Prawo.pl
Sąd Najwyższy przesądził, że wspólnik spółki z o.o., który posiada 99 proc. udziałów w kapitale zakładowym tej spółki nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Teraz wspólnicy mogą wznawiać zakończone prawomocnie postępowania i żądać od ZUS zwrotu nienależnie pobranych składek, a także odsetek - pisze Katarzyna Jargiełło, radca prawny w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy.
Katarzyna Jargiełło
29.02.2024
Ubezpieczenia społeczne Spółki Prawo gospodarcze

Więcej czasu na uchwalenie planów ogólnych? Będzie rewizja KPO

Budownictwo Prawo europejskie Ład Przestrzenny
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje renegocjować część kamieni milowych - także ten dotyczący reformy planistycznej. Już od dawna trafiają do resortu apele, żeby przesunąć w czasie obowiązek uchwalenia planów ogólnych. Narzucone bowiem przez przepisy terminy trudno będzie gminom dotrzymać, co grozi paraliżem inwestycyjnym. Od 1 stycznia 2026 r. nie będzie można już budować na obowiązujących dziś zasadach. Dla gospodarki będzie to prawdziwa katastrofa.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.02.2024
Budownictwo Prawo europejskie Ład Przestrzenny
Skokowo zwiększa się liczba nowych i zmienionych przepisów. W 2023 roku ogłoszono aż 143 155 nowych aktów prawnych – ponad 15 tys. więcej niż rok wcześniej. Przynajmniej raz zmieniono natomiast 31 968 aktów. Najczęściej zmieniana była ustawa o PIT. Nadal wiele przepisów wchodzi w życie z datą wsteczną - w momencie publikacji dowiadujemy się, że... ustawa już dawno obowiązuje. To tylko niektóre problemy wskazane w raporcie „Poprawmy prawo”.
Krzysztof Koślicki
29.02.2024
Prawnicy Administracja publiczna
Organ nakazał pracodawcy zwrot środków przekazanych tytułem dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Powodem było wypłacenie pensji na rachunek bankowy, który do nich nie należał. NSA zwrócił uwagę, że pracownicy wskazali ten rachunek w stosownych oświadczeniach. Podkreślił też, że sytuacja osób przebywających w domu pomocy społecznej może stanowić przeszkodę w realizowaniu przewidzianych prawem form przekazywania wynagrodzenia.
Dorian Lesner
29.02.2024
Prawo pracy HR
W 2023 roku 66 proc. firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa, a 34 proc. zauważyło wzrost intensywności prób cyberataków. Połowa organizacji wskazuje na trudności związane z rekrutacją i utrzymaniem wykwalifikowanych pracowników jako największy problem w osiągnięciu odpowiedniego poziomu zabezpieczeń. Z badania KPMG w Polsce wynika, że spadły obawy firm związane z działaniami zorganizowanych grup cyberprzestępczych, które są uznawane za największe zagrożenie w sieci.
Inga Stawicka
28.02.2024
Prawo gospodarcze
Prezes Biura do spraw Substancji Chemicznych, które podlega pod Ministerstwo Zdrowia, ma mieć większe uprawnienia podczas procedury dopuszczania do sprzedaży innowatorskich wyrobów tytoniowych. To jedno z nielicznych założeń do projektu ustawy, które zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Beata Dązbłaż
28.02.2024
Konfederacja przygotowała projekt ustawy wprowadzającej kwotę wolną od tzw. podatku Belki na poziomie 100 tys. zł. Ma on zostać złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu. Posłowie chcą zniesienia tej daniny w odniesieniu do lokat i obligacji. Zmiany rozważa również Ministerstwo Finansów. Minister Andrzej Domański powiedział pod koniec 2023 r., że podatek Belki będzie ograniczony.
Monika Pogroszewska PAP
28.02.2024
PIT
Postępowanie o zatwierdzenie układu to zdecydowanie postępowanie restrukturyzacyjne, które cechuje się najmniejszym formalizmem. Nadzorca układu jest wybierany przez dłużnika i pełni swą funkcję na podstawie zawartej z nim umowy. W praktyce, często rodzi to błędne skojarzenie wśród dłużników, że nadzorca układu pełni taką rolę, jak pełnomocnik przedsiębiorcy - pisze Mateusz Pyka, doradca restrukturyzacyjny.
Mateusz Pyka
28.02.2024
Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Parlament Europejski opowiedział się za odbudową zasobów przyrodniczych

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo europejskie
Do 2050 roku aż 20 proc. obszaru lądowego i tyle samo obszaru morskiego UE zostanie objęte środkami odbudowy zasobów przyrodniczych i wszystkich wymagających tego ekosystemów. Tak zdecydował Europarlament. Na kolejnym etapie porozumienie musi zostać przyjęte przez Radę UE. W praktyce wejście w życie rozporządzenia oznacza między innymi mniej zrębów zupełnych, bardziej różnorodne wiekowo i gatunkowo lasy czy wstrzymanie się od wycinek w starych lasach.
Regina Skibińska
28.02.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Prawo europejskie
Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która zaostrza kary grożące za najpoważniejsze przestępstwa przeciw środowisku i dodaje nowe typy wykroczeń. Ewentualne kary mają grozić zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom. Będą one surowe - z pozbawieniem wolności włącznie. Państwa członkowskie będą mieć dwa lata, by dostosować krajowe przepisy do nowych regulacji.
Inga Stawicka
28.02.2024
Środowisko Prawo europejskie
UOKiK nałożył blisko 2,5 mln zł kary na Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex. Firma narzucała swoim partnerom handlowym ceny sprzedaży węgla. W efekcie nie mogli oni sprzedawać opału taniej. Dystrybutorzy pozornie byli związani z Atex umowami agencji, w rzeczywistości byli jednak niezależnymi podmiotami, które powinny mieć swobodę ustalania cen.
Ret
28.02.2024
Rynek
Osoby z wcześniejszą emeryturą oraz renciści, którzy dodatkowo pracowali w ubiegłym roku, muszą pamiętać o tym, by do końca lutego poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach, jakie osiągnęły w 2023 roku. W tym roku termin upływa w czwartek, 29 lutego. Chodzi o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy też o przychody z prowadzenia działalności gospodarczej.
Grażyna J. Leśniak
28.02.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Bardzo dużo pracowników zgłasza różnego rodzaju zachowania, które uznaje się za zachowania mobbingowe. Dla pracodawców stanowi to coraz większe wyzwanie kompetencyjne i organizacyjne, bo ustalenie, czy faktycznie doszło do mobbingu, a potem rzetelne i obiektywne wyjaśnienie sprawy, wymaga powołania komisji antymobbingowej, o ile taka nie działa w zakładzie pracy. Sam jej skład może nastręczać problemy, bo okrojone w pandemii działy HR już ledwo zipią.
Grażyna J. Leśniak
28.02.2024
Prawo pracy
Po ponad trzech latach opóźnienia jest szansa na to, że w Polsce zacznie być w końcu stosowana unijna dyrektywa ustanawiająca europejski kodeks łączności elektronicznej. Najnowszy projekt w tej sprawie został bowiem pozbawiony kontrowersyjnych propozycji, które znalazły się w wersji przedstawionej przez poprzednią władzę. Przewiduje za to nowe obowiązki dla przedsiębiorców, które z kolei mają wpłynąć korzystnie na wiedzę konsumentów.
Inga Stawicka
28.02.2024
Rynek i konsument Prawo europejskie
Franczyza obudowana dodatkowymi umowami - np. pożyczki, jest obejściem antykoncentracyjnych wymogów prowadzenia aptek. Potwierdziły to orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z lutego tego roku. Samorząd aptekarski alarmuje natomiast w sprawie kolejnej praktyki sieci aptecznych. Polega ona wykupywaniu 49 proc. udziałów spółki prowadzącej aptekę, aby zachować pozór, że kontrola nad apteką nie została przejęta.
Katarzyna Nocuń
28.02.2024
Farmacja
Program „Rozświetlamy Polskę” na razie nie wypalił - na 1214 promes realizację inwestycji rozpoczęły raptem dwa samorządy. Wiele gmin i miast rozważa nawet wycofanie się z niego. Powodem są m.in. trudności prawne i finansowe dotyczące przekazywania gminom praw do dysponowania urządzeniami oświetleniowymi należącymi do spółek energetycznych i zasady wzajemnych rozliczeń nakładów inwestycyjnych.
Robert Horbaczewski
28.02.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wpływ jakości powietrza na jakość pracy. Badanie

Środowisko Prawo pracy BHP Rynek pracy
Aż 88 proc. respondentów najnowszego badania użytkowników Pracuj.pl uważa, że jakość powietrza może wpływać na ich ogólne samopoczucie oraz jakość ich pracy. Niemal 1/3 ankietowanych z kolei wskazuje, że zła jakość powietrza w ich mieście lub dzielnicy może wpłynąć zarówno na ich decyzje mieszkaniowe, jak i zawodowe. Choć to, czy firma dba o środowisko nie jest kluczowe przy wyborze pracodawcy, to wielu kandydatów zwraca uwagę na tę kwestię.
Grażyna J. Leśniak
27.02.2024
Środowisko Prawo pracy BHP Rynek pracy
Mając na uwadze wzrost istotności tematyki środowiskowej w projektach współfinansowanych z Funduszy Europejskich, już na etapie planowania inwestycji warto wdrożyć analizy dotyczące możliwości zastosowania rozwiązań proekologicznych. Z wachlarza wielu opcji można wybrać takie, które będą najbardziej adekwatne w kontekście całej działalności, a dodatkowo mogą przynieść korzyści - czy to ekonomiczne, czy wizerunkowe - pisze Agata Pietrzak, starsza analityk biznesowa w DC CENTRUM Sp. z o. o. 
Agata Pietrzak
27.02.2024
Prawo europejskie
Każda stacja kontroli pojazdów ma być wyposażona w stanowisko specjalistyczne do przeprowadzania badań technicznych ciągników rolniczych i gąsienicowych - przewiduje nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury. Według branży i samorządów to niepotrzebny obowiązek, bo nie każda stacja takie badania będzie wykonywać. Wielu przedsiębiorców, z przyczyn obiektywnych, nie będzie też w stanie zrealizować obowiązku.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
27.02.2024
We wtorek, 27 lutego 2024 r., rozpoczęła się 21. edycja Konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”, organizowanego przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową (KAS). Celem jest propagowanie dobrych praktyk i poprawianie komunikacji z urzędami skarbowymi. Zarząd BCC zaprasza przedsiębiorców do wypełnienia ankiety konkursowej.
Monika Pogroszewska
27.02.2024
Ordynacja Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Konfederacja Lewiatan: Przedsiębiorcy czekają na obniżkę składki zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Rząd chce zmienić zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania: płacenie składki w formie zryczałtowanej albo od przychodu lub dochodu. Zdaniem Konfederacji Lewiatan planowane zmiany nie spowodują jednak zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają przedsiębiorcy.
Grażyna J. Leśniak
27.02.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych. Wskazuje, że odpowiedzią na problemy opodatkowania międzynarodowego ma być wprowadzenie systemu tzw. globalnego podatku minimalnego. Największe firmy międzynarodowe będą podlegały każdego roku sprawdzeniu, czy spełniają wymóg minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania 15 proc.
Monika Pogroszewska
27.02.2024
CIT Rachunkowość
Prezes UOKiK wydał decyzję, w której zakwestionował praktyki serwisu sprzedażowego OLX. Jego zarzuty dotyczą wprowadzania konsumentów w błąd w zakresie pakietu ochronnego, nieudzielania informacji o tym, że produkt można kupić bez usługi serwisowej i mylącego sortowania ofert według najtańszych produktów.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.02.2024
Rynek i konsument
Prawo Unii Europejskiej nie określa sposobu obliczenia obniżki kosztu kredytu hipotecznego w razie jego przedterminowej spłaty - napisał w opublikowanej 22 lutego opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Manuel Campos Sanchez-Bordona. Tocząca się sprawa dotyczy sporu między konsumentką a Santander Bank Polska. Kredyt został spłacony 19 miesięcy po zawarciu umowy.
Patrycja Rojek-Socha
27.02.2024
Domowe finanse Banki Kredyty
Przydomowe schrony i przydomowe ukrycia doraźne wraz z instalacjami i przyłączami niezbędnymi do ich użytkowania zostaną dodane do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę. Takie m.in. zmiany wprowadzi nowelizacja Prawa budowlanego, której projekt w poniedziałek trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
Agnieszka Matłacz
27.02.2024
Budownictwo
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce usunąć przepis z lex deweloper, który zablokował inwestycje - dowiedziało się Prawo.pl. Chodzi o wymóg minimalnej liczby stanowisk postojowych. Wskaźnik jest z sufitu i trudny do zastosowania w praktyce. Jego wejście w życie 12 maja ub. roku skutecznie zniechęciło deweloperów do budowy nowych bloków. Kilkukrotnie podejmowano już próbę usunięcia wskaźnika z przepisów, ale nic z tego nie wyszło.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.02.2024
Budownictwo

Jest renta alkoholowa, świadczenia dla śmiertelnie chorych - brak

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Na renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobami związanymi z chorobą alkoholową z ubezpieczeń społecznych wydaliśmy tylko w 2022 r. 53,1 mln zł. W tym okresie renty pobierało 3 tys. osób. Średni wiek osób, które w 2022 r. otrzymały orzeczenie pierwszorazowe wynosił 51,2 roku - otrzymało je 510 mężczyzn i 194 kobiety – twierdzi MRPiPS. Zdaniem prawników, jest to dobre rozwiązanie i najgorsze, co moglibyśmy zrobić, to odebrać renty w takiej sytuacji. Jednak gorzej potraktowani mogą czuć się śmiertelnie chorzy, którzy muszą pracować, dopóki mają siłę.
Grażyna J. Leśniak
27.02.2024
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Podatnicy wciąż czekają na objaśnienia Ministerstwa Finansów w sprawie IP Box, mimo iż ulga obowiązuje od 2019 roku. Nie wiedzą, jak obliczyć wartość kwalifikowanego IP zawartego w cenie towaru czy usługi. To oznacza, że podobnie jak w poprzednich latach, również w rozliczeniu za 2023 rok wielu przedsiębiorców zrezygnuje z preferencji. Czasu na stosowne obliczenia jest coraz mniej.
Monika Pogroszewska
27.02.2024
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wdrożenie dyrektywy DAC7 nie zmieni dotychczasowych zasad opodatkowania. Warto jednak mieć na uwadze, że nowe obowiązki to zasilanie organów podatkowych określonymi danymi dotyczącymi sprzedaży internetowej. Kontrolujący mogą natomiast wykorzystywać te dane do sprawniejszego typowania podatników do weryfikacji - pisze Magdalena Jaworska, ekspertka e-Izby ds. podatków, partnerka w spółce doradztwa podatkowego Quidea.
Magdalena Jaworska
27.02.2024
Doradca podatkowy Nowe technologie
Większa elastyczność dla konsumentów przy zawieraniu i rozwiązywaniu umów, dostęp do niezależnego narzędzia, które porównuje usługi komunikacji elektronicznej, uruchomienie w Polsce usługi Advance Mobile Location (AML), nowe obowiązki dla branży telekomów - to rozwiązania w projekcie ustawy Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawy wdrażającej. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło konsultacje zmian. Z projektu wyrzucono przepisy lex pilot.
Robert Horbaczewski
26.02.2024