Nie każdy wypadek przy pracy zdalnej jest związany z pracą

Prawo pracy BHP

Swoboda pracownika w organizowaniu swojego czasu pracy zdalnej oraz przerw jest większa niż przy pracy w zakładzie pracy. Dlatego wypadki podczas przerw w pracy, takich jak wyjście do sklepu w celu przygotowania posiłku lub załatwianie innej prywatnej sprawy, nie powinny być uznawane za związane z pracą – piszą dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska i Wojciech Kwiatkowski.

15.12.2020

W rozliczeniach z Wielką Brytanią zwolnień unijnych nie będzie można stosować

CIT Podatki międzynarodowe Brexit

Wraz z zakończeniem okresu przejściowego po Brexit, polscy płatnicy podatku u źródła (WHT) powinni stosować jedynie zwolnienia i stawki obniżone wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Korzystanie ze zwolnień unijnych nie będzie już możliwe – pisze Iwona Krzemińska z KPMG w Polsce.

15.12.2020

Firmy pokażą publicznie strategie podatkowe

CIT Doradca podatkowy

Od 1 stycznia zaczną obowiązywać przepisy dotyczące strategii podatkowej. Nałożą one na niektórych podatników nowy obowiązek sprawozdawczy. Za brak publikacji będą groziły dotkliwe kary finansowe. Problem jednak w tym, że ustawa nie zawiera definicji strategii podatkowej – tłumaczy Mariusz Tkaczyk, doradca podatkowy, wspólnik GWW Tax.

15.12.2020

Monika Gebel: Nowe technologie z prawnikami już zostaną

Prawnicy

Odnalezienie się na rynku prawniczym to wypadkowa wielu kwestii - dużo zależy od lokalnych potrzeb, od zmieniających się przepisów, ale także od klientów i problemów, z którymi się borykają. Na pewno jednak koronawirus wymaga od prawnika umiejętności dostosowania się do nowych - zdalnych - sposobów komunikacji i to z nami już pozostanie - mówi Prawo.pl adwokat Monika Gebel z kancelarii Baker McKenzie.

15.12.2020

Terminy raportowania MDR już wkrótce odwieszone

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Polski prawodawca przedłużył (zawiesił) terminy dotyczące raportowania zarówno tzw. schematów podatkowych krajowych, jak też tych transgranicznych. Te ostatnie jednak wkrótce już zaczną biec ponownie. Szczególnie uważni powinni być promotorzy. Niektórzy z nich ponownie zmierzą się z raportowaniem jeszcze w okresie świątecznym, tak by zdążyć przed końcem roku – piszą eksperci z PwC.

14.12.2020

Piechocki: Firma zapłaci za wyciek danych abonentów

Rynek i konsument RODO

Surową karę poniosła firma za zaniedbania dotyczące bezpieczeństwa systemów informatycznych, czyli testowania, mierzenia i oceniania skuteczności stosowanych rozwiązań - pisze radca prawny Artur Piechocki, partner zarządzający w kancelarii APLAW. I dodaje, że tego typu podejście jest niestety standardem w wielu przypadkach, a cyberbezpieczeństwo nadal jest niedoceniane.

14.12.2020

Mapy klauzul w umowach kredytów walutowych - wątpliwości wokół publikacji Rzecznika Finansowego

Prawo cywilne Rynek i konsument

Opublikowana przez Rzecznika Finansowego Mapa klauzul w umowach kredytów walutowych ma dostarczyć wskazówek kredytobiorcom, zwłaszcza tym, którzy do tej pory nie podjęli działań prawnych zmierzających do zakwestionowania zawartych z bankami umów. Analiza Mapy skłania jednak do refleksji, czy zawarte w niej informacje zapewniają efektywne i rzetelne wsparcie dla konsumentów

14.12.2020

Estoński CIT już od 1 stycznia 2021 roku

CIT Doradca podatkowy

Już od nowego roku, niektórzy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z możliwości rozliczania się tzw. estońskim CIT. Zgodnie z uchwaloną ustawą, głównym założeniem jest faktyczne przesunięcie momentu zapłaty podatku, do czasu dystrybucji zysku do właścicieli. Zgodnie z założeniami ustawodawcy, polska wersja systemu estońskiego miała być łatwa i przejrzysta. Niestety taka nie jest – pisze Marcin Rozbicki

14.12.2020

Propozycja szefa KNF dla frankowiczów – za mało i za późno

Prawo cywilne Rynek i konsument

Propozycja Jacka Jastrzębskiego, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, który zasugerował bankom i ich klientom solidarne podzielenie się stratą, jest spóźniona przynajmniej o rok – uważa Paweł Michalak, partner w kancelarii MKZ Partnerzy, nawiązując do zachęty, by banki proponowały frankowiczom ugody.

14.12.2020

OECD: Niektóre przepisy o wymianie informacji finansowych do poprawy

Doradca podatkowy Finanse

Polska prawidłowo wdrożyła międzynarodowy standard wymiany informacji o rachunkach finansowych. Niektóre obszary wymagają jednak poprawy. Wynika to z raportu opublikowanego właśnie przez Ogólnoświatowe Forum do Spraw Przejrzystości i Wymiany Informacji dla Celów Podatkowych z okazji dorocznego spotkania plenarnego.

14.12.2020

Kto się boi nowego Prawa zamówień publicznych?

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Nowe Prawo zamówień publicznych powinno wejść w życie od 1 stycznia. Tymczasem wiele samorządów w ostatnich dniach apelowało o wydłużenie vacatio legis. Dyskusja na temat późniejszego wprowadzenia ustawy to najczęściej efekt braku rozporządzeń do niej, oraz braku wiedzy jak przygotować dokumenty według tej ustawy i w efekcie strach zamawiających przed nowymi przepisami – zauważa dr Małgorzata Dobrzyńska-Dąbska

14.12.2020

Streżyńska: Pora, by obywatel nie musiał dostarczać danych, które administracja już ma

Administracja publiczna Nowe technologie

Na początek wystarczyłoby, żeby system sam zaciągał dane. Przecież od 10 lat obowiązuje przepis, żeby obywatel nie dostarczał administracji danych, które ona gdziekolwiek w swojej strukturze już ma. Prawdziwa prostota i intuicyjność przyjdzie wtedy, gdy uprościmy procesy formalno-prawne, wyeliminujemy niepotrzebne czynności i połączymy całą administrację jednym węzłem – mówi Anna Streżyńska.

14.12.2020

Publikacja grupowego zdjęcia czasem bez dodatkowej zgody

Zarządzanie oświatą RODO

Aby opublikować w internecie zdjęcia z jakiegoś wydarzenia - czy to ze ślubu, czy z organizowanej przez szkołę imprezy - nie zawsze trzeba uzyskiwać zgodę przedstawionych na nich osób. Zależy, co konkretnie przedstawia fotografia - pisze Piotr Druzgała, prawnik w Kancelarii Adwokackiej Wachowski.

14.12.2020

Kupczyk-Czerniawska: Rozłożenie kosztów procesu na raty ułatwi dostęp do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Z założeń do nowelizacji procedury cywilnej wynika, że ministerstwo sprawiedliwości chce wprowadzić do kpc instytucję rozłożenia kosztów procesu na raty. Ma to należeć do dyskrecjonalnego uprawnienia sędziego i przyczynić się do realizacji prawa konsumenta do sądu. Zmiana ważne, z uwagi na to, że koszty te często są znaczne - pisze radca prawny Magdalena Kupczyk-Czerniawska.

12.12.2020

Kara za pomówienie czasem nawet, gdy komentarz jest prawdziwy

Hejterskie komentarze w internecie mogą zostać uznane za pomówienie. Czasem od kary nie ustrzeże nawet prawdziwość zarzutu. Aby mówić o pomówieniu - działanie sprawcy może przybrać różne formy, ale musi być swego rodzaju oceną postępowania pokrzywdzonego.

12.12.2020

Adwokat Baszuk: Za wulgaryzmy na transparentach - mandat, a za prawdę - nie

Prawo karne Prawnicy

Osoby piastujące funkcje publiczne narażone są na osąd opinii publicznej i muszą liczyć się z krytyką. To zjawisko naturalne w państwie demokratycznym. Taka krytyka jest społecznie pożądana. Jeżeli podjęta jest w interesie publicznym, jeśli ma cechy rzeczowości, nie przekracza granic potrzebnych do osiągnięcia społecznego celu – jest chroniona przez prawo - twierdzi adwokat Radosław Baszuk,

12.12.2020

Zaczęła się seria ważnych zmian w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne podlega stałym zmianom spowodowanym nie tylko dostosowywaniem przepisów do nowej rzeczywistości determinowanej przez COVID-19. Na wejście w życie oczekuje szereg nowelizacji wprowadzonych ustawami uchwalonymi jeszcze w poprzednich latach. Kolejne zmiany obowiązują od 1 grudnia 2020 r., 1 marca 2021 oraz 1 lipca 2021 r.

11.12.2020

Gabriel-Węglowski: Czy Izba Dyscyplinarna może skutecznie uchylić immunitet sędziego lub prokuratora?

Wymiar sprawiedliwości

Przy rozpalających emocje decyzjach o uchylaniu immunitetów sędziom i prokuratorom warto zwrócić uwagę na błąd legislacyjny w zakresie określenia kompetencji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Skutkiem jest niemożność prawomocnego zakończenia procedury uchylenia lub odmowy uchylenia immunitetu, jeżeli uchwała pierwszej instancji zostanie zaskarżona - twierdzi dr Michał Gabriel-Węglowski,

11.12.2020

Konieczny: To sądy, a nie KNF wymuszą ugody z frankowiczami

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego nie sprawią, że będzie więcej ugód zawartych przez banki z frankowiczami. Dla kredytobiorców, którzy już trafili do sądu i tych, którzy na taki krok się zdecydują w najbliższych latach, tego rodzaju porozumienie jest daleko mniej korzystne od coraz bardziej prawdopodobnego czy niemal pewnego sukcesu w sądzie - mówi Tomasz Konieczny, radca prawny

10.12.2020