Paraliż inwestycji za rok to pewnik? Planistyczny rollercoaster rozkręca się w najlepsze

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Trwa wyścig z czasem. Do końca tego roku gminy muszą mieć gotowe plany ogólne. Jeżeli tego nie zrobią, w wielu miejscach nie będzie można budować. Dojdzie więc do paraliżu inwestycyjnego, co może zachwiać gospodarką. Nikt nie ma wątpliwości, że rząd da gminom dodatkowe pół roku. Bój teraz toczy się o to, by przepisy w tej sprawie weszły w życie jak najszybciej. Zmiana prawa na jesieni będzie miała charakter już tylko czysto propagandowy. Samorządom nic to nie da i nie uratuje inwestycji.

20.01.2025

Nowy podatek od ogrodzeń? MF: Informacje wprowadzają w błąd

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Wszelkie informacje (…) na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń należy uznać za wprowadzające w błąd – oświadczyło w niedzielę Ministerstwo Finansów. Resort podkreślił, że już wcześniej ogrodzenie było uznawane za budowlę i podlegało podatkowi od nieruchomości, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej.

19.01.2025

Ulga remontowa 2025 - jak odliczyć wydatki na remont mieszkania?

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Przepisy ustawy o PIT nie przewidują w 2025 roku specjalnej ulgi na remont domu czy mieszkania, która byłaby dostępna dla wszystkich. Ale jest kilka innych preferencji, które pozwalają odliczyć wydatki na m.in. nową kuchnię czy łazienkę, wymianę okien, nowy piec albo montaż klimatyzacji. By z nich skorzystać, trzeba spełnić określone w przepisach warunki. Każda ulga ma też inne limity, a podatnicy muszą uważać na różne pułapki.

18.01.2025

Wydzielenie pasa drogowego „na przyszłość” budzi problemy w praktyce

Samorząd terytorialny Drogi Nieruchomości

Nowelizując ustawę o drogach publicznych doprecyzowano pojęcie pasa drogowego. Po zmianach jest to grunt, w którym jest lub będzie usytuowana droga. Dodanie sformułowania „lub będzie” budzi wątpliwości w odniesieniu do treści art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Powoduje też konkretne problemy w praktyce.

15.01.2025

Odśnieżanie to obowiązek, za niedopełnienie można odpowiedzieć

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządcy drogi. Takimi zarządcami w odniesieniu do dróg są też samorządy – odpowiednio dla dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. A za nieodśnieżony i śliski chodnik właściciel nieruchomości może zostać ukarany grzywną w wysokości do 1 500 złotych.

14.01.2025

Koniec prywatnych przeglądarek ksiąg wieczystych? MS pracuje nad przepisami

Nieruchomości

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w dostępie do ksiąg wieczystych. Ich głównym celem jest "ukrócenie" masowego pobierania danych z księgi wieczystej, co ma utrudnić działalność prywatnym przeglądarkom, które za pieniądze umożliwiają dostęp do ksiąg po adresie. Wprowadzona zostanie m.in. obowiązkowa weryfikacja użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg.

14.01.2025

Nie ma czegoś takiego jak „weksel inwestycyjny”. UOKiK ukarał CK Investments

Rynek i konsument Domowe finanse Nieruchomości

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów spółka CK Investments z branży nieruchomości posługiwała się wekslem w sposób sprzeczny z jego funkcją oraz rozpowszechniała nieprawdziwe informacje co do gwarancji zwrotu kapitału przekazanego przez konsumentów. Nieprawomocną decyzją prezes organu nałożył na spółkę karę w wysokości ok. 1,25 mln złotych.

14.01.2025

Podatek od budowli na nowych zasadach - firmy czeka pilny przegląd

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Od początku 2025 roku obowiązują nowe definicje budynków i budowli, co oznacza też konieczność złożenia po raz pierwszy deklaracji DN-1 na nowych zasadach. Przedsiębiorcy mogą zyskać dodatkowe dwa miesiące, jeśli zawiadomią gminę do końca stycznia. Prawnicy alarmują jednak, że czasu nie zostało zbyt wiele, zwłaszcza gdy firma ma rozległy majątek w różnych lokalizacjach. Niektórzy będą musieli zaangażować rzeczoznawcę majątkowego. W przypadku wątpliwości warto wystąpić o interpretację, ponieważ nowe definicje nie zawsze są jednoznaczne.

07.01.2025

Ulga znika w kilka dni, prawnicy mówią o naruszeniu Konstytucji

Prawnicy Domowe finanse PIT Nieruchomości

27 grudnia 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, które zmienia zakres ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2025 r. podatnicy nie skorzystają już z odliczenia na zakup pieca gazowego i olejowego. Zdaniem prawników, przepisy powinny być opublikowane z zachowaniem co najmniej 30-dniowego vacatio legis. Skrócenie tego okresu narusza konstytucyjną zasadę przyzwoitej legislacji oraz zaufania do państwa.

31.12.2024

Koniec ulgi termomodernizacyjnej na piece gazowe i olejowe w 2025 roku

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Właściciele domów mają czas do 31 grudnia 2024 r., jeśli chcą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na kotły gazowe, kotły olejowe, zbiorniki na gaz lub olej i przyłącza do sieci gazowej. Od 2025 r. tego typu inwestycje nie będą już objęte ulgą - zakłada rozporządzenie ministra rozwoju. Od nowego roku skorzystają za to z ulgi na pompy ciepła, jeśli będą one częścią instalacji do ogrzewania. Odliczą też wydatki na mikroinstalacje wiatrowe oraz montaż magazynów energii i magazynów ciepła. Ulga obejmie też "dachy" oraz drzwi zewnętrzne.

30.12.2024

Za zmniejszenie wartości nieruchomości zawsze należy się odszkodowanie

Nieruchomości

Niedawno Sąd Najwyższy podjął uchwałę rozstrzygającą, że właściciele nieruchomości położonych w strefie ograniczonego użytkowania mają prawo do odszkodowania z samego faktu ustanowienia takiej strefy - nawet, jeżeli zmniejszenie wartości nie ma związku z ograniczeniami obowiązującymi w strefie. To pouczająca lekcja, mogąca mieć zastosowanie w wielu innych przypadkach.

28.12.2024

Od 2025 roku tekstylia osobno, czyli iluzja segregacji

Odpady Nieruchomości

Spółdzielnie mieszkaniowe obawiają się obowiązkowej selektywnej zbiórki tekstyliów i alarmują resort środowiska. Przewidują, że mieszkańcy nadal będą wrzucali stare buty czy ubrania do koszy na zmieszane śmieci. A to zdecydowanie zwiększy prawdopodobieństwo karnych opłat za brak segregacji odpadów.

28.12.2024

WSA: Opłata planistyczna nie musi zostać ustalona bezzwłocznie

Budownictwo Nieruchomości

Jeżeli w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo jego zmianą, wartość nieruchomości wzrosła a właściciel lub użytkownik wieczysty ją zbywa, organ pobiera jednorazową opłatę. Powinna ona zostać ustalona bezzwłocznie po otrzymaniu wypisu z aktu notarialnego. Nie jest to jednak termin prawa materialnego, po którym nie można już wydać decyzji - wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

27.12.2024

Czujki dymu obowiązkowe w każdym nowym mieszkaniu, za kilka lat we wszystkich

Budownictwo Nieruchomości

Nie tylko nowe mieszkania i domy, ale także te zasiedlone od wielu lat, muszą mieć obowiązkowo czujniki dymu, a w niektórych pomieszczeniach także czadu. W wypadku tych pierwszych przepisy wchodzą w życie 23 grudnia br., drugich - dopiero 2030 roku. W praktyce trudno jednak będzie egzekwować ten obowiązek. Natomiast za rok wszystkie obiekty wielkopowierzchniowe, takie jak duże sklepy, będą musiały mieć specjalne oznaczenia przeciwpożarowe.

21.12.2024

Podatek od części garaży spadnie 10-krotnie

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Od 2025 roku wszyscy właściciele miejsc postojowych w budynkach mieszkalnych zapłacą preferencyjną "mieszkaniową" stawkę podatku od nieruchomości (ok. 1 zł za 1 mkw). Dla części osób to 10-krotna obniżka. Skorzystają z niej automatycznie, bez konieczności składania do urzędu gminy informacji IN-1, jeśli złożyli ją w poprzednich latach. Urzędnicy odpowiedzialni za pobór podatku ostrzegają jednak, że może to prowadzić do błędnych ustaleń. Wątpliwości budzi też fakt, że garaże wolnostojące nadal będą opodatkowane wyższą stawką.

21.12.2024

KIS wyjaśnia, jak opodatkować sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości nastąpiło po upływie pięciu lat od nabycia lub wybudowania, podatnik w ogóle nie uzyskuje przychodu, a więc nie płaci podatku i nie składa zeznania rocznego z tego tytułu. W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, okres pięcioletni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę - wyjaśnia Krajowa Informacja Skarbowa.

20.12.2024

Wiatraki 500 metrów od domów. Resort klimatu nie rezygnuje z planów

Środowisko Nieruchomości Energetyka

Zakończyły się konsultacje ustawy liberalizującej zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych. Projekt opracowany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wywołał szeroką dyskusję, także w ramach rządu. Najdalej idące uwagi, odnoszące się do minimalnych odległości między wiatrakiem a zabudowaniami, nie zostały uwzględnione.

19.12.2024

KIS wyjaśnia, jak uzyskać interpretację na temat podatku od sprzedaży nieruchomości

PIT Nieruchomości

Wniosek o interpretację indywidualną składamy, gdy mamy wątpliwości co do stosowania przepisów prawa podatkowego, nie jesteśmy pewni, czy nasze stanowisko jest prawidłowe, a pomyłka może nas sporo kosztować. Pamiętajmy jednak, że w zakresie spraw mniej skomplikowanych, niebudzących wątpliwości, można szybko uzyskać odpowiedź na infolinii KAS – telefonicznie, mejlowo lub na czacie - wyjaśnia Ewa Łuczak, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

18.12.2024

Kredyt "Mieszkanie na start" jednak będzie? Ministerstwo resortu wydało oświadczenie

Domowe finanse Nieruchomości

Pojawiają się sprzeczne informacje o losach rządowego programu "Kredyt na start". W czwartek, 12 grudnia, minister rozwoju Krzysztof Paszyk poinformował, że kredytu nie będzie. Dzień później resort rozwoju opublikował ogólnikowe oświadczenie, z którego już to nie wynika. Wynika natomiast, że w resorcie panuje niezły bałagan, a spory koalicjantów blokują prace nad tym kredytem.

13.12.2024

Decyzje WZ pod ostrzałem zmian i pod presją czasu

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Z jednej strony próba rozprawienia się z chaosem przestrzennym w ramach reformy planowania wydaje się słuszna. Z drugiej jednak narzędzia dobrane do realizacji tego celu nie są już tak zrozumiałe. Dodatkowo nieuzasadnione są ograniczenia zmiany decyzji WZ poprzez nowe rozporządzenie i brak stosownego przepisu przejściowego. Jedno jest pewne – nie można powiedzieć, że inwestowanie w Polsce jest nudne - pisze Maciej Górski, adwokat, partner w kancelarii GPLF oraz członek Komitetu ds. Nieruchomości KIG.

13.12.2024