Prawo.pl

„Zatruta pigułka” w projekcie ustawy okołobudżetowej na 2024 r.

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Rząd premiera Mateusza Morawieckiego kieruje do Sejmu projekty ustaw zwiększające wydatki lub zmniejszające przychody budżetowe. Choć według konstytucjonalistów, każdy rząd może wnieść dowolny projekt ustawy, to jednak - jak twierdzą - rząd tymczasowy, bo nie mający większości w Parlamencie, powinien ograniczyć się do rozwiązywania najpilniejszych kwestii. Nawet w projekcie ustawy okołobudżetowej „zaszyte” zostały w ostatnim momencie przepisy, które mogą zaskoczyć następców.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2023
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Wydatki na świąteczne prezenty dla kontrahentów mogą być kosztem uzyskania przychodu tylko wówczas, gdy nie mają reprezentacyjnego charakteru. A to oznacza, że nie można odliczyć kosztów zakupu koszy prezentowych czy alkoholi. Z kolei obdarowany kontrahent powinien, co do zasady, zapłacić PIT od upominku – sposób rozliczenia zależy od tego, czy prezent otrzymuje osoba prawna, indywidualny przedsiębiorca, czy też osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.
Monika Pogroszewska
05.12.2023
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
Już dziś warto zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości. Sposób logowania będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka - informuje Ministerstwo Finansów. I wyjaśnia, że do KSeF można zalogować się przy pomocy: Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub kwalifikowanej pieczęci elektronicznej
Monika Pogroszewska
04.12.2023
VAT KSeF
Trudno doszukać się logiki w dyskryminującym podejściu do suplementów diety zawierających cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Nie wiedzieć czemu syrop fruktozowy, tj. cukier pochodzący z owoców, ma być traktowany inaczej niż maltoza, czyli cukier słodowy. Wszystko to sprawia wrażenie pobudek ideologicznych, a nie uzasadnienia merytorycznego - pisze dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Tomczykowska & Tomczykowski.
Jacek Matarewicz
04.12.2023
Doradca podatkowy Finanse

Komisja Skarbników Unii Metropolii proponuje, jak uzdrowić finanse samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Podwyższenie subwencji oświatowej do 3 proc. PKB. Przyznanie samorządom udziału w PIT ryczałtowym i podwyższenie udziałów gmin, powiatów i województw w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany w systemie Janosikowym. Zdaniem Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich to niezbędne, pilne działania, aby uzdrowić system finansów samorządowych.
Robert Horbaczewski
04.12.2023
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Podatnik jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w związku z wydatkowaniem przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę udziału w lokalu mieszkalnym, należącego do byłej żony wnioskodawcy, do którego nabył prawo własności w wyniku podziału majątku wspólnego i w którym zamierza on realizować własne cele mieszkaniowe.
Urszula Sałacińska-Matwiejczyk
04.12.2023
PIT Nieruchomości
W ostatnim miesiącu 2023 roku wielu przedsiębiorców rozważa zakupy, które dadzą im prawo do odliczenia kosztów, by dzięki temu obniżyć dochody do opodatkowania. Ponoszą też wydatki, które pozwalają im skorzystać z ulg podatkowych. Eksperci podkreślają jednak, że w każdym przypadku należy sprawdzić, czy firma spełnia warunki odliczenia i czy dana preferencja nie zostanie zakwestionowana w trakcie ewentualnej kontroli.
Monika Pogroszewska
04.12.2023
Domowe finanse PIT
Rząd chce wyłączyć z podatku cukrowego napoje, w których składzie znajdują się wyłącznie cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku owocowym lub warzywnym oraz nektary owocowe z owoców o wysokiej kwasowości, z których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Objęte opłatami będą syropy - "suplementy diety", w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy - wynika z projektu noweli ustawy o zdrowiu publicznym.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2023
Ubezwłasnowolnienie męża lub żony, konieczne często do leczenia i prowadzenia spraw osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, powoduje utratę wspólności majątkowej. A to oznacza brak możliwości rozliczenia podatku dochodowego wspólnie z małżonkiem. Eksperci wskazują, że konieczna jest zmiana przepisu, który stawia osoby opiekujące się niepełnosprawnym mężem lub żoną w niekorzystnej sytuacji.
Monika Pogroszewska
02.12.2023
Domowe finanse PIT Poprawmy prawo Niepełnosprawność

Konferencja Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster już 5 grudnia 2023 r.

Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość HR KSeF
Wyzwania związane z wdrożeniem KSeF, skutki wyroków Trybunału Konstytucyjnego w zakresie podatku od nieruchomości, aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia oraz warunki udzielania pracownikom zwolnienia z powodu siły wyższej – to niektóre z tematów IV edycji konferencji "Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych, kadrowych i doradców podatkowych".
Monika Pogroszewska
01.12.2023
Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość HR KSeF
Ministerstwo Finansów chce przedłużyć do końca 2024 r. wyłączenie dla płatników technicznych i emitentów z obowiązku stosowania mechanizmu pay & refund w zakresie poboru podatku u źródła (WHT). Powodem są problemy podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych z ustaleniem, czy otrzymane przez podatników należności przekroczyły próg 2 mln zł, co jest warunkiem stosowania mechanizmu.
Monika Pogroszewska
01.12.2023
CIT PIT
Spółka wniosła skargę kasacyjną i jednocześnie zwróciła się o zwolnienie od kosztów sądowych z uwagi na trudną sytuację finansową i majątkową. Jednym z argumentów było wykreślenie z rejestru czynnych podatników VAT. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał jednak, że okoliczność ta nie przemawia za przyznaniem prawa pomocy, ponieważ wykreślenie z tego rejestru nie jest równoznaczne z zakończeniem bytu spółki.
Dorian Lesner
01.12.2023
Ordynacja VAT
Ustawa budżetowa na 2024 r. powinna trafić na biurko prezydenta do 29 stycznia – mówi przewodniczący sejmowej komisji finansów Janusz Cichoń (KO). Rząd koalicji będzie pracował nad projektem przygotowanym przez rząd PiS, do którego wniesie poprawki. Jednak ze względu na szybkie tempo prac, po Nowym Roku konieczna może być nowelizacja ustawy.
Monika Pogroszewska
30.11.2023
Finanse publiczne Finanse

Szkolenie powiązane z branżą lub zawodem bez VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Świadczone przez spółkę szkolenia będą korzystały ze zwolnienia z VAT, wówczas gdy nabyte w trakcie szkolenia umiejętności pozostają w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkolenia i mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Z dokumentów musi jednak jednoznacznie wynikać, że szkolenie jest finansowane ze środków publicznych. Potwierdza to skarbówka i eksperci.
Wiesława Moczydłowska
30.11.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ustabilizowanie dochodów własnych powiatów, uwzględnienie w tzw. janosikowym skutków działania części wyrównawczej subwencji ogólnej, urealnienie wysokości dotacji przyznawanej na działalność zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, zmiany w pomocy społecznej i ochronie środowiska - takie m.in. postulaty zmian legislacyjnych sformułował Zarząd Związku Powiatów Polskich.
Robert Horbaczewski
29.11.2023
Gminny ośrodek kultury nie odliczy VAT od strojów wykorzystywanych podczas występów artystycznych oraz udziału w wydarzeniach kulturalnych lokalnego zespołu ludowego i chóru, zakupionych w ramach programu wspierania lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich. Nie będą one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług - stwierdził dyrektor KIS w niedawnej interpretacji.
Malwina Pasternak-Janik
29.11.2023
VAT
Samorządy, podobnie jak inni podatnicy, muszą wdrożyć KSeF od 1 lipca 2024 r. Według ekspertów wyzwań w sektorze publicznym jest jeszcze więcej niż w biznesie. A jedno z największych wynika z faktu, że gminy oraz ich jednostki budżetowe (np. szkoły czy domy kultury) posługują się jednym numerem NIP. By poprawnie rozliczać VAT i uniknąć chaosu, konieczne będzie wiec sprawne rozdzielenie faktur, które trafią do jednego zbioru KSeF.
Monika Pogroszewska
29.11.2023
Finanse samorządów VAT KSeF
Minister finansów, bez ustawowej podstawy prawnej, utworzył nową funkcję asesora, którego zadaniem jest badanie kompetencji posiadanych przez osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych w KAS. MF nie chce ujawnić zasad naboru - wiadomo jedynie, że asesorzy są w 11 izbach administracji skarbowej, w Krajowej Informacji Skarbowej i w MF. Zdaniem prawników to prawo powielaczowe, a odmowa przekazania wewnętrznych przepisów, regulujących zadania w administracji, to skrajne naruszenie jawności.
Grażyna J. Leśniak
28.11.2023
Administracja publiczna
Warto, by ustawodawca pozwolił fundacjom rodzinnym na inwestowanie w detaliczne obligacje skarbowe, choć taka zmiana kursu pewnie będzie wymagała zmiany przepisów ustawy o finansach publicznych. Mankamentem, który będzie trudno naprawić bez interwencji ustawodawcy są również przepisy podatkowe o mechanizmie opodatkowania w przypadku likwidacji fundacji – pisze Michał Kwaśniewski, partner w Quidea.
Michał Kwaśniewski
28.11.2023
PIT
Przedsiębiorcy chcą uchylenia podatku od przychodów z budynków. Zarzucają mu liczne wady i nieproporcjonalne koszty poboru w stosunku do korzyści budżetu państwa. Dodatkowo skarbówka - jak podkreślają - rozszerza zakres podmiotów objętych tą daniną, żądając jej zapłaty od branży hotelarskiej. Orzecznictwo jest niejednolite, jednak w ostatnich korzystnych dla przedsiębiorców wyrokach NSA orzekł, że danina nie dotyczy hoteli.
Monika Pogroszewska
28.11.2023
CIT Doradca podatkowy
Mariusz Błaszczak pozostanie szefem MON w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Marlena Maląg zostanie nową minister rozwoju i technologii, Szymon Szynkowski vel Sęk będzie szefem MSZ, a pracami resortu sprawiedliwości pokieruje Marcin Warchoł. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów.
Robert Horbaczewski Krzysztof Koślicki
27.11.2023
Administracja publiczna
Ministerstwo Finansów przedstawiło dwa projekty rozporządzeń dotyczących wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur. Projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z KSeF określa m.in. rodzaje uprawnień, sposoby uwierzytelniania oraz zakres danych, których podanie umożliwia dostęp do faktur ustrukturyzowanych. Projekt w sprawie wystawiania faktur dotyczy m.in. dokumentowania sprzedaży towarów i usług zwolnionych z VAT.
Monika Pogroszewska
27.11.2023
VAT KSeF
Wszelkie zachęty podatkowe powinny prowadzić do osiągnięcia określonych celów ustawodawcy. Jednym z nich powinno być pozostawienie wytwarzanej przez ekspertów technologii w Polsce. Czy jest to zatem czas na wprowadzenie kwalifikowanych, korzystniejszych niż dotychczasowe, zachęt podatkowych dla polskiej branży IT - piszą dr Piotr Sekulski i dr Piotr Mijal.
Piotr Sekulski Piotr Mijal
27.11.2023
CIT PIT Doradca podatkowy
Kwoty wypłacone na podstawie prawomocnego wyroku sądowego z tytułu zadośćuczynienia wraz z ustawowymi odsetkami, nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Potwierdza to skarbówka i orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego. Roszczenie uwzględnione przez sąd wynikało z zaniechania dyspozytora i nie wysłania karetki pogotowia do chorej kobiety.
Wiesława Moczydłowska
27.11.2023
CIT PIT
Osoba sprzedająca nieruchomość przed upływem pięciu lat nie zapłaci podatku, jeśli za uzyskane pieniądze wykupi wspólne mieszkanie od byłego małżonka. Spłata eksmęża czy eksżony pozwala zapewnić sobie dach nad głową, a więc daje prawo do ulgi mieszkaniowej. Szef KAS masowo zmienia interpretacje na korzyść podatników, nawet po kilku latach. Wcześniej fiskus nie zgadzał się na zastosowanie preferencji.
Monika Pogroszewska
25.11.2023
PIT
Dzieła sztuki nie podlegają amortyzacji mimo, iż co do zasady, stanowią środki trwałe. Bezzasadne byłoby dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od dzieł sztuki i eksponatów muzealnych, które razem z upływem czasu zyskują na wartości. Wątek amortyzacji dzieł sztuki stał się tematem przewodnim jednej z ostatnich interpretacji Dyrektora KIS.
Malwina Pasternak-Janik
24.11.2023
CIT PIT
Gmina nie działa w charakterze podatnika VAT, wnosząc aportem nieruchomość do spółki komunalnej, w której posiada 100 proc. udziałów. Celem transakcji jest bowiem realizacja gminnego programu mieszkaniowego. Gmina nie zapłaci więc VAT od tej operacji - orzekł WSA w Gdańsku. To już kolejny wyrok korzystny dla samorządów, które może doprowadzić do zmiany praktyki organów podatkowych.
Monika Pogroszewska
24.11.2023
VAT Doradca podatkowy Nieruchomości
Główne bariery dla inwestorów kapitałowych to: konieczność badania pośrednich udziałowców przez spółki holdingowe, brak możliwości amortyzacji podatkowej nieruchomości inwestycyjnych oraz istotne ograniczenia neutralności podatkowej reorganizacji, które nie są związane z korzyściami podatkowymi - wynika z raportu PwC Polska “Jak znieść bariery inwestycyjne: trzy konkrety podatkowe dla inwestorów kapitałowych”.
Monika Pogroszewska
23.11.2023
Finanse Nieruchomości
Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym osoby zainteresowane oszczędzaniem na przyszłą emeryturę...
Monika Pogroszewska
23.11.2023
Finanse publiczne Domowe finanse

W prawie holdingowym wciąż zbyt dużo niewiadomych

Spółki Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Po ponad roku od wprowadzenia tzw. prawa holdingowego do kodeksu spółek handlowych, wątpliwości wciąż jest więcej, niż odpowiedzi - zwłaszcza w kontekście wydawania wiążących poleceń i definicji interesu spółki. Dlatego biznes nie jest na razie zbyt chętny, by korzystać z regulacji. Niektórzy eksperci uważają wręcz, że przepisy są nie do uratowania, i należałoby je całkowicie uchylić.
Inga Stawicka
23.11.2023
Spółki Prawo gospodarcze Poprawmy prawo