Uprawniony z tytułu dotacji oświatowej, któremu nie wypłacono dotacji w należnej wysokości, musi wykazać, że poniósł szkodę - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Niewypłacenie dotacji w określonej kwocie nie powoduje powstania szkody równej niedopłacie, inaczej prowadziłoby do uzyskania przez beneficjenta sumy dotacji bez obowiązku rozliczenia - dodał SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.09.2022

Wiele podmiotów wrażliwych może nie otrzymać dodatku osłonowego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy
Z dodatkiem osłonowym dla tzw. podmiotów wrażliwych może być jak z lizaniem cukierka przez szybę. Ze względu na warunki wsparcia wiele szkół, noclegowni, domów kultury może z niego nie skorzystać. Jednym z warunków jest bowiem przedstawienie dokumentu zakupu opału w tym roku na poziomie przynajmniej 50 proc. zapotrzebowania. A skąd mamy wziąć ten węgiel? – pytają samorządowcy.
Robert Horbaczewski
22.09.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

Episkopat za obowiązkową religią i etyką w szkołach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła jednoznaczną potrzebę wsparcia inicjatywy dotyczącej wprowadzenia obowiązkowej lekcji etyki. Lekcje religii i etyki w szkole, katecheza parafialna oraz prace związane z opracowaniem nowego dyrektorium katechetycznego w Polsce i dokumentu określającego posługę katechisty były głównymi tematami obrad Komisji.
Krzysztof Sobczak
21.09.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawiło ofertę programów edukacyjnych pn. „Przygody z Paragrafem”, skierowanych do uczniów szkół podstawowych, klas 7 – 8. Programy przewidują zarówno klasyczne lekcje o prawie jak i różnorodne zajęcia praktyczne i ćwiczenia prowadzone przez profesjonalistów.
Krzysztof Sobczak
21.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przekazaliśmy na rachunki samorządów 980 mln zł na pokrycie kosztów edukacji dzieci ukraińskich w Polsce - poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I podkreślił, że na utrzymanie ukraińskich dzieci w polskich szkołach Polska nie dostała ani jednego euro z Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
21.09.2022
Finanse samorządów Szkoła i uczeń Ukraina

Dyrektor CKE: Dwie formuły matury w 2023 roku

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Matura w przyszłym roku wiosną będzie wyglądać inaczej niż w tym roku. Absolwenci 4-letniego liceum będą ją pisać w nowej formule, która jest sprzęgnięta z podstawą programową obowiązującą od 2019 r. Druga, przeprowadzana równolegle z nią, to ostatnia matura dla absolwentów jeszcze 4-letniego technikum, którzy realizują podstawę programową z 2012 roku.
Krzysztof Sobczak
21.09.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Związek Nauczycielstwa Polskiego nie wyklucza strajku nauczycieli w grudniu lub styczniu. Wcześniej powołano Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny, którego zadaniem jest koordynowanie akcji protestacyjnej prowadzonej przez ogólnopolskie organizacje związkowe zrzeszające pracowników systemu oświaty. W październiku w Warszawie ma powstać edukacyjne miasteczko protestacyjne.
Krzysztof Sobczak
20.09.2022
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Arkusze sprawdzianu i klasówki informują o procesie nauczania uczniów, który realizuje szkoła, jako publiczna instytucja. Nie można ich uznać zatem za dokument prywatny czy wewnętrzny. Szkoła ma obowiązek je zainteresowanemu udostępnić, o ile nadal znajduje się w ich posiadaniu. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.
Marek Sondej
20.09.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Fundacja Powszechnego Czytania po raz drugi przyznała Kariatydy Czytelnictwa. To wyróżnienie i wyraz wdzięczności dla ludzi, instytucji i firm, które działają na rzecz upowszechniania czytania i w znaczący sposób wspierają projekty fundacji. W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się też wydawnictwo Wolters Kluwer.
Grażyna J. Leśniak
17.09.2022
Wydarzenia
Zakupy online, zdjęcia z imprez, memy z kolegami w roli głównej - cyberprzestrzeń coraz mocniej wciąga nastolatki, problem w tym, że nie zawsze znają swoje prawa ani też prawne konsekwencje popełnionych błędów. Adwokaci i aplikanci adwokaccy z całej Polski poprowadzą więc w szkołach i Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych specjalne zajęcia edukacyjne. To pierwsza edycja akcji Naczelnej Rady Adwokackiej"Adwokaci rozjaśniają prawo".
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2022
Prawnicy Szkoła i uczeń Nowe technologie
W związku ze zmianami w systemie, w tym związanymi z rozpoczęciem uczęszczania do szkół w polskim systemie oświaty uczniów pochodzących z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w 2022 r., oraz wynikającymi z tego tytułu migracje uczniów, zwiększeniu ulec musi maksymalny limit wydatków dla uczniów na dotację podręcznikową. Nowelizację w tej sprawie uchwalił w czwartek Sejm.
Krzysztof Sobczak
15.09.2022
Szkoła i uczeń
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada podniesienie od września 2023 r. minimalnego wynagrodzenia młodocianych pracowników o 3 punkty procentowe. Ten niewielki wzrost spowodowany jest ograniczonymi środkami z Funduszu Pracy. Obecnie niskie stawki wynagrodzenia uczniów szkół branżowych nie zachęcają do nauki zawodu u pracodawcy, a wysokość płacy nie jest zależna od nabytych umiejętności.
Beata Dązbłaż
15.09.2022
Szkoła i uczeń Prawo pracy
Ministerstwo Edukacji i Nauki chce dokonać zmian, jeśli chodzi o kryteria ewaluacji uczelni i instytutów naukowych - poinformował w środę wiceszef tego resortu Włodzimierz Bernacki. Podkreślił, że resort edukacji chce dokonać tych zmian wraz ze "środowiskiem uczonych". - Mamy na uwadze, że ewaluacja jest niezbędna, jeśli chodzi o ocenę rozwoju poszczególnych dyscyplin - dodał.
Krzysztof Sobczak
14.09.2022
Szkolnictwo wyższe
Po nowym przedmiocie biznes i zarządzanie można spodziewać się bardziej praktycznego nauczania przedsiębiorczości na każdej płaszczyźnie życia – zapowiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na maturze zadania z tego przedmiotu mają być rozwiązywane w grupach, co zdaniem ministra "będzie nowość na skalę dotąd niespotykaną".
Krzysztof Sobczak
14.09.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie
Ponad 30,4 tys. wniosków o wgląd do ocenionych arkuszy egzaminacyjnych złożyli tegoroczni maturzyści. Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, najczęściej z języka polskiego na poziomie podstawowym, z matematyki na poziomie podstawowym, biologii, chemii i z polskiego na poziomie rozszerzonym. Jeśli maturzysta ma zastrzeżenia do oceny, może wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Krzysztof Sobczak
14.09.2022
Szkoła i uczeń
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek potwierdził we wtorek, że w jego resorcie trwają prace nad zmianą przepisów o zwolnieniach lekarskich z lekcji WF-u. Chodzi o to, jak powiedział, żeby długoterminowe zwolnienia wystawiali lekarze specjaliści. To zgłoszony niedawno postulat ministra sportu Kamila Bortniczuka, który minister edukacji uznaje za sensowny.
Krzysztof Sobczak
13.09.2022
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Kalisz zasługuje na miano ośrodka uniwersyteckiego. Ministerstwo przychyla się do utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego – stwierdził w poniedziałek w Kaliszu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jej bazą będzie Akademia Kaliska, a istniejąca w Kaliszu filia Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, jak zapewnił minister, pozostanie. Nowy uniwersytet miałby zacząć prace od 1 października 2023 r.
Krzysztof Sobczak
12.09.2022
Szkolnictwo wyższe
Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co robić, by zapobiegać chorobom zakaźnym? – m.in. na te pytania będą szukać odpowiedzi uczniowie podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Akcja, która ma na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych, rozpoczęła się w poniedziałek 12 września.
Krzysztof Sobczak
12.09.2022
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Nauczyciele logopedzi i pedagodzy są zatrudniani w różnym wymiarze godzin, nie wszyscy na pełny etat. Średni wymiar zatrudnienia nauczyciela pedagoga wynosi 0,76 etatu, a nauczyciela logopedy 0,43. Specjalistów brakuje - minister ratuje więc sytuację rozporządzeniem obniżającym na cztery lata wymagania dotyczące kwalifikacji nauczycieli specjalistów.
Monika Sewastianowicz
10.09.2022
Zarządzanie oświatą
Dochód uzyskany z udzielania korepetycji może być rozliczony w formie działalności nierejestrowej, działalności wykonywanej osobiście lub działalności gospodarczej. Zależy to od kilku kryteriów, a w szczególności od tego w jakim zakresie są one udzielane. Wszystko to przesądza o zasadach opodatkowania dochodów z prywatnych lekcji i wysokości podatku.
Wiesława Moczydłowska
10.09.2022
PIT Doradca podatkowy
Matka prosi w internecie o polecenie psychologa dla siedmiolatka, który nie chce chodzić do szkoły. Według komentujących żaden nie będzie potrzebny - wystarczy porządne lanie, najlepiej przy użyciu kabla. Komentarze tego typu to nie tylko podstawa do zbanowania profilu, można też rozważać, czy nie są nawoływaniem do popełnienia czynu zabronionego lub pochwalaniem przestępstwa.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
10.09.2022
Prawo karne Prokuratura Policja
Obywateli Ukrainy można zatrudnić w publicznych szkołach lub placówkach w Polsce zgodnie z przepisami ustawy – Karta Nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas nieokreślony. Obywatele Ukrainy mogą być zatrudniani w szkole także na podstawie art. 15 ustawy – Prawo oświatowe - przypomina MEiN w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich.
Monika Sewastianowicz
09.09.2022
Zarządzanie oświatą
Ogłoszono pełne wyniki matury - uwzględniając egzaminy poprawkowe. Ostatecznie matury zdało łącznie 85 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Według ostatecznych danych, egzamin pisemny z języka polskiego zdało 96 proc. tegorocznych maturzystów, z matematyki - 86 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 95 proc.
Monika Sewastianowicz
09.09.2022
Zarządzanie oświatą

Trzeci podręcznik do HiT też dopuszczony

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Do użytku szkolnego został dopuszczony trzeci podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość; to podręcznik SOP Oświatowiec Toruń dla szkół branżowych I stopnia - pojawił się on w piątek w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Krzysztof Sobczak
09.09.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Senat chce zwiększenia subwencji oświatowej na realizację zadań w roku 2022 r. w jednostkach samorządu terytorialnego. W środę zdecydował, że podejmie inicjatywę ustawodawczą zmierzającą do zwiększenia subwencji oświatowej w 2022 r. Zgodnie z projektem senackim, subwencja oświatowa na obecny rok zwiększona miałaby być o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2022 r.
Monika Sewastianowicz
08.09.2022
Do polskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych przyszło blisko 140 tys. Ukraińców. Nie ma problemu z miejscem w polskich szkołach. Jeśli pojawi się taki problem, to pewnie w centrum Warszawy, ale od tego są władze Warszawy, aby powiedzieć: nie mamy miejsca w tej szkole, są miejsca w tamtej szkole – powiedział we wtorek minister Przemysław Czarnek.
Monika Sewastianowicz
06.09.2022
Zarządzanie oświatą

Cztery polskie uczelnie w rankingu Research.com

Szkolnictwo wyższe Dla studenta
W ogólnoświatowym rankingu uczelni prowadzących badania w zakresie inżynierii mechanicznej znalazły się cztery polskie szkoły. Wśród nich nasza – poinformował prorektor Politechniki Opolskiej prof. Grzegorz Królczyk. Ranking obejmuje jedynie uczelnie prowadzące badania w zakresie inżynierii mechanicznej - zakwalifikowano do niego blisko pięćset uczelni z całego świata.
Monika Sewastianowicz
06.09.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Zwrot przez gminy rodzicom kosztów dowozu dzieci do szkół, gdy gmina nie może wywiązać się z tego obowiązku, tylko w niektórych przypadkach jest traktowany jako przychód wolny od podatku dochodowego. Jednak fiskus potraktował liberalnie takie świadczenia, uznając że w ogóle nie są przychodem, a zatem nie ma mowy o ich opodatkowaniu.
Paweł Rochowicz
02.09.2022
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń PIT
Tylko do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy dostają rentę rodzinną z ZUS, mają czas na złożenie wniosku o dalszą wypłatę. Do wniosku musi być dołączone zaświadczenie ze szkoły potwierdzające, że nadal się uczą – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli zrobią to z opóźnieniem, czyli złożą dokumenty np. w październiku, to stracą rentę rodzinną za wrzesień.
Grażyna J. Leśniak
01.09.2022
Ubezpieczenia społeczne
We wrześniu żadnego strajku nie ma, idziemy do szkoły i uczymy się - mówi minister Przemysław Czarnek w dzień rozpoczęcia roku szkolnego. Zapewnia też, że w szkołach nie ma braków kadrowych, a niektóre placówki są wręcz zasypane podaniami o pracę, a dla nauczycieli nie ma wolnych etatów.
Monika Sewastianowicz
01.09.2022
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl