Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zakłada dokonanie modyfikacji wysokości progu przychodu umożliwiającego skorzystanie z ulgi oraz wprowadza możliwość ustalania podstawy wymiaru składek w oparciu o uzyskany dochód.

Obecnie możliwość skorzystania z tzw. „małego ZUS-u” jest uzależniona od spełnienia warunku nieosiągnięcia rocznego przychodu, który przekraczałby 30-krotność kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku poprzednim.

Według projektowanych zmian prawo do skorzystania z obniżonej składki na ubezpieczenia społeczne będzie przysługiwać przedsiębiorcom, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający 120 tys. zł, z zastrzeżeniem, iż dana działalność była prowadzona przez cały rok lub też przy proporcjonalnym wyliczeniu względem dni prowadzenia działalności.

 


Kto może skorzystać z ulgi

Proponowane zmiany mają na celu umożliwienie skorzystania z obniżonych składek ZUS dla przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wyższy, niż 120 tys. zł. Tym samym, zakłada się zmianę dotychczasowego warunku, którego spełnienie umożliwiało skorzystanie z tzw. małego ZUS-u.

Nowy wskaźnik ma przyjąć wartość wyrażoną kwotowo, co będzie powodowało, iż przestanie on być uzależniony od podstawy, według której był on wyliczany dotychczas tj. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku poprzednim. Nowa postać wskaźnika może spowodować jego większą „sztywność”, choć nie sposób stwierdzić, iż nie będzie on ulegał kolejnym zmianom.

 


BCC chwali zmiany

Zdaniem BCC, każde działanie ustawodawcy liberalizujące dotychczasowe obciążenia jest pozytywne. Proponowane zmiany mają objąć, jak wskazuje uzasadnienie do projektu ustawy, ok. 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców, co w realiach obecnego systemu fiskalnego należy postrzegać, jako krok w dobrym kierunku.

BCC zwraca uwagę, że liczba przedsiębiorców, o których zwiększy się grono uprawnionych do płacenia niższych składek ZUS, nie poszerzy się diametralnie. - Niewielkie korzyści z opisywanej zmiany odniosą także dotychczasowi korzystający z małego ZUS, którzy osiągali stosunkowo niski dochód w przeliczeniu na miesiąc - wskazują pracodawcy.

- Należy podkreślić, że z ulgi nie będzie można korzystać bezterminowo, a jedynie w okresie 36 miesięcy, w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności – tzn. pozostaje zasada taka jak dotychczas przy składkach od przychodu - podkreśla BCC.

Czytaj więcej: Będą zmiany w małym ZUS, ale niewielu na nich skorzysta