Prawo.pl
Odroczenie spłaty rat kredytu, apel o niepobieranie opłat za studia, a wreszcie jednorazowa zapomoga z funduszu socjalnego - to recepta resortu nauki na masowe zwolnienia, których ofiarą padli studenci. Często pracujący dorywczo w branżach: gastronomicznej i eventowej, które póki co najbardziej ucierpiały z powodu obostrzeń wprowadzonych przez rząd.
Monika Sewastianowicz
27.03.2020
Dla studenta

Rząd oferuje elastyczny czas pracy tylko dla wybranych

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Skrócenie nieprzerwanego odpoczynku dobowego pracowników z 11 do 8 godzin i wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy, w którym możliwe byłoby wydłużenie wymiaru czasu pracy nawet do 12 godzin na dobę, to niektóre propozycje rządu dla pracodawców dotkniętych spadkiem obrotów na skutek koronawirusa.
Grażyna J. Leśniak
27.03.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Przygotowywana przez Ministerstwo Zdrowia autopoprawka do projektu zmian w ustawach umożliwiających skuteczniejsze zwalczanie koronawirusa, ma zmodyfikować przepisy dotyczące kierowania do pracy osób, którzy są rodzicami. Wyłączeni z tego mają być rodzice dzieci do lat 14 oraz dzieci z niepełnosprawnościami.
Krzysztof Sobczak
26.03.2020
Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Na czas epidemii - przedłużony zasiłek i zawieszone badania

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci do 8 roku życia i do 18 roku życia - na dzieci niepełnosprawne, ma zostać przedłużony o 14 dni. Będzie przysługiwał także na dzieci rolników - za każdy dzień 1/30 z kwoty emerytury podstawowej w rozumieniu przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zawieszony ma zostać m.in. wymóg wykonywania okresowych badań lekarskich.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W przypadku pracy w kontakcie z osobami ze zdiagnozowanym zakażeniem albo z podejrzeniem zakażenia, pracownicy medyczni powinni powstrzymać się od wykonywania pracy z innymi pacjentami, w innych podmiotach leczniczych - z takim apelem zwróciło się do pracowników sektora ochrony zdrowia Ministerstwo Zdrowia.
Krzysztof Sobczak
26.03.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół i innych placówek zyskają rodzice dzieci do 18 roku życia z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także opiekujący się dorosłym niepełnosprawnym. Rozporządzeniem będzie można przedłużyć prawo do zasiłku przyznane z powodu epidemii koronawirusa.
Jolanta Ojczyk Grażyna J. Leśniak
26.03.2020
Koronawirus a prawo
Sąd Najwyższy uznał, że wyroki uniewinniające powoda od zarzutów współudziału w kradzieży betonu, nie mogły być przeszkodą do zwolnienia dyscyplinarnego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. Powód dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i naraził swego pracodawcę na straty.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.03.2020
Prawo karne Prawo pracy

PFR przekazał dopłaty roczne na rachunki ponad 144 tys. uczestników PPK

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK
Polski Fundusz Rozwoju 23 marca 2020 roku przekazał instytucjom finansowym zarządzającym pracowniczymi programami kapitałowymi 34,7 mln zł z tytułu dopłaty rocznej za 2019 rok. Do 15 kwietnia br. zostaną one zewidencjonowane na rachunkach ponad 144 tys. uczestników PPK - poinformował PFR.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2020
Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK
Rząd skończył pracę nad tzw. tarczą antykryzysową, czyli pakietem zmian w ustawach i zapowiedział przygotowanie prostych wniosków. O dopłaty do wynagrodzeń w czasie przestoju, abolicję składek dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych, świadczenie dla zleceniobiorców i odroczenie podatków będzie można się starać on-line. Zasiłki dla bezrobotnych nie wzrosną.
Jolanta Ojczyk
26.03.2020
Koronawirus a prawo

ZUS: Rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2020
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Epidemia koronawirusa zmusiła pracodawców do zlecania pracownikom pracy zdalnej. Nie wszystkim jednak firmom udało się wyposażyć załogi w odpowiedni sprzęt. W rezultacie, ludzie pracują w domu i wykorzystują np. prywatne telefony i komputery. Otrzymują za to dodatkowe pieniądze. Pojawiają się jednak pytania, jak te wypłaty traktować.
Krzysztof Koślicki
26.03.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo
Koronawirus ograniczył pracę sądów, a to może bezpośrednio uderzyć w pełnomocników z urzędu, kuratorów procesowych, mediatorów i biegłych sądowych - alarmują prawnicy. Żeby postanowienie o wynagrodzeniu było prawomocne, musi bowiem zostać doręczone. Tymczasem NRA wystąpiła do MS w sprawie należności dla adwokatów - zaległości sięgają kilku miesięcy.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Lekarze nie mają podstaw do odmowy wystawiania zdalnie e-zwolnień

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Zwolnienie lekarskie eZLA może być wydane podczas e-wizyty. Twierdzenie, wedle którego lekarz nie mógłby w ramach e-wizyty wystawić takiego dokumentu, jest nie tylko nieuprawnione, ale w obecnym czasie niebezpieczne i może wiązać się z narażaniem wielu pacjentów na niepotrzebne narażenie na zakażenie SARS-Co-V2 - piszą adwokat Sebastian Sikorski i lekarz Michał Florczak.
Michał Florczak Sebastian Sikorski
26.03.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
W połowie marca koronawirus zamknął polskie szkoły. Ratunkiem dla rodziców najmłodszych dzieci - do lat 8, jest możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Coraz częściej słychać postulaty, że ta granica powinna zostać podwyższona do co najmniej 10. roku życia. Prawnicy wskazują, że nasz ustawodawca uznaje, że dopiero dziesięciolatki potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak
26.03.2020
Prawo rodzinne
Główny Inspektor Sanitarny wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy mają wydać zarządzenie dla zakładów pracy, żeby mocnej egzekwować zalecenia pracy zdalnej, a tam gdzie jej nie można stosować, żeby były zachowane środki bezpieczeństwa pracy - poinformował w środę Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Zalecenia mają być wydane w ciągu dwóch dni.
Grażyna J. Leśniak
25.03.2020
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Prezydent: Rolnicy dostaną pomoc jak przedsiębiorcy

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Przygotowany przez rząd projekt tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje trzymiesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek na KRUS przez rolników – podał w środę prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że projekt zawiera też przepisy, które spowodują, iż rolnicy będą traktowani jak przedsiębiorcy i będą im przysługiwały te same formy pomocy.
Grażyna J. Leśniak
25.03.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
W związku z pandemią coraz więcej przedsiębiorców boryka się z problemami dotyczącymi wykonywania zawartych umów. Zadają sobie pytanie, czy kontrakty są nadal wiążące i co w sytuacji, gdy w wyniku koronawirusa nie zostaną wykonane. Trzeba pamiętać, że pandemia nie jest powodem do tego, by zawarte umowy przestały automatycznie obowiązywać – pisze Dorota Brzezińska-Grabarczyk.
Dorota Brzezińska-Grabarczyk
25.03.2020
Prawo cywilne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Kto mieszka w Cieszynie, Zgorzelcu, Świnoujściu, a zarabia za granicą, musi się liczyć z przymusowym wolnym. Rozporządzenie ograniczające przemieszczenie się dotyczy też ruchu przygranicznego. Rozszerza bowiem obowiązek kwarantanny na osoby wykonujące czynności zawodowe w państwie sąsiadującym. Tym samym traktuje ich gorzej niż pracujących w Polsce.
Jolanta Ojczyk Grażyna J. Leśniak
25.03.2020
Prawo pracy
Rejestracja gości mieści się w prawnie uzasadnionym interesie administratora danych. Jeżeli chce on gromadzić dane kontaktowe na wypadek stwierdzenia w swoim zakładzie pracy zarażenia koronawirusem, aby mieć możliwość powiadomienia gości o możliwym zagrożeniu, dobrym pomysłem wydaje się uzyskanie danych kontaktowych
Sylwia Czub-Kiełczewska
25.03.2020
RODO Koronawirus a prawo
Umowa przedwstępna może poprzedzać właściwą umowę o pracę. Pracownik, który chce się z niej wycofać musi się jednak liczyć z zapłatą odszkodowania niedoszłemu pracodawcy. W żadnym jednak wypadku nie może ono jednak przybrać formy kary umownej orzekł Sąd Okręgowy - Sąd Pracy w Płocku.
Marek Sondej
25.03.2020
Prawo cywilne Prawo pracy Opieka zdrowotna
Problem dotyczy prokuratur w całym kraju, choć zwracają na niego uwagę głównie śledczy z miejscowości, w których wyznaczono szpitale dla osób zakażonych SARS CoV-2. Wystosowali oni pisma do swoich przełożonych, domagając się środków ochrony osobistej i wypracowania procedur dotyczących pracy.
Patrycja Rojek-Socha
25.03.2020
Prokuratura Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo

W czasie epidemii handlowcy ułożą towary na półkach w niedzielę

Rynek i konsument Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Pracownicy sklepów będą mogli w niedziele z zakazem handlu rozładowywać towary, przyjmować je i układać na półkach. Czasowe zniesienie zakazu wykonywania czynności związanych z handlem ma jednak dotyczyć tylko towarów pierwszej potrzeby. O jakie dokładnie towary chodzi - nie wiadomo. Zdaniem ekspertów, w praktyce może to rodzić wątpliwości.
Grażyna J. Leśniak
25.03.2020
Rynek i konsument Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Pierwsi lekarze zostają oddelegowani do pracy w szpitalach zakaźnych jednoprofilowych lub tych z oddziałami zakaźnymi. Potrzebne jest wsparcie anestezjologów i internistów. Kadry zaczyna brakować, bo ona sama też zaraża się i jest poddawana kwarantannie. A w polskiej służbie zdrowia nie ma rezerw kadrowych.
Katarzyna Nowosielska
25.03.2020
Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

ZUS: Wypłaty trzynastek dla emerytów i rencistów w kwietniu

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W przyszłym miesiącu ruszą wypłaty tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafią one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. ZUS i Poczta Polska zapewniają, że wszystkie świadczenia dotrą do uprawnionych na czas.
Grażyna J. Leśniak
24.03.2020
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Określenie w Kodeksie pracy podstawowych zasada pracy zdalnej postulują FPP oraz CALPE. Ich zdaniem, przepisy powinny obejmować m.in. możliwość wskazania dodatkowego miejsca pracy, warunki, w jakich następować może praca zdalna czy maksymalnego czasu trwania stosunku pracy i jej czasu oraz rozliczania. W rządowym pakiecie tarczy antykryzysowej nie ma takiej propozycji.
Grażyna J. Leśniak
24.03.2020
Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Rząd chroni pracowników przed zwolnieniami. A co z firmami, którym ubywa rąk do pracy?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Już ponad 41 tysięcy osób korzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – ustaliło Prawo.pl. Tymczasem przedsiębiorcy mają coraz większe braki kadrowe. To największy problem dla strategicznych dla państwa branż, pracujących w ruchu ciągłym - m.in. producentów leków czy żywności. Zdaniem prawników, firmy nie mogą odmówić udzielenia zwolnienia od pracy na okres sprawowania opieki
Grażyna J. Leśniak
24.03.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

ZUS: Jest uproszczony wniosek o odroczenie płatności składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku – poinformowała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.
Grażyna J. Leśniak
23.03.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
ZUS odkrył, że ubezpieczony niesłusznie pobierał świadczenia z KRUS. Organ upomniał się o te pieniądze, ale Sąd Apelacyjny w Lublinie uznał, że nie trzeba ich zwracać. Ubezpieczony nie miał bowiem zamiaru umyślnego wprowadzenia organu w błąd. Sąd wyjaśnił, że zrozumienie dokumentów mogło być dla ubezpieczonego za trudne.
Dorian Lesner
23.03.2020
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Polak potrafi. Luka w przepisach zachęca do unikania pracy dzięki kwarantannie

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Osoby powracające do kraju, np. po urlopie, mają odbyć 14-dniową obowiązkową kwarantannę. Niektórzy pracownicy celowo, choć na chwilę, przekraczają granicę, by przez dwa tygodnie nie pracować. Nikt nie bada ich zdolności do wykonywania w tym czasie pracy, np. zdalnej. A pracodawcy nie wiedzą, jakie wynagrodzenie wypłacać im w tym czasie. W najgorszym razie - można pozostać bez środków do życia.
Grażyna J. Leśniak
23.03.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Miliony Polaków pracują zdalnie - nadal bez kodeksowej regulacji

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Wbrew oczekiwaniom przedsiębiorców, rząd nie zamierza uregulować pracy zdalnej w kodeksie pracy. Przy okazji zmian w specustawie dotyczącej walki z koronawirusem, chce zapewnić możliwość takiej pracy funkcjonariuszom służb: policji, ABW, Agencji Wywiadu, SKW, CBA, Państwowej Straży Pożarnej, służb celno-skarbowych i służby więziennej.
Grażyna J. Leśniak
23.03.2020
Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo