Prawo.pl
Ponad połowa ankietowanych studentów chce pojawiać się w biurze 3-4 dni w tygodniu. Z kolei niespełna jedna czwarta respondentów wskazała, że woli pracować z domu przez więcej niż tydzień w miesiącu, a 14 proc. wybrałoby tylko wizyty w biurze - wynika z raportu „First steps into the labour market” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.
Monika Sewastianowicz
08.06.2021
Prawo pracy Dla studenta
Najwyższa Izba Kontroli w swym najnowszym raporcie punktuje problemy rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS w ramach prewencji rentowej: pacjenci czekają zbyt długo, lekarzy orzeczników i podmiotów realizujących rehabilitację jest za mało. Tymczasem rehabilitacja może być skutecznym narzędziem umożliwiającym powrót na rynek pracy lub utrzymanie się na nim,
Agnieszka Matłacz
08.06.2021
Emerytury i renty Opieka zdrowotna
Dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie może mieć pensję wyższą o połowę. Ministerstwo przygotowało projekt rozporządzenia dający możliwość podniesienia wynagrodzenia o 50 proc. maksymalnej kwoty wynagrodzenia miesięcznego osób, które są określone w specjalnej ustawie. Motywuje to szczególną rolą oraz istotnym znaczeniem CSK MSWiA w systemie ochrony zdrowia.
Katarzyna Redmerska
08.06.2021
Finansowanie zdrowia
Uczestnik PPK może jednorazowo wypłacić do 100 proc. środków z PPK w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Wniosek w tej sprawie można złożyć do instytucji finansowej przez ukończeniem 45 lat. Nie ma przy tym znaczenia, czy w chwili składania wniosku uczestnik PPK pozostaje w zatrudnieniu, finansuje wpłaty do PPK lub złożył wcześniej deklarację o rezygnacji z wpłat do PPK.
Joanna Gawęda
08.06.2021
Prawo pracy PPK
Reformę systemu emerytalnego trzeba zakończyć, ostatecznie ten system uporządkować - stwierdził prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jednak jego zdaniem proponowane podwyższenie kwoty wolnej od podatku jest argumentem za dokonaniem korekt w projekcie przepisów dotyczących likwidacji otwartych funduszy emerytalnych.
Krzysztof Sobczak
07.06.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Umowa zawarta z członkiem zarządu na innych warunkach niż proponuje nowa ustawa kominowa jest ważną umową. Za odejście od założeń ustawy odpowiadają członkowie rady nadzorczej, jeżeli zgodzili się na takie warunki i nie potrafią wykazać, że w konkretnym przypadku było to celowe i korzystne dla spółki - mówi radca prawny Dawid Zdebiak, partner Kancelarii Gujski Zdebiak.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.06.2021
Prawo pracy
Uchwała w sprawie zwolnienia od obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru zajęć powinna zostać skonsultowana ze związkami zawodowymi. Dotyczy ona bowiem warunków zatrudnienia w jednostkach oświatowych. Akt ten nie może też obniżać pensum tylko jednej osobie, więc organ powinien określić jednakowe warunki dla wszystkich. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny
Dorian Lesner
07.06.2021
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Przyznanie dodatku służbowego za pełnienie zawodowej służby wojskowej na określonych stanowiskach albo jednostkach jest obowiązkowe. Dlatego wydawana w tej sprawie decyzja ma charakter związany. Natomiast wysokość dodatku jest uznaniowa, ponieważ ustawodawca określił jedynie ramy, w jakich powinien się on zawierać. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Dorian Lesner
05.06.2021
Prawo pracy
Pandemia nie wpłynęła na zahamowanie - czy też załamanie – trendów wzrostowych w kwestii liczby składanych przez cudzoziemców wniosków o legalizację pobytu w Polsce. Także imponująca liczba cudzoziemców zgłaszanych do ubezpieczeń społecznych każe mówić o wciąż utrzymującej się od 2014 roku dynamicznej „fali wzrostowej” napływu obcokrajowców do Polski - pisze Bartosz Abramowicz,
Bartosz Abramowicz
04.06.2021
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Pracodawcy nie dojdą raczej do ładu z Polskim Ładem…

Prawo pracy Prawo gospodarcze Polski Ład
Zaprezentowany przez rząd dokument programowy „Polski Ład” wspomina o pracownikach, w różnym kontekście, 22 razy. O pracodawcach tylko sześć razy. To znamienne, bo biorąc pod uwagę całokształt zaproponowanych w programie rozwiązań dotyczących pracy, wydaje się, że pracodawca i jego potrzeby liczą się najmniej - pisze adwokat Karolina Kołakowska.
Karolina Kołakowska
04.06.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze Polski Ład
Komendant odmówił policjantowi przyznania świadczenia motywacyjnego z uwagi na wniesienie przeciwko niemu subsydiarnego aktu oskarżenia. Przepisy stanowią jednak, że świadczenie to nie przysługuje, jeśli wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne do czasu jego prawomocnego zakończenia. WSA w Olsztynie uchylił więc sporny rozkaz personalny.
Dorian Lesner
04.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Policja Prawo pracy
Praca powyżej 55. godzin tygodniowo prowadzi do utraty zdrowia, a nawet życia – alarmuje WHO. Praca 55 lub więcej godzin tygodniowo wiąże się z szacowanym o 35 proc. wyższym ryzykiem udaru i 17 proc. wyższym ryzykiem zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca w porównaniu z pracą trwającą 35-40 godzin tygodniowo – czytamy w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia.
Katarzyna Redmerska
03.06.2021
BHP Opieka zdrowotna
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała w środę, że Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu do 25 czerwca prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, gdy nie będzie możliwości zapewnienia przez placówkę opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Rozporządzenia są już opublikowane z Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Sobczak
03.06.2021
Pomoc społeczna
Renta rodzinna to świadczenie, o które mogą ubiegać się bliscy osoby zmarłej, która pobierała np. emeryturę. Ma zapewnić minimum bezpieczeństwa ekonomicznego, środków utrzymania po śmierci żywiciela rodziny, ale prawo do skorzystania z tego świadczenia ma szereg ograniczeń. Np. dzieciom przysługuje ona do ukończenia 16 lat, chyba że nadal się uczą.
Aleksandra Partyk
03.06.2021
Prawo rodzinne Domowe finanse Emerytury i renty
W długi weekend z Bożym Ciałem nie wszyscy będą odpoczywać. Dla jednych będą to normalne dni pracy, dla innych może pojawić się konieczność nagłego stawienia się w biurze czy fabryce, np. na wezwanie szefa. Wówczas jednak firma musi zrekompensować świąteczny czas wypełniony obowiązkami.
Grażyna Ordak
03.06.2021
Prawo pracy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że tworzy Centra Obsługi Wniosków o Ulgę, w których będą obsługiwane wnioski o udzielenie ulgi na należności z tytułu składek, nienależnie pobrane świadczenia oraz ulgi w postępowaniach egzekucyjnych. Mają działać w oddziałach ZUS w Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp., Legnicy, Wałbrzychu, we Wrocławiu, Rybniku, Rzeszowie, Zabrzu oraz w I i II Oddziale w Łodzi.
Krzysztof Sobczak
02.06.2021
Ubezpieczenia społeczne
Uważamy, że po pandemii dopuszczalna powinna być zarówno praca zdalna jak i hybrydowa, a katalog kosztów, jakie pracodawca będzie miał obowiązek pokryć – otwarty – mówi Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, odpowiedzialna w resorcie za tę problematykę. Zastrzega jednak, że odniesieniu do bezpieczeństwa i higieny pracy przepisy muszą być jednoznaczne.
Grażyna J. Leśniak
02.06.2021
Prawo pracy BHP
Wnioski o "Dobry start" będą składane wyłącznie przez internet, a realizacją tego programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie – jak obecnie – samorządy. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Katarzyna Kubicka-Żach Robert Horbaczewski
01.06.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Prezydent podpisał ustawę, której celem jest przystosowanie służby zagranicznej do nowych ram prawnych jej funkcjonowania oraz doprecyzowanie niektórych zapisów ustawy ze stycznia, a także rozstrzygnięcie potencjalnych wątpliwości interpretacyjnych oraz uzupełnienie przepisów przejściowych jeszcze przed przewidzianym na połowę czerwca wejściem tej regulacji w życie.
Grażyna J. Leśniak
01.06.2021
Administracja publiczna Prawo pracy
Wobec pracowników systemu oświaty, którzy są nauczycielami, nie stosuje się Kodeksu pracy, czyli nie obniża się ich wymiaru czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela. Natomiast inaczej jest, gdy np. dyrektor jednostki systemu oświaty jest osobą niebędącą nauczycielem.
Piotr Gąsiorek
01.06.2021
Kadry w oświacie Prawo pracy
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce, aby katalog innych kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, które pracodawca będzie musiał pokryć, był otwarty. Pracodawcy chcą katalogu zamkniętego, by wiedzieć, jakich kosztów mogą się spodziewać. Zdaniem ekspertów, ich obawy są słuszne. Poza tym nie wiadomo, jak do ewentualnych sporów podejdą sądy.
Grażyna J. Leśniak
01.06.2021
Prawo pracy BHP
Płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy i zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na ten cel ZUS przeznaczy w sumie 75 mln zł.
Krzysztof Sobczak
31.05.2021
BHP
Wicedyrektor poszedł na urlop przed przejęciem szkoły przez nowego dyrektora, co rzekomo miało utrudnić funkcjonowanie placówki. Przełożony zadecydował więc o natychmiastowym odwołaniu swojego zastępcy. Wydane w tej sprawie zarządzenie zostało jednak wyeliminowane z obrotu prawnego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dorian Lesner
31.05.2021
Kadry w oświacie Prawo pracy
Przedsiębiorcy, samozatrudnieni, osoby pracujące na umowach śmieciowych, a nawet bezrobotni i będący poza rynkiem pracy - ostatecznie nie zostaną pozbawieni dostępu do przygotowywanej przez rząd akcji badań w ramach programu Profilaktyka 40+. Zdaniem ekspertów, gdyby tak się stało, byłoby to naruszenie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia.
Grażyna J. Leśniak
31.05.2021
Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład
Wskaźnik absencji chorobowej podlega okresowym wahaniom i posiada naturalną tendencję wzrostową w pierwszym oraz czwartym kwartale roku. Jest to związane z sezonem na przeziębienia oraz grypę. Jednak problem L4 dotyka polskie firmy także w innych okresach roku i czasem ma patologiczny charakter. Np. coraz częściej występujący dwucyfrowy poziom absencji chorobowej w sektorze MŚP.
Grażyna J. Leśniak
29.05.2021
Prawo pracy
Pracodawca będzie mógł kontrolować nie tylko trzeźwość pracowników, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia pracodawcy – zakłada projekt zmian w Kodeksie pracy, który trafił do uzgodnień międzyresortowych. Dopuszczone będzie badanie alkomatem, badanie krwi i moczu.
Grażyna J. Leśniak
28.05.2021
Prawo pracy BHP
Czy prawo pracy to twór na miarę męskich potrzeb? Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Czym jest tzw. „niewidzialna” praca kobiet i czy w ubezpieczeniach społecznych występuje równość płci? To tylko niektóre zagadnienia, jakie pojawią się podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Kobiety na rynku pracy i w ubezpieczeniach społecznych".
Grażyna J. Leśniak
28.05.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Do poniedziałku, 31 maja, osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego mają czas na przekazanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacji o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2020 roku do 28 lutego 2021 roku. To pozwoli ustalić, czy świadczenie było wypłacane w prawidłowej wysokości.
Grażyna J. Leśniak
28.05.2021
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy
Służby kontrolne w krajach Unii Europejskiej rozpoczęły testowanie urządzeń, które wykorzystują DSRC (Dedicated Short-Range Communication), czyli technologię pozwalającą na zdalne sczytywanie najważniejszych parametrów ze smart tachografów w pojazdach ciężarowych. To pozwoli na szybsze, efektywniejsze wybieranie do kontroli ciężarówek, w których doszło do manipulacji.
Grażyna J. Leśniak
28.05.2021
Prawo pracy Prawo europejskie
Pomimo, że projekt ustawy reguluje znaczną liczbę obszarów, pominięto w nim w całości kwestię dotyczącą czasu pracy pracowników, w tym określania odrębnego systemu czasu pracy dla pracy zdalnej oraz pracy na terenie zakładu pracy. Brak tego elementu może znacznie utrudniać elastyczną organizację pracy zdalnej – piszą prawnicy z kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy.
Kacper Królikowski Karolina Barszczewska
28.05.2021
Prawo pracy