Youtuber ukarany za reklamowanie kryptowalutowej „piramidy” – precedensowa decyzja UOKiK

Prawo karne Rynek i konsument Nowe technologie

Systemy typu „piramida” nie są nowym zjawiskiem na rynku finansowym, podobnie jak różne metody zachęcania klientów do udziału w nich. Jednak dotychczas „naganiacze” na systemy typu piramida nie otrzymywali kar finansowych - pisze Katarzyna Gorzkowska, prawnik w kancelarii APLAW Artur Piechocki, komentując surową karę dla prowadzącego taką działalność youtubera.

25.01.2021

Bukiel: Szpitalom trzeba więcej konkurencji niż centralizacji

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najważniejszym warunkiem reformowania systemu ochrony zdrowia powinno być płacenie szpitalom i innym podmiotom leczniczym uzależnione od liczby przyjmowanych pacjentów i liczby udzielanych świadczeń. Nie mogą być one administracyjnie reglamentowane. Także zapowiadana centralizacja szpitali nie jest dobrym pomysłem – twierdzi dr Krzysztof Bukiel,

25.01.2021

Koronawirus nie powinien być wykorzystywany jako oręż w sporze o kontakty z dzieckiem

Prawo rodzinne Koronawirus

Zdarza się, że rozwiedzeni rodzice starają się wykorzystać pandemię, aby utrudnić byłemu partnerowi realizowanie spotkań z dziećmi. Nierzadko powołują się na to, że widzieli się z osobami zakażonymi, aby przełożyć ustalony termin spotkania. Co do zasady nie można traktować kontaktów dziecka z rodzicem jako automatycznego źródła zakażenia – wskazuje adwokat Piotr Ruszkiewicz.

23.01.2021

Kryptowaluty czekają na regulacje, choć są wątpliwości

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie kryptowalut to znak dla prawników wyspecjalizowanych w rynkach finansowych, że idzie nowe. Kolejne państwa przyjmują przepisy regulujące rynek kryptoaktywów, które wprowadzają rozwiązania znane już doskonale na klasycznym rynku kapitałowym - twierdzi Małgorzata Motyl, adwokat w kancelarii Penteris.

22.01.2021

Brexit wpłynie na rozliczenia podatku Polaków pracujących na Wyspach

PIT Podatki międzynarodowe Brexit

Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2021 r. zakończył się tzw. okres przejściowy, a porozumienie w sprawie przyszłych stosunków pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską zostało osiągnięte niemal na ostatnią chwilę. Eksperci KPMG w Polsce tłumaczą, jak Brexit wpłynie na regulacje w zakresie PIT i ubezpieczenia społecznego.

21.01.2021

Mariusz Olężałek: Niebezpieczne zawieszenie biegu przedawnienia karalności czynu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wniesiony do Sejmu projekt przewiduje w czasie pandemii zawieszenie biegu przedawnienia karalności czynu i wykonania kary. Czy na pewno kolejny projekt poselski związany z COVID-19 jest prospołeczny oraz zgodny z zasadą demokratycznego państwa prawnego? - zastanawia się adwokat Mariusz Olężałek, dziekan Prawa i Administracji na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

20.01.2021

Jędrzejczak: Zarządzanie szpitalami przez wojewodów byłoby błędem

Administracja publiczna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Do przeprowadzenia udanej reformy ochrony zdrowia potrzebne są minimum trzy warunki: czas na jej przygotowanie i wprowadzenie, duże pieniądze oraz przedyskutowane wcześniej porozumienie społeczne i polityczne. Tryb prac zaproponowany obecnie przez Ministerstwo Zdrowia dotyczący kolejnej reformy systemowej nie zapewnia spełnienia żadnego z nich – twierdzi dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

20.01.2021

Kabański: Adwokatura potrzebuje sprawnego, aktywnego i skutecznego przywództwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przed adwokaturą zarówno na poziomie warszawskim, ale też ogólnopolskim stoi szereg wyzwań, związanych choćby z COVID-19, wzrostem konkurencji na rynku, czy nowymi technologiami. W zakresie zasad etyki ważne - choć kontrowersyjne - są takie punkty jak kwestia zakazu reklamy czy pracy na umowę - mówi adwokat dr Witold Kabański,

19.01.2021

Nieoczywiste ustalenie adresata dla zgłoszeń praw i roszczeń w postępowaniu upadłościowym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prawo gospodarcze

Uprawniony do prawa pierwokupu np. przedsiębiorstwa upadłego (lub innych praw i roszczeń), który nie zgłosił swego uprawnienia w terminie, właściwemu organowi w postepowaniu upadłościowym toczącym się wobec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności, gospodarczej traci możliwość powoływania się na nie w późniejszym terminie - pisze adwokat dr Paweł Janda.

18.01.2021

Prof. Jan Widacki: Wielu skazanych to osoby niewinne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Amerykańcy naukowcy zajmujący się analizami pomyłek sądowych wyliczyli, że około 5 proc. skazań dotyczy osób niewinnych. Podejrzewam, że w Polsce odsetek pomyłek sądowych jest dużo większy. Gdyby nawet uznać, że wynosi on „tylko” 5 procent, to i tak liczba niewinnie skazanych jest ogromna - podkreśla prof. dr hab. Jan Widacki.

16.01.2021

Po brexicie umowy elektroniczne i usługi zaufania z ograniczeniami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Brexit

Tuż przed świętami konsumenci i przedsiębiorcy otrzymali prezent w postaci informacji, że wbrew wcześniejszym obawom UE i Wielka Brytania zawrą umowę handlową, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Można wprawdzie narzekać na brak vacatio legis, ale warto cieszyć się z braku twardego brexitu - pisze adwokat Sylwester Szczepaniak.

15.01.2021

Przepis o obrazie uczuć religijnych niejasny i nadużywany

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli dojdzie do skazania aktywistek oskarżonych o obrazę uczuć religijnych za plakat "tęczowej Maryi" będą one miały solidne podstawy do walki o swoje prawa w Strasburgu. Skazanie w takiej sprawie naruszałoby przepisy Kodeksu karnego, ale również postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uważa Łukasz Bucki,

14.01.2021

Przejęcie Idea Banku pozwala na dochodzenie odszkodowań, ale kto je wypłaci?  

Prawo cywilne Rynek i konsument

Decyzja KNF w sprawie Idea Banku stanowi potwierdzenie i znaczące ułatwienie dochodzenia roszczeń klientów, których – stosując agresywne i podstępne metody sprzedaży – przekonano do zakupu obligacji. Jednak gdy bankowi odebrano narzędzia służące do osiągania dochodu i funkcjonowania to można mieć daleko idące wątpliwości czy będzie mógł zasądzone odszkodowania w przyszłości wypłacić

14.01.2021

Prof: Janas–Kozik: Psychiatria dzieci i młodzieży powoli wychodzi z kryzysu

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Mimo pandemii poprawia się sytuacja w psychiatrii dzieci i młodzieży. W kraju działa już około 200 środowiskowych poradni psychologiczno – psychoteraupetycznych dla dzieci i młodzieży - podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas–Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.

14.01.2021

Sądownictwo administracyjne wymaga naprawy

Prawnicy Doradca podatkowy

Od lat ponad pięciu władza wiele mówi o naprawie wymiaru sprawiedliwości. Próbuje naprawić sądownictwo, ale niestety zabrała się za sądownictwo powszechne. Oczywiście stan sądownictwa powszechnego jest zły. Jest to zadanie bardzo trudne, a bez poważnego przygotowania, o którym zapomniano, skazane raczej na porażkę. Tymczasem całkowicie pomijane jest sądownictwo administracyjne

13.01.2021

Prof. Gładoch: Najwyższy czas, by rząd przedstawił koncepcję szczepień pracowników

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy nie mają prawa wymagać od pracowników zaszczepienia się na COVID-19, nie mogą też warunkować tym zatrudnienia lub dopuszczenia do określonej pracy. To jest rola ustawodawcy, który powinien na poziomie ustawowym rozstrzygnąć, czy i jeśli tak, to dla kogo szczepienia mają być obowiązkowe – mówi dr hab. Monika Gładoch,

13.01.2021

Pakiet Slim VAT dobry, ale zmiany zbyt ograniczone

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pakiet uproszeń w podatku VAT zwany SLIM VAT należy ocenić pozytywnie. Odpowiada on na postulaty przedsiębiorców domagających się uproszczenia rozliczeń podatkowych. Niestety zdecydowano się tylko na ograniczone zmiany – pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy.

12.01.2021

Korpalski: Po wyroku SN w sprawie kredytów Deutsche jest więcej pytań niż odpowiedzi

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Można uznać, że postanowienia umowy dotyczące rozliczeń w złotówkach są bezskuteczne, a jednocześnie brak jest podstaw do rozliczeń we franku szwajcarskim - wynika z opublikowanego właśnie uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego. Nasuwa się refleksja, że warunki umowy nie mogą być traktowane jako jednoznaczne i przejrzyste, a jako nieprzejrzyste nie powinny wiązać konsumenta

12.01.2021

Zmowa na rynku fitness - strategia grupy kapitałowej nie przekonała prezesa UOKiK

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Argument, że działania uznane przez UOKiK za porozumienie ograniczające konkurencję na rynku fitness realizowano w ramach tworzonej grupy kapitałowej, dlatego czynności te nie powinny być przedmiotem postępowania antymonopolowego i kary, nie przekonały prezesa tego urzędu i kilka firm oraz grupa menadżerów zapłaci surowe kary - pisze radca prawny Katarzyna Racka.

11.01.2021

Pokrywanie strat w spółkach ma różne skutki podatkowe

CIT PIT

Najprostszym i neutralnym podatkowo rozwiązaniem jest pokrycie straty z niewpłaconych zysków, w tym zysków przekazanych na kapitał zapasowy, ale warunkiem jest wygenerowanie przez spółkę zysków w latach ubiegłych lub w latach przyszłych – pisze Magdalena Zamoyska z MDDP.

11.01.2021