Strategia rozwoju ponadlokalnego to katalizator współpracy samorządów

Samorząd terytorialny

Praca nad strategią ponadlokalną, opartą na wspólnocie problemów, czynników rozwojowych, wspólnocie szans i zagrożeń będzie dla wielu włodarzy jednym z pierwszych doświadczeń współpracy z innymi samorządami, do tej pory postrzeganymi jako konkurencja w rywalizacji o mieszkańców, dochody z podatków i środki unijne – pisze dr Joanna Cieślińska z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.

09.03.2021

Strategia podatkowa - nowe obowiązki informacyjne i zagrożenia dla tajemnicy przedsiębiorstwa

CIT PIT Doradca podatkowy Spółki

Ujawniać czy nie ujawniać? To pytanie z pewnością będzie stawiało sobie wiele spółek pod koniec roku 2021. Przepisy CIT, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. nakazują „dużym” podmiotom oraz podatkowym grupom kapitałowym podanie do publicznej wiadomości szeregu danych w ramach tzw. strategii podatkowej – pisze Magdalena Olszewska, doradca podatkowy.

09.03.2021

Joanna Parafianowicz: Daleka droga do równouprawnienia w adwokaturze

Prawnicy Prawo pracy

Niemal każda adwokatka, która idzie na urlop macierzyński albo na wychowawczy, po powrocie musi w zasadzie startować od zera w zawodzie, do nowa zabiegać o klientów - mówi adwokat Joanna Parafianowicz, kandydatka na funkcję prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Uważa, że potrzebne są zmiany - choć niekoniecznie otwarcie drogi do pracy na etacie.

08.03.2021

Samoocena w kontroli zarządczej, czyli sukces porażki i lekcja, by nie powtarzać błędów

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Samoocena w kontroli zarządczej nie jest oceną osoby - jej ideą jest ulepszenie komunikacji wewnętrznej oraz wzmocnienie relacji pomiędzy kierownictwem i pracownikami. Jedni i drudzy dokonują samooceny za pomocą ankiet. Ludzie lubią być wysłuchani, ale często boją się zgłaszać uwagi, warto więc zapewnić ankietowanym anonimowość i możliwość wnoszenia spostrzeżeń – mówi audytor Patrycja Szulin.

08.03.2021

Nowe ograniczenie w rozliczaniu strat podatkowych

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2021 roku zasada odliczania strat doznała istotnego ograniczenia w odniesieniu do podatników podejmujących niektóre działania restrukturyzacyjne. Jest to kolejny przykład wprowadzania regulacji, których celem jest walka z unikaniem opodatkowania – piszą eksperci Enodo Advisors.

08.03.2021

Utrata zysku wskutek Covid-19 – czy jest szansa na odszkodowanie z ubezpieczenia?

Prawo gospodarcze Koronawirus

Pandemia to też okazja do dyskusji o tym, jaki jest zakres działania polis przerw w działalności, które pozwalają na pokrycie strat finansowych na skutek ograniczenia lub nawet zaprzestania działalności z powodu pandemii. W niektórych przypadkach może się okazać, że dokładna analiza postanowień ogólnych warunków ubezpieczenia otworzy drogę do wypłaty odszkodowania - pisze dr Joanna Schubel

08.03.2021

Prof. Julia Stanek: Udowodnienie błędu medycznego trudne, ale nie jest niemożliwe

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Postępowania sądowe związane z błędem medycznym mają specyficzny charakter. Zawsze konieczne jest bowiem zasięgnięcie opinii biegłego sądowego. Na wynik procesu może wpłynąć nie tylko to, czy właściwie zrozumiemy wydaną przez niego ekspertyzę, ale także, czy dostrzeżemy jej mankamenty - wskazuje prof. Julia Stanek z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

06.03.2021

Projekt w sprawie wiatraków to kompromis, według inwestorów restrykcje wciąż za duże

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Zasada 10H nie ma racjonalnego uzasadnienia w oddziaływaniu turbin na człowieka czy na środowisko. Dlatego nie powinno jej w ustawie być. Nie jest zasadne tak dalekie sytuowanie wiatraków od gospodarstw domowych. Właściwy kierunek to sytuowanie ich na planach miejscowych. Pozostawienie zasady 10H w projekcie nowelizacji jest wynikiem kompromisu – mówi Janusz Gajowiecki,

05.03.2021

Sprawa Komendy - odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W polskim piśmiennictwie prawniczym szeroko komentowany jest wyrok Sądu Okręgowego w Opolu, który przyznał 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania dla Tomasza Komendy za 18 lat niesłusznego pozbawienia wolności. Na jakiej podstawie Tomasz Komenda uzyskał odszkodowanie i zadośćuczynienie - analizuje Hanna Puchała z GSW LEGAL.

05.03.2021

Prof. Pisuliński: Cel nie uświęca niezgodnych z prawem środków

Szkolnictwo wyższe

Zmiana wykazu czasopism naukowych została przeprowadzona w sposób naruszający przepisy rozporządzenia regulującego zasady jego tworzenia, i nieznajdujący niekiedy merytorycznego uzasadnienia. To nie rozwiązuje problemu z prawniczymi czasopismami - ocenia prof. Jerzy Pisuliński. Według niego takiego działania nie można tłumaczyć ratowaniem uczelni przed utratą uprawnień.

05.03.2021

Nacjonalizacja szpitali to pogorszenie opieki nad pacjentem i wzrost zadłużenia

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Planowana przez Ministerstwo Zdrowia zmiana może spowodować, że pacjent będzie traktowany jako niepotrzebny przedmiot, przyczyniający się do wzrostu kosztów poszczególnych placówek medycznych. W praktyce oznaczać to będzie także ostateczną likwidację systemu ubezpieczeniowego i powrót do wzorów z okresu PRL, które nie sprawdziły się w praktyce - twierdzi Krzysztof Marcin Zakrzewski

04.03.2021

Usuwanie nieczystości w regulaminach gmin, ale bez naruszania ustawy

Samorząd terytorialny

Właściciel nieruchomości jest obowiązany błoto i śnieg usuwać ze znajdującej się na jego posesji drogi oddanej do użytku publicznego. Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminach nie może regulować uprzątania chodników wzdłuż granic nieruchomości w pasie drogi publicznej. Ale właściciel odpowiedzialność za brud ponosi - mówi dr Dariusz Korpetta,

03.03.2021

Zdziwiony Jezus nie obraża - przestępstwo obrazy uczuć religijnych do poprawki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Bezsporny jest nałożony na wolność sumienia i wyznania parasol ochronny w formie obowiązujących przepisów prawa. Z tej wolności wywodzi się prawnokarna ochrona uczuć religijnych. Z drugiej zaś strony, wolność słowa, podlega ochronie prawnej na polu konstytucyjnym i międzynarodowym - pisze adwokat Marcin Pawelec-Jakowiecki, komentując wyrok w sprawie "tęczowej Maryi".

02.03.2021

Sędzia Stępkowski: Powołanie sędziów do Sądu Najwyższego jest nieodwracalne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE jedynie powtórzył prokonstytucyjną wykładnię, którą Izba Kontroli z powodzeniem stosowała od ponad roku w oparciu o orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Sąd Najwyższy dokonuje już kontroli uchwał Krajowej Rady Sądownictwa. A powołanie przez prezydenta sędziów na stanowiska jest nieodwracalne - uważa sędzia Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski.

02.03.2021

Na co przeznaczyć 134 mld euro – ważna debata o Krajowym Planie Odbudowy

Administracja publiczna Prawo europejskie

W miniony piątek rząd przedstawił założenia Krajowego Planu Odbudowy, który razem z Umową Partnerstwa opublikowaną na początku stycznia, określa strategię wykorzystania pieniędzy z Unii Europejskiej w nadchodzących latach. Opracowanie obu dokumentów było niezbędne do ostatecznego zatwierdzenia przez KE i uruchomienia nowych programów. Rozpoczyna się proces konsultacji obu dokumentów

02.03.2021

E-doręczenia tak, ale konieczna możliwość weryfikacji

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

W publicznej dyskusji nad planowaną nowelizacją procedury cywilnej, zgodnie z którą przystępując do sporu sądowego w sprawach cywilnych, adwokaci i radcowie prawni będą musieli podać adres e-mailowy, umyka jednak istotna rzecz. Nie tylko pełnomocnik może nie odebrać na czas maila, mail z sądu może nie dotrzeć do adresata z różnych przyczyn technicznych - pisze Robert Szczepanek,

02.03.2021

Prof. Załucki: Proces cywilny trzeba usprawniać, ale nie kosztem praw stron

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Najnowsze propozycje zmian w procedurze mają usprawnić proces cywilny, gdzie oczekiwanie na rozpoznanie sprawy i jej zakończenie jest coraz dłuższe. Tego rodzaju uzasadnienie zdaje się być motorem napędowym wszystkich zmian procedury w ostatnim czasie, remedium na to co jest, wręcz zaklęciem, którego powołanie zwalnia z obowiązku dbania o prawa stron - pisze prof. Mariusz Załucki.

02.03.2021

Automatyzacja wyręczy urzędników - sztuczna inteligencja do rzeczy żmudnych

Administracja publiczna Nowe technologie

Każde kilka sekund oszczędności w makroskali pracy setek tysięcy pracowników administracji to olbrzymie oszczędności finansowe dla państwa. To także znaczne usprawnienie procedur administracyjnych – mówi Mariusz Madejczyk, dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku. Testowana sztuczna inteligencja ma czytać i segregować dokumenty wpływające do kancelarii.

01.03.2021

Prof. Suwaj: Słuszność obostrzeń nie sprawia, że stają się konsytucyjne

Prawo karne Koronawirus

Przekonanie, że kary administracyjne można nakładać na podstawie niekonstytucyjnych przepisów, bo obostrzenia są słuszne, nie znajduje żadnych podstaw w obowiązującej koncepcji demokratycznego państwa prawa - uważa prof. Robert Suwaj z Politechniki Warszawskiej, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal.

27.02.2021

Planowana opłata reklamowa to jeszcze nie podatek cyfrowy

Ordynacja Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Polska opłata reklamowa w projektowanym kształcie miałaby dotyczyć podmiotów świadczących usługi reklamowe zarówno na rynku tradycyjnym, jak i na rynku internetowym. Unia Europejska równolegle pracuje jednak nad podatkiem cyfrowym. Czy polscy przedsiębiorcy zapłacą więc dwa dodatkowe podatki – zastanawia się Paweł Uściński, prawnik.

26.02.2021