Prawo.pl
W 2020 r. przedsiębiorcy zapłacą składki ZUS wyższe o prawie 10 procent - wynika to z założeń do budżetu. Eksperci wskazują, że wysokie składki mogą zniechęcać do zakładania nowych firm, mogą także ograniczyć inwestycje osób już prowadzących działalność. Rząd jednak rozkłada ręce tłumacząc, że mechanizm ustalania wysokości składek nie zmienił się od dwóch dekad.
Paweł Żebrowski
29.06.2019
Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Migrena wciąż obarczona jest nieufnością ze strony pracodawców, którzy traktują ją jako wymówkę pracownika przed podjęciem zobowiązań zawodowych. Tymczasem z powodu tej dolegliwości gospodarka rocznie traci miliony złotych. Chorzy na przewlekłą migrenę biorą nawet 40 dni zwolnienia chorobowego w roku
Paweł Żebrowski
28.06.2019
Prawo pracy HR
Aby ZUS mógł przyznać rentę socjalną, choroba ubezpieczonego musi wystąpić w trakcie nauki w szkole. Jednak wcześniej trzeba wyjaśnić, czy kursy dokształcające były przedłużeniem nauki zawodu, czy tylko krótkotrwałym doskonaleniem rozwoju osobistego - orzekł Sąd Najwyższy uchylając wyrok sądu II instancji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.06.2019
Ubezpieczenia społeczne
Pracodawcy przy prowadzeniu PPK nie będą zobowiązani do przekazywania do instytucji finansowej numeru dowodu osobistego pracownika - poinformował Prawo.pl wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Opinię w tej sprawie wydało już Ministerstwo Finansów. Podobne stanowisko znajdzie się niedługo w publikacjach PFR. Eksperci wskazują jednak, że co innego wynika z ustawy.
Paweł Żebrowski
28.06.2019
Rynek Ubezpieczenia społeczne PPK
Już od sierpnia dochody osób do 26 roku życia mają być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Projekt zmian jest już przyjęty przez rząd. Eksperci zwracają uwagę, że zatrudnienie młodych – skoro prowadzi do obniżenia podatku – może być schematem podatkowym.
Krzysztof Koślicki
28.06.2019
Ordynacja PIT Finanse

Nowi członkowie w RDS

Rynek Prawo pracy
Prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego. Nominacje do RDS otrzymali: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek oraz minister finansów Marian Banaś.
Paweł Żebrowski
27.06.2019
Rynek Prawo pracy
Pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników. Przesądza o tym brzmienie art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - wskazuje UODO. I dodaje, że wykluczone jest również wyrywkowe czy prewencyjne badania pracowników alkomatem.
Paweł Żebrowski
27.06.2019
Rynek Prawo pracy BHP
Pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Nie może to jednak wpłynąć na wysokość wypłaty. - Podczas dużych upałów należałoby się zastanowić nad pracą w nocy, kiedy temperatura spada do znośnych wysokości - zwracają uwagę przedstawiciele pracodawców.
Paweł Żebrowski
27.06.2019
Prawo pracy HR
Od przyszłego tygodnia zaczynają obowiązywać Pracownicze Plany Kapitałowe. Tylko 17 proc. Polaków umieszcza PPK na liście oczekiwanych świadczeń pracowniczych. W tej sytuacji wdrożenie PPK będzie dużym wyzwaniem komunikacyjnym dla firm prowadzących działalność w Polsce
Paweł Żebrowski
27.06.2019
Emerytury i renty Prawo pracy
Należy pilnie i kompleksowo zreformować polskie prawo pracy. Istniejący Kodeks pracy nie jest na miarę wyzwań nadchodzącej, trzeciej dekady dwudziestego pierwszego wieku, ponieważ nie uwzględnia dynamicznych zmian stosunków zatrudnienia - uważa Business Centre Club.
Paweł Żebrowski
26.06.2019
Rynek Prawo pracy HR
Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że niezgodny z Konstytucją jest artykuł ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w którym stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje opiekunowi osoby niepełnosprawnej z ustalonym prawem do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
Paweł Żebrowski
26.06.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Dla osób w wieku przedemerytalnym PPK może być bardzo dobrym rozwiązaniem na uzyskanie jednorazowego zasilenia po osiągnięciu 60 roku życia - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.
Oskar Sobolewski
26.06.2019
Domowe finanse Emerytury i renty
Wysoka temperatura i brak zimnych napojów w miejscu pracy to najczęstsze skargi pracowników w związku z upałami. Do połowy czerwca do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło już 150 takich skarg.
Agnieszka Matłacz
26.06.2019
Prawo pracy BHP
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów z założenia ma zwiększyć uczestnictwo kobiet w rynku pracy oraz korzystanie z urlopów rodzinnych i elastycznej organizacji pracy.
Paweł Żebrowski
26.06.2019
Prawo pracy

ZUS: Łatwiej będzie potwierdzić zagraniczny staż pracy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Od lipca ZUS będzie wprowadzał system elektronicznej wymiany informacji EESSI, który ma usprawnić współpracę z zagranicznymi urzędami. Obecnie bywa z tym różnie i Zakład musi czekać na niektóre dokumenty od swoich europejskich odpowiedników nawet kilka miesięcy.
Paweł Żebrowski
26.06.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Rząd przyjął projekt przewidujący zwolnienie od podatku dla młodych do 26 roku życia. Zdaniem ekspertów, nowa ulga dyskryminuje samozatrudnionych i osoby na umowach o dzieło. Nie wiadomo też, czy w roku podatkowym, w którym ukończony zostanie 26 rok życia, ulga będzie przysługiwała w całym roku, czy tylko do urodzin.
Grażyna J. Leśniak
25.06.2019
PIT

Student na zleceniu nie musi płacić składek

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Jeżeli student nie ma ukończonych 26 lat to w przypadku takiej umowy nie podlega w ogóle zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Takie ubezpieczenie student posiada z racji „bycia studentem” - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Monika Sewastianowicz
25.06.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Od 25 czerwca obowiązuje nowy wzór protokołu powypadkowego - zgodny z RODO. Trafi do niego mniej danych poszkodowanego pracownika oraz jego pracodawcy. Na dokumencie nie trzeba już m.in. stawiać pieczęci, podawać numeru REGON pracodawcy czy miejsca urodzenia poszkodowanego.
Agnieszka Matłacz
25.06.2019
BHP RODO
Ryczałtowa wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje wszelkie koszty eksploatacji, w tym również udostępnienie danemu pracownikowi paliwa. Nie stanowi ono odrębnego świadczenia. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
25.06.2019
PIT
Ruch Społeczny Kobiety na Działalności skarży się m.in. do RPO i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw na ZUS, że ten odbiera im prawo do niektórych świadczeń m.in. chorobowego i macierzyńskiego. - Nie ma mowy by Zakład ukierunkował swoje działania na konkretną grupę społeczną, czy zawodową - podkreśla rzecznik ZUS
Paweł Żebrowski
25.06.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Firma, która kupuje swoim pracownikom miesięczne lub kwartalne bilety autobusowe, nie musi doliczać im dodatkowego dochodu i pobierać podatku. Wartość biletu nie jest bowiem przychodem ze stosunku pracy. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki. Jest to kolejne korzystne dla pracowników stanowisko fiskusa w ostatnim czasie.
Krzysztof Koślicki
25.06.2019
PIT
Określenie "rynek pracownika" to figura retoryczna stworzona przez pracodawców, żeby zwrócić uwagę na to, że jest większy problem z rekrutacją, w szczególnie w dużych miastach. W Polsce wciąż mamy problem m.in. z niepłatnymi nadgodzinami - wskazuje Łukasz Komuda
Paweł Żebrowski
25.06.2019
Rynek Prawo pracy

Bez porozumienia w RDS ws. waloryzacji rent i emerytur

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Związkowcy chcą zmian w waloryzacji rent i emerytur. Wskazują, że jeszcze w 2002 r. minimalna emerytura stanowiła 70 proc. minimalnego wynagrodzenia, a w 2019 r. jest to zaledwie 48 proc. Z kolei strona pracodawców zwraca uwagę na niski wiek przechodzenia na emeryturę.
Paweł Żebrowski
24.06.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wynagrodzeniem nie jest tak naprawdę to, co oferuje pracodawca, ale to, co pracownicy odbierają jako korzyść z pracy. Dlatego firmy prześcigają się w pomysłach na benefity. Zmieniają się systemy wynagrodzeń i narzędzia motywacji. Niestety, część firm wyrzuca pieniądze w błoto, bo nie słucha potrzeb pracowników.
Agnieszka Matłacz
24.06.2019
HR
W ciągu ośmiu lat średnie wynagrodzenie wzrosło o ponad 40 proc. Tylko w czasie ostatniego roku pensje wzrosły o ponad 7 proc. - Płace w Polsce wciąż rosną w niedostatecznym tempie. Różnice w zarobkach w porównaniu do państw Unii Europejskiej wciąż wynoszą ok. 1/3 - wskazują związkowcy.
Paweł Żebrowski
24.06.2019
Prawo pracy HR
Każdy menedżer ma prawo do letniego urlopu, bo potrzebuje dodatkowych mocy i energii na czwarty kwartał, który bywa dla wielu biznesów kluczowy. Do odpoczynku warto się przygotować, bo kiedy menedżera nie ma, biznes ma toczyć się jak zwykle - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.
Beata Stefańska
22.06.2019
HR
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że nie każde świadczenie od pracodawcy trzeba opodatkowywać. Przychodem nie jest np. obiad, który firma kupuje swoim pracownikom, jeśli muszą pracować w nadgodzinach. Nie ma znaczenia, że wartość posiłku można precyzyjnie określić i przypisać do konkretnej osoby.
Krzysztof Koślicki
22.06.2019
PIT
Postępująca automatyzacja może doprowadzić do drastycznego wzrostu zadłużenia państw, głównie z powodu wzrostu bezrobocia - podkreślono w raporcie Deutsche Bank Research. Zwiększone wpływy z podatku od firm nie pokryją spadku przychodów z tytułu podatku od osób fizycznych i ograniczenia składek na ubezpieczenia społeczne - wskazano.
Paweł Żebrowski
22.06.2019
Rynek Prawo pracy
Marzenia o wizycie na Bahamach można spełnić łatwiej, niż się wydaje. Wiele polskich statków pływa pod tzw. wygodną banderą - zarejestrowane są w kojarzącym się z piratami Nassau, Panamie lub na Cyprze. Ta powszechna praktyka może nieść ze sobą konsekwencje prawne, np. gdy na statku dojdzie do popełnienia przestępstwa.
Monika Sewastianowicz
22.06.2019
Prawo pracy Prawo gospodarcze

ZUS pracuje na nowych serwerach

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
54 mln zł - tyle kosztują najnowsze serwery, na których od połowy czerwca pracuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pozwolą one na sprawniejszą i szybszą obsługę klientów.
Paweł Żebrowski
21.06.2019
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne