Prawo.pl
Z ulgi IP Box w 2019 roku skorzystało 1601 podatników PIT oraz zaledwie 49 podatników CIT. Z preferencyjnej stawki podatku najczęściej korzystają programiści. Co istotne, autorskie prawo do programu komputerowego nie wymaga dodatkowego procesu weryfikacyjnego czy też rejestracyjnego, co w znaczący sposób ułatwia i przyśpiesza proces korzystania z IP Box.
Krzysztof Koślicki
10.11.2020
CIT PIT
Do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami konieczne jest złożenie VAT-26. W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu, należy złożyć nową deklarację z aktualnymi danymi. Potwierdzają to organy skarbowe, uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych.
Wiesława Moczydłowska
10.11.2020
VAT Rachunkowość
Aby nie płacić podatku dochodowego po sprzedaży mieszkania, zarobione pieniądze trzeba przeznaczyć na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych. Są na to trzy lata. Skarbówka potwierdza, że samo podpisanie w tym czasie umowy deweloperskiej to za mało. Prawo do zwolnienia daje dopiero uzyskanie pełnego prawa własności.
Krzysztof Koślicki
10.11.2020
Domowe finanse PIT
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje, że do składników wynagrodzenia zalicza się także abonamenty medyczne, a tym samym ich wartość za czas choroby będzie wyłączona spod składek ZUS - wyjaśnia Paweł Ziółkowski, ekspert w LEX Kadry.
Paweł Ziółkowski
09.11.2020
PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Nie będzie szlabanów na państwowych autostradach

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Administracja publiczna
Resort finansów przygotowuje zmiany w systemie opłat za przejazd autostradami. Już od 2021 roku na państwowych odcinkach dróg płatnych ma działać jeden system poboru opłat e-Toll. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Wrocław – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od 1 grudnia 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
09.11.2020
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Administracja publiczna
Prezes UOKiK wszczął 21 kolejnych postępowań w sprawie dużych spółek, które mogą nie płacić na czas swoim kontrahentom. Łącznie prowadzone są już 72 postępowania w sprawach zatorów płatniczych. Jak podkreśla Urząd, poprawa płynności finansowej mikro, małych i średnich przedsiębiorców jest szczególnie ważna w czasie drugiej fali pandemii.
Krzysztof Sobczak
09.11.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Polski Fundusz Rozwoju ruszył z kontrolami firm

CIT PIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa
Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął już pierwsze czynności zmierzające do kontroli udzielonego wsparcia. Powstał specjalny algorytm mający pomóc w wytypowaniu przedsiębiorstw wymagających weryfikacji. Pierwsze ponad 100 firm zostało już wytypowanych, a kolejne cztery tysiące przedsiębiorstw znalazło się na wstępnej liście do kontroli – piszą eksperci KPMG w Polsce.
Paweł Szala Wojciech Majkowski
09.11.2020
CIT PIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa
Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych odbył się w pełni w formule online. 173 delegatów dokonało zmian w statucie Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Było to możliwe dzięki cyfrowym narzędziom, które wdrożyła KIDP w ostatnich latach oraz przepisom ustawy antycovidowej, które dały samorządowi taką możliwość.
Krzysztof Koślicki
09.11.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Z najnowszych danych wynika, że Krajowa Administracja Skarbowa coraz baczniej przygląda się rozliczeniom między podmiotami powiązanymi. Okazuje się, że ponad połowa wykrytych nieprawidłowości dotyczy korzystania z wartości niematerialnych i restrukturyzacji. Zdaniem ekspertów, w najbliższym czasie takich postępowań może być jeszcze więcej.
Krzysztof Koślicki
09.11.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Dyżury lekarskie to nie to samo co czynności wykonywane w ramach umowy o pracę. Medyk może więc płacić podatek liniowy według stawki 19 proc. od dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu dyżurów lekarskich na podstawie kontraktu. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
07.11.2020
PIT Zawody medyczne
Gmina może tylko zdecydować, czy pobiera lub czy nie pobiera opłaty prolongacyjnej, a jeśli pobiera to, w jakiej wysokości. Innych uprawnień ustawodawca jej nie pozostawił – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. I dodał, że gdyby rzeczywiście gmina chciała udzielić podatnikom wsparcia, mogła na pewien czas uchylić uchwałę.
Robert Horbaczewski
07.11.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

MF: Część firm może później zapłacić zaliczki na PIT

PIT Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W związku z epidemią koronawirusa część przedsiębiorców, będącymi płatnikami PIT, później wpłaci zaliczki na podatek i podatek zryczałtowany - przewiduje projekt rozporządzenia ministra finansów. Z opublikowanego w piątek dokumentu wynika, że ma to dotyczyć m.in. branży gastronomicznej, branży spotkań, fitness, czy sprzedających na targowiskach.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
PIT Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Samorząd doradców podatkowych pracuje nad zmianą wizerunku. Ogłosił właśnie konkurs na nowe logo i identyfikację wizualną. Do udziału zaproszeni są wszyscy twórcy i projektanci graficzni. Zwycięzca otrzyma 23 tysiące złotych. Konkurs składa się z dwóch etapów.
Krzysztof Koślicki
06.11.2020
Doradca podatkowy
Do rozliczania rocznego PIT jeszcze dużo czasu, ale o tym, żeby w przyszłym roku zapłacić niższy podatek, trzeba pomyśleć już dzisiaj. Aby skorzystać z ulg i odliczeń w PIT, trzeba mieć odpowiednie dokumenty. Muszą być wystawione w tym roku. Specjalne odliczenie czeka na krwiodawców. Mogą z niego skorzystać także ozdrowieńcy, którzy przekażą krew w celu ratowania chorych na COVID-19.
Krzysztof Koślicki
06.11.2020
Domowe finanse PIT
Podatek VAT może być elementem odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego przysługującego leasingobiorcy tylko wówczas, jeśli leasingobiorca faktycznie poniósł koszt naprawy. Odszkodowanie obejmuje kwotę VAT w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego - stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale.
Wiesława Moczydłowska
05.11.2020
VAT Prawo gospodarcze
Najnowsza nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych zakłada możliwość korzystania z odliczeń i preferencyjnej stawki opodatkowania już na etapie obliczania miesięcznych zaliczek na podatek. Podatnicy, którzy podejmują prace zmierzające do przeciwdziałania COVID-19, będą mogli stosować ulgi w trakcie roku, aż do czasu ustania stanu pandemii.
Krzysztof Koślicki
05.11.2020
CIT PIT

Jak dokonać prawidłowego importu środków ochrony przed koronawirusem

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
W ostatnim czasie wiele firm dostrzegło szansę dla siebie, aby jak najszybciej wykorzystać rynek popytu i rozpoczęło nerwowe poszukiwania środków ochrony indywidualnej, a potem ich szybki import spoza terenu UE. Niestety specyfika produktów oraz rynek, na którym towar kupujemy, obarczony jest wieloma skomplikowanymi procedurami – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert celny.
Izabella Tymińska
05.11.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów udostępniło aplikację do wysyłania nowych jednolitych plików kontrolnych z deklaracją. Po raz pierwszy trzeba je złożyć do 25 listopada. Eksperci zwracają jednak uwagę, że z narzędzi urzędu skorzystają tylko małe firmy – dużych plików nie da się wysłać. Dodatkowy problem to autoryzacja danych.
Krzysztof Koślicki
05.11.2020
VAT Rachunkowość

Problem beneficjentów rzeczywistych cały czas aktualny

CIT Spółki Compliance Poprawmy prawo
Jeżeli firma nie wykonywała obowiązków w czasie, gdy posiadała status instytucji obowiązanej, to w przypadku kontroli uprawnionego organu nie jest wykluczone, że będzie podlegać karze administracyjnej za niedopełnienie obowiązków ustawowych. Problem jednak w tym, że przepisy w tym zakresie cały czas są pełne wątpliwości – piszą eksperci KPMG w Polsce.
Maciej Sawczuk Wojciech Majkowski
04.11.2020
CIT Spółki Compliance Poprawmy prawo
Z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu wynika, że wkrótce zmienią się przepisy dotyczące postępowania egzekucyjnego w administracji. Jak wynika z dokumentu, celem nowelizacji ma być usprawnienie działań wierzyciela i organu egzekucyjnego.
Krzysztof Koślicki
04.11.2020
VAT Administracja publiczna

Kontakty ze skarbówką najlepiej elektronicznie i zdalnie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów cały czas zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z Krajową Administracją Skarbową. W wyjątkowych przypadkach, w sprawach, których nie można załatwić online, podatnicy będą obsługiwani w urzędach skarbowych.
Krzysztof Koślicki
04.11.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Już od przyszłego roku część firm będzie musiała udostępniać publicznie strategie podatkowe. Problem jednak w tym, że uchwalona przez Sejm ustawa nie zawiera przepisów przejściowych. W rezultacie, nie wiadomo, czy konieczne będzie publikowanie strategii dopiero za 2021 rok, czy może już za 2020. Pozostaje apel do Senatu, by poprawił niejasne przepisy.
Krzysztof Koślicki
04.11.2020
CIT Doradca podatkowy
Obszar transakcji dokonywanych przez podmioty powiązane w myśl przepisów o cenach transferowych (ang. transfer pricing), jest jednym z najbardziej dynamicznych i podatnych na zmiany w polskim prawie podatkowym. Z kolei do najczęstszych tego typu transakcji należą bez wątpienia pożyczki oraz odpowiednio kredyty i emisje obligacji udzielane wzajemnie przez podmioty – pisze Radosław Chudy z GWW.
Radosław Chudy
03.11.2020
CIT PIT
Już 27 listopada odbędzie się XVIII Ogólnopolska Konferencja Podatkowa z cyklu „Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika”. Przedstawiciele resortu finansów, organizacji zrzeszających przedsiębiorców, eksperci z zakresu ochrony zdrowia oraz doradcy podatkowi z kraju i zagranicy będą mówić o ochronie przedsiębiorców w dobie pandemii. Spotkanie odbędzie się online.
Krzysztof Koślicki
03.11.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Przedsiębiorca jest uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup dla pracowników leków i produktów leczniczych wzmacniających odporność organizmu w okresie epidemii, a także szczepień przeciwko grypie. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
03.11.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Oczywistym powodem tworzenia i utrzymywania rozwiązań niezgodnych z dyrektywą są przypadki, w których ustawodawca chce ograniczyć określone uprawnienia podatnika. Może on jednak wybrać, czy zastosuje w konkretnym przypadku bezpośrednio regulacje unijne, czy niezgodne z nimi przepisy krajowy – tłumaczy Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.
Krzysztof Koślicki
03.11.2020
VAT Prawo europejskie
Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w poniedziałek projekt zmian w akcyzie. Do limitu wyprodukowanego piwa, będącego warunkiem ulgi w akcyzie, z której korzystają małe, niezależne browary, nie będzie wliczana ilość usługowo rozlanego przez nie piwa pochodzącego od innych producentów. Dzięki temu z ulgi skorzysta więcej producentów piwa.
Krzysztof Koślicki
02.11.2020
Akcyza Rachunkowość
Resort finansów przygotował aplikację e-mikrofirma, która umożliwia obsługę nowego JPK_VAT z deklaracją. Logowanie do serwisu odbywa się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Wcześniej MF udostępniło formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB.
Krzysztof Koślicki
02.11.2020
VAT Rachunkowość

Mnóstwo przepisów o VAT niezgodnych z prawem unijnym

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Aż 70 procent wyroków w polskich sprawach rozstrzyganych przez Trybunał Sprawiedliwości UE jest korzystnych dla podatników. Głównie dlatego, że przepisy ustawy o VAT w wielu miejscach cały czas są niezgodne z regulacjami unijnymi. Wynika to albo z braku implementacji dyrektyw, albo z błędów w ich wdrożeniu. Problem jednak w tym, że podatnicy nie mogą bezpośrednio kierować skarg do unijnego sądu, a złe przepisy cały czas obowiązują.
Krzysztof Koślicki
02.11.2020
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciw Polsce. Pojawił się zarzut braku dostosowania do prawa UE polskich przepisów w sprawie zwolnienia z podatku akcyzowego importowanego alkoholu używanego do produkcji lekarstw.
Krzysztof Koślicki
30.10.2020
Akcyza Zawody medyczne