodności z prawem.

29.04.2021
Prawo.pl