W poniedziałek, w 14 343 szkołach podstawowych, w klasach I-III nauka była prowadzona w trybie stacjonarnym – poinformowało MEiN, podając, że chodzi o 99,3 proc. szkół podstawowych. Tylko w 12 podstawówkach uczniowie klas I-III mieli naukę zdalną, a w 88 - w trybie mieszanym.
Grażyna J. Leśniak
25.01.2021
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Za kilka tygodni minie rok, odkąd większość lekarzy dentystów prowadzących gabinety szkolne opuściła je z powodu epidemii i praktycznie do nich już nie wróciła - alarmuje Naczelna Izba Lekarska. I przewiduje, że to może skończyć się zapaścią opieki stomatologicznej w szkołach. Samorząd ubolewa też, że tych lekarzy nie objęła żadna tarcza pomocowa.
Krzysztof Sobczak
25.01.2021
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Aż 48,5 procent ankietowanych Polaków twierdzi, że znajomość więcej niż jednego języka obcego ma wpływ na wysokość zarobków, a mimo to aż 66,5 proc. z nas nie uczy się ich w żaden sposób – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie ESKK.
Grażyna J. Leśniak
25.01.2021
Prawo pracy
Na wrzesień planowane jest uruchomienie nowego systemu SZPoN, który ma umożliwić zdalną pracę urzędników i naukę online dla obywateli. Zgodnie z intencjami autorów pozwoli ona też efektywnie zarządzać obsługą spraw obywateli, co ma zmniejszyć kolejki w urzędach. Za projekt odpowiada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2021
Administracja publiczna Nowe technologie
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek powołał pełnomocnika rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego. Nowy pełnomocnik ma 34 lata i jest prawnikiem. Jego cel to szkoła neutralna światopoglądowo, wolna od wszelkich ideologii i indoktrynacji.
Monika Sewastianowicz
23.01.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Mam nadzieję, że nauczyciele zostaną zaszczepieni jeszcze w I kwartale, choć na razie informacje, jakie mamy, to jest drugi kwartał - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapewnił, że walczy o to, by nauczyciele zostali zaszczepieni jak najszybciej - mówił.
Monika Sewastianowicz
21.01.2021
Kadry w oświacie
Szkoła to miejsce, w którym może wystąpić wiele potencjalnie niebezpiecznych sytuacji - od znalezienia niebezpiecznego przedmiotu, niebezpiecznie zachowującego się ucznia lub rodzica aż do podłożenia ładunku wybuchowego czy ataku terrorystycznego. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że szkoły nie są odpowiednio przygotowane na takie zagrożenia.
Agnieszka Matłacz
21.01.2021
Zarządzanie oświatą
W 2020 r. nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł - poinformował premier. I dodał, że w ubiegłym roku zwiększono też łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562. A minister zdrowia uzupełnił, że w ramach systemu jest m.in. dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych.
Krzysztof Sobczak
20.01.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Dzieci z niepełnosprawnościami mają kłopoty z dotarciem do szkół. Ze skarg rodziców wynika, że w efekcie takie dzieci nie są w stanie realizować obowiązku szkolnego. Dla rodzin mieszkających poza wielkimi miastami to ogromny problem - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich.
Monika Sewastianowicz
19.01.2021
Weszła w życie nowela Karty Nauczyciela, dotyczącą m.in. postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Ustawa cofa wprowadzone w zeszłym roku zaostrzenie przepisów, które m.in. mocno skracały czas na zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa.
Monika Sewastianowicz
19.01.2021
Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Przetestowano 135 tys. nauczycieli, 2 proc. zakażonych

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Są już wyniki testów na COVID-19, którym poddali się chętni nauczyciele. Na 135 tys. przebadanych pedagogów, 2 proc. okazało się zakażonych. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie wykluczył kolejnych testów przesiewowych dla nauczycieli, ale podkreślał, że każdy ma dostęp do testów na COVID-19.
Monika Sewastianowicz
18.01.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo

Nauka w bańce - najmłodsi uczniowie wracają do szkół

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Szkoły podstawowe są w miarę możliwości przygotowane do powrotu dzieci z klas I-III do nauki stacjonarnej. Dyrektorzy nie przeskoczą jednak pewnych spraw, mimo zaklinania rzeczywistości przez resort edukacji. Większość procedur przetestowali jeszcze wiosną i we wrześniu. Podobnie jak wtedy, rozporządzenie w sprawie powrotu uczniów jest przygotowane w ostatniej chwili.
Beata Igielska
18.01.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do końca stycznia

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 31 stycznia na dotychczasowych zasadach. Rozporządzenie w tej sprawie ukazało się w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać od poniedziałku. Obecnie prawo do tego świadczenia przysługuje rodzicom do niedzieli, 17 stycznia, czyli do końca ferii.
Grażyna J. Leśniak
16.01.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Polska szkoła nie daje wiedzy i kompetencji niezbędnych na rynku pracy w przyszłości. Tymczasem wiele miejsc pracy zagrożonych jest automatyzacją - wynika z raportu „Global Competitiveness Report”. Jak jednak podkreślają nauczyciele - świetnie wykształcony nauczyciel przedmiotów zawodowych zarabia mniej niż katecheta.
Beata Igielska
16.01.2021
Zarządzanie oświatą
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie określające, jak będzie wyglądać nauka po feriach. W okresie od 18 do 31 stycznia 2021 r. nauka w klasach I-III szkoły podstawowej będzie odbywała się stacjonarnie. Wracają też zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu.
Monika Sewastianowicz
15.01.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Mimo pandemii poprawia się sytuacja w psychiatrii dzieci i młodzieży. W kraju działa już około 200 środowiskowych poradni psychologiczno – psychoteraupetycznych dla dzieci i młodzieży - podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas–Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.
Józef Kielar
14.01.2021
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
W tym roku tuż przed egzaminami zawodowymi nauczyciele mechatronicy, zmagają się z programem otrzymanym z CKE, aby „przetłumaczyć” go na sterownik, w który jest wyposażona pracownia. Do dziś, pomimo interwencji w OKE i CKE, problem nie został naprawiony.
Beata Igielska
13.01.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Mamy ograniczenia związane z liczbą dostaw szczepień - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że nie ma na razie szans, by nauczyciele klas I-III zostali zaszczepieni szybciej, bo szczepionki, które otrzyma Polska są potrzebne na zaszczepienie chorych i seniorów.
Monika Sewastianowicz
12.01.2021
Kadry w oświacie
Senackie komisje: samorządu terytorialnego i administracji publicznej, ustawodawcza oraz zdrowia chcą przejąć obywatelski projekt inicjatywy ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy" przewidujący obowiązek przedstawienia zaświadczenia o zaszczepieniu dzieci przed przyjęciem do przedszkoli. Zdaniem Waldemara Kraski, wiceministra zdrowia, projekt zasługuje na poparcie.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
12.01.2021
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Od 1 stycznia 2021 r. nauczyciele pracujący w szkołach za granicą mogą awansować na tych samych zasadach, co pedagodzy zatrudnieni w kraju. Zmiany wprowadzono przy okazji reformy szkolnictwa zawodowego. Ustawa wprowadza preferencyjne warunki dla nauczycieli z dłuższym stażem.
Monika Sewastianowicz
11.01.2021
Kadry w oświacie
W poniedziałek rozpoczęła się sesja zimowa egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie i egzaminów zawodowych. W związku z epidemią będą one w tym roku przeprowadzane zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki i Główny Inspektorat Sanitarny.
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzględniający m.in. godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły, korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 min), korzystania ze stołówki szkolnej i zajęć na boisku, stałe grupy uczniów oraz przyporządkowani do nich ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach to wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2021
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo

Od poniedziałku rusza testowanie nauczycieli

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Już od poniedziałku, 11 stycznia 2021 r. rozpoczną się testy przesiewowe na obecnośćSARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół - poinformowało w piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r. Do piątku zgłosiło się na nie ok. 165 tys. osób.
Krzysztof Sobczak
08.01.2021
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Jak tłumaczy minister zdrowia, nauczyciele raczej nie mogą liczyć na zaszczepienie w pierwszym kwartale. I to mimo pomysłu, by szkoły stopniowo wracały do normalnej pracy już w styczniu. Z pocieszającą dla pedagogów informacją pospieszył minister Przemysław Czarnek, który informuje, że wielu nauczycieli dostanie szczepionkę już za chwilę, bo przypadnie im jako seniorom.
Monika Sewastianowicz
08.01.2021
Polscy maturzyści mogą aplikować na studia w Wielkiej Brytanii w roku akademickim 2021/2022 nie do 15, ale do 29 stycznia. Uczniowie mają więcej czasu, by przygotować tzw. personal statement, czy zdobyć referencje od nauczyciela, które należy dołączyć do aplikacji.
Monika Sewastianowicz
08.01.2021
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Miało być prościej i taniej, tymczasem po rekonstrukcji rządu pod tym względem niewiele się zmieniło. Prawo pozwala elastycznie kształtować strukturę rządu - nie ustala liczby ministrów, departamentów czy ministerstw. Ta możliwość doprowadziła teraz do stanu, w którym dość trudno się zorientować, z ilu ministerstw składa się nasz rząd.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
08.01.2021
Administracja publiczna
Finansowanie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień dla osób niepełnoletnich nie będzie limitowane - wynika ze nowelizacji zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącego udzielania świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Ma to zmotywować świadczeniodawców do poprawy dostępności do tego typu świadczeń
Krzysztof Sobczak
06.01.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, żeby ośmioletnie dziecko odpowiadało na pytania przez telefon, bo edukacja nie polega na zasypywaniu dzieci pytaniami. Moim zdaniem jest jednak ogromna różnica między tym, co było pod koniec marca i co jest teraz. Każdy nauczyciel rozwinął się na plus - mówi Tomasz Bilicki, koordynator Centrum Interwencji Kryzysowej dla Młodzieży RE-START w Łodzi, prowadzonego przez Fundację Innopolis, nauczyciel WOSu.
Beata Igielska
06.01.2021
Zarządzanie oświatą
Senatorowie komisji budżetu i finansów opowiedzieli się we wtorek za budżetem państwa na rok 2021 z poprawkami. Komisja jest m.in. za dodatkowym dofinansowaniem wydatków związanych z ochroną zdrowia w wysokości około 6,4 mld zł, ale także za zwiększeniem o 2,5 mld zł części oświatowej rezerwy ogólnej.
Jolanta Ojczyk
05.01.2021
Finanse publiczne

Testy na Covid-19 dla nauczycieli już od przyszłego tygodnia

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W przyszłym tygodniu rusza testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2. Akcja będzie odbywać się się między 11 a 15 stycznia 2021 r. Ministerstwo Zdrowia podało, że chętnych jest ok0ło 190 tysięcy osób.
Monika Sewastianowicz
05.01.2021
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Prawo.pl