Zgodnie z obowiązującą od początku tego roku ustawa, od 1 lipca 2019 r., jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK, zakłada, że systemem docelowo obejmie 7-8 mln osób.
Czytaj: Firmy od lipca mają informować o PPK>>
Do 25 października (włącznie) najwięksi pracodawcy mają czas na zawarcie umowy o zarządzanie z instytucjami finansowymi, które zostały wpisane do ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych prowadzonej przez PFR. Obecnie w ewidencji widnieje 20 takich instytucji. To one mogą oferować pomnażanie środków gromadzonych na rachunkach PPK.
Najwięksi pracodawcy do 12 listopada br. muszą też zawrzeć drugą umowę - o prowadzenie PPK. Dopiero ta umowa pociąga za sobą obowiązek przekazywania składek.
Więcej na temat nowych obowiązków związanych z PPK przeczytasz w LEX:
- Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców >
- Jak rozliczać podatek od wynagrodzeń pracowników przy wpłatach na PPK? >
- Czy pracownik, który w 2019 r. skończył 55 lat powinien zostać zgłoszony do PPK? >
- W jaki sposób należy dokonywać zaokrągleń wysokości wpłat przekazywanych na rachunek uczestnika PPK? >
Cena promocyjna: 95.2 zł
|Cena regularna: 119 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.