Prawo.pl
Ministerstwo Rozwoju postuluje przesunięcie terminu sporządzenia sprawozdań finansowych o trzy miesiące - ustaliło Prawo.pl. Eksperci nie mają wątpliwości, że to bardzo dobry pomysł. Zarządy firm walczą teraz z wirusowym kryzysem, który może też wpłynąć na wartość należności, zapasów czy inwestycji. Czy biznes dostanie więcej czasu - zależy od resortu finansów. To obiecuje, że taka zmiana będzie.
Jolanta Ojczyk
20.03.2020
Rachunkowość Spółki Koronawirus a prawo

MF konkretyzuje pomoc dla firm w zakresie podatków i rachunkowości

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
W czwartek Ministerstwo Finansów przedstawiło rozwiązania, które będzie chciało wprowadzić w celu uproszczeń rozliczeń podatkowych w czasie epidemii koronawirusa. Zaproponowało m.in., że CIT-8 później będą mogły złożyć tylko organizacje pozarządowe, a zaliczki na PIT za kwiecień będzie można zapłacić 1 czerwca, czyli 10 dni później. Zdaniem ekspertów, to stanowczo za mało.
Krzysztof Koślicki
19.03.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Wynoszenie dokumentów z firmy i praca zdalna mogą naruszać prawo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy RODO Koronawirus a prawo
Z powodu epidemii koronawirusa biura rachunkowe w dużej mierze pracują zdalnie. Księgowanie w domu i wynoszenie dokumentów klientów z firmy może jednak naruszać przepisy dotyczące ochrony danych osobistych czy tajemnicy przedsiębiorstwa. Eksperci radzą opracować szczegółowe procedury obiegu dokumentów.
Krzysztof Koślicki
19.03.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy RODO Koronawirus a prawo
Coraz częściej słyszy się o konieczności ogłoszenia w Polsce stanu nadzwyczajnego, by lepiej walczyć z epidemią koronawirusa i przesunąć termin wyborów prezydenckich. Rząd odcina się od takich sugestii, ale i tak wprowadza ograniczenia charakterystyczne dla stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej. Ogłoszenie jednego z nich pozwoliłoby na jeszcze większe obostrzenia.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Dziurawa tarcza antykryzysowa - biznes punktuje braki

CIT VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy są rozczarowani ogłoszonymi we środę przez rząd rozwiązaniami pakietu antykryzysowego. Wskazują, że brakuje w nim wielu ważnych rozwiązań, które realnie pomogłyby im przetrwać skutki epidemii koronawirusa. Nie było mowy o umorzeniu składek, przełożeniu wdrożenia PPK, przesunięciu terminów płacenia CIT czy ułatwieniach we wprowadzeniu postoju w firmach.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Grażyna J. Leśniak
19.03.2020
CIT VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów opublikowało w środę projekt rozporządzenia, które pozwoli stosować kasy fiskalne w formie oprogramowania na smartfony czy inne urządzenia przenośne. Z nowych rozwiązań skorzystają kierowcy taksówek i świadczący usługi transportu pasażerskiego oraz przeprowadzkowego.
Krzysztof Koślicki
18.03.2020
VAT
Pakiet pod nazwą "Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov - 2" liczy pięć filarów. Jego wartość to 212 miliardów złotych. Nie wszystkie jego szczegóły są jeszcze znane, rząd dopiero opracowuje ustawy, które go wprowadzą.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki
18.03.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Zbliża się kolejny termin raportowania schematów podatkowych. Firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, muszą to zrobić do końca marca. Za brak raportu grożą surowe kary. Zarządy spółek i przedsiębiorcy mogą odpowiadać jak za przestępstwo skarbowe. Kara w takim przypadku może wynieść niemal 25 milionów złotych.
Krzysztof Koślicki
18.03.2020
Ordynacja CIT PIT Spółki
Audytorzy muszą oceniać wpływ różnych zdarzeń na sytuację finansową badanych podmiotów. Jednym z nich jest rozszerzająca się epidemia koronawirusa. Jej skutki mogą wpłynąć na wartość należności, zapasów i inwestycji. W rezultacie biegłym rewidentom wyjątkowo trudno będzie ocenić i zweryfikować deklarowane przez firmy możliwości kontynuowania działalności gospodarczej.
Krzysztof Koślicki
18.03.2020
Rachunkowość Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują na wydanie specustawy wprowadzającej dla nich rozwiązania pomocowe związane z pandemią koronawirusa i ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego. Warto zwrócić uwagę, że – przynajmniej w kwestiach podatkowych – minister finansów już dziś dysponuje rozwiązaniami mogącymi przynieść ulgę dla biznesu w tym trudnym okresie – pisze Bartosz Kubista
Bartosz Kubista
17.03.2020
Ordynacja Koronawirus a prawo

Firmy nie mogą rozliczać podatków, ale urzędy kontynuują kontrole

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Kwarantannę z powodu koronawirusa odbywa coraz więcej osób - wśród nich przedsiębiorcy i księgowe. Przez brak możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym mogą nie zdążyć rozliczyć podatków – a termin na wpłatę zaliczek na PIT i CIT mija w piątek. Doradcy apelują do MF o pomoc. Tymczasem fiskus wysyła swoich funkcjonariuszy do firm i każe kontynuować kontrole.
Krzysztof Koślicki
17.03.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Wydatki z budżetów krajów unijnych związane ze stymulowaniem gospodarki w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mają być wyłączone spod unijnych reguł paktu stabilności i wzrostu. Unia dała też zielone światło dla pakietów pomocowych skierowanych do branż dotkniętych epidemią.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Finanse Koronawirus a prawo
Zespół ekspertów Krajowej Rady Doradców Podatkowych przygotował propozycje 49 zmian w przepisach podatkowych. Ma to pomóc urzędnikom Ministerstwa Finansów w tworzeniu założeń do specustawy, która ma uchronić przedsiębiorców przed skutkami sytuacji kryzysowej wywołanej koronawirusem.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Koronawirus a prawo
Dokonując blokady rachunków bankowych, organy skarbowe powinny wykazać, że kaucja ustanowiona na podstawie art. 38a ust. 1 ustawy Prawo energetyczne nie może stanowić realnego zabezpieczenia, że będzie ono nadmiernie utrudnione lub niemożliwe. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
16.03.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Na forach internetowych księgowi szukają pomocy, jak rozliczać wydatki firm związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wątpliwości dotyczą m.in. ujmowania w kosztach i odliczania VAT przy zakupie spirytusu do dezynfekcji. Niektórym wydaje się, że takich wydatków nie można odliczyć, ponieważ zakup alkoholu nie jest kosztem.
Krzysztof Koślicki
16.03.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo
Podczas składania zeznania podatkowego za 2019 rok podatnicy stają przed wyborem sposobu rozliczenia dochodów osiągniętych w minionym roku. Co do zasady, podatek rozlicza się indywidualnie. Przepisy dają jednak możliwość złożenia wspólnego PIT razem z małżonkiem. Aby skorzystać z tej formy, trzeba spełnić kilka istotnych warunków.
Krzysztof Koślicki
14.03.2020
Domowe finanse PIT

Podatek cukrowy później z powodu koronawirusa?

Podatki i opłaty lokalne Finansowanie zdrowia
Senat w piątek pracował nad poprawkami do ustawy wprowadzającej opłaty cukrową i od tzw. małpek. Jedna z nich dotyczyła przesunięcia terminu wprowadzenia nowej opłaty, żeby wobec pandemii koronawirusa nie obciążać firm dodatkowymi kosztami. Ostatecznie senatorowie odrzucili ustawę wprowadzającą podatek cukrowy i od "małpek".
Krzysztof Koślicki
13.03.2020
Podatki i opłaty lokalne Finansowanie zdrowia

Skarbówka zamyka urzędy do 27 marca

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Od 13 do 27 marca urzędy skarbowe będą zamknięte. Potwierdziła to w piątek rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. Kontakt z fiskusem będzie możliwy przez telefon i internet. Powodem jest rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Krzysztof Koślicki
13.03.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

NSA też odwołuje rozprawy 

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W związku z istotnym zagrożeniem koronawirusem wszystkie rozprawy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym od 16 marca zostają odwołane - poinformowało w piątek biuro prasowe tego sądu. NSA wstrzymuje również przyjmowanie interesantów, nie odbędzie się też zgromadzenie, które ma wskazać kandydatów na wiceprezesów.
Krzysztof Sobczak
13.03.2020
Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

JPK to nie wszystko, księgowi apelują o wydłużenie terminów

Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo
Rząd szykuje zmiany, które mają ułatwić firmom rozliczanie podatków w trakcie epidemii koronawirusa. Chodzi m.in. o przesunięcie wejścia w życie nowych zasad przesyłania jednolitych plików kontrolnych. Zdaniem samorządu księgowych trzeba wydłużyć też m.in.: czas na składanie sprawozdań finansowych, deklaracji CIT-8 i IFT-2 i raportów o schematach podatkowych.
Krzysztof Koślicki
13.03.2020
Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo
Księgowe i doradcy podatkowi podnoszą, że szkoły, przedszkola i żłobki mają być zamknięte do 25 marca br. a to zbiega się z terminem składania deklaracji VAT. Sześć dni później podmioty prowadzące księgi rachunkowe, powinny sporządzić swoje sprawozdania finansowe. Apelują więc o odroczenie obowiązków podatkowych lub odstąpienie od wymierzania kar.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2020
Prawnicy
Samorząd doradców podatkowych zaapelował w czwartek do rządu o podjęcie działań legislacyjnych, uchwalenie w trybie pilnym ustawy (tzw. specustawy) i wydanie innych aktów wykonawczych ograniczających negatywne skutki niedopełnienia przez klientów doradców podatkowych ich obowiązków podatkowych. Zdecydowano także o czasowym ograniczeniu aktywności samorządu.
Krzysztof Koślicki
12.03.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Przedsiębiorcy, którzy z związku z występowaniem koronawirusa będą mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości. Wnioskować można m.in. o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty czy umorzenie zaległości podatkowych.
Krzysztof Koślicki
12.03.2020
Ordynacja Koronawirus a prawo

Nie można wywozić leków i maseczek

Ordynacja Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów przypomina, że w związku z występującymi na terenie kraju przypadkami zarażeń koronawirusem, obowiązuje zakaz wywozu leków przeciwgorączkowych i przeciwwirusowych oraz wyrobów medycznych takich jak maseczki ochronne. Ograniczenie to ma charakter prewencyjny.
Krzysztof Koślicki
12.03.2020
Ordynacja Koronawirus a prawo

MF chce ułatwić korzystanie z pieniędzy pozabudżetowych do walki z epidemią 

Finanse publiczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Pracujemy nad zmianami w prawie, by w walce z epidemią koronawirusa łatwiej korzystać z pieniędzy pozabudżetowych – poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Jak wyjaśniono, chodzi o przesuwanie środków z różnych części do części zdrowie, do walki z koronawirusem.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Finanse publiczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Urzędy skarbowe zachęcają klientów do załatwiania spraw zdalnie - korzystania z e-usług oraz kontaktu poprzez e-PUAP i infolinie. Ministerstwo Finansów przypomina, że Twój e-PIT i e-Deklaracje pozwalają na rozliczanie podatków z domu. Wszystko po to, żeby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa.
Agnieszka Matłacz
11.03.2020
PIT VAT Koronawirus a prawo
Osoby, które są w związku małżeńskim i mają wspólność majątkową, mogą poprosić skarbówkę o zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka. Żona ani mąż nie muszą nawet wyrazić zgody, aby tzw. druga połówka zweryfikowała ich rozliczenia podatkowe. Uzyskanie dokumentu kosztuje 21 złotych.
Krzysztof Koślicki
11.03.2020
Ordynacja
Ulgi i ułatwienia w płaceniu należności do fiskusa i ZUS, dopłaty do kredytów, wsparcie dla firm zmuszonych do przestojów – takie zmiany ma wprowadzić specjalna ustawa, nad którą pracuje Ministerstwo Rozwoju. Pakiet osłonowy ma ochronić przedsiębiorców przed skutkami epidemii koronawirusa.
Jolanta Ojczyk
10.03.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Finalizowane są prace nad rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych przychodów, związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Podatnicy, którzy już to rozliczyli, będą mogli złożyć korekty.
Krzysztof Sobczak
10.03.2020
Domowe finanse PIT
Otrzymana przez podatniczkę spłata z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości otrzymanej w darowiźnie, nieprzekraczająca wartości udziału, nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym, bo podatnik nie ma z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
10.03.2020
Domowe finanse PIT