Nie straszmy nauczycieli

Kadry w oświacie

Jeśli nauczyciele nie będą realizować swoich podstawowych obowiązków i nie będą wykonywać pracy, naruszą prawo. Ale że nauczyciele mają prawo do strajku i upominania się o swoje prawa, również nie powinno podlegać dyskusji - pisze dr Karol Kulig z kancelarii K. Kulig & Współpracownicy.

07.04.2019

Maltretowanie zwierząt - kary nie odstraszą, kluczowe wykrycie sprawcy

Prawo karne Środowisko

Polski wymiar sprawiedliwości jest coraz wrażliwszy na łamanie praw zwierząt. Słabym punktem jest jednak nadal wstępny etap - czyli wykrywanie i ściganie sprawców - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat specjalizująca się w prawach zwierząt Karolina Kuszlewicz.

06.04.2019

Obszary chronione ograniczają aktywność gospodarczą gmin, a rekompensat nie ma

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Nie ma subwencji ekologicznej, która wyrówna niedogodności dla gmin, w których czasem obszary chronione stanowią ponad 70 proc. powierzchni. Wpływa to na wykluczenie gminy, bo nie mogą być tam realizowane inwestycje - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP.

05.04.2019

Marczuk: Nie ma zagrożenia, że oszczędności w PPK będą znacjonalizowane

Emerytury i renty Prawo pracy

Nie ma zakusów, żeby znacjonalizować pieniądze z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Cały czas powtarzamy, że PPK nie ma nic wspólnego z OFE. Państwo nie będzie dysponowało tymi pieniędzmi i nie będą z nich budowane lotniska, czy drogi - podkreśla w wywiadzie dla Prawo.pl wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

04.04.2019

Organizator nielegalnego strajku może ponieść odpowiedzialność

Prawo pracy

Możliwe działania pracodawcy w razie stwierdzenia nielegalności strajku zależą przede wszystkim od tego, czy nieprawidłowości zostaną stwierdzone jeszcze przed rozpoczęciem akcji strajkowej, czy już po jej przeprowadzeniu - piszą radcowie prawni Robert Stępień i Agnieszka Nicińska z kancelarii Raczkowski Paruch.

03.04.2019

Dr Kolek: Prywatyzacja środków z OFE słuszna, ale wymaga społecznej kontroli

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Założenia reformy są szczytne i mają na celu zbudowanie prawdziwych oszczędności Polaków, jednak wdrożenie zmian musi być poddane kontroli społecznej i być zgodne z przepisami prawa tak, by nie naruszało ustrojowych zasad życia społeczno-gospodarczego - pisze dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o.

03.04.2019

Uczestnik postępowania nieprocesowego wyzwaniem dla sędziów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Status i miejsce uczestnika postępowania nieprocesowego to jeden z najczęściej występujących problemów w polskich sądach, szczególnie rejonowych - twierdzi dr hab. Piotr Rylski z Uniwersytetu Warszawskiego, który właśnie został nagrodzony za praktyczną książkę na ten temat.

03.04.2019

Dr Wenda: Użytkowanie wieczyste ma sens dla inwestycji komercyjnych

Administracja publiczna Budownictwo

Od wielu lat trwał spór o to, czy użytkowanie wieczyste to tylko relikt minionego systemu. To błędny pogląd. Regulacja ta funkcjonuje bez przeszkód w obecnym systemie prawa. Pozwala ona w szczególności na realizowanie wielu inwestycji - podkreśla radca prawny dr Weronika Wenda.

02.04.2019

Prof. Ereciński: Nie ma odpowiedzialności dyscyplinarnej za wyrok

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sądy odwoławcze i nadzwyczajne środki prawne, a nie postępowania dyscyplinarne są od oceny wydawanych przez sędziów orzeczeń - uważa prof. Tadeusz Ereciński, były prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną. I dodaje, że nadużywanie tej procedury wywoła wśród sędziów "efekt mrożący".

02.04.2019

Prof. Modzelewski: Instrumenty uszczelniające VAT trudne do oceny

VAT

Trudno dokonać jednoznacznej oceny rozwiązań prawnych mających na celu lub mogących służyć ograniczeniu nadużyć w VAT. Bezsporne jest to, że po raz pierwszy uznano te działania za konieczne, dostrzeżono podstawowe wady wspólnotowej wersji tego podatku. Nie wprowadzono jednak zmian, które bezpośrednio uniemożliwiałyby ucieczkę od opodatkowania – pisze prof. Witold Modzelewski.

01.04.2019

Polska kara za naruszenie RODO powinna trafić do TSUE

RODO

Decyzja nakładająca karę na spółę Bisnode odnosi się do kwestii fundamentalnej dla prawa danych osobowych – prawa do informacji. Nie pokazuje jednak, dlaczego koszt wysyłki listów nie może uzasadniać odstąpienia od obowiązku informacyjnego. Dlatego warto, by tę sprawę zbadał unijny Trybunał - uważa Paweł Litwiński, adwokat.

01.04.2019

Seks sprzedaje, ale nie zawsze zgodnie z prawem

Prawo karne Prawo gospodarcze

Rośnie liczba skarg na przekazy reklamowe, który wykorzystują nagość bądź skojarzenia seksualne. Sądy powszechne i Komisja Etyki Reklamy piętnują jednak tylko najbardziej jaskrawe przypadki odwoływania się do erotyki - pisze radca prawny Michał Kosiarski.

31.03.2019

Blokada alkoholowa może złagodzić zakaz prowadzenia pojazdów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, dla niektórych osób, a szczególnie kierowców zawodowych, może okazać się bardzo uciążliwy i nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Szczególnie, że w niektórych przypadkach sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów

30.03.2019

Prezes UODO: Nie ma jednej formy spełnienia obowiązku informacyjnego

RODO

RODO nie wymaga spełnienia obowiązku informacyjnego poprzez wysłanie listów poleconych. Można go dopełnić, wysyłając np. list zwykły, ale też e-mail, czy SMS. Najistotniejsze jest, by przekaz skutecznie dotarł do osób, które mają być poinformowane. Może to też być publikowanie informacji w mediach lub prowadzenie aktywnych kampanii informacyjnych – mówi dr Edyta Bielak-Jomaa

30.03.2019

Oświadczenie o dłuższej opłacie przekształceniowej - ostatnia deska ratunku nie tylko dla deweloperów

Budownictwo Spółki Małe i średnie firmy

31 marca to, co do zasady, ostatni dzień na złożenie przez firmy, w tym deweloperskie, oświadczenia o wyborze dłuższego niż 20 lat okresu dokonywania opłat przekształceniowych. Jego brak może oznaczać problemy z przekroczeniem dozwolonych limitów pomocy publicznej – ostrzega Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

29.03.2019

Zmienia się charakter sporów o granice twórczości artystycznej

Prawo cywilne

Spory o granice twórczości artystycznej to nic nowego, ale złe doświadczenia historyczne w tym zakresie niewiele nas nauczyły. W każdym razie nie nauczyły w Polsce, bo w wielu krajach widać pod tym względem znacznie bardziej korzystną ewolucję - twierdzi radca prawny dr Marcin Górski.

29.03.2019

Czy mieszkanie bezczynszowe to mieszkanie bez opłat?

Budownictwo

Nazwa „mieszkania bezczynszowe” bywa często niewłaściwie rozumiana, sugeruje, że właściciele lokali nie ponoszą żadnych opłat, w rzeczywistości uiszczają opłaty niezależne. Bardzo ważną kwestią na jaką należy zwrócić uwagę, mówiąc o tzw. „bezczynszówkach” jest brak Funduszu Remontowego - pisze ekspert Mariusz Łubiński.

28.03.2019