WSA: Radny naruszył zakaz antykorupcyjny - mandat musi być wygaszony

Samorząd terytorialny

Spółka, w której radny jest członkiem zarządu, nie może świadczyć odpłatnych usług na rzecz miasta. Narusza bowiem zakaz wykorzystywania mienia gminy w prowadzonej działalności gospodarczej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Nie mają przy tym znaczenia okoliczności zawarcia umowy, jak wojna na Ukrainie czy zapaść na rynku węgla.

28.10.2023

Sąd: Organ nie mógł odmówić przyznania zasiłku matce adopcyjnej

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił przyznania zasiłku macierzyńskiego, ponieważ uznał, że wniosek został złożony po terminie. Sąd nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i podkreślił, że decyzja o przysposobieniu dzieci zasługuje na szacunek i ze względów społecznych powinna się wiązać z wszechstronną pomocą państwa. Dlatego też nawet gdyby ubezpieczona złożyła wniosek po terminie, to organ nie powinien wydać decyzji odmownej.

28.10.2023

SN: Rzecznik MIŚ nie opłaca kosztów skargi nadzwyczajnej

Wymiar sprawiedliwości

W razie wniesienia skargi nadzwyczajnej przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców koszty postępowania przed Sądem Najwyższym podlegają wzajemnemu zniesieniu – taką uchwałę siedmiorga sędziów podjęła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Zadecydowało działanie Rzecznika w interesie publicznym.

27.10.2023

Sąd: Niepełnosprawność nie zawsze daje pierwszeństwo w zatrudnieniu

Zarządzanie oświatą Niepelnosprawność

Pierwszeństwo w zatrudnieniu może dotyczyć osoby z niepełnosprawnością, ale w określonej sytuacji - gdy ta okaże się również najlepszym kandydatem do zatrudnienia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Chodziło o rozstrzygnięcie konkursu na stanowisko referenta w Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Sąd orzekł, że konkurs powinien wyłonić najlepszego kandydata.

27.10.2023

WSA: Lasy Państwowe muszą zająć stanowisko w sprawie reklamy w mediach

Finanse publiczne Administracja publiczna

Lasy Państwowe wadliwie uznały, że sprawę o ujawnienie kwot przeznaczanych na reklamę w mediach, można załatwić dyskretnie. Konieczne jest udzielenie odpowiedzi albo wydanie decyzji odmowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

26.10.2023

Prokurator usunięty z zawodu za przyjmowanie prezentów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego ukarała prokuratora rejonowego z Warszawy wydaleniem ze służby. Miał on żądać i następnie wziąć od partnerki oskarżonego o zabójstwo dwie markowe koszule i bilety na mecz piłkarski reprezentacji narodowej. Prokurator przyznał się do tych czynów. Sąd Najwyższy uznał, że zachowanie prokuratora było niegodne i naraziło na szwank wizerunek urzędu.

26.10.2023

Integracja kontrahentów czasem kosztem, czasem nie

CIT PIT

Spółka nie odliczy wydatków na spotkania integracyjne w części dotyczącej współpracowników. Kosztem uzyskania przychodu mogą być tylko wydatki dotyczące pracowników – takie stanowisko zajmuje od kilku lat fiskus i zwykle potwierdzają to sądy administracyjne. Linia orzecznicza nie jest jednak jednolita. Eksperci wskazują, że stanowisko fiskusa jest zbyt restrykcyjne i nie wynika wprost z przepisów.

26.10.2023

SN: Nie można uzupełniać braków formalnych w proteście wyborczym

Wybory

W postępowaniu zainicjowanym przeciwko ważności wyborów do Sejmu RP, Senatu, Prezydenta RP oraz Parlamentu Europejskiego, o których mowa w kodeksie wyborczym, także w postępowaniu zainicjowanym przeciwko ważności referendum ogólnokrajowego nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

25.10.2023

SN: Dentysta zepsuł stary mostek, a nowy był wadliwy

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Lekarz dentysta źle wykonała mostek u pacjentki, więc została ukarana upomnieniem. Sąd Najwyższy podzielił pogląd, zgodnie z którym termin siedmiodniowy na zarządzenie rozprawy przewidziany w tym przepisie powinien być dochowany. Ale obwiniony, który świadomie i z własnej woli nie korzysta z udostępnionych przepisami procesowymi form realizacji prawa do obrony, nie może skutecznie powoływać się na pogwałcenie tego prawa.

25.10.2023

WSA: Kradzież węgla uzasadniała wydalenie ze służby

Policja Prawo pracy

Policjant został uznany za winnego popełnienia przewinień dyscyplinarnych, które polegały na kradzieży worków z węglem. Przełożeni dyscyplinarni wydalili go za to ze służby. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że kara była adekwatna do rangi i rodzaju popełnionych przewinień, ponieważ funkcjonariusz utracił nieposzlakowaną opinię oraz sprzeniewierzył się obowiązkom związanym z wykonywaniem zawodu opartego na szczególnym zaufaniu społecznym.

25.10.2023

TSUE: Elektrycznego roweru nie trzeba obowiązkowo ubezpieczać

Domowe finanse Prawo europejskie Ubezpieczenia

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w ubiegłym tygodniu, że rower ze wspomaganiem elektrycznym nie jest objęty obowiązkiem ubezpieczenia pojazdów mechanicznych. Przesądza o tym fakt, że nie jest on napędzany wyłącznie siłą mechaniczną. Sprawa dotyczyła obywatela Belgii, ma jednak znaczenie również dla polskich rowerzystów.

25.10.2023

Strasburg: Polska naruszyła prawa sędziów-kobiet do przejścia w stan spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepisy uzależniające przejście w stan spoczynku kobiety-sędziego od zgody ministra sprawiedliwości naruszają prawo do sądu oraz prawo do życia prywatnego, a ponadto są dyskryminujące ze względu na wiek i płeć - orzekł 24 października br. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Te przepisy to arbitralna i bezprawna ingerencja w sferę niezawisłości sędziowskiej i ochrony przed usunięciem ze stanowiska sędziego ze strony przedstawiciela władzy wykonawczej.

24.10.2023

WSA: Dyrektor szkoły ma udostępnić informację albo wydać decyzję odmowną

Zarządzanie oświatą

Dyrektor szkoły jest bezczynny, gdy kończy postępowanie o udostępnienie informacji publicznej w inny sposób niż określony w ustawie. Odmowa udostępnienia informacji publicznej wymaga wydania decyzji administracyjnej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Skierowanie zwykłego pisma do wnioskodawcy nie jest właściwą formą załatwienia sprawy.

24.10.2023

NSA: O wykreśleniu podatnika z rejestru organ nie musi powiadamiać

VAT Prawo gospodarcze

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT z urzędu, po zablokowaniu jego rachunków, może nastąpić poprzez dokonanie czynności materialno-technicznej i nie wymaga formy decyzji podatkowej, ani powiadamiania podatnika – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale w siedmioosobowym składzie. Według NSA wykreślenie podatnika z rejestru VAT nie jest objęte normami postępowania podatkowego, wobec czego niedopuszczalne jest w tej sytuacji wydanie decyzji.

24.10.2023

NSA: Informować o referendum lokalnym można także w internecie

Propozycje referendalne mogą być przedstawione zarówno w prasie tradycyjnej, ale też w internecie i mediach społecznościowych. Inicjatorzy referendum nie muszą się przy tym ograniczać wyłącznie do prasy codziennej. Dopuszczalne jest bowiem skorzystanie ze stron każdego innego periodyku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

23.10.2023

Sąd: Lekarz szpitala uniwersyteckiego nie ukryje informacji o etacie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Szpital uniwersytecki ma obowiązek udostępnić pacjentowi informację o zatrudnianym lekarzu. Dysponując środkami publicznymi, lekarze są bowiem osobami pełniącymi funkcję publiczną, dlatego kwestie związane z ich statusem pracowniczym są jawne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

23.10.2023

Sąd: Decyzja uwłaszczeniowa bez pieczątki to problem strony

Samorząd terytorialny

Organ może wydać zaświadczenie wyłącznie w oparciu o posiadane dane. Braki w dokumentacji uwłaszczeniowej są przeszkodą do stwierdzenia ostateczności aktu własności ziemi. A wójt nie ma obowiązku ustalenia faktu ostateczności decyzji w drodze postępowania dowodowego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

23.10.2023

SN: Prokurator za wcześnie umorzył sprawy pedofili

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator z Poznania został obwiniony o to, że poważnie zaniedbał prowadzenie spraw związanych z pedofilią. Otrzymał karę upomnienia, gdyż z powodu jego bierności nigdy nie wykryto sprawców. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej orzekł, ze surowsza kara nagany nie byłaby adekwatna, gdyż właściwie nie wiadomo, czy istotnie doszło do przestępstwa, a dzieci miały poniżej 15 lat.

21.10.2023

Trybunał Konstytucyjny: Różne stawki za garaże podziemne są niezgodne z konstytucją

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w środę przepisy podatku od nieruchomości, na podstawie których można pobierać wyższą stawkę za miejsce garażowe w budynkach wielorodzinnych posiadające księgę wieczystą, niż garażu bez odrębnej własności. Według Trybunału prowadzi to do nierównego traktowania podatników. Zakwestionowane przepisy tracą moc obowiązującą z upływem 31 grudnia 2024 r.

18.10.2023

SN: Spółka musi podzielić się zyskiem ze wspólnikiem

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Ze wspólnikiem trzeba podzielić się zyskiem. A w procesie o dalszą - ponad prawomocnie uwzględnioną - część świadczenia z tego samego stosunku prawnego, sąd nie może w niezmienionych okolicznościach odmiennie orzec o zasadzie odpowiedzialności pozwanego – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

18.10.2023