united kingdom
ukraine

Problematyczne przesłuchania w trakcie kontroli krzyżowej

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Komentatorzy są zgodni, że art. 79 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej wyznacza dozwolony zakres kontroli krzyżowej. Oznacza to, że przesłuchiwanie kontrolowanego jako świadka jest niedopuszczalne. Postulat taki jest tyleż słuszny, co problematyczny. Urząd celno-skarbowy (UCS) w ramach kontroli podstawowej ma niemal nieograniczoną możliwość przesłuchiwania świadków - pisze dr hab. Marcin Gorazda, adwokat.

24.04.2025

Kolejna firma będzie współdziałać ze skarbówką

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

22 kwietnia 2025 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda podpisał umowę o współdziałanie z CANPACK S.A. To piętnasta tego typu umowa zawarta przez szefa KAS z biznesem. Program...

22.04.2025

Nagrody Przeglądu Sądowego rozdane

Prawnicy Doradca podatkowy

W środę, 16 kwietnia br., rozdano nagrody w konkursie "Książki prawniczej najbardziej przydatnej w praktyce wymiaru sprawiedliwości" organizowanym przez Wolters Kluwer Polska i Przegląd Sądowy. Główną nagrodę (10 tys. zł) otrzymała praca prof. Dariusza Strzelca ( na zdjęciu) „Postępowanie podatkowe a postępowanie karne skarbowe. Zasadnicze związki międzygałęziowe”. Sąd konkursowy postanowił też przyznać nagrodę specjalną książce „Międzynarodowe prawo rodzinne. Filiacja. Piecza nad dzieckiem. Alimentacja”, pod kierownictwem prof. Piotra Mostowika, autorstwa 18 prawników.

16.04.2025

Dodatkowa opłata cukrowa - zmiana przepisów wcale nie na korzyść

Ordynacja Doradca podatkowy Finansowanie zdrowia

Dodatkowa opłata od środków spożywczych nie wyniesie już 50 proc., ale ma być miarkowana stawkami do 25 proc. lub do 50 proc. w zależności od „przewinienia” przedsiębiorcy. Ponadto zmienia się podstawa jej ustalania – takie zmiany obowiązują od 19 marca 2025 r. Eksperci wskazują jednak, że w praktyce nowe przepisy nie tylko nie poprawią sytuacji podatników, ale mogą dodatkowo ją pogorszą.

09.04.2025

Zmiany w ordynacji podatkowej doprowadzą do nowych sporów

Ordynacja Doradca podatkowy

Większość zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów w ordynacji podatkowej będzie niekorzystna dla podatników - ostrzegają prawnicy. Wbrew zapowiedziom, zmiany w raportowaniu schematów podatkowych (MDR) nie zmniejszą raczej liczby obowiązków, a doprowadzą do nowych sporów. Należy się również spodziewać, że wzrośnie liczba postępowań karnych skarbowych.

02.04.2025

Od 1 kwietnia 2025 r. kolejne zmiany w VAT

VAT Doradca podatkowy

1 kwietnia wchodzi w życie szereg zmian w ustawie o VAT, zakładających obniżki oraz ujednolicenie stawek na niektóre towary, m.in. wyroby medyczne, statki ratownicze i środki ochrony roślin. Nie będzie natomiast zapowiadanej podwyżki VAT na wyroby z konopi siewnej, nadal będą objęte 8 proc. Zniesiony zostaje też obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Od 28 lutego obowiązują już przepisy, które przedłużają mechanizm odwrotnego obciążenia VAT na m.in pozwolenia na emisję gazu.

01.04.2025

Formę opodatkowania można wybrać przelewem, ale nie zawsze

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Wpłata ryczałtu przed 20 lutego wystarczy, by przedsiębiorca wybrał opodatkowanie w tej formie - skarbówka zmienia interpretacje na korzyść podatników. Oznacza to koniec wielu sporów, w których urzędy żądały od przedsiębiorców dopłaty podatku według skali. Problem nadal mają jednak osoby, które opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych raz na kwartał, ponieważ ich wpłaty nie mieszczą się w ustawowym terminie.

31.03.2025

Za spokój trzeba zapłacić

Ordynacja Doradca podatkowy

20 tysięcy złotych - tyle trzeba zapłacić za spokój i pewność, że rozliczenie podatkowe transakcji jest prawidłowe. Spokój względny jest tańszy - ustawodawca wycenił go jedynie na 40 złotych. Problem jednak w tym, że ten ostatni nie daje właściwie żadnej ochrony. Podatnicy coraz częściej wybierają więc droższą opcję. Świadczy to jednak o złym poziomie legislacji podatkowej i niemal całkowitym braku zaufania do skarbówki.

25.03.2025

Czy zbiórka za pośrednictwem internetowej platformy podlega CIT

CIT Doradca podatkowy

Zbiórki na cele charytatywne za pośrednictwem internetowej platformy crowdfundingowej organizują także spółki (podatnicy CIT). Spółka nie ma przychodu z tytułu środków otrzymanych od fundatorów, które są przeznaczone wyłącznie na ufundowanie nagrody w konkursie oraz na darowiznę na cele charytatywne. Natomiast wynagrodzenie należne spółce z tytułu organizacji akcji crowdfundingowej stanowi dla niej przychód podatkowy.

23.03.2025

Jak rozliczyć najem nieruchomości za pośrednictwem portalu internetowego

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Osoba wynajmująca mieszkanie za pośrednictwem portalu internetowego rozlicza ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawek 8,5 proc. i 12,5 proc. Przychodem wynajmującego jest całe świadczenie otrzymane od najemcy, bez pomniejszania o wynagrodzenie pośrednika. Przychód powstaje już w dacie otrzymania czynszu przez portal internetowy, a nie dopiero z chwilą przekazania tych środków wynajmującemu.

22.03.2025

Fiskus stawia na czynności sprawdzające - podatnicy dopłacą

Ordynacja Doradca podatkowy

Skarbówka zakończyła w 2024 r. 2,4 mln czynności sprawdzających, w wyniku których ustaliła podatnikom łącznie 8,6 mld zł podatku do dopłaty. To ponad 1 miliard zł więcej, niż w 2023 roku. Ministerstwo Finansów argumentuje, że czynności sprawdzające to najszybsza, najmniej sformalizowana i najmniej dotkliwa dla podatników forma działań. Eksperci ostrzegają jednak, że łatwo tu o nadużycia, bo przepisy nie dają podatnikom odpowiedniej ochrony.

20.03.2025

Ryzyka w CIT - na co uważać przed podatkowym zamknięciem roku

CIT Doradca podatkowy

Dla większości podatników zbliża się czas na roczne rozliczenie podatku CIT. W ostatnich latach, ustawa o CIT uległa licznym zmianom, z których znaczna część miała na celu zmniejszenie luki w CIT poprzez walkę z agresywną optymalizacją podatkową oraz transferem zysków do jurysdykcji o niskim poziomie opodatkowania. Dynamika zmian przepisów oraz mnogość dodatkowych obowiązków w wielu przypadkach prowadzi do konsternacji po stronie podatników - pisze Bartosz Doroszuk, partner, doradca podatkowy w zespole doradztwa transakcyjnego MDDP.

17.03.2025

Czy usługa oklejania szyb samochodowych wymaga kasy online

VAT Doradca podatkowy

Firma sprzedająca samochody, która rozszerza swoją działalność o usługi oklejania (przyciemniania) szyb samochodowych, nie musi wymieniać kasy fiskalnej na kasę online. Usługa przyciemniania szyb samochodowych jest klasyfikowana pod PKD 45.20.Z, gdy faktyczna działalność nie będzie polegała na naprawie i konserwacji samochodów, a jedynie na oklejaniu szyb folią.

17.03.2025

Klauzula GAAR wciąż groźna, więcej postępowań w 2024 roku

CIT PIT Doradca podatkowy

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wszczął w 2024 r. 47 postępowań z zastosowaniem klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania (GAAR). W 2023 r. takich postępowań było 26, a w 2022 - 43. Prawnicy wskazują, że zastosowanie klauzuli nie jest może powszechne, ale to groźna broń skarbówki w zwalczaniu niedozwolonych optymalizacji. Na celowniku fiskusa znajdują się firmowe reorganizacje, wartości niematerialne i prawne, podatek u źródła, transakcje z podmiotami powiązanymi, a ostatnio - także fundacja rodzinna.

10.03.2025

Minimalny CIT - dużo liczenia dla firm, niewielkie wpływy do budżetu

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Do końca marca przedsiębiorcy ze stratami lub niską rentownością muszą po raz pierwszy rozliczyć minimalny podatek dochodowy. W praktyce może się jednak okazać, że dzięki licznym wyłączeniom, mało kto zapłaci nową daninę. Wiele firm będzie natomiast musiało przeprowadzić skomplikowane obliczenia. Dlatego przedsiębiorcy postulują, by przy okazji planowanej przez rząd deregulacji, uchylić te przepisy.

06.03.2025

Zmiany w ordynacji pozytywne, choć na uproszczenia trzeba będzie dłużej poczekać

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Zapowiedzi zmian w ordynacji podatkowej należy ocenić pozytywnie choć nie spełniają one w pełni postulatów zgłaszanych od lat w zakresie znaczącego uproszczenia regulacji MDR i rezygnacji z części obowiązków – na te przyjdzie nam najwidoczniej poczekać dłużej – pisze Tomasz Jankowski, partner w Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

24.02.2025

NSA: Metodę rozliczania różnic kursowych można zmieniać wstecz

CIT Doradca podatkowy

Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie rozliczenia różnic kursowych. Przedsiębiorca, który wybrał rachunkową metodę rozliczenia różnic, może zmienić ją na metodę podatkową, składając korektę deklaracji za poprzednie lata. NSA zgodził się z podatnikiem, że korekcie podlega każda część deklaracji podatkowej, w tym również oświadczenia woli. Dla przedsiębiorców oznacza to możliwość poprawienia sytuacji finansowej.

24.02.2025

Czas na zmiany w funkcjonowaniu systemu podatkowego

Ordynacja Doradca podatkowy

Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w ordynacji podatkowej stanowią krok w dobrym kierunku. Na szczególne uznanie zasługują zapowiedzi dotyczące modyfikacji przepisów o raportowaniu schematów podatkowych przez doradców podatkowych, adwokatów oraz radców prawnych. Nowelizacja odpowiada na niedawny Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 13/20 – pisze dr Bartosz Kubista, adwokat, doradca podatkowy, partner zarządzający w GLC.

21.02.2025

PIT przygotowany przez MF niektórzy muszą uzupełnić samodzielnie

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Od 15 lutego do 30 kwietnia można składać PIT za 2024 r. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z usługi Twój e-PIT, w której udostępnia zeznania zarówno dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, jak też dla przedsiębiorców. PIT-y przygotowane przez skarbówkę nie zawierają jednak większości ulg, a nawet jeśli już je mają, to konieczne mogą być poprawki. Również przedsiębiorcy będą musieli znacznie uzupełnić przygotowane dla nich zeznania.

15.02.2025

MF zapowiada zmiany w prawie podatkowym

VAT Doradca podatkowy

Proponujemy, aby wszczęcie postępowania związanego z podejrzeniem popełnienia wykroczenia skarbowego i przestępstwa skarbowego nie wpływało co do zasady na termin przedawnienia podatku. Wyjątkiem będą najpoważniejsze przestępstwa, ściśle wyliczone w ustawie. Oznacza to radykalnie zawężenie przesłanki do wydłużania 5-letniego terminu przedawnienia – powiedział w poniedziałek minister finansów Andrzej Domański. Zapowiedział również podwyższenie limitu zwolnienia z VAT i ograniczenie obowiązku raportowania schematów podatkowych.

10.02.2025