1 maja spółki komandytowe wpadną w niebezpieczną pułapkę

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Spółki komandytowe, które na mocy przepisów przejściowych, odroczyły wpadnięcie w CIT do 1 maja 2021 roku, mają teraz kłopoty. Nie mogą zarejestrować tego w sądzie. W praktyce nie ma też możliwości przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną z dniem 1 maja. Wszystko dlatego, że ustawodawca zapomniał o regulacjach kodeksu spółek handlowych. Firmy będą więc musiały sporządzać sprawozdania finansowe i bilanse za kilka dni maja.

21.04.2021

Sejm zmienił prawo - podatki wkrótce bez przedawnienia

Ordynacja Doradca podatkowy

Sejm przyjął we wtorek zmiany w przepisach karnych. Fiskus skorzysta na koronawirusie - epidemia da mu więcej czasu na ściganie niezapłaconych podatków. Upływ terminu przedawnienia nie będzie miał już żadnego znaczenia. Istnieje też ryzyko, że prawo zadziała wstecz. Zdaniem ekspertów, to kolejny przykład stawiania interesów penalnych państwa ponad prawami obywateli.

20.04.2021

Więcej czasu na złożenie TPR

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Firmy mają więcej czasu na złożenie informacji o cenach transferowych. Później będzie można także złożyć oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Zmiana terminów wynika z ostatniej nowelizacji przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

20.04.2021

Nadszedł czas na definicję transakcji kontrolowanej

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Problematyka cen transferowych wciąż stanowi jeden z głównych obszarów zainteresowania polskich przedsiębiorców. Wynika to chociażby z wprowadzenia przez ustawodawcę od stycznia 2021 r. prawdziwie rewolucyjnych przepisów w zakresie należytej staranności w transakcjach z kontrahentami dokonującymi rozliczeń z rajami podatkowymi – pisze Radosław Chudy z GWW.

15.04.2021

Wkrótce kolejna edycja krakowskiej konferencji podatkowej

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

W dniach 16-17 kwietnia 2021 roku odbędzie się 14. już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego pt. „Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym?". Spotkanie w tym roku odbędzie się online. Wezmą w nim udział zarówno najwybitniejsi przedstawiciele nauki i praktyki prawa podatkowego, jak i liczni studenci i doktoranci z całej Polski.

12.04.2021

Zmiany w podatkach wchodzą w życie niemal z dnia na dzień

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Największym problemem podatników nie jest sama liczba zmian, chociaż jest ich dość dużo, ale terminy ich wejścia w życie. Jest to szczególnie widoczne w rozporządzeniach. Czas ich wdrożenia skrócił się średnio do 3,5 dnia. W 2020 roku zaczęło obowiązywać tylko 95 stron ustaw podatkowych, jednak przysporzyły one podatnikom wielu problemów.

09.04.2021

Prezydent podpisał zmiany w Prawie celnym

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Transport

Nowelizacja ma usprawnić wydawanie decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i emisyjnej w związku z importem towarów. Są w niej także zmiany dotyczące identyfikacji cudzoziemców do celów podatkowych i gier hazardowych. Prezydent w czwartek podpisał nowelizację ustawy.

08.04.2021

W Senacie o sprawiedliwym opodatkowaniu dochodów

PIT Doradca podatkowy Finanse

W czwartek w Senacie odbyła się konferencja dotycząca kierunków zmian w systemie podatkowym i sprawiedliwych zasadach opodatkowania dochodu. Zwracano uwagę na powszechność opodatkowania, identyczne zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wysoką kwotę opodatkowania i ograniczone zwolnienia podatkowe.

08.04.2021

Aneta Grzyb nowym liderem cen transferowych w ALTO

CIT Doradca podatkowy

ALTO, jedna z firm consultingowych w Polsce, po raz kolejny wzmacnia szeregi. Od kwietnia, do zespołu dołączyła Aneta Grzyb, która obejmie rolę Lidera Praktyki Cen Transferowych w ALTO. Jest doradcą podatkowym, posiada też uprawnienia adwokata.

07.04.2021

Podmioty powiązane mają problem z odzyskaniem podatku

CIT PIT Doradca podatkowy

Ostatnie doświadczenia doradców potwierdzają, że firmy mają coraz większy problem z uzyskaniem zwrotu podatku minimalnego. Udzielenie w ramach grupy nieoprocentowanej pożyczki powoduje zarzut zawierania transakcji o nierynkowym charakterze. Skarbówka w takich sytuacjach może zablokować zwrot. Zdaniem ekspertów, takie działanie to nadinterpretacja przepisów.

06.04.2021

Isański: Zamiast sądów i dobrego orzecznictwa mamy biurokrację

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Czy w rzeczywistości sądownictwo administracyjne jest w dobrym stanie? Odpowiedź jest szalenie ważna, ponieważ to najważniejszy sąd dla obywateli, który chroni ich praw przed nadużywającymi swych uprawnień urzędnikami. Obywatel do obrony swych praw ma tylko sąd – mówi Marek Isański. Jego wątpliwości nie osłabia fakt, że sądy administracyjne uchylają około 30 proc. zaskarżonych decyzji.

06.04.2021

Opis usługi wystarczy do interpretacji, skarbówka nie może dopytywać o numery PKWiU

Ordynacja Doradca podatkowy

Do wydania interpretacji podatkowej wystarczy sam opis usługi. Fiskus nie może domagać się od podatnika określenia i podania numeru PKWiU i uzależniać od tego udzielenia odpowiedzi. Zwłaszcza, że błąd z kwalifikacji usługi, skarbówka potem mogłaby wykorzystać przeciwko podatnikowi i pozbawić go ochrony wynikającej z interpretacji.

02.04.2021

Prof. Dowgier: Wyrok TK w zakresie podatku od nieruchomości to żadna rewolucja

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Nie jest prawdą, że po wyroku TK nieruchomości, które aktualnie nie są faktycznie wykorzystywane do biznesu, będą podlegały opodatkowaniu niższą stawką. W uzasadnieniu orzeczenia wprost wskazano, że związek z działalnością gospodarczą może mieć charakter faktyczny lub potencjalny. Ta potencjalność jest kluczowa – tłumaczy dr hab. Rafał Dowgier, prof. Uniwersytetu w Białymstoku.

02.04.2021

Firmy muszą sprawdzać transakcje swoich klientów

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Kolejne nowelizacje ustaw podatkowych sukcesywnie przerzucają na podatników obowiązki w zakresie weryfikacji statusu podatkowego kontrahentów. Należyta staranność w doborze kooperantów wymagana jest już nie tylko w obszarze podatku VAT, ale też coraz szerzej wchodzi na „salony” podatków dochodowych - pisze Izabela Wiewiórka z kancelarii Wolf Theiss.

01.04.2021

Po wyroku TK firmy nie muszą czekać na zmianę przepisów, by odzyskać podatek

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki

Najnowszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdza, że przedsiębiorcy nie mogą być obciążani wyższą stawką podatku jedynie z powodu posiadania nieruchomości, które nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Jest więc duża szansa na odzyskanie zapłaconego podatku. Trzeba jednak się śpieszyć, bo wnioski o wznowienie postępowania można składać tylko do 3 kwietnia.

01.04.2021

Więcej czasu na CIT-8 i sprawozdania, ale nie dla wszystkich

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W Dzienniku Ustaw są już opublikowane rozporządzenia, które wydłużają terminy na rozliczenie rocznego CIT i sporządzenie sprawozdań finansowych. Okazuje się jednak, więcej czasu dostały nie wszystkie podmioty. Przedłużenie nie dotyczy m.in. sporządzenia skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

31.03.2021

Zakupy w sieci coraz bardziej popularne, a nowych przepisów brak

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Polski rynek handlu internetowego jest już wart 70 miliardów złotych, a na jego rozwój duży wpływ ma epidemia koronawirusa. Jednak firmy działające w branży za moment staną przed problemem rozliczenia podatków. 1 lipca diametralnie mają się zmienić zasady opodatkowania VAT transakcji zawieranych w sieci. Problem jednak w tym, że po projekcie nowelizacji... ślad zaginął.

31.03.2021

Na spotkanie w urzędzie skarbowym trzeba się umówić

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Większość spraw związanych z podatkami można załatwić online, przez system e-Urząd Skarbowy. Wizytę osobistą w urzędzie najlepiej umawiać wcześniej. Można to zrobić na stronie podatki.gov.pl. Bez umawiania wizyty dokumenty można złożyć w urnie wystawionej w urzędzie (bez potwierdzenia odbioru) lub w punkcie podawczym.

30.03.2021

Niepewne korzyści podatkowe fundacji rodzinnych

CIT Doradca podatkowy Finanse Podatek od spadków i darowizn

Nowe przepisy dotyczące fundacji rodzinnych wbrew zapowiedziom rządu mogą nie być tak korzystne, jak mogłyby oczekiwać zainteresowane środowiska. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy podatkowe. Może się okazać, że fundacje ze zwolnienia z podatku wcale tak łatwo skorzystają. Nie wiadomo też, w taki sposób będą kalkulować koszty podatkowe. Projekt przepisów wymaga pilnej poprawy.

30.03.2021

Raport KPMG: System podatkowy na dwóję z małym plusem

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Kwestia stabilności przepisów podatkowych i wcześniejszego informowania o planowanych zmianach w prawie podatkowym cały czas pozostawiają wiele do życzenia. Najwięcej trudności sprawiają firmom ceny transferowe, a najkorzystniejszym rozwiązaniem antykryzysowym było zwolnienie ze składek ZUS. Takie wnioski wynikają z badania KPMG.

29.03.2021