united kingdom
ukraine

PIT-11 za 2024 rok tylko do końca stycznia

PIT Doradca podatkowy

Płatnicy podatku dochodowego muszą przesłać PIT-11 za 2024 rok do urzędów skarbowych do 31 stycznia br. Termin przekazania dokumentu pracownikom jest dłuższy - do 28 lutego. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara grzywny. Szczególnym wyzwaniem będzie rozliczenie pracowników, którzy w ciągu roku pracowali za granicą lub cudzoziemców zatrudnionych w Polsce. Problematyczną kwestią jest też praca zdalna z zagranicy.

17.01.2025

W przepisach podatkowych brakuje mediacji

Ordynacja Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Przepisy ordynacji podatkowej nie pozwalają obecnie skorzystać z mediacji w sprawach podatkowych. Eksperci rekomendują wprowadzenie takiej możliwości, co pomogłoby przyspieszyć postępowania podatkowe. Można sięgnąć do projektu sprzed kilku lat, który przewidywał wprowadzenie nowej procedury - rozwiązywania sporów między organami podatkowymi a zobowiązanymi z udziałem bezstronnej i neutralnej osoby trzeciej, czyli mediatora.

14.01.2025

Kongres Finansowy KPMG już 28 i 29 stycznia 2025 r.

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Compliance

KPMG w Polsce zaprasza do udziału w 15. edycji Kongresu Finansowego KPMG, który odbędzie się już 28 i 29 stycznia 2025 r. Kongres potrwa dwa dni i odbędzie się na żywo w formule online. Pierwszy dzień będzie w całości dotyczył kwestii podatkowych. Drugi dzień poświęcony będzie m.in. zagadnieniom z zakresu ESG, sprawozdawczości finansowej, cyberbezpieczeństwa oraz najnowszych technologii dla biznesu.

13.01.2025

Interpretacja ogólna w sprawie leasingu niewiele zmieni

Ordynacja Doradca podatkowy

Interpretacja ogólna w sprawie kwalifikacji umów leasingu operacyjnego na gruncie przepisów MDR jest w całości zgodna z dotychczasowymi objaśnieniami Ministerstwa Finansów w sprawie MDR. Z jednego i drugiego dokumentu niewiele wynika, a ostateczną decyzję o raportowaniu schematu podatkowego ma podjąć sam podatnik – piszą Anna Kubicz i Marcin Zarzycki z Kancelarii LTCA.

13.01.2025

Ulga mieszkaniowa na garaże - decyduje księga wieczysta

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Osoba sprzedająca nieruchomość uniknie podatku, jeśli uzyskane pieniądze zainwestuje np. w mieszkanie z przynależnym do niego garażem (bez księgi wieczystej). Jeśli jednak garaż ma oddzielną, własną księgę wieczystą, na jego zakup nie przysługuje już ulga. Eksperci postulują objęcie ulgą wszystkich garaży na równych zasadach.

11.01.2025

Kto jest zwolniony z kasy fiskalnej w 2025 roku

VAT Doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe, nieco zmodyfikowane w stosunku do lat poprzednich, zasady zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących. Rozszerzony został katalog czynności, które muszą być ewidencjonowane na kasie, ale przewidziano okresy przejściowe. Od 1 lipca 2025 r. kas fiskalnych będą musieli używać przedsiębiorcy, którzy sprzedają – bez względu na wysokość obrotu - m.in. papierosy elektroniczne, wyroby z konopi, płyny odkażające i płyny do odmrażania oraz węgiel.

10.01.2025

Czy NSA przesądził, że ulga B+R stanowi pomoc publiczną?

CIT PIT Doradca podatkowy

Zaakceptowanie tezy przedstawionej przez NSA nie tylko jest nieuzasadnione merytorycznie i sprzeczne z dotychczasowym dorobkiem orzeczniczym, ale także może prowadzić do zbyt daleko idących konsekwencji praktycznych związanych ze stosowaniem ulgi B+R. Dlatego należałoby raczej uznać, że teza ta stanowi błędny i jednostkowy przypadek przywołania regulacji pomocowych w odniesieniu do ulgi B+R, a nie celowe działanie w tym zakresie - piszą Bartosz Wojtaczka i Agata Czerniak z Deloitte.

31.12.2024

Dr Matarewicz: Przepisy o VAT od kaucji za butelki i puszki trzeba poprawić

VAT Doradca podatkowy

Do wejścia w życie systemu kaucyjnego pozostało jeszcze 10 miesięcy, lecz już dzisiaj wiadomo, że niektóre rozwiązania wymagają interwencji ustawodawcy i wprowadzenia pewnych korekt. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na skomplikowany system rozliczeń VAT poprzez korektę na koniec roku i przy zaangażowaniu podmiotu reprezentującego jako płatnika VAT. Prostszym rozwiązaniem byłoby pobieranie VAT od opakowań już w momencie każdej sprzedaży w ramach łańcucha dostaw - pisze dr Jacek Matarewicz.

30.12.2024

Kto kupi firmowy sprzęt ze zniżką, zapłaci podatek i składki

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Pracownik ma przychód, jeśli odkupi od pracodawcy używany służbowy samochód lub laptop po preferencyjnej cenie. Zapłaci PIT od różnicy między wartością rynkową, a wpłaconą przez niego kwotą. Co więcej, może też zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. ZUS twierdzi w interpretacjach, że nie stosuje się tu zwolnienia ze składek. Eksperci ostrzegają, że takie stanowisko może przyjąć też w kontrolach.

24.12.2024

Gminy wiejskie postulują, by też mogły korzystać z doradców podatkowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Doradca podatkowy

Przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP chcą, aby do projektu nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym dodać przepisy, które umożliwią doradcom podatkowym świadczenie usług także na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim wykonują funkcję organu podatkowego (a nie podatnika lub płatnika).

18.12.2024

System kaucyjny - rozliczenie z płatnikiem bez jasnych zasad

VAT Doradca podatkowy

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ustawy nowelizującej regulacje o systemie kaucyjnym jest rozliczanie podatku od niezwróconych opakowań przez płatnika, którego rolę będą pełnić operatorzy systemów kaucyjnych w stosunku do wprowadzających napoje (producentów), którzy przystąpili do ich systemów - pisze Marek Przybylski, doradca podatkowy, radca prawny, menedżer w MDDP.

11.12.2024

System kaucyjny wprowadzi chaos w rozliczeniach VAT

VAT Doradca podatkowy

Wdrożenie systemu kaucyjnego od października 2025 r. wprowadzi duże zmiany w ustawie o VAT. Mimo iż podatnikami rozliczającymi ostatecznie VAT od niezwróconych opakowań pozostają producenci i importerzy wprowadzający na rynek napoje w opakowaniach, to wstępnie obliczony VAT będą wpłacać fiskusowi płatnicy (podmioty reprezentujące). Ustawa nie określa jednak zasad współpracy między tymi podmiotami. Chociaż według resortu klimatu ma to być proste rozwiązanie, prawnicy spodziewają się dużych komplikacji.

10.12.2024

Ulga na bezpieczeństwo - czas na stanowisko rządu

CIT PIT Doradca podatkowy

Pomysłodawcy ulgi na bezpieczeństwo wystąpili do resortów finansów, obrony, zdrowia, cyfryzacji oraz spraw wewnętrznych i administracji w sprawie prac nad wdrożeniem nowej preferencji. Ulga ma być odpowiedzią na sytuację za wschodnią granicą Polski. Mogliby z niej skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak też osoby fizyczne. Według raportu Krajowej Izby Doradców Podatkowych inicjatywę popiera 83 proc. przedsiębiorców.

09.12.2024

W ustawie o doradztwie podatkowym należy uwzględnić feminatywy

Doradca podatkowy

Prace nad projektem nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym to dobry moment, by uwzględnić w nazwie zawodu, podobnie jak w rocie ślubowania, żeńską formę „doradczyni podatkowa”. Możliwość posługiwania się feminatywem nie powinna budzić wątpliwości i stanowi oczekiwanie części osób wykonujących zawód – pisze Agnieszka Wnuk, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea, składając postulat zmian w projekcie.

28.11.2024

Reforma podatków 2025 r. - ostatni moment na przygotowania

Podatki i opłaty lokalne CIT Doradca podatkowy

Już z początkiem 2025 r. zacznie obowiązywać szereg istotnych zmian w podatkach - m.in. JPK CIT, nowa definicja budowli i budynku w podatku od nieruchomości, globalny podatek minimalny, kasowy PIT i obniżka składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy muszą wykorzystać ostatnie tygodnie tego roku, by zebrać konieczne dane do rozliczeń, przeprowadzić inwentaryzację posiadanych nieruchomości, czy dostosować systemy finansowo-księgowe. Eksperci ostrzegają, że może to być zadanie trudne, a na reformie skorzysta głównie fiskus.

26.11.2024

Firmy unikają spowiedzi, nie chcą informować o rozliczeniach z fiskusem

CIT Doradca podatkowy

Największe spółki już po raz czwarty poinformują opinię publiczną o realizowanej przez nie strategii podatkowej. Termin upływa z końcem 2024 roku. Większość firm przyjmuje ścisłą interpretację przepisów i ujawnia informacje w minimalnym zakresie. Ministerstwo Finansów już wcześniej dostrzegło, że przepisy nie działają, tak jak zakładano i zapowiedziało zwiększenie obowiązków w tym zakresie. Na razie nie ma propozycji zmian, informacji lepiej jednak nie ukrywać. Są już pierwsze postępowania w sprawie kar dla firm, które nie przekazały koniecznych informacji.

18.11.2024

Student zwolniony z opłat semestralnych nie płaci podatku

PIT Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Zwolnienie studenta z pobieranych przez uczelnię opłat, które nastąpiło na warunkach i w trybie określonym w zarządzeniu rektora (wewnętrznym akcie prawnym uczelni), nie stanowi nieodpłatnego świadczenia. Nie skutkuje więc powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. W konsekwencji uczelnia nie ma obowiązku wystawienia informacji PIT-11.

16.11.2024

Coraz więcej sporów o rozliczenie zagranicznej działalności polskich firm

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zasady rozliczeń wprowadzone przez Polski Ład sprawiają przedsiębiorcom liczne problemy. Coraz więcej osób, które prowadzą działalność gospodarczą w dwóch krajach, musi dopłacać w Polsce składkę zdrowotną. Kwestia dopłaty zależy jednak od tego, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania obowiązuje w umowie z danym krajem. Jeszcze w tym roku mają zapaść pierwsze wyroki w tej sprawie.

15.11.2024

Frankowiczom grozi wysoki podatek za zwrócone odsetki

Domowe finanse Doradca podatkowy Banki Kredyty frankowe

Frankowicze, którzy unieważnili umowy kredytowe, a korzystali w poprzednich latach z ulgi odsetkowej, mogą mieć problemy z fiskusem. Jeśli bank zwróci im odliczone wcześniej odsetki, będą musieli zwrócić fiskusowi ulgę nawet za 20 lat, czyli doliczyć te odsetki do swoich dochodów. Dla niektórych może to oznaczać wysoki podatek. Jest jednak rozwiązanie, które pozwala uniknąć takich problemów.

13.11.2024

Zwolnienie dywidendowe na korzystnych warunkach - konsultacje z MF blisko konsensusu

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

W Ministerstwie Finansów zakończą się niedługo konsultacje z przedstawicielami przedsiębiorców w sprawie zmian w podatku u źródła. Strony są bliskie porozumienia w niektórych obszarach, czego efektem ma być m.in. interpretacja ogólna określająca warunki zwolnienia z podatku dywidend. W efekcie łatwiejsze ma być skorzystanie z tego zwolnienia. Według ekspertów, powinno to ograniczyć liczbę sporów.

12.11.2024