WSA: Egzekucja zaległych alimentów nie powinna prowadzić do korzystania z pomocy społecznej

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Mężczyzna, która przebywał w zakładzie karnym zwrócił się o umorzenie zaległości alimentacyjnych. Organy, bez głębszej analizy sprawy, odmówiły. WSA w Gliwicach wskazał, że powinny one mieć na uwadze skutki, jakie może wywołać ich decyzja. Egzekucja zaległych świadczeń może bowiem prowadzić do sytuacji, w której dłużnik Skarbu Państwa stanie się beneficjentem środków z pomocy społecznej.

19.03.2021

Sąd uchylił wpis o likwidacji Dziennika Wschodniego

Spółki Prawo gospodarcze

Na wniosek mniejszościowych udziałowców, przy wsparciu Rzecznika Praw Obywatelskich, w czwartek Sąd Rejonowy Lublin-Wschód wykreślił likwidatora spółki wydającej Dziennik Wschodni z Krajowego Rejestru Sądowego. Uznał, że nie dokonał on odpowiedniego wyważenia racji „gospodarczych” ze „społecznymi”. To oznacza, że likwidacja „Dziennika Wschodniego” na razie została wstrzymana.

18.03.2021

Korzystny wyrok TSUE w sprawie VAT – ważne dla tysięcy polskich podatników

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Wprowadzenie przez polskiego ustawodawcę dodatkowego wymogu, który prowadzi do wykazania VAT należnego i naliczonego w dwóch różnych okresach rozliczeniowych jest sprzeczne z prawem unijnym. Firmy mogą teraz korygować rozliczenia i wnioskować o zwrot odsetek. Taki wniosek wynika z ogłoszonego w czwartek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

18.03.2021

SN odpowie, czy pochopny kredyt może doprowadzić do unieważnienia umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Niezbadanie przez bank zdolności kredytowej klienta, który chce wziąć kredyt, może to doprowadzić do stwierdzenia nieważności umowy kredytu konsumenckiego - uznał Sąd Okręgowy. Szuka jednak potwierdzenia swojej tezy w Sądzie Najwyższym. I dodaje, że zarzucenie drugiej stronie naruszenia zasad współżycia społecznego nie likwiduje obowiązku rzetelnej informacji.

18.03.2021

Izba Dyscyplinarna: Dwa delikty adwokata - musi być kara łączna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie w czynnościach adwokata na osiem miesięcy - zdaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - nie narusza poczucia sprawiedliwości, ale wyrok musi być uchylony, bo sąd dyscyplinarny drugiej instancji nie wymierzył kary łącznej. A były do tego podstawy, ponieważ obwiniony prowadził kancelarię mimo zawieszenia, a do tego nie rozliczał się z klientem.

18.03.2021

Strasburg: Niedopuszczalna sankcja dla prokuratora za publiczną wypowiedź o sprawach sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sankcja dyscyplinarna w postaci przeniesienia do innego miasta dla prokuratora, który skrytykował przebieg postępowań sądowych, stanowiła m.in. naruszenie wolności wyrażania opinii, prawa do poszanowania życia prywatnego i prawa do rzetelnego procesu - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy Turcji, ale wkrótce ETPC zajmie się podobnymi skargami z Polski.

17.03.2021

WSA: Bez wnikliwych ustaleń nie można odmówić informacji o wynagrodzeniach

Administracja publiczna Prawo pracy

Komisja okręgowa związku zawodowego starała się o informacje na temat wynagrodzeń i awansów pracowników inspekcji pracy. Organy jednak odmawiały lub zawężały zakres przekazanych informacji. Niestety nie szły za tym odpowiednie i wnikliwe ustalenia co do kręgu pracowników objętych wnioskiem oraz charakteru wykonywanej przez nich pracy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił więc sporne decyzje.

17.03.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Opóźnienie informacji o nabyciu nieruchomości przez Niemców to poważny delikt

Prawo cywilne Prawnicy Administracja publiczna

Notariusz musi zdawać sobie sprawę z wagi informacji o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Natomiast sąd dyscyplinarny musi wziąć pod uwagę funkcje rejestrów publicznych z punktu widzenia polityki państwa. To nie jest rytuał bez znaczenia, gdyż ma on głęboki sens społeczny - orzekła Izba Dyscyplinarna uznając za zasadną kasację ministra sprawiedliwości.

17.03.2021

NSA: Tylko uczelnia może ocenić kwalifikacje wynikające z dyplomu

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Przyznanie szkole pielęgniarskiej prawa do nadawania tytułu zawodowego nakazuje honorowanie wydanych przez tę szkołę dyplomów, aż do czasu ich uchylenia we właściwym postępowaniu. Dlatego niezasadna okazała się skarga kasacyjna samorządu pielęgniarskiego, który uznał, że zagraniczna pielęgniarka nie może rozpocząć studiów podyplomowych w Polsce.

17.03.2021

SN uwzględnił trzy kasacje RPO w sprawie łamania obostrzeń epidemicznych

Prawo karne Koronawirus

Sąd Najwyższy uwzględnił we wtorek pierwsze trzy kasacje złożone przez Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich od kar za złamanie obostrzeń epidemicznych We wszystkich trzech sprawach wyroki uchylono, a ukarane osoby uniewinniono - informuje biuro prasowe SN. Mimo to rząd wprowadza rozporządzeniem kolejne obostrzenia od soboty.

16.03.2021

TSUE: Podatki od reklam i sprzedaży detalicznej zgodne z unijnym prawem

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Polski podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek obrotowy od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa. Trybunał na wtorkowym posiedzeniu oddalił odwołania Komisji i utrzymał w mocy wyroki sądu. Podstawą opodatkowania polskim podatkiem jest miesięczny przychód w wysokości przewyższającej 17 milionów złotych.

16.03.2021

SN: Stan zdrowia ważny dla ustalenia odszkodowania dla kombatanta z Afganistanu

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wydanie karty informacyjnej ze szpitala nie oznacza, że poszkodowany w Afganistanie żołnierz dowiedział się o skutkach urazu. Jego stan psychiczny mógł nie pozwolić mu na przyswojenie tej wiedzy, a także że szkoda miała charakter jednorazowy oraz żadne inne schorzenie nie ujawniło się w późniejszym czasie - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił dwa wyroki do ponownego rozpoznania.

16.03.2021

SN: Kwota ani procent szkody wierzycieli nie są potrzebne, by ukarać za niezgłoszenie upadłości

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Z Prawa upadłościowego nie można wyprowadzać wniosku, że obniżenie wartości przedsiębiorstwa i rozmiar poniesionej szkody przez wierzycieli musi być określony w procentach lub w konkretnej sumie - orzekł Sąd Najwyższy. Sąd okręgowy błędnie orzekł, że prezes spółki nie ponosi odpowiedzialności, gdyż nie wykazano kwotowo ani procentowo obniżenia wartości przedsiębiorstwa

15.03.2021

SN: Skarb Państwa nie ponosi opłaty komorniczej, z której czerpie korzyść

Prawo cywilne

Od wierzyciela - Skarbu Państwa nie pobiera się opłaty, o której mowa w ustawie z 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych, także w sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2019 r. - taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Dlatego, że Skarb Państwa nie może ponosić należności, której jest beneficjentem, nawet po nowelizacji ustawy.

13.03.2021

WSA: Czasowe zatrzymanie prawa jazdy ma zniechęcać do przekraczania prędkości

Prawo karne Administracja publiczna

Gdy starosta uzyska od policji informację o przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym, ma obowiązek wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Twierdzenia kierowcy, że pomiar prędkości był wadliwy nie wpływa na kierunek rozstrzygnięcia organu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

13.03.2021

Żył i ponad rok nie mógł unieważnić „swojego” aktu zgonu - dostanie zadośćuczynienie

Prawo cywilne Administracja publiczna

Zadośćuczynienie i przeprosiny ma otrzymać od Policji i miasta Warszawa mężczyzna, który przez ponad rok wnosił o unieważnienie aktu zgonu wydanego na jego nazwisko. Przez uznanie go za zmarłego w wyniku pomyłki oraz długotrwałego postępowania, by to naprawić, doznał „istotnych cierpień psychicznych”. Nie miał też dokumentu tożsamości.

12.03.2021

SN: Odszkodowanie po sprzedaży rozbitego auta tylko, gdy ustali się wartość szkody

Prawo cywilne

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oddaliła kolejną skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie odszkodowania OC po wypadku. Dlatego, że niemożliwe okazało się ustalenie rzeczywistej wysokości doznanej przez nią szkody. A w aktach sprawy brak było jakichkolwiek danych co do ceny, jaką powódka uzyskała ze sprzedaży uszkodzonego pojazdu.

12.03.2021

Strasburg: Trybunał broni praw przenoszonych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Brak możliwości odwołania się do sądu przez sędziego od decyzji administracyjnej, na mocy której sędzia został przeniesiony bez swej zgody na stanowisko w sądzie niższej instancji w innym mieście, stanowiło naruszenie prawa do rzetelnego procesu - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok z 9 marca dotyczy Turcji, ale na rozpatrzenie przez Trybunał czeka 27 podobnych spraw z Polski.

12.03.2021

Sędziowie Zubert i Majchrowski nie będą wyłączeni ze sprawy sędzi Morawiec

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego na posiedzeniu niejawnym oddaliła dwa wnioski obrońców sędzi Beaty Morawiec. Dotyczyły one wyłączenia sędziów Jana Majchrowskiego i Pawła Zuberta ze składu rozpatrującego zażalenie na decyzję o uchyleniu jej immunitetu. Powodem była domniemana obstrukcja procesowa oraz szersza strategia natury politycznej.

11.03.2021