Stowarzyszenie zwróciło się z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących premii i nagród, które zostały wypłacone w latach 2017 i 2018. Adresatem wniosku była spółka, w której ponad 70 proc. akcji posiadał Skarb Państwa.
Wnioskodawca nie otrzymał informacji
Spółka odpowiedziała na piśmie, że informacje o tym komu, ile oraz za co wypłacono premie lub nagrody - nie stanowią informacji publicznej. Natomiast w formie decyzji odmówiła udostępnienia danych dotyczących łącznie wypłaconych nagród i premii. W uzasadnieniu wskazała, że informacje te stanowią tajemnicę przedsiębiorcy. Spółka twierdziła, że podejmuje odpowiednie działania w celu zachowania tych informacji w poufności, ponieważ posiadają one wartość gospodarczą, której ujawnienie lub wykorzystanie może narazić ją na szkodę. Stowarzyszenie nie dało jednak za wygraną i wniosło skargę.
Czytaj w LEX: Ograniczenie dostępu do informacji publicznej z powodu tajemnicy przedsiębiorstwa >
Czytaj także: Konflikt w spółce - co zrobić, gdy nikt nie chce być członkiem zarządu? >>>
Pierwsza instancja przyznała rację spółce
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę, ponieważ uznał, że wnioskowane informacje stanowiły tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a więc na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej nie podlegają udostępnieniu. W uzasadnieniu podkreślono, że spółka wykazała, że żądane dane nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób. Został też spełniony wymóg formalny, ponieważ dokumenty zawierające informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa były chronione, nadzorowane i archiwizowane. Stowarzyszenie nie zgodziło się z wyrokiem, więc wniosło skargę kasacyjną.
Zobacz procedurę w LEX: Badanie przesłanek odmowy udostępnienia informacji publicznej >
Cena promocyjna: 149.5 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 119.6 zł
Informacje nie były objęte tajemnicą
Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który ocenił, że stanowisko dotyczące spełnienia przez sporne informacje przesłanki materialnej objęcia ich tajemnicą przedsiębiorcy nie było przekonujące. Spółka twierdziła, że były to informacje cenotwórcze i przez to mające wartość gospodarczą. Tym samym ich ujawnienie może mieć wpływ na potencjalne kształtowanie się cen akcji. Nie przestawiła jednak logicznego związku pomiędzy tymi zdarzeniami. Sąd wskazał, że informacje o wypłaconych nagrodach i premiach dotyczą jedynie dodatkowych elementów pensji, które nie dają pełnego obrazu polityki płacowej spółki. Dane te nie prowadzą do ujawnienia struktury wynagrodzeń i nie da się na ich podstawie odkodować, jakie kwoty są przypisane do konkretnego stanowiska lub grup zawodowych. Mając powyższe na uwadze, NSA uchylił zaskarżony wyrok oraz decyzję.
Wyrok NSA z 9 maja 2023 r., sygn. akt III OSK 2257/21, prawomocny
Czytaj w LEX:
Jawność zarobków osób pełniących funkcje publiczne >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.