SN rozstrzygnie, czy spłata kredytu powoduje obniżkę kosztów

Prawo cywilne

Do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wpłynęło zagadnienie prawne sądu okręgowego, który chce podjęcia uchwały, będącej odpowiedzią na pytanie, czy prowizja za udzielenie kredytu mieszkaniowego jest kosztem dotyczącym całego okresu obowiązywania umowy, który w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie ulega obniżeniu o przyszłe odsetki i inne koszty.

21.11.2022

Kredyt złotówkowy bez WIBOR-u - jest pierwsze postanowienie i reakcja banków

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty

Sąd Okręgowy w Katowicach wydał postanowienie o zabezpieczeniu powództwa poprzez usunięcie z treści umowy parametru WIBOR i pozostawienie w umowie jedynie stałej marży banku. Uznał, że bank nieprawidłowo poinformował konsumenta o ekonomicznych konsekwencjach zmiany wysokości oprocentowania. Dla kredytobiorców złotówkowych niesie to nadzieję na obniżenie rat kredytowych. Banki uważają inaczej.

16.11.2022

WSA: Handel na drodze przy cmentarzu tylko od święta

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Przedsiębiorca chciał handlować kwiatami i zniczami na drodze przy bramie wjazdowej na teren cmentarza. Organy nie zgodziły się jednak na zajęcie pasa drogowego z uwagi na względy bezpieczeństwa. WSA w Krakowie uznał, że udzielenie zezwolenia na cel niezwiązany z ruchem drogowym jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przemawiają za tym szczególnie uzasadnione przypadki.

01.11.2022

WSA: Prokurator umorzył, ale administracja mogła ukarać za zniszczenie drzew

Środowisko Administracja publiczna

Rolnik zniszczył drzewa, które rosły na sąsiedniej działce. Prokuratura umorzyła dochodzenie, ponieważ nie dopatrzyła się umyślności działania. Wójt zadecydował jednak o wymierzeniu administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzew. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wskazał, że administracyjna odpowiedzialność nie jest uzależniona od winy ukaranego.

29.10.2022

SA: Spór o gwarancję wykonania umowy na oprogramowanie

Prawo cywilne

Umowa dotycząca zamówienia oprogramowania dla spółki publicznej nie została należycie wykonana, więc zamawiający nie zapłacił pełnej ceny. Wykonawca zwrócił oryginał gwarancji bankowej. Sąd I instancji uznał, że wobec tego firma nie może żądać od zamawiającego kary umownej. Zdaniem Sądu Apelacyjnego to błąd, który trzeba naprawić i dlatego zwrócił sprawę do pierwszej instancji.

20.10.2022

SN: Długi z niezapłaconych faktur od upadającego dłużnika - z odsetkami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych pozwala na dochodzenie długów objętych postępowaniem prowadzonym na podstawie przepisów ustawy Prawo upadłościowe i nie pozbawia wierzyciela uprawnienia do odsetek ustawowych za opóźnienie na zasadach ogólnych - tak stanowi najnowsza uchwała trojga sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

07.10.2022

SN: Upadłość SKOK to nie ustanie członkostwa

Prawo cywilne Spółki Finanse

Ogłoszenie upadłości SKOK z likwidacją jej majątku nie jest ustaniem członkostwa w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej, w związku z czym syndyk masy upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowej nie jest uprawniony do żądania zwrotu na rzecz upadłego wkładów wniesionych przez tą kasę na obligatoryjny fundusz stabilizacyjny - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

06.10.2022

SN odpowie, czy rozdzielność majątkowa dotyczy także akcji imiennych spółki

Prawo cywilne Spółki

Czy ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami pozostającymi w ustroju wspólności majątkowej powoduje, że współmałżonka akcjonariusza, który samodzielnie objął lub nabył akcje imienne wchodzące w skład wspólności ustawowej, staje się również współuprawnionym z akcji - odpowiedzi na to pytanie udzieli Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

05.10.2022

SO: Sprzedany ciągnik nie miał wady prawnej, zwrot ceny nie należy się

Prawo cywilne

Sprzedaż ciągnika rolniczego przez osobę, która nie była jego właścicielem, nie została właściwie udowodniona. Sąd rejonowy niezasadnie przyjął, że powodom służy roszczenie o zwrot ceny wobec wady prawnej rzeczy. Zaistnienia takiej wady powodowie nie wykazali, a więc nie mogą żądać zwrotu ceny - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi, zmieniając wyrok w całości.

04.10.2022

SN: Odszkodowanie dla spółki za błędne wprowadzenie przez Polskę prawa unijnego

Prawo cywilne Prawo europejskie

W sporze o odszkodowanie za szkodę wywołaną błędną implementacją prawa Unii Europejskiej Sąd Najwyższy uznał, że przedawnienie nie biegło od momentu, w którym poszkodowany w istocie nie posiadał jeszcze odpowiedniej wiedzy, choć uiszczał faktury, ale z obiektywnego punktu widzenia, powinien był lub mógł ją powziąć przy zachowaniu należytej staranności. Stan ten obowiązywał do zmiany kodeksu cywilnego w 2007 r.

29.09.2022

WSA: Proces może blokować usunięcie danych osobowych pracownika

Prawo pracy RODO

Pracodawca zwolnił pracownika dyscyplinarnie. Głównym dowodem były dane osobowe o lokalizacji, które zostały pozyskane za pośrednictwem monitoringu GPS. Prezes UODO nakazał ich usunięcie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zwrócił uwagę, że sporne dane stanowią dowód w sądzie pracy, przed którym toczy się postępowanie w sprawie niezgodnego z prawem rozwiązania z stosunku pracy.

21.09.2022

Rzecznik TSUE: Organ ochrony konkurencji tylko wyjątkowo może sprawdzać ochronę danych

RODO Prawo europejskie

Organ ochrony konkurencji może, w ramach wykonywania przysługujących mu uprawnień, wziąć pod uwagę to, czy dana praktyka handlowa jest zgodna z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO). Winien jednak wziąć pod uwagę wszystkie decyzje wydane przez organ nadzorczy właściwy na mocy tego rozporządzenia i wszczęte przezeń dochodzenia - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

20.09.2022

SA: Bezpodstawne wzbogacenie banku na kredycie frankowym

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Apelacyjny w Katowicach unieważnił dwie umowy kredytowe. Ustalił, że stosunek prawny kredytu hipotecznego ze zmienną stopą procentową wynikający z umowy pomiędzy pozwanym bankiem a powodami nie istnieje, ponieważ obie umowy miały takie wady jak: przemilczane koszty całego kredytu, niejasne zapisy dotyczące przeliczenia na złoty i stosowanie własnych kursów walut.

13.09.2022

SA: Kary za opóźnienia mimo częściowego wykonania robót

Prawo cywilne Budownictwo

Podstawą do miarkowania kary umownej zastrzeżonej na wypadek zwłoki w wykonaniu zobowiązania i liczonej za każdy dzień zwłoki, może być także okoliczność, że zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane. Jednak w tym przypadku umowa dotyczyła dostosowania budynku do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, zatem aby system mógł poprawnie funkcjonować, istotne było kompleksowe usunięcie wszelkich wad i usterek.

12.09.2022

Korzystne orzeczenie TSUE dla spłacających kredyty frankowe

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. Przesądził bowiem, że sądy wbrew interesowi i woli konsumenta nie mogą w żaden sposób modyfikować treści umowy kredytu, czy to poprzez podział nieuczciwego warunku, czy poprzez uzupełnienie umowy na przykład kursem średnim Narodowego Banku Polskiego.

08.09.2022

NSA: Wejście na posesję konieczne, by wyremontować sieć energetyczną

Administracja publiczna Budownictwo

Planowanie prac remontowych linii sieci energetycznej nie musi oznaczać jednoczesnego demontażu całej linii przesyłowej. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok pierwszej instancji i decyzję starosty w sprawie udostępnienia nieruchomości. Uznał, że wejście na posesję było konieczne z powodu remontu istniejącej linii napowietrznej wobec konieczności wymiany przewodów, słupów oraz izolatorów.

03.09.2022

Sąd: Instytucja zapłaci za wykorzystanie fotografii poety na plakacie

Prawo cywilne

Instytucja kultury wykorzystała zdjęcie poety, by stworzyć plakat promujący spektakl. Naruszono przy tym prawa autorskie twórcy fotografii. Instytucja broniła się przed roszczeniami artystki wskazując, że wykorzystała zdjęcie w celach dydaktycznych. Nie przekonało to sądu, ponieważ reklamowane wydarzenie było biletowane, a zdjęcie nie zostało wykorzystane w oryginale.

27.08.2022

NSA: Skarga na bezczynność inspektora nadzoru budowlanego nie była zasadna, bo działał on w pandemii

Administracja publiczna Budownictwo

Po wybuchu pandemii Naczelny Sąd Administracyjny coraz częściej zajmuje się sprawami przewlekłości postępowań. Jedną z nich jest niedotrzymywanie terminów przez nadzór budowlany. NSA uchylił wyrok sądu I instancji i orzekł, że przy ponownym rozpoznaniu sprawy należy zbadać, że inspektor prowadził postępowanie w okresie ogłoszenia w kraju epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

24.08.2022

NSA: Informacja o kosztach przebudowy dworca to sprawa pilna, nie podlega ustawie antycovidowej

Prawo gospodarcze Finanse Transport

Wstrzymanie rozpoczęcia i zawieszenie biegu terminów, nie dotyczy terminów z zakresu informacji publicznej, bo należą one do kategorii "spraw pilnych"- orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną spółki Polskie Koleje Państwowe, która nie chciała podać obywatelowi kosztów przebudowy dworca kolejowego.

23.08.2022