Odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości w związku ze zmianą miejscowego planu

Nieruchomości Ład Przestrzenny

Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości uległa obniżeniu, a właściciel albo użytkownik wieczysty sprzedaje nieruchomość, może żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości. W praktyce jednak przepisy te budzą wiele wątpliwości - pisze Joanna Nogala, radca prawny.

17.09.2024

Wynajmujący rozliczy w czasie koszty aranżacji budynku - potwierdza NSA

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Nieruchomości

Firma wynajmująca nieruchomość nie musi rozliczać jednorazowo wydatków na dostosowanie jej do wymogów najemcy (wydatki typu fit-out). Może je rozliczyć w czasie, proporcjonalnie do trwania umowy najmu, np. przez pięć lat – orzekł kilka dni temu NSA w precedensowym wyroku. Ma to szczególne znaczenie dla spółek z branży nieruchomości i daje im możliwość skorygowania rozliczeń, o ile spełnią określone w nim warunki.

09.09.2024

Jak nie stracić ulgi mieszkaniowej - czy chronologia ma znaczenie

PIT Nieruchomości

Czy dla skorzystania ze zwolnienia z podatku ma znaczenia chronologia - najpierw sprzedaż starej nieruchomości, a potem zakup nowej? Skarbówka niezmiennie twierdzi, że tak i odbiera prawo do preferencji tym osobom, które postąpią odwrotnie. Co innego wynika jednak z wyroków sądów administracyjnych - istotne jest przeznaczenie wydatków na własne cele mieszkaniowe.

07.09.2024

Wiele firm może zapłacić wyższy podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Mimo iż Ministerstwo Finansów poprawiło projekt zmian w podatku od nieruchomości, to planowane jest też wprowadzenie rozwiązań niekorzystnych dla części podatników. Resort zamierza objąć podatkiem od budowli różnego rodzaju zbiorniki oraz budowle wewnątrz budynków – fundamenty i rurociągi. Wzrost podatku może w praktyce dotyczyć wielu przedsiębiorstw.

06.09.2024

Korzystanie z mieszkania osoby zmarłej - szczególne uprawnienie dla niektórych bliskich 

Prawo cywilne Nieruchomości

Prawo spadkowe przewiduje, że małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w dotychczasowym zakresie. Uprawnienie z art. 923 par. 1 k.c. powstaje z mocy samego prawa. Nie ma konieczności dokonywania przez osoby uprawnione żadnych dodatkowych czynności.

05.09.2024

Są zmiany w definicjach budowli i budynku - MF poprawiło projekt

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Ministerstwo Finansów poprawiło projekt zmian w podatku od nieruchomości. Zadowoleni mogą być m.in. właściciele farm fotowoltaicznych, sieci przesyłowych i... krasnali ogrodowych. Resort odchodzi od kontrowersyjnej koncepcji całości techniczno-użytkowej, która prowadziłaby do wzrostu opodatkowania. Wprowadza natomiast nieprecyzyjne pojęcie urządzenia budowlanego, co może prowadzić do uznania za budowle wysokowartościowych urządzeń technicznych. Eksperci oceniają, że mimo szeregu korzystnych zmian nadal istnieć będzie ryzyko sporów.

05.09.2024

Termomodernizacja dachu - jakie wydatki można odliczyć

PIT Doradca podatkowy Nieruchomości

Kwestia odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków, które podatnik poniesie na docieplenie stropu nad najwyższą kondygnacją w domu - którego jest i będzie nadal właścicielem - w świetle najnowszego orzecznictwa wymaga dokładnego ustalania zakresu wykonanych prac. Nie wszystkie bowiem wydatki dają prawo do skorzystania z rozliczenia ulgi.

31.08.2024

Ulga rehabilitacyjna na remont - duże możliwości i... problemy

Domowe finanse PIT Nieruchomości Niepelnosprawność

Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności odliczy wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do własnych potrzeb. W praktyce powstaje jednak szereg problemów, ponieważ przepisy nie określają katalogu takich wydatków i muszą one być w każdym przypadku określone indywidualnie. Skarbówka zgadza się w interpretacjach, że ulga przysługuje na m.in. wymianę łazienki, kuchni, okien, ogrzewania czy montaż klimatyzacji. Jednak zdarza się, że urzędy ograniczają prawo do preferencji.

31.08.2024

Z działki rolnej na budowlaną, czyli nowa moda na szybkie odrolnienie

Budownictwo Nieruchomości

Jest nowy "patent" na szybkie przekwalifikowanie działki z rolnej na budowlaną. Wystarczy rozpocząć budowę i zmienić klasyfikację w ewidencji gruntów i budynków. Coraz częściej z tej możliwości korzystają inwestorzy, na co godzi się wiele starostw. Eksperci przed nową modą jednak przestrzegają. Taka decyzja w przyszłości może bowiem skończyć się procesami sądowymi i będzie słono kosztować.

26.08.2024

Ulgi remontowej nie ma, ale wiele osób i tak odliczy wydatki

PIT Nieruchomości

Przepisy ustawy o PIT nie przewidują specjalnej ulgi na remont domu czy mieszkania, która byłaby dostępna dla wszystkich. Ale jest kilka innych preferencji, które pozwalają odliczyć wydatki na m.in. nową kuchnię czy łazienkę, wymianę okien, nowy piec albo montaż klimatyzacji. By z nich skorzystać, trzeba spełnić określone w przepisach warunki. Każda ulga ma też inne limity, a podatnicy muszą uważać na różne pułapki.

17.08.2024

Rezygnacja z formalności nie poprawi jakości prawa budowlanego, to chwyt typowo propagandowy

Budownictwo Nieruchomości

Prawo budowane już od lat przypomina patchwork pozszywany grubą nicią. Jego stosowanie w praktyce to niezły tor z przeszkodami. Do tego dochodzą jeszcze braki kadrowe w urzędach. Tymczasem resort rozwoju serwuje kolejną zmianę, jakich w ostatnich latach było wiele. Wydłuża listę inwestycji realizowanych bez załatwienia formalności? Czy jest to potrzebne? Czy rozwiąże jakikolwiek problem. Nie sądzę - twierdzi Joanna Maj, radczyni prawna.

12.08.2024

Terminy zasiedzenia przez Skarb Państwa nieruchomości przejętej na podstawie dekretu o reformie rolnej

Nieruchomości

Okres zasiedzenia nieruchomości przejętej bezprawnie na cele dekretu o reformie rolnej mógł upłynąć najwcześniej z dniem 1 września 2000 r. (w dobrej wierze) lub z dniem 1 września 2010 r. (w złej wierze). Jeżeli jednak dodatkowo, w konkretnej sytuacji, wykazane zostanie, że dawny właściciel nieruchomości lub jego spadkobiercy z przyczyn politycznych nie mogli realnie dochodzić swoich roszczeń do czasu zmian ustrojowych w 1989 r., to termin nabycia przez zasiedzenie własności nieruchomości przez SP ulegnie przesunięciu - pisze Zofia Gajewska, adwokat, kancelaria Dubois i Wspólnicy.

06.08.2024

Zwolnienie z PCC także dla tych, którzy mają inne nieruchomości

Nieruchomości PCC

Kupujący pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym nie płacą podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli spełnią ustawowe warunki. Dyrektor KIS potwierdza w interpretacjach, że nabywca nie traci prawa do zwolnienia, jeśli ma działkę z budynkiem gospodarczym. Nie zapłaci też podatku, jeśli nabył wcześniej w spadku udziały w kilku nieruchomościach, ale w żadnej nie ma więcej niż 50 proc.

03.08.2024

Czy można odliczyć VAT od najmu mieszkań dla pracowników

VAT Nieruchomości

Według organów podatkowych firma wynajmująca nieruchomości, by zapewnić pracownikom bezpłatne mieszkania, nie ma prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących nabycie usług najmu. Ze stanowiskiem fiskusa nie zawsze zgadza się jednak Naczelny Sąd Administracyjny. Pracodawcy coraz częściej więc pytają, czy przysługuje im prawo odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części.

31.07.2024

Zanim powieje chłodem z klimatyzatora, trzeba załatwić formalności

Nieruchomości

Gdy na dworze panują nieznośne upały, wiele osób zastanawia się nad montażem klimatyzacji w biurze czy mieszkaniu. Nie każdy klimatyzator można jednak zainstalować bez załatwienia formalności. Czasami również niezbędna jest zgoda zarządcy budynku, a nawet wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

27.07.2024

WSA: Kurator spadku nie mógł zostać obciążony kosztami rozbiórki

Budownictwo Nieruchomości

Kosztami środka zabezpieczającego nie może zostać obciążony podmiot, który w chwili jego zastosowania nie był właścicielem lub zarządcą obiektu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że kurator spadku zaczął pełnić swoją funkcję w momencie, w którym na nieruchomości nie istniał już budynek, ponieważ został rozebrany. Nie mógł on więc stać się jego zarządcą.

25.07.2024

Fiasko uwłaszczeń dla firm, tylko nieliczne przekształciły prawo użytkowania wieczystego

Nieruchomości

Drugi etapu reformy uwłaszczeniowej poniósł klęskę. Tylko nieliczne firmy przekształciły prawo użytkowania wieczystego we własność. Cena za przekształcenie była zdecydowanie zbyt wysoka dla większości przedsiębiorców. Dostali też zbyt mało czasu na złożenie wniosków. Dla nikogo nie jest to jednak zaskoczenie. O tym, że narzucone zasady wykupu są z "sufitu" mówiło się już w trakcie prac nad reformą.

23.07.2024

Operat szacunkowy w postępowaniach odszkodowawczych za wywłaszczoną nieruchomość

Nieruchomości

Wśród osób, które spotyka wywłaszczenie, wątpliwości wzbudza często charakter prawny operatu szacunkowego. Strona postępowania o ustalenie wysokości odszkodowania nie zawsze ma świadomość tego, że może zlecić własną wycenę wywłaszczonej nieruchomości ani jakie rodzi to konsekwencje - pisze dr Małgorzata Szymańska-Pałamarz, radca prawny z Kancelarii Prawnej INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.

20.07.2024

W ramach kredytu #naStart państwo dołoży też do zakupu apartamentu

Banki Kredyty Nieruchomości

Rządowy program kredytowy #naStart wykuwa się w bólach i budzi wciąż kontrowersje. Jego nowa odsłona nie zawiera limitów ceny mkw. mieszkania. Będzie można więc kupić przy wsparciu państwa także duży apartament. Zdaniem ekspertów takich zakupów państwo wspierać nie powinno. Poza tym rodzina z minimum trójką dzieci może posiadać tytuł do innego mieszkania, które będzie mogła wynająć i na tym zarabiać, co też budzi wątpliwości. 

19.07.2024

Rząd przeznaczy 47 mld złotych na budownictwo społeczne do 2030 roku

Nieruchomości

Do 2030 roku rząd chce przeznaczyć 47 mld złotych na budownictwo społeczne - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Obecnie w kraju funkcjonuje 47 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości. SIM-y mają status spółek "non profit". Budowane przez nie mieszkania są przeznaczone dla osób, które mogą sobie pozwolić na płacenie czynszu, ale nie posiadają odpowiednich środków do zakupu własnego mieszkania.

18.07.2024