Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Opublikowany w poniedziałek dokument przewiduje ulgę dla podatników produkujących piwo, którzy w roku kalendarzowym wyprodukowali do 200 000 hl piwa – w wysokości 50 proc. kwoty akcyzy.
Limit produkcji piwa a podatek akcyzowy
Jak podkreśla resort finansów, obecnie zwolnienie dedykowane jest, co do zasady, małym browarom, które same produkują piwo, jak i takim małym browarom, które współpracują z innymi małymi browarami w zakresie produkcji, będąc podatnikami podatku akcyzowego. Limit zwolnienia w tym ostatnim przypadku określony został na poziomie 200 000 hl łącznie wyprodukowanego piwa przez dwa współpracujące ze sobą browary (pierwszy – produkujący, drugi – rozlewający). Jednocześnie produkcja piwa definiowana jest jako wytwarzanie lub przetwarzanie piwa, a także jego rozlew. To oznacza, że do limitu zwolnienia wliczany jest rozlew piwa, tzw. rozlew usługowy, który nie następuje bezpośrednio w cyklu produkcyjnym. Jak wynika z uzasadnienia, w przypadku zlecenia rozlewu piwa przez mały browar innemu małemu browarowi (nie w ramach współpracy, o której mowa w rozporządzeniu) – rozlanie piwa przez browar realizujący tę usługę zmniejsza jego limit 200 000 hl, przez co ogranicza jego produkcję jako małego browaru.
Cena promocyjna: 89.7 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 224.25 zł
Zmiany w opodatkowaniu akcyzą ważne dla małych browarów
Zlecenie rozlewu piwa, bez wpływu na zwolnienie można osiągnąć wyłącznie wówczas, gdy mały browar zleci rozlew dużemu browarowi – przy czym ten w ogóle nie korzysta z przedmiotowego zwolnienia, a co za tym idzie, nie obowiązuje go limit produkcji 200 tys. hl. Przedstawiony projekt wprowadza regulację, na mocy której limit produkcji nie będzie obejmował ilości piwa rozlanego usługowo, tj. na rzecz podmiotu, który to piwo wytworzył. Dodawany przepis przewiduje, że przy obliczaniu limitu produkcji określonego dla zwolnienia, podmioty rozlewające piwo wytworzone przez innych producentów, nie będą uwzględniać ilości rozlanego piwa w tym limicie, jeżeli piwo przeznaczone do rozlania, jak i piwo już rozlane zostanie przemieszczone między podmiotem dokonującym jego rozlewu i podmiotem, który wytworzył piwo, w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Jednocześnie projekt doprecyzowuje, iż podatnicy dokonujący wyłącznie usługowego rozlewu piwa nie korzystają ze zwolnienia dla małych browarów. Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Zobacz również: Będzie nowa centralna ewidencja podmiotów akcyzowych >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.