WSA: Organ może w każdym czasie sprostować wydaną decyzję

Ordynacja Doradca podatkowy

Organ podatkowy w decyzji dopuścił się oczywistej omyłki pisarskiej w zakresie podstawy wydanego rozstrzygnięcia. Mógł on następnie sprostować dostrzeżony błąd, nawet po tym jak strona wniosła odwołanie. Sprostowanie nie doprowadziło do istotnej zmiany zaskarżonego rozstrzygnięcia. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

14.01.2021

SN: Podpis poręczyciela kredytu w błędnej rubryce nie zwalnia go od odpowiedzialności

Prawo cywilne

Nakaz zapłaty, przeciwko któremu w całości lub w części nie wniesiono skutecznie sprzeciwu, ma skutki prawomocnego wyroku. I skarga nadzwyczajna wniesiona przez Prokuratora Generalnego na rzecz poręczyciela kredytu nie podważa wykonalności tego nakazu, gdyż sąd pierwszej instancji nie naruszył prawa w jakimkolwiek stopniu

14.01.2021

Strasburg: Dziennikarz może krytykować dziennikarza

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zadośćuczynienie za uchybienie dobremu imieniu dziennikarza, który został skrytykowany przez innego dziennikarza w postach na blogu internetowym, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii. Zdaniem Trybunału ochrona prawa do dobrego imienia musi zostać zrównoważona z ochroną wolności wyrażania opinii.

13.01.2021

SN: Wezwanie na błędny adres oskarżonego - proces do powtórzenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wysłanie zawiadomienia o rozprawie innej niż oskarżony osobie nie spełnia podstawowego warunku przeprowadzenia procesu pod nieobecność oskarżonego, jakim jest prawidłowe poinformowanie go o jej terminie i miejscu - orzekł Sąd Najwyższy. Dodał, że zmiana przepisów postępowania karnego, która nastąpiła w 2015 r., nie uprawniała sądu do prowadzenia rozprawy pod nieobecność oskarżonego.

13.01.2021

WSA: Właściciel nieruchomości nie musi dbać o drzewa

Środowisko Administracja publiczna

Prawo nie nakłada na właściciela obowiązku dbałości o stan drzew rosnących na terenie jego nieruchomości. Dlatego też nie można go zobowiązać do ponoszenia znacznych kosztów zabiegów dendrologicznych. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

13.01.2021

SN: Zatajenie danych w oświadczeniu majątkowym nie skończy się umorzeniem postępowania

Prawo karne Administracja publiczna

Złożenie fałszywego oświadczenia majątkowego grozi karą pozbawienia wolności do ośmiu lat. Tę karę zaostrzono w 2015 roku i wymóg zastosowania w całości ustawy łagodniejszej dla sprawcy odnosi się do poszczególnych czynów, a nie do całości wyroku obejmującego różne czyny - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego i uznała, że umorzenie postępowania było niedopuszczalne.

13.01.2021

NSA: Członek zarządu odpowie za zaległości spółki, nawet jeśli zaskarżono decyzję

Ordynacja CIT VAT Spółki

Wniesienie skargi na decyzje, które są podstawą do orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki, nie wstrzymuje postępowania. Wolą ustawodawcy było prowadzenie tych spraw na podstawie ostatecznego rozstrzygnięcia w administracyjnym toku instancji. Nie ma więc konieczności, aby jego legalność została potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

12.01.2021

SN: Konkurs na stanowiska sędziowskie w SO w Warszawie przeprowadzony wadliwie

Prawnicy

Sąd Najwyższy uchylił w części uchwałę Krajowej Rady Sadownictwa z 1 października ubiegłego roku w sprawie konkursu na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Zdaniem Izby Kontroli Nadzwyczajnej uchwała ta wymyka się spod kontroli sądowej, jest w pełni dowolna. Wątpliwości budzi zdawkowy sposób uzasadnienia, a kandydaci odrzuceni mieli wyższe kwalifikacje niż ci rekomendowani prezydentowi.

12.01.2021

NSA: Decyzja budowlana nie zastąpi pozwolenia konserwatora zabytków

Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor dostał od miasta pozwolenie na umieszczenie reklam na elewacji zabytkowej kamienicy. Konserwator zabytków nakazał jednak przywrócić poprzedni stan poprzez ich ściągnięcie. Z takim rozstrzygnięciem zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny. Inwestor powinien bowiem wiedzieć, że jego działania, oprócz decyzji budowlanej, wymagają pozwolenia konserwatora zabytków.

12.01.2021

SN: Rozprawa dyscyplinarna nie mogła się odbyć bez obwinionego lekarza

Prawo karne Zawody medyczne

Nie można domniemywać złej woli obwinionego lekarza i uzasadniać jego niestawiennictwa na rozprawie celowym dążeniem do wywołania obstrukcji procesowej. Szczególnie, że jego dotychczasowe zachowanie nie dawało ku temu podstaw. Ponadto nieobecność lekarza została usprawiedliwiona, a we wniosku o odroczenie rozprawy wyraził on chęć uczestniczenia w niej.

11.01.2021

NSA: Ustalenie powierzchni altany nie wymaga opinii biegłego

Administracja publiczna Budownictwo

Organ może zwrócić się do biegłego o wydanie opinii, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne. Nie jest to obowiązek, tylko uprawnienie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że organy nadzoru budowlanego są wyspecjalizowane i zatrudniają osoby z wiedzą z zakresu budownictwa. Dlatego też pomiar budynku czy obliczenie jego powierzchni nie wymaga sięgania po innych specjalistów.

09.01.2021

SN: Odszkodowanie także za nieodpłatną opiekę nad poszkodowanymi w wypadkach

Prawo cywilne Rynek i konsument

Poszkodowani w wypadkach mają prawo do odszkodowania z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad nimi. Jego wysokość powinna uwzględniać średnie stawki rynkowe tego typu usług - wynika z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego. - To bardzo ważne dla poszkodowanych np. w wypadkach komunikacyjnych, którzy wymagają stałej opieki - ocenił Rzecznik Finansowy.

08.01.2021

WSA: Zaświadczenie w sprawie podatnika nie rozstrzyga sprawy, ale stwierdza fakty

Ordynacja Doradca podatkowy

Podatnik domagał się wydania mu zaświadczenia o braku zaległości podatkowych. Nie wykazał on interesu prawnego w uzyskaniu dokumentu, więc organy podatkowe słusznie nie uwzględniły jego żądania. Przy wydaniu zaświadczenia organ ma jedynie stwierdzić w nim to, co wynika z odpowiednich rejestrów, do których ma dostęp - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

08.01.2021

SN: Fałszywa informacja podana w czasie przetargu to oszustwo

Prawo karne Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości

Podanie nieprawdziwych informacji o kwalifikacjach zawodowych inspektora nadzoru w czasie procedury przetargowej jest oszustwem. Postępowanie karne nie może być umorzone, gdy dowody nie mają jednoznacznego wyrazu, a sąd błędnie uznał za rzetelne wyjaśnienia oskarżonego, że nie miał świadomości bezprawności swojego działania - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

08.01.2021

WSA: Skargi na decyzje ZUS w sprawie zwolnień z opłacania należności rozpoznaje warszawski WSA

Zwolnienie z ZUS Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

ZUS ma siedzibę w Warszawie. Organ, w odróżnieniu od oddziałów ZUS, posiada osobowość prawną. Okoliczność ta ma znaczenie przy ustalaniu właściwego terytorialnie sądu administracyjnego, który powinien rozpoznać skargę. Co do zasady na wybór właściwego sądu rzutuje siedziba organu, którego decyzja jest kwestionowana - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

07.01.2021

WSA: Ustanowienie kuratora kończy misję pełnomocnika tymczasowego

Ordynacja Doradca podatkowy

Przepisy Ordynacji podatkowej wskazują, że pełnomocnik tymczasowy jest upoważniony do działania w postępowaniu do czasu ustanowienia kuratora przez sąd. Decyzja naczelnika urzędu skarbowego nie została więc skutecznie doręczona, ponieważ otrzymał ją pełnomocnik, a nie kurator. To zaś oznacza, że rozstrzygnięcie nie weszło do obrotu i wniesienie odwołania było niedopuszczalne.

07.01.2021

NSA: Przyznanie sumy pieniężnej za bezczynność organu według uznania sądu

Administracja publiczna Prawo pracy

Przyznanie odpowiedniej sumy pieniężnej za bezczynności organu zależy od uznania sądu. Jest to bowiem dodatkowy środek dyscyplinująco-represyjny, który powinien być stosowany z rozwagą, a więc w szczególnie drastycznych przypadkach zwłoki organu w załatwieniu sprawy. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

06.01.2021

Strasburg: Ustawowy obowiązek emisji reklamy społecznej nie narusza wolności mediów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Nałożenie na stację telewizyjną obowiązku emisji reklamy społecznej krytycznej w stosunku do mediów nie naruszył prawa nadawcy przekazu do wolności wyrażania opinii - stwierdził w niedawnym orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka. I dodał, że nadawca winien akceptować krytyczne opinie na swój własny temat i dawać im miejsce ujścia w programach telewizyjnych.

05.01.2021

SN: Stan pandemii nie oznacza, że można znacząco przekroczyć termin na wniesienie pisma

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Epidemia koronawirusa wpłynęła na ograniczenie pracy sądów. Okresowo doszło również do zawieszenia biegu terminów procesowych. Nie oznacza to jednak, że kasacja wniesiona przez skazanego wiele miesięcy po terminie powinna być przyjęta - orzekł Sąd Najwyższy. Orzeczenie SN komentuje adwokat Łukasz Strzelecki.

05.01.2021

WSA: Bezczynność organu stygmatyzuje stronę

Administracja publiczna

Wojewoda przez około 22 miesiące pozostawał bezczynnym w postępowaniu administracyjnym. Sprawa została załatwiona dopiero po ponagleniu i wniesieniu do sądu skargi na bezczynność. Taki stan nie może być zaakceptowany, skoro naruszono godność strony. Niewątpliwie doszło do rażącego naruszenia prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

05.01.2021