NSA: Kolejne wyroki w sprawie obsady urzędu sędziego

Prawnicy

NSA rozpoznał kolejne odwołanie od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z sierpnia 2018 r. w sprawie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. Podobnie jak w wyrokach z 6 maja 2021 r. uchylił uchwały KRS. Sąd stwierdził, że „obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności

17.05.2021

Sędzia Adam Strzembosz stanie przed Izbą Dyscyplinarną SN jako świadek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Świadkiem w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi Izby Pracy Józefowi Iwulskiemu powinien być sędzia Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego - taki wniosek zgłosiła obrona. Na posiedzeniu Izby dyscyplinarnej SN 17 maja br. oddalono wnioski o przekazanie pytań prawnych do TSUE, a także Trybunału Konstytucyjnego. Kolejny termin posiedzenia wyznaczono na 1 lipca br.

17.05.2021

SN: Sąd drugiej instancji rozpoznaje zażalenie na wpis referendarza

Prawo cywilne Prawnicy Zmiany w k.p.c.

Do rozpoznania zażalenia wniesionego po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, czyli po 7 listopada 2019 r. na postanowienie sądu pierwszej instancji o odrzuceniu skargi na wpis referendarza sądowego w księdze wieczystej, właściwy jest sąd drugiej instancji - taki jest sens najnowszej uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

17.05.2021

NSA: Apelacja na egzaminie musi być wniesiona w interesie klienta

Prawnicy Dla studenta

Samo sporządzenie przez aplikanta na egzaminie zawodowym poprawnej apelacji pod wzglądem formalnym nie jest wystarczające do pozytywnego zaliczenia i sprawdzenia wiedzy na egzaminie radcowskim - stwierdziła komisja, a NSA poparł tę opinię. Sąd potwierdził, że zdająca wykonała zadanie, w sposób, który nie uwzględniał interesu osoby, którą reprezentowała.

17.05.2021

NSA: Kierowca poszedł na szkolenie, a punkty karne bez zmian

Prawo karne Administracja publiczna

Kierowca odbył wynikające z przepisów szkolenie sprawdzające jego kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Jednak sąd nie uznał, że trzeba mu obniżyć liczbę punktów karnych. Skutek odbycia szkolenia w postaci obniżenia liczby punktów nie leży w kompetencji organu orzekającego - argumentował Naczelny Sąd Administracyjny. I nawet poparcie RPO nic nie pomogło.

15.05.2021

WSA: W ankietach oceniających wykładowców są tylko odczucia, a nie informacja

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Rektor wyższej uczelni publicznej słusznie nie udostępnił ankiet z ocenami okresowymi wykładowców wypełnianych przez studentów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Uznał, że ankiety są dokumentem wewnętrznym, zawierają jedynie opinie i odczucia studentów i jako takie nie stanowią informacji publicznej.

14.05.2021

Sąd stanął po stronie wolności słowa urzędnika państwowego

Prawo pracy

Sąd Rejonowy w Warszawie wydał 6 maja br. korzystny wyrok dla b. pracownika jednego z ministerstw, który został zwolniony ze względu na treść wpisów publikowanych na prywatnym profilu w mediach społecznościowych. Według sądu, uwzględnienie stanowiska pracodawcy doprowadziłoby do nadmiernego ograniczenia wolności wypowiedzi pracownika,

13.05.2021

SN: Ustawa dla bogaczy, a należności musi płacić zadłużony

Ubezpieczenia społeczne

Ustawa abolicyjna z 2012 r., której celem było oddłużenie przedsiębiorstw spowodowała zamęt i kolejne problemy. Osoby nie będące prawnikami ani księgowymi w tej sytuacji nie wiedziały, które kwoty składek i opłat podlegają umorzeniu i w jakim terminie. To ustawa dla bogatych, a nie przedsiębiorców w kłopotach - podkreślił Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

13.05.2021

SN: Wydanie Polaka Hiszpanii bez przesłuchania

Sąd drugiej instancji, który nie wyraził zgody na doprowadzenie aresztowanego podejrzanego przez sąd popełnił błąd. Jednak Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) opiera się na zaufaniu do sądów europejskich, więc zeznania ściganego nie mogłoby mieć wpływu na treść rozstrzygnięcia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

12.05.2021

TK: Niekonstytucyjny przepis prawa górniczego

Środowisko Prawo gospodarcze

Trybunał Konstytucyjny uznał w środę 12 maja za niekonstytucyjny przepis prawa górniczego i geologicznego blokujący udział w postępowaniu koncesyjnym właścicieli nieruchomości sąsiadujących z gruntami, na których planowane jest wydobycie kopalin ze złóż.

12.05.2021

Zgoda właściciela upoważniająca do dysponowania nieruchomością na cele budowlane ma być jednoznaczna

Samorząd terytorialny Budownictwo

Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane to środek mający na celu udowodnienie posiadania przez inwestora tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wykazanie tego prawa nastręcza inwestorom wiele trudności, szczególnie gdy inwestor nie jest właścicielem nieruchomości, na której zamierza wybudować obiekt budowlany.

12.05.2021

SN powie, czy mogą być kary umowne bez terminu i w procentach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy odpowie na pytanie prawne, czy dopuszczalne jest ustalenie w umowie kary umownej określonej w procentach bez określenia końcowego terminu naliczenia kary umownej ani jej kwoty maksymalnej. Zdaniem Sądu Okręgowego w Łodzi w orzecznictwie Sadu Najwyższego pojawiła się rozbieżność w tej dziedzinie.

12.05.2021

SN: Inwalidka z eksmisją, bez prawa do lokalu socjalnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sąd rejonowy nie zbadał z urzędu wszystkich przesłanek o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, bądź o braku takiego uprawnienia - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. - Ten błąd spowodował naruszenie godności i ochrony prawa do mieszkania osoby niepełnosprawnej, dlatego prawomocny wyrok należało uchylić w drodze skargi nadzwyczajnej.

11.05.2021

Prokuratorzy mają prawo do kasacji w sprawach dyscyplinarnych

Prawnicy Pacjent Prokuratura

Sejm popełnił błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym, bo co innego chciał osiągnąć. Celem zmian było wzmocnienie sądowej kontroli orzeczeń zapadłych w postępowaniu dyscyplinarnym wobec prokuratorów, a nie ograniczanie im konstytucyjnego prawa do sądu - stwierdził Trybunał Konstytucyjny, a za nim Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

11.05.2021

SA: Demontaż nagrobka nie narusza kultu zmarłych

Prawo cywilne

Spór o nagrobek pomiędzy zakładem kamieniarskim a klientem powinien być rozwiązany na płaszczyźnie kontraktowej z uwzględnieniem zasady wzajemności umowy o dzieło. Obowiązkom pozwanej odpowiada po stronie zamawiającego powoda obowiązek zapłaty - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie uznając, że demontaż nagrobka nie narusza dóbr osobistych.

10.05.2021

Sprawa dla NSA: Szkolna stołówka na odcisk palca?

Nowe technologie RODO

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przetwarzanie danych biometrycznych uczniów w związku z dostępem do stołówki szkolnej może być zgodne z prawem. Inaczej uważa prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który wniósł w sprawie skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

08.05.2021

NSA: Pracownik nie słyszy na oboje uszu, ale choroby zawodowej nie ma

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Trwały ubytek słuchu u pracownika z powodu hałasu w miejscu pracy powinien być stwierdzony wiarygodnymi i jednoznacznymi badaniami lekarskimi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił dwie decyzje inspektorów sanitarnych. Teraz wyjaśnić trzeba przyczyny niestwierdzenia choroby zawodowej obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu.

08.05.2021

Jest "frankowa" uchwała siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy nie wypowiedział się na temat dopuszczalności pozwów przeciwko kredytobiorcom o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału banku. Orzekł jedynie, że w przypadku nieważności umowy kredytobiorcy i bankowi przysługują dwa odrębne roszczenia. Uznał też, że termin przedawnienia biegnie od momentu, gdy umowa stała się nieważna. Tym samym wydłużył bankom czas na pozywanie klientów o zwrot kapitału.

07.05.2021

ETPC: Udział dublera w składzie Trybunału narusza prawo do sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W polskim Trybunale Konstytucyjnym doszło do naruszenia prawa do rzetelnego procesu sądowego wynikającego z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz naruszenia prawa do sądu ustanowionego ustawą - orzekł w piątek Europejski Trybunał Praw Człowieka. Tym samym przyznał rację firmie, która skarżyła się, że decyzję umarzającą jej sprawę podpisał sędzia-dubler.

07.05.2021