Rzecznik MŚP prosi NSA o zajęcie się postępowaniami karnymi skarbowymi

Ordynacja Doradca podatkowy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do NSA o wyjaśnienie, czy sądy administracyjne mogą oceniać decyzje o wszczęciu postępowania karnego skarbowego pod kątem tego, czy nie zostało ono wszczęte wyłącznie w celu odsunięcia terminu przedawnienia. Wyjaśnienia NSA mogą być wydane w formie uchwały.

20.12.2020

Wystarczy nawet jeden dzień opieki, by rozliczyć się razem z dzieckiem i obniżyć podatek

Prawo rodzinne Domowe finanse PIT

Samotny rodzic ma prawo do skorzystania z rozliczenia rocznego PIT wspólnie z dzieckiem. Ważne jest, by wychowywał dziecko bez udziału drugiego z rodziców. Samotne rodzicielstwo nie musi trwać cały rok. Dzięki temu z tej możliwości mogą skorzystać rodzice, którzy sprawują opiekę naprzemienną. Ostatnie interpretacje potwierdzają, że prawo do preferencji ma oboje rodziców.

19.12.2020

MF zaczyna konsultacje w sprawie dokumentacji cen transferowych

Ordynacja CIT PIT

Do 31 stycznia 2021 roku potrwają prowadzone przez Ministerstwo Finansów konsultacje projektu objaśnień podatkowych w zakresie metody porównywalnej ceny niekontrolowanej. Uwagi i pomysły mogą zgłaszać wszyscy. MF zaprasza do przesyłania propozycji opinii, wniosków i uwag wraz ze szczegółowym ich uzasadnieniem.

18.12.2020

Firmy szukają sposobów na uniknięcie strat, ale muszą uważać na podatki

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Spółki

Z powodu epidemii koronawirusa w tym roku wiele firm notuje straty. Dofinansowanie spółek często więc okazuje się konieczne – zwłaszcza przy znacznych ubytach i przesłankach upadłości. Dokapitalizowanie może być dokonane na kilka sposobów – nie wszystkie jednak metody będą tak samo korzystne. Trzeba też uważać na skutki podatkowe. Szczególną ostrożność powinny zachować spółki komandytowe.

18.12.2020

Rządowy system wystawiania faktur obowiązkowy od 2023 roku

VAT Rachunkowość

Z harmonogramu prac rządu wynika, że wkrótce zmienione zostaną przepisy dotyczące wystawiania faktur. Resort finansów chce stworzyć specjalny system do fakturowania. Dzięki temu zyska bieżący wzgląd w rozliczenia sprzedaży. Podatnicy za korzystanie z systemu będą mogli liczyć na szybszy zwrot VAT. Nowy system od 2023 roku będzie obowiązkowy.

17.12.2020

Sejm uchwalił budżet na 2021 rok - będzie deficyt

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sejm uchwalił w czwartek ustawę budżetową na 2021 rok. Zakłada ona deficyt na koniec roku w wysokości 82,3 miliardów złotych. Rozpatrzono niemal 900 poprawek. Mniej pieniędzy będzie na oświatę i wychowanie oraz dla Senatu. Dodatkowe pieniądze trafią natomiast do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ograniczono też część wydatków resortu sprawiedliwości - główną pozycją są wynagrodzenia.

17.12.2020

Przez kogo powinien być podpisany czynny żal?

Ordynacja Rachunkowość

Złożenie czynnego żalu jest potrzebne, aby uniknąć kar z błędy w rozliczeniach podatkowych określonych z kodeksie karnym skarbowym. Powinien go złożyć sprawca, czyli konkretna osoba odpowiedzialna za nieprawidłowości. Przepisy tarczy antykryzysowej zmieniły nieco zasady składania czynnego żalu.

17.12.2020

Pakiet Slim VAT do podpisu prezydenta

VAT Prawo gospodarcze

Dłuższy termin na wywóz towarów dla zachowania stawki 0 proc. przy opodatkowaniu zaliczek z tytułu eksportu towarów i wydłużenie terminu do odliczenia VAT naliczonego na bieżąco łącznie do czterech okresów rozliczeniowych - takie m.in. zmiany przewiduje uchwalony 27 listopada br. przez Sejm i przyjęty w środę wieczorem bez poprawek przez Senat tzw. pakiet Slim VAT.

17.12.2020

Błąd w złożonym JPK dużym problemem podatników i biur rachunkowych

VAT Rachunkowość

Biura rachunkowe i ich klienci nie wiedzą, jak postępować w przypadku wykrycia błędu w części ewidencyjnej JPK, złożonego w nowej formie. Samo złożenie korekty JPK w tym przypadku to za mało. Nowy plik jest także księgą – konieczne jest więc złożenie czynnego żalu. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, kto go ma podpisać – podatnik czy biuro rachunkowe. Wątpliwości dotyczą także sytuacji, gdy błąd popełnił księgowy.

17.12.2020

Rekomendacje w sprawie sporządzania sprawozdań finansowych za 2020 rok gotowe

Rachunkowość Spółki

Komitet Standardów Rachunkowości opracował specjalny dokument, który zawiera rekomendacje w zakresie sporządzania sprawozdań finansowych w czasie pandemii COVID-19. Jak podkreśla MF, mogą być one pomocne przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu sprawozdań za 2020 rok.

16.12.2020

Jeden wzór deklaracji na podatek od nieruchomości nie rozwiązuje problemów firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Do końca stycznia firmy będą musiały złożyć deklarację na podatek od nieruchomości na 2021 rok. Będą mogły zastosować jeden wzór formularza, obowiązujący we wszystkim gminach. Trzeba będzie w nich odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.

16.12.2020

Kolejna edycja kongresu podatkowego KPMG już w styczniu

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W dniach 20 i 21 stycznia odbędzie się kolejna, jedenasta już edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Hasłem przewodnim będzie tym razem „Business Reimagined”. Po raz pierwszy Kongres odbędzie się wyłącznie w formule online. Potrwa dwa dni. 25 ekspertów KPMG wygłosi 13 prelekcji.

15.12.2020

Jeszcze w tym roku kolejne branże muszą wymienić kasy fiskalne

VAT Rachunkowość

Epidemia zmian w VAT nie zatrzymała. Do końca roku kasy fiskalne muszą więc wymienić kolejne branże. Tym razem jest to gastronomia, usługi krótkotrwałego zakwaterowania i sprzedaż węgla. Z kolei podatnicy, którzy rozliczają VAT kwartalnie, do 25 stycznia 2021 roku będą musieli złożyć nowe jednolite pliki kontrolne połączone z deklaracjami. Będą musieli podać w nich kody GTU.

15.12.2020

W tym tygodniu dwa posiedzenia Sejmu

Finanse publiczne Administracja publiczna

We wtorek Sejm zaczyna dwudniowe posiedzenie. Kolejne rozpocznie się w czwartek. W pierwszej kolejności Sejm zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2021 rok. Wynika z niego, że dochody budżetu państwa wyniosą 404,4 miliardy złotych, wydatki 486,7 miliardów, a deficyt - 82,3 miliardy złotych. W planie prac są też m.in. zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, karnego i konwencja stambulska.

14.12.2020

Wspólnie zadbajmy o lepsze prawo

Poprawmy prawo

Do końca grudnia zbieramy zgłoszenia w ramach akcji „Poprawmy prawo”. Chcemy wskazać najważniejsze przepisy, które wymagają zmiany. Zarówno buble prawne punktowane przez dziennikarzy Prawo.pl, jak i przez naszych Czytelników pokazują, że naprawy wymagają w zasadzie regulacje z każdej dziedziny – m.in. te, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, podatki, pracę, działalność gospodarczą.

14.12.2020

Trudno uniknąć podatku po sprzedaży mieszkania

Domowe finanse PIT Poprawmy prawo

Przepisy dotyczące tzw. ulgi mieszkaniowej wciąż budzą wątpliwości. Problemy potęguje niejednolita praktyka organów podatkowych i sądów administracyjnych. Niejasna jest już sama definicja własnych celów mieszkaniowych. Tymczasem ma ona podstawowe znaczenie dla skorzystania z prawa do zwolnienia z PIT. Przepisy w tym zakresie powinny być pilnie zmienione.

12.12.2020

Darowizny na walkę z epidemią mogą znacząco obniżyć podatek

Domowe finanse Rachunkowość Koronawirus

Wobec nadal poważnej sytuacji epidemicznej i dużej liczy zachorowań na COVID-19, co chwilę pojawiają się apele do osób, które przeszły chorobę o oddawanie osocza zawierającego przeciwciała. Ma to pomóc w walce z koronawirusem innym pacjentom. Dodatkową zachętą jest także możliwość obniżenia podatku. Takie prawo daje nie tylko przekazanie krwi czy osocza.

11.12.2020

MF konsultuje zasady stosowania estońskiego CIT

CIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przygotuje praktyczny przewodnik po estońskim CIT. I zapewnia, że zawarte w nim objaśnienia będą chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej. Resort zachęca do udziału w konsultacjach tych objaśnień, które potrwają do 17 grudnia tego roku.

10.12.2020

Przepisy o paragonach i fakturach uproszczonych do pilnej poprawy

VAT Rachunkowość

Firmy nie wiedzą, jak stosować przepisy w zakresie wystawiania faktur do paragonów przy transakcjach do 450 złotych. Krajowa Informacja Skarbowa wydaje sprzeczne interpretacje, a dostępne objaśnienia niewiele pomogły. Sklepy natomiast nie wiedzą, jak dokumentować sprzedaż, a ich klienci mają problemy z odliczeniem podatku. Zmiana przepisów jest konieczna – i to szybko.

10.12.2020

Przedsiębiorcy apelują o zmiany w podatku bankowym

Ordynacja CIT

Rada Przedsiębiorczości apeluje o pilne wprowadzenie zmian w zasadach funkcjonowania podatku od niektórych instytucji finansowych. Chodzi przede wszystkim o zmiany w podstawie opodatkowania i zmniejszenie obciążeń podatkowych banków. Ma to pomóc instytucjom, które uczestniczą w finansowaniu pomocy firmom.

09.12.2020