Prawo.pl
Ministerstwo Infrastruktury chce przyspieszyć o pół roku zmiany w systemie monitorowania przewozu towarów wrażliwych SENT. Celem jest skuteczniejsza kontrola zezwoleń dotyczących międzynarodowego transportu drogowego. Przepisy o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe, wejdą w życie 1 lipca 2024 r., a nie - jak planowano - 1 stycznia 2025 r.
Monika Pogroszewska
12.04.2024
Po raz kolejny wraca dyskusja o REIT-ach, czyli funduszach inwestujących w nieruchomości na wynajem. Według ekspertów konieczne jest utworzenie, po kilku nieudanych próbach, ram prawnych do ich funkcjonowania. Decydujące dla atrakcyjności inwestycji mogą być jednak kwestie podatkowe. Na razie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało, że po spełnieniu pewnych warunków dywidenda (zysk) z funduszy - będzie wolna od podatku.
Monika Pogroszewska
12.04.2024
CIT PIT Nieruchomości
Od lipca 2024 r. w Krajowej Informacji Skarbowej będzie uruchomiona specjalna infolinia, na której będzie można uzyskać nie tylko informacje merytoryczne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur, ale także pomoc techniczną – zapowiedział w czwartek w Sejmie Marcin Łoboda, szef KAS. Data wejścia w życie KSeF zostanie podana - tak jak wcześniej zapowiadano - na przełomie kwietnia i maja.
Monika Pogroszewska
11.04.2024
VAT KSeF
Mniej formalności i biurokracji, więcej ludzkiego podejścia do przedsiębiorcy - tak można podsumować propozycję zmian deregulacyjnych dotyczących kontroli firm, przedstawionych przez resort rozwoju. I choć środowisko biznesu generalnie pozytywnie odnosi się do tych pomysłów, przedstawiciele organizacji reprezentujących przedsiębiorców zaznaczają, że problemem jest to, że do nowelizacji nadal podchodzi się punktowo, a nie systemowo.
Inga Stawicka
11.04.2024
Prawo gospodarcze
Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał kolejną korzystną opinię zabezpieczającą dotyczącą fundacji rodzinnej. Potwierdza, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż, mimo iż korzystne podatkowo, nie jest działaniem sztucznym podejmowanym w celu unikania opodatkowania. Eksperci zwracają uwagę, że jeśli taka wykładnia zostanie utrzymana, może to przekonać do założenia fundacji tych, którzy się jeszcze wahają.
Monika Pogroszewska
11.04.2024
Doradca podatkowy Fundacja rodzinna
Plany zmian w podatku Belki budzą na razie poważne wątpliwości. Z punktu widzenia celu, którym jest wzmocnienie rynku kapitałowego i zachęcenie Polaków do inwestowania, są niewystarczające. Jednocześnie mogą być potencjalnie problematyczne z punktu widzenia ich wdrożenia. Należy jednak pamiętać, że to jedynie zapowiedzi, a faktyczne znaczenie tych zmian poznamy dopiero po opublikowaniu projektu ustawy – pisze dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners.
Grzegorz Keler
11.04.2024
Domowe finanse PIT
W rozliczeniu za 2023 r. z usługi Twój e-PIT po raz pierwszy skorzystać mogą osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Dotyczy to także osób z zawieszoną działalnością gospodarczą - przypomina Ministerstwo Finansów. Należy uzupełnić dane dotyczące m.in. przychodów i kosztów, w czym pomaga specjalny kreator. Przedsiębiorcy nie mogą jednak za pomocą usługi Twój e-PIT złożyć korekty za poprzednie lata.
Monika Pogroszewska
10.04.2024
PIT
Podatnikom niezwykle trudno jest uzyskać ulgę polegająca na umorzeniu podatku, a sądy administracyjne nie ingerują w decyzje fiskusa w tym zakresie. Przełomowe znaczenie w tego typu sprawach może mieć wyrok III FSK 4236/21, w którym NSA przyznaje sądom administracyjnym prawo oceny, czy decyzja organów podatkowych jest słuszna - mówi Jarosław Konopka, doradca podatkowy.
Monika Pogroszewska
10.04.2024
Ordynacja
Jak podaje resort finansów, w lutym 2024 r. kolejnych 130 tys. osób wyraziło zgodę na e-Korespondencję. Od początku działania usługi, aktywowało ją już 1,7 mln użytkowników. Oprócz tzw. pisma ogólnego tą drogą można złożyć już 14 rodzajów wniosków. Zgodę na korzystanie z systemu e-Korespondencji można wyrazić przy składaniu rocznego PIT.
Krzysztof Koślicki
09.04.2024
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Ulga dla pracujących seniorów przysługuje od dnia ukończenia powszechnego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ze zwolnienia korzystają również przychody uzyskane w dniu urodzin. Zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT, w którym uwzględnione są dane wskazane w informacjach od płatników, może wymagać ewentualnego zmodyfikowania, jeśli podatnik, który spełnia warunki, chce skorzystać z preferencji podatkowej - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
Monika Pogroszewska
09.04.2024
PIT
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wprowadzić istotne i od dawna oczekiwane przez przedsiębiorców zmiany w ordynacji podatkowej. Chodzi o uchylenie art. 70 par. 6 pkt 1, czyli likwidację przesłanki zawieszenia biegu terminu przedawnienia w związku z wszczęciem postępowania o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Poza tym maksymalny czas kontroli u mikroprzedsiębiorców ma być skrócony z 12 do 6 dni. Łatwiej będzie też skorzystać z ulgi na badania i rozwój (B+R).
Monika Pogroszewska
09.04.2024
Ordynacja
Blisko dwie trzecie kierujących dużymi i średnimi firmami w Polsce nie wie, czy i kiedy ich organizacja zostanie objęta obowiązkiem raportowania ESG. Tylko co dziesiąty ankietowany wie, kiedy musi rozpocząć raportowanie niefinansowe - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grant Thornton wśród dużych i średnich firm.
Monika Pogroszewska
08.04.2024
Rachunkowość Doradca podatkowy ESG
Po konsultacjach z przedsiębiorcami Ministerstwo Finansów złagodziło wymogi dotyczące informacji, które trzeba będzie podawać w JPK CIT. W pierwszym roku część danych nie będzie obowiązkowa. Będzie też mniej danych na temat kontrahentów, ale z ich grona nie wyłączono osób współpracujących ze spółką na podstawie umowy cywilnoprawnych. Podstawowym postulatem przedsiębiorców jest jednak odroczenie terminu wejścia w życie reformy.
Monika Pogroszewska
08.04.2024
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Kto sprzedał mieszkanie w 2023 roku, ma czas na rozliczenie do 30 kwietnia br. W tym samym terminie może zadeklarować chęć skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe, by dokonać wydatków na te cele do końca 2026 r. Za pieniądze ze sprzedaży można kupić m.in. nowy lokal czy grunt pod budowę. Niedawno fiskus złagodził stanowisko i zgadza się, że można zainwestować również w meble w zabudowie, kuchenkę czy lodówkę. Nadal jednak są spory co do tego, czy ulga obejmuje zakup domu z gruntem rolnym.
Monika Pogroszewska
06.04.2024
Domowe finanse PIT
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wystąpiło do resortu finansów w sprawie formy opodatkowania narzuconej przez przedsiębiorcom za pośrednictwem strony internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Mimo iż Ministerstwo Finansów zapewniło wcześniej o rozstrzyganiu wątpliwych zgłoszeń na korzyść przedsiębiorców, to niektórzy wciąż spierają się z fiskusem o formę rozliczenia za poprzednie lata.
Monika Pogroszewska
05.04.2024
PIT
Wzrost cen żywności związany z powrotem do 5 proc. stawki VAT od 1 kwietnia może nie być od razu widoczny dla przeciętnego konsumenta. Pierwszą przyczyną jest to, że sieci sklepów spożywczych deklarują, że nie podniosą stawek od razu, co nie oznacza, że nie stanie się to miesiąc później. Po drugie, przepisy nakładają co prawda obowiązki dotyczące transparentnego oznaczania cen, ale nie podawania ceny sprzed podwyżki.
Inga Stawicka
05.04.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów potwierdza, że sprzedawcy będą mogli dobrowolnie wystawiać faktury w KSeF dla konsumentów. Możliwe będzie też wystawianie faktur z załącznikami, ale tylko dla niektórych branż. Z kolei nabywca, by odliczyć koszty uzyskania przychodu, musi podać NIP i otrzymać fakturę w systemie. Według ekspertów to dobre zmiany, które ułatwią wdrożenie systemu, warto jednak wprowadzić więcej ułatwień, np. znieść ograniczenia co do załączników.
Monika Pogroszewska
05.04.2024
VAT Administracja publiczna KSeF
Planowane zmiany w podatku Belki to krok w dobrym kierunku, ale mogą być niewystarczającą zachętą do oszczędzania i inwestowania - uważają eksperci. Ulga dla indywidualnego inwestora nie przekroczy w praktyce 2 tys. zł rocznie, co stanowi zbyt niski limit. Dodatkowym ograniczeniem będzie konieczność gromadzenia oszczędności tylko w jednym pakiecie oraz wymagany co najmniej roczny termin zapadalności lokat. Wdrożenie zmian może być problematyczne i kosztowne.
Monika Pogroszewska
04.04.2024
PIT
Ministerstwo Finansów przedstawiło w środę wieczorem projekt zmian prawnych w zakresie Krajowego Systemie e-Faktur. Na razie nie podano daty wdrożenia KSeF, ale mam ona być jednakowa dla podatników VAT czynnych i zwolnionych. Sprzedawcy będą mogli wystawiać faktury w KSeF dla konsumentów. Niektóre branże będą mogły wystawiać w KSeF faktury z załącznikami, np. za media i usługi telekomunikacyjne.
Monika Pogroszewska
03.04.2024
VAT KSeF
Najwyższa Izba Kontroli kieruje zawiadomienie wobec byłego prezesa Rady Ministrów, byłej minister finansów, byłego wiceministra finansów oraz innych funkcjonariuszy państwowych. Zawiadomienie dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych i tym samym działanie na szkodę interesu publicznego - samorządów - w zakresie m.in. przyznawania samorządom wsparcia z rezerwy ogólnej – poinformowała NIK we wtorek.
Grażyna J. Leśniak
02.04.2024
Prawo karne Finanse publiczne PIT Administracja publiczna
Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność od 15 kwietnia do końca 2024 r. Argumentują, że utrzymanie zerowej stawki pomoże w walce z inflacją. Chodzi o opodatkowanie podstawowych produktów spożywczych, które od 1 kwietnia br. zostały ponownie objęte 5-proc. stawką VAT.
Monika Pogroszewska
02.04.2024
VAT
Firma inwestująca w wiedzę swoich pracowników może zaliczyć do kosztów ponoszone na ten cel wydatki. Skarbówka kwestionuje jednak odliczenie zagranicznego wyjazdu szkoleniowego, skoro - jak argumentuje - można go zorganizować w Polsce. Eksperci zwracają uwagę, że stanowisko fiskusa jest niejednolite. Kluczowe jest udokumentowanie, że szkolenie ma związek z prowadzoną działalnością i nie było tylko małym dodatkiem do atrakcyjnej wycieczki.
Monika Pogroszewska
02.04.2024
CIT PIT
Zerowa stawka podatku VAT na niektóre produkty spożywcze nie zostanie przedłużona po 31 marca 2024 r. - zdecydowało Ministerstwo Finansów. Uzasadniło, że powodem jest spadek inflacji. To oznacza powrót do stawki 5 proc. VAT na m.in. owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe. Konfederacja Lewiatan spodziewa się, że efektem będzie wzrost inflacji w kwietniu o 0,9 pkt. proc.
Monika Pogroszewska
01.04.2024
VAT
1 kwietnia 2024 r. zmieniają się stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze oraz niektóre usługi kosmetyczne. VAT na żywność wrośnie z 0 do 5 proc. Z kolei podatek od usług kosmetycznych, m.in. manicure i pedicure, spadnie z 23 proc. do 8 proc. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność dostosowania kas fiskalnych oraz ewentualnego wystąpienia o nową Wiążącą Informację Stawkową (WIS). Krajowa Informacja Skarbowa ma wydawać WIS w ciągu miesiąca.
Monika Pogroszewska
01.04.2024
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Zgoda pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika to warunek korzystania ze świadczeń gwarantowanych ustawowo. Pracodawca może też wyrazić zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, gdy pracownik uczący się we własnym zakresie ujawni to pracodawcy dopiero w trakcie nauki. W tym przypadku kluczowy jest czas wystąpienia o zgodę.
Malwina Pasternak-Janik
31.03.2024
PIT
W rozliczeniu za 2023 r. rodzice wychowujący jedno dziecko z niepełnosprawnością skorzystają z ulgi rodzinnej niezależnie od tego, ile wynoszą ich dochody. Nie obowiązuje ich limit 112 tys. zł. Rozszerzony został również krąg osób uprawnionych do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej. Wydatki na cele rehabilitacyjne rozliczą także ci, którzy utrzymują niepełnosprawnego wnuka, wnuczkę, babcię lub dziadka.
Monika Pogroszewska
30.03.2024
PIT Doradca podatkowy Niepełnosprawność
Dostawa bonów związanych z usługami edukacyjnymi stanowi transfer bonów różnego przeznaczenia. Po ich zakupie i aktywacji ściśle wskazani klientom nauczyciele mają obowiązek przyjęcia ich w postaci wynagrodzenia. Co ciekawe, taki transfer bonów, mimo że związany ze świadczenie usług, nie podlega opodatkowaniu VAT.
Malwina Pasternak-Janik
29.03.2024
VAT
Na kasie rejestrującej ewidencjonowana jest sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Sprzedawcy przysługuje zwolnienie do limitu 20 tys. zł rocznie. Jak jest z zakupami dokonywanymi przez szkolną radę rodziców? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnia, że sprzedawca nie wlicza sprzedaży dokonanej na rzecz działającej przy szkole rady rodziców do limitu 20 tys. zł.
Malwina Pasternak-Janik
29.03.2024
VAT
Ministerstwo Finansów chce wprowadzić kwoty wolne od opodatkowania z oszczędności gromadzonych w pakiecie oszczędnościowym obligacji lub lokat terminowych oraz z inwestycji kapitałowych, np. sprzedaży akcji giełdowych. Podatnikom mają przysługiwać dwie kwoty wolne w odniesieniu do oszczędności oraz inwestycji kapitałowych, stanowiące iloczyn stopy depozytowej NBP i kwoty 100 tys. zł, określone w obwieszczeniu MF. Obecnie kwoty te wynosiłyby po 5250 zł.
Monika Pogroszewska
29.03.2024
PIT
Doradcy podatkowi często ponoszą wydatki przed faktycznym rozpoczęciem działalności gospodarczej, np. na wizytówki, strony internetowe, remont pomieszczeń, zakup mebli biurowych czy też narzędzi informatycznych. Wydatki te mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, o ile przedsiębiorca jest w stanie wykazać, że zostały one poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła - mówi Tomasz Kaczyński, doradca podatkowy.
Wiesława Moczydłowska
29.03.2024
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy