Najem krótkoterminowy trafił pod lupę skarbówki. Posypią się kary

Nieruchomości

Od 1 lipca Krajowa Administracja Skarbowa może sprawdzać, czy wynajmujący na doby mieszkania na platformie Airbnb czy Booking.com płacą podatki. Weszły w życie przepisy, które nakładają na platformy obowiązek przekazywania danych o wynajmujących fiskusowi. W resorcie sportu trwają też prace nad wdrożeniem obowiązkowej rejestracji mieszkań pod tego rodzaju najem.

02.07.2024

Wycinka drzew i krzewów na działce budowlanej często wymaga zezwolenia

Nieruchomości

W wielu wypadkach wycinka drzew i krzewów wymaga uzyskania zezwolenia w gminie oraz wniesienia opłaty. Jej wysokość zależy od gatunku i wieku drzewa oraz obwodu pnia. Osobom, które zapomną o formalnościach, grożą wysokie kary pieniężne. Mogą sobie też zablokować zabudowę działki.

29.06.2024

Żona nie ma ulgi mieszkaniowej, jeśli spłaci kredyt męża

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Spłata kredytu na nabycie nieruchomości, który został zaciągnięty przez męża, nie stanowi dla żony wydatku na własne cele mieszkaniowe. Nie ma znaczenia, że żona była poręczycielem tego zobowiązania. Prawo do ulgi mieszkaniowej daje tylko spłata kredytu zaciągniętego przez podatnika, nie jego małżonka.

29.06.2024

Nie będzie dodatkowego PCC dla flipperów - Sejm odrzucił projekt

Nieruchomości PCC

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt tzw. ustawy antyflipperskiej autorstwa Lewicy. Posłowie chcieli wprowadzenia dodatkowego podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży mieszkań w krótkim okresie czasu od ich zakupu. Celem miało być opodatkowanie flippowania mieszkań, czyli zakupu w niskiej cenie i szybkiej sprzedaży z zyskiem, by taka działalność przestała być opłacalna. Jednak eksperci ostrzegali ostrzegali, że uderzy to w kupujących, nie w spekulantów.

28.06.2024

Zaświadczenie o zgodności z miejscowym planem nie zawsze będzie potrzebne - po pierwszym czytaniu

Budownictwo Nieruchomości

Nie trzeba będzie przy adaptacji na inny cel lokalu lub budynku dostarczać urzędnikom zaświadczenia potwierdzającego zgodność planowanej inwestycji z miejscowym planem. Prace nad projektem w tej sprawie rozpoczęły się w Sejmie w piątek, 28 czerwca. Zmianę chwalą prawnicy. Uważają, że uprości formalności. Zawsze to o jeden dokument mniej. Ostro jednak protestuje Związek Powiatów Polskich. Ostrzega, że plany potrafią zawierać rażące błędy i niezbędna jest "podkładka", czyli dowód w postaci zaświadczenia, że inwestycja nie narusza planu.

27.06.2024

WSA: Spółka przejmująca nabywa prawo do odszkodowania za nieruchomość

Spółki Nieruchomości

Organ twierdził, że okoliczność nabycia przez spółkę przejmującą wszystkich akcji spółki przejmowanej nie skutkowała przejściem praw do odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie podzielił tego stanowiska i podkreślił, że doszło do sukcesji uniwersalnej, która wywołuje skutki w sferze praw i obowiązków publicznoprawnych.

26.06.2024

Cesja umowy deweloperskiej jednak bez obniżonej stawki VAT

VAT Nieruchomości

Skoro cedent nie dysponował lokalem jak właściciel, to nie mógł w drodze cesji na tym etapie rozporządzić nim jak właściciel. Przedmiotem cesji w tych okolicznościach jest prawo majątkowe, nie towar. Zatem nie można do cesji zastosować stawki obniżonej 8 proc. VAT jak do dostawy lokalu mieszkalnego – stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w poszerzonym siedmioosobowym składzie.

24.06.2024

Nowa, wysoka stawka PCC uderzy w zwykłych Kowalskich, nie tylko we flipperów

Nieruchomości

Posłowie Lewicy chcą, by od przyszłego roku kupujący mieszkania od spekulujących płacili nie standardowe 2 proc. od wartości lokalu podatku od czynności cywilnoprawnych, tylko od 4 do 10 proc. W ten sposób chcą "ucywilizować" rynek mieszkaniowy. Przy okazji mocno uderzają jednak w "zwykłych" sprzedających, którzy z powodów czysto losowych muszą szybko sprzedać swój lokal.

24.06.2024

Dr Kałążny: Zmiany w definicji budowli będą rewolucyjne

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Za rewolucję w podatku od nieruchomości można uznać wprowadzenie do definicji budowli pojęcia całości techniczno-użytkowej. Oznacza to, że podatek należy zapłacić nie tylko od wartości samej budowli (np. sieci lub zbiornika), ale również od urządzeń i instalacji, które są z nią połączone. Skutkiem tych zmian będzie w wielu przypadkach wzrost obciążeń podatkowych - pisze dr Adam Kałążny, partner associate w Deloitte.

21.06.2024

Społeczne Agencje Najmu mają szanse rozwoju, ale potrzebne im wsparcie

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Tańszy wynajem mieszkań z udziałem gmin ma szanse na dalszy rozwój. Zwłaszcza że pustostany w Polsce można liczyć w milionach, a przepisy eksperci oceniają pozytywnie. Zwracają jednak uwagę, by przy prowadzeniu agencji wykorzystywać nie tylko lokale z rynku, ale i gminne pustostany. W dużych miastach SAN-y powinny wynajmować minimum 90-100 mieszkań, wtedy koszty obsługi mogą zostać pokryte przez przychody czynszowe. Przy 30-40 lokalach system może się nie finansować.

20.06.2024

Nowa definicja budowli - podwyżka podatku i liczne spory

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Nieruchomości

Ministerstwo Finansów przedstawiło nową definicję budowli, która nie będzie już odwoływać się do przepisów pozapodatkowych. Według ekspertów, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, projekt wprowadza duże zmiany i przyczyni się do zwiększenia obciążeń podatkowych oraz powstania nowych sporów. Niespodzianką jest odwołanie do pojęcia całości techniczno-użytkowej, czego efektem może być opodatkowanie urządzeń i wyposażenia technicznego związanego z budowlą.

19.06.2024

Firmy mogą dopłacić podatek od terminali kolejowych

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Przy okazji zmian w definicji budowli Ministerstwo Finansów chce rozwiązać problem dotyczący opodatkowania infrastruktury kolejowej. Obowiązujące w praktyce od 1 stycznia 2024 r. zwolnienie z podatku od nieruchomości dla terminali kolejowych zostanie uchylone z mocą wsteczną - od 1 stycznia 2024 r. Przedsiębiorcy, którzy z niego korzystają, będą musieli dopłacić podatek. 8 lipca odbędzie się rozprawa w TSUE dotycząca zwolnienia z podatku w kontekście pomocy publicznej.

14.06.2024

Bez docieplenia milionów bloków dyrektywa budynkowa nie zadziała

Prawo unijne Nieruchomości

To co najbardziej rozpala emocje w wypadku dyrektywy budynkowej, to nie odchodzenie od paliw kopalnych, ale perspektywa wymiany milionów źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Tymczasem to nie sama wymiana kotłów będzie wyzwaniem dla tysięcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, ale poprzedzająca ją termomodernizacja. Miliony budynków to wciąż "wampiry" energetyczne, nie mają szczelnych okien, ani niedocieplonych ścian. A bez tego wymiana kotłów nie ma najmniejszego sensu. 

11.06.2024

Odmrożenie cen prądu i bon energetyczny z podpisem prezydenta

Finanse Nieruchomości Energetyka

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym - poinformowała w poniedziałek kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy wprowadzają m.in. bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także w okresie II półrocza br. cenę maksymalną za energię elektryczną.

10.06.2024

Fundacja rodzinna odzyska swobodę w obrocie ziemią rolną? Jest szansa

Nieruchomości Fundacja Rodzinna

Jest szansa, że fundacje rodzinne będą mogły na nowo swobodnie obracać ziemią rolną powyżej 1 ha. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozważa zmianę przepisów i powrót do ułatwień, które przysługiwały fundacjom przez kilka miesięcy. Potem jednak im je odebrano. Efekt jest taki, że nie mogą zakładać ich rolnicy i spółki prowadzące duże gospodarstwa rolne. Znacznie też utrudniono wnoszenie gruntów rolnych do fundacji. Postulaty, by "poluzować" obrót ziemią, pojawiają się od dawna.

08.06.2024

Zakup gruntu nie zawsze daje prawo do ulgi mieszkaniowej

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Sprzedający mieszkanie uniknie zapłaty podatku, jeśli zainwestuje pieniądze w zakup gruntu pod budowę. Przepisy nie precyzują, w jakim czasie trzeba tam postawić dom - wyjaśnia skarbówka. Własne cele mieszkaniowe można też realizować w domu na terenie gospodarstwa rolnego. To może być jednak ryzykowne, bo odliczenie wydatków na taką nieruchomość często prowadzi do sporów.

01.06.2024

Jak należy traktować przeszkloną ścianę?

Budownictwo Nieruchomości

Okno powszechnie utożsamia się z otworem w ścianie, ewentualnie w dachu, który będzie zapewniał oświetlenie oraz wentylację wnętrza. Intuicyjnie okno kojarzy się z takim elementem, który będzie można otwierać. Sądownictwo administracyjne przyjmuje jednak, że decydującą cechą, by przeszklenie w ścianie uznać za okno, jest jego przejrzystość.

29.05.2024

Fiskus daje ulgę na zakup mieszkania w Hiszpanii

PIT Doradca podatkowy Nieruchomości

Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości w Polsce można zainwestować w innym kraju UE i uniknąć dzięki temu zapłaty podatku dochodowego. Skarbówka potwierdza, że nie ma limitu miejsc, w których realizujemy własne cele mieszkaniowe. Można mieć letnie mieszkanie w Polsce i zimowe w Hiszpanii, a do tego kolejne jako zabezpieczenie na emeryturę. To oznacza, że nawet właściciel pięciu mieszkań skorzysta ze zwolnienia z PIT. Eksperci zwracają jednak uwagę, że stanowisko fiskusa jest niejednolite.

27.05.2024

Nowa definicja budowli to wyzwania dla firm i gmin

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Przedsiębiorcy nie powinni się spodziewać rewolucyjnych zmian w podatku od nieruchomości - zapowiada Ministerstwo Finansów, które przedstawi niedługo projekt zmian realizujących wytyczne Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci ostrzegają, że nawet niewielkie zmiany będą wymagać od przedsiębiorców kilku tygodni przygotowań. Do nowych przepisów zostaną przeniesione regulacje, które dotychczas były przedmiotem sporów, ale to daje też szansę na korzystne ich rozstrzygnięcie.

23.05.2024

Nie będzie można ustalić opłaty adiacenckiej za podział działki? Wadliwy projekt już w Sejmie

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Krócej, bo tylko przez 1,5 roku, samorządy będą mogły żądać od właścicieli nieruchomości opłaty adiacenckiej po wybudowaniu drogi, podziale lub scaleniu działki, albo podłączeniu do wodociągu. Taka propozycja zmiany trafiła właśnie do Sejmu. Dla właścicieli nieruchomości to dobra wiadomość, gorzej z samorządami. Proponowany przepis przejściowy może nawet sparaliżować pobór tej opłaty.

22.05.2024
1  2  3  4  5    17