Resort finansów promuje tzw. estoński CIT i nagina prawo

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT, miało stanowić zachętę inwestycyjną dla polskich podatników. Okazuje się jednak, że zainteresowanie rynku nowym sposobem rozliczania się z fiskusem jest niewielkie. Zdaniem ekspertów, aby zachęcić firmy do tej formy opodatkowania, resort finansów pozwala nawet na... naginanie przepisów.

01.03.2021

Najpóźniej w poniedziałek trzeba rozliczyć PIT-28

PIT Małe i średnie firmy

Termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 1 marca - przypomina Ministerstwo Finansów. W PIT-28 można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Zeznanie można złożyć elektronicznie. Trzeba jednak pamiętać o dołączeniu do niego koniecznych załączników.

27.02.2021

Młodzi mogą skorzystać ze zwolnienia z PIT

Domowe finanse PIT

Ze zwolnienia mogą skorzystać młodzi, którzy uzyskują przychody m.in. z umów o pracę, zlecenia, z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej czy stażu uczniowskiego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 złotych. Nie skorzystają z niego jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą – tłumaczy Monika Brzostowska, doradca podatkowy.

27.02.2021

Czy wydruk dokumentu celnego EX i kontenerowy list przewozowy potwierdza wywóz towaru?

Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami eksportem towarów jest wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, który został potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych. Nie jest zatem wystarczające udokumentowanie wywozu dokumentami celnymi, z których nie wynika jednoznacznie, że towar został wywieziony do państwa trzeciego. Takimi dokumentami nie mogą być również dokumenty przewozowe.

26.02.2021

Skarbówka będzie teraz do podatników mówić prosto

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Nadchodzi rewolucja w komunikacji fiskusa z podatnikami. - Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili usłyszeć i odczytać to, co chcemy im przekazać – to fragment Deklaracji na rzecz upraszczania języka, którą podpisały dziś szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska oraz dyrektor generalna Ministerstwa Finansów Renata Oszast.

25.02.2021

Firmy z Wielkiej Brytanii nie będą musiały mieć pełnomocnika podatkowego

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Brexit

Z podpisanego w środę rozporządzenia wynika, że podmioty brytyjskie handlujące z Polską nie muszą ustanawiać przedstawiciela podatkowego. Zmiana ma istotne znaczenie, zwłaszcza teraz – po brexicie. Pisaliśmy o tym problemie kilka tygodni temu. Pełnomocnika nie będą musiały mieć także firmy z Norwegii.

24.02.2021

W rocznym PIT można odliczyć wydatki na internet

Domowe finanse PIT

W dobie pandemii codziennie użytkowanie internetu stało się powszechne. Służy on nie tylko do rozrywki, ale też do pracy, czy nauki zdalnej. Z roku na rok coraz mniej Polaków korzysta jednak z ulgi na internet pozwalającej odliczyć w zeznaniu rocznym wydatki poniesione na ten cel. By skorzystać z odliczenia, trzeba spełnić kilka warunków.

24.02.2021

MF: Od października e-faktury będą dostępne dla przedsiębiorców

Rachunkowość Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Liczymy, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z e-faktury już w październiku tego roku - poinformował podczas poniedziałkowej wideokonferencji wiceminister finansów Jan Sarnowski. Obowiązek stosowania e-faktur przez wszystkich przedsiębiorców ma wejść w życie w 2023 roku.

22.02.2021

MF: Już milion zeznań złożonych przez Twój e-PIT

Mamy kolejny rekord w usłudze Twój e-PIT, w ciągu siedmiu dni od udostępnienia usługi Twój e-PIT, podatnicy złożyli za jej pośrednictwem już milion deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Jak podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku taki wynik osiągnięto po 8 dniach od startu usługi.

22.02.2021

Fiskus próbuje zarabiać na złym prawie

Ordynacja Doradca podatkowy

Skarbówka sama z siebie nie może stwierdzić optymalizacji podatkowej i odmówić wydania interpretacji. Potrzebna jest w tym zakresie opinia szefa Krajowej Administracji Skarbowej. NSA twierdzi zaś, że sama odmowa wydania interpretacji nie pozbawia podatnika ochrony, ponieważ może on wystąpić o opinię zabezpieczającą - zamiast 40 złotych trzeba jednak wtedy zapłacić 20 tysięcy.

22.02.2021

Korzystanie z ulgi rehabilitacyjnej coraz bardziej niepewne

Domowe finanse PIT

Niepełnosprawni i ich opiekunowie zasypują w ostatnim czasie administrację skarbową pytaniami o odliczenia od PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Niejasności dotyczą przede wszystkim korzystania ze sprzętu. W rezultacie podatnicy nie wiedzą, które wydatki można odliczyć, a które nie. Problemy dodatkowo mnoży skarbówka, która w odstępie kilku dni wydaje… całkowicie sprzeczne interpretacje.

20.02.2021

MF z dnia na dzień unieważnił interpretacje o rozliczaniu VAT od paliwa

VAT Doradca podatkowy

Przy okazji wydania interpretacji ogólnej dotyczącej VAT od kart paliwowych, resort finansów unieważnił interpretacje indywidualne dotyczące transakcji trójstronnych. Podatnicy stracili ochronę, a dotychczasowe rozwiązania z dnia na dzień stały się nieprawidłowe. Problem dotknie wszystkie firmy rozliczające zakupy paliwa w formie kart paliwowych - także korzystające z leasingu.

19.02.2021

Resort finansów szykuje SLIM VAT 2

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje pakietu kolejnych zmian w przepisach o VAT. Mają one dotyczyć piętnastu nowych rozwiązań, które w założeniu MF, ułatwią rozliczanie podatku. Chodzi m.in. o fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm.

18.02.2021

Ryczałt dla wolnych zawodów interesujący, ale nie zawsze opłacalny

PIT Rachunkowość

Jeszcze tylko przez kilka dni można zmienić formę opodatkowania i wybrać ryczałt - płacony od przychodów. W tym roku obowiązuje nowy, wyższy niż dotychczas, limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w ten sposób. Z ryczałtu może skorzystać prawie każdy. Pozostanie przy zasadach ogólnych w wielu przypadkach będzie jednak bardziej opłacalne.

18.02.2021

MF: Zaliczki na PIT pobrane za styczeń odroczone do sierpnia

PIT Małe i średnie firmy

Podpisane w środę przez ministra finansów rozporządzenie przedłuża do 20 sierpnia 2021 roku termin przekazania zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowany podatek dochodowy pobrany przez płatników w styczniu 2021 r. MF szacuje, że rozwiązanie to obejmie około 90 tysięcy przedsiębiorców.

17.02.2021

Internetowi blogerzy i blogerki muszą rozliczyć podatek

PIT Rachunkowość

Prowadzenie vlogów, blogów, kont w mediach społecznościowych, serwisach internetowych czy innej działalności internetowej coraz częściej staje się źródłem dużych zarobków. Otrzymane w ten sposób dochody trzeba rozliczyć i zapłacić fiskusowi należny podatek. Ze szczególną uwagą trzeba podejść do kosztów uzyskania przychodów.

17.02.2021

Rząd szykuje nowe podatki i rekrutuje ludzi, którzy je wymyślą

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy

Okazuje się, że wbrew zapewnieniom przedstawicieli rządu, zobowiązania podatkowe cały czas rosną. Co więcej, w najbliższym czasie pojawią się też kolejne podatki. Ministerstwo Finansów prowadzi już rekrutację ekspertów, którzy zaprojektują nowe daniny. Najprawdopodobniej opodatkowany zostanie majątek – zarówno osób prywatnych, jak i firm.

17.02.2021

Faktury korygujące dużym problemem dla kupujących

VAT Rachunkowość

Okazuje się, że ostatnie zmiany w VAT, zamiast uprościć, w rzeczywistości skomplikowały rozliczenia podatku. Problem mają zwłaszcza nabywcy towarów i usług. Muszą zmodyfikować stosowane dotychczas procedury. Konieczna jest także bieżąca komunikacja między podatnikami a biurami rachunkowymi.

16.02.2021

Jedna ewidencja w strefie ciągle problemem fiskusa

CIT Rachunkowość

Skarbówka regularnie podważa możliwość prowadzenia jednej ewidencji dla działalności strefowej, prowadzonej na podstawie kilku zezwoleń i decyzji o wsparciu. Czyni tak, mimo korzystnych dla podatników wyroków sądów administracyjnych – także NSA. Zdaniem ekspertów, takie podejście organów podatkowych nie ma poparcia w przepisach.

16.02.2021

Morskie farmy wiatrowe zapłacą dodatkowy podatek

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ustawodawca od dłuższego czasu szukał sposobu na opodatkowanie morskich farm wiatrowych. Jako usytuowane na morzu, nie podlegały i nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Od 18 lutego będą jednak płaciły dodatkową opłatę koncesyjną. Jak twierdzą eksperci, w praktyce, mimo innej nazwy, będzie to typowy podatek - zamiast do gmin, trafi jednak do budżetu państwa.

15.02.2021