Prawo.pl

UOKiK tropi zmowę przy budowach dróg

Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że dwóch przedsiębiorców mogło wpłynąć na wyniki dziesięciu zamówień publicznych na remonty dróg. Według Urzędu miało to polegać na stosowaniu niezgodnego z prawem mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert.
Jolanta Ojczyk
26.08.2019
Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji
Spółka broniła się przed cofnięciem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Twierdziła, że decyzja w tej sprawie została skierowana do podmiotu, który nie był stroną postępowania. WSA w Bydgoszczy uznał jednak, że przekształcona spółka z o. o. zachowała tożsamość podmiotową ze spółką akcyjną, więc nie było podstaw do stwierdzenia nieważności.
Dorian Lesner
26.08.2019
Ordynacja Spółki
Wiceprezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów został Tomasz Chróstny, były szef departamentu analiz w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Jolanta Ojczyk
26.08.2019
Ochrona konkurencji

Prof. Mariański: Prawo o zarządzie sukcesyjnym nie załatwia wszystkiego

Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Obowiązująca od niedawna ustawa o zarządzie sukcesyjnym stwarza nowe możliwości przejmowania firm rodzinnych przez nowe pokolenie właścicieli. Potrzebne jest jednak budowanie świadomości dotyczącej konieczności jak najwcześniejszego podejmowania działań przygotowawczych dla sukcesji – pisze prof. Adam Mariański.
Adam Mariański
26.08.2019
Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Sejmowa komisja do spraw deregulacji skończyła prace nad liczącymi ponad 700 artykułów dwoma projektami dotyczącymi przetargów. Jeden to nowe prawo zamówień publicznych, drugi to przepisy je wprowadzające. Do obu będą poprawki, a jedna z nich proponuje wprowadzenie postępowania koncyliacyjnego dla wszystkich zamówień.
Jolanta Ojczyk
26.08.2019
Zamówienia publiczne
Gwarancja za roboty budowlane to uproszczona forma dochodzenia należności ze stosunku podstawowego. Gdyby przyjąć inne stanowisko, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe byłoby jedynie poręczycielem i należałoby wtedy wykazać co winien jest dłużnik - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.08.2019
Prawo cywilne Budownictwo

Minister piętnuje firmy importujące żywność

Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Resort rolnictwa i rozwoju wsi opublikował pierwszą listę zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. Minister przyznaje, że te firmy robią to zgodnie z unijnym i polskim prawem, ale tą publikacją chce wywierać presję na te przedsiębiorstwa.
Krzysztof Sobczak
25.08.2019
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
O ciekawych współzależnościach pomiędzy niektórymi środkami egzekucyjnymi i wpływie wyeliminowania jednego z nich na inne wypowiedział się ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Okazuje się, że wąż Esculapa może sprawić, że dom uniknie rozbiórki - pisze dr Maciej Kiełbowski, adwokat z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Maciej Kiełbowski
25.08.2019
Środowisko Budownictwo
Inwestor dostał pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego z garażem, ale zaczął podwyższać teren działki i stawiać mur oporowy. Według wojewódzkiego Sądu administracyjnego nie było to jednak istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu, bo nie oznacza wybudowania całkiem innego obiektu.
Dorian Lesner
24.08.2019
Budownictwo

UOKiK na tropie zmowy cenowej na rynku kosmetyków

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeszukał biura spółki Nesperta, producenta i sprzedawcy lakierów do paznokci marki SEMILAC. Powodem akcji jest podejrzenie dotyczące udziału tej firmy w zmowie cenowej. Nie ujawniono na razie, jaki ma charakter i z kim jest to zmowa.
Krzysztof Sobczak
23.08.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Za sprawą reformy postępowania cywilnego, sądy mogą wcześniej umorzyć wiele zawieszonych spraw. Przeoczenie terminu na podjęcie zawieszonego postępowania może mieć dotkliwe i w praktyce nieodwracalne konsekwencje. Skutkiem nowelizacji może być wiele spraw zakończonych w ten sposób wbrew woli stron - pisze radca prawny Agata Jóźwiak
Agata Jóźwiak
23.08.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
W pierwszej połowie 2019 r. przyjęto 11,8 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu. To wzrost o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – wynika z najnowszej aktualizacji „Barometru stabilności otoczenia prawnego w Polsce”, opracowywanego przez Grant Thornton.
Krzysztof Sobczak
23.08.2019
Do czasu pracy górnika zaliczyć trzeba zebrania przed rozpoczęciem szychty i po niej, w trakcie których składane są raporty i podział czynności pracowników - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Takie orzeczenie wpływa na wysokość 14 pensji i tzw. Barbórek osób zatrudnionych w kopalniach.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.08.2019
Prawo pracy
Lasy państwowe są dobrze zabezpieczone przed pożarami, a w większości palą się lasy prywatne – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Niestety, straż ma często problem z ustaleniem ich właścicieli, co utrudnia działania przeciwpożarowe także w lasach państwowych, które są zazwyczaj po sąsiedzku. NIK zaleca używanie dronów do monitorowania zagrożeń.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.08.2019
Środowisko Administracja publiczna
Przedłużenie gwarancji bankowej nie odniosło skutków prawnych, gdyż przekazane było adresatowi w formie skanu, choć powinno być oryginalne, pod rygorem nieważności - orzekł Sąd Najwyższy i zaznaczył, że spółce powodowej przysługiwało prawo domagania się kar umownych za niewłaściwe wykonanie robót.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.08.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Skoro sąd nie ujawnia publicznie akt sprawy, nie odczytuje ich, to nie ma zagrożenia ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa – tak uznał warszawski Sąd Okręgowy, mimo że zabiegał o to pełnomocnik firmy ubezpieczeniowej. Dodał też, że nie potrzebuje Trybunału Sprawiedliwości UE, ani opinii biegłego od rynków finansowych, by ponieść trud oceny sprawy.
Jolanta Ojczyk
23.08.2019
Prawo cywilne Finanse
Pracownik, który był na zwolnieniu dłużej, niż 30 dni - musi przejść specjalne badania kontrolne. Problem w tym, że na wizytę u lekarza medycyny pracy czeka się nawet kilka tygodni, a pracodawca nie ma prawa dopuścić do pracy osoby, która nie przeszła badań. To błędne koło, które powoduje, że zatrudniony może nie dostać w tym czasie wynagrodzenia, a firma - ponieść dodatkowe koszty.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska Paweł Żebrowski
23.08.2019
Prawo pracy BHP
Diagności laboratoryjni zapowiadają wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, bo nie zgadzają się na nierówne traktowanie zawodów medycznych. Chodzi m.in. o przepisy o odpłatności za szkolenia specjalizacyjne zawarte w ustawie o diagnostyce laboratoryjnej. Diagności muszą płacić, a innym zawodom medycznym finansuje to państwo.
Krzysztof Sobczak
22.08.2019
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Można uzyskać dodatkowe odszkodowanie za opóźniony lot. Eksperci zwracają uwagę na najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który formalizuje drogę dochodzenia dodatkowego odszkodowania od linii lotniczych przez poszkodowanych pasażerów i ułatwia egzekwowanie należnych im praw.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.08.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Co do zasady, wyzbycie się majątku służącego do wykonywania działalności koncesjonowanej nie zwalnia z obowiązku jej prowadzenia, i to pomimo wygaśnięcia koncesji. Inaczej jest, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa w upadłości, gdy adresatem decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki jest syndyk. Tak wynika z orzeczenia Sądu Apelacyjnego - pisze Marek Dolatowski
Marek Dolatowski
22.08.2019
Prawo gospodarcze
Inwestycje mieszkaniowe nie powinny być tworzone z pominięciem planów przestrzennych, ani realizowane tam, gdzie rozpraszają istniejące budownictwo i są daleko od szkół czy innych instytucji – uważają eksperci. Ich lokalizacja powinna zależeć od decyzji rady gminy. Radni mogą wpływać na standardy ustawowe i modyfikować je, ale jak się okazuje, nie bardzo chcą.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.08.2019
Budownictwo
Rozporządzenie precyzyjnie określi rodzaje znaków towarowych i wymagany sposób ich przedstawienia. Będzie ich dziesięć. Parametry techniczne, np. formaty plików, samodzielnie ogłosi Urząd Patentowy RP. Takie zmiany planuje resort przedsiębiorczości. Mają one ułatwić zgłaszanie znaków.
Jolanta Ojczyk
22.08.2019
Prawo gospodarcze
Choć uczelnię od korporacji różni misja, to pewne modele zarządzania są warte zaadaptowania. Świat uczelni wyższych nie jest wyłączony z dobrych reguł zarządzania i musi doskonalić rozwiązania organizacyjne - uważa prof. Łukasz Sułkowski, organizator V Konferencji LUMEN, poświęconej właśnie efektywnemu zarządzaniu na uczelniach.
Monika Sewastianowicz
22.08.2019
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie
Tylko 14 proc. obywateli Unii Europejskiej jest przekonanych, że ma pełną kontrolę nad swoimi danymi udostępnianymi w sieci. Pozostali nie są już tego tacy pewni albo uważają, że po udostępnieniu informacji o sobie w internecie nie mają już na nie żadnego wpływu – wynika z unijnego raportu „Special Eurobarometer 487a”*.
Krzysztof Sobczak
21.08.2019
RODO
Od czerwca nabywca nieruchomości rolnej nie musi już wykazywać rękojmi należytego prowadzenia działalności rolniczej. Zmieniły się warunki tzw. przymusowego wykupu gruntów rolnych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. O zmianach w obrocie ziemią rolną piszą Sylwia Moreu-Żak i Agnieszka Saganowska z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Agnieszka Saganowska Sylwia Moreu-Żak
21.08.2019
Budownictwo Nieruchomości
Sprawa dotyczyła wydobycia kopaliny bez koncesji. Zaangażowane w ten proceder osoby broniły się, że nie uzyskiwały z tego finansowych korzyści. WSA w Gliwicach wskazał, że nawet takie wydobycie realizuje przesłankę wydania decyzji o ustaleniu opłaty podwyższonej, czyli w wysokości czterdziestokrotnej stawki opłaty eksploatacyjnej.
Dorian Lesner
21.08.2019

Samorząd chwali projekt ustawy o zawodzie farmaceuty

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja
Projektowana ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadzi do aptek dodatkowe usługi dla pacjentów i określi czym jest opieka farmaceutyczna. Jednak zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej konieczne jest uzupełnienie projektu ustawy o regulacje uszczegóławiające zasady sprawowania opieki farmaceutycznej.
Krzysztof Sobczak
21.08.2019
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja
Reforma postępowania cywilnego zwiększa opłaty za sprawy prowadzone przez spółki lub ich wspólników. O 250 procent wzrosną opłaty za pozew o uchylenie czy stwierdzenie nieważności uchwały. Spółce trudniej będzie też uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych.
Jolanta Ojczyk
21.08.2019
Prawo cywilne Spółki Zmiany w k.p.c.
Wciąż są bariery inwestowania w PPP – mimo że ta formuła jest coraz bardziej popularna. Powodów jest kilka - w tym samorządy wciąż nie wierzą, że taki projekt może się powieść. Według ekspertów sektor prywatny w Polsce nie jest dość silny, trudno więc znaleźć partnera prywatnego. Do tego banki nie są chętne do finansowania takich przedsięwzięć.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.08.2019
Finanse samorządów
Rząd Wlk. Brytanii jest gotowy do negocjacji w sprawie alternatyw dla zapisów dotyczących mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Płn. (backstopu) - oświadczyło we wtorek biuro premiera. Jak podkreślono w komunikacie, bez zastąpienia zapisu o backstopie nie ma możliwości porozumienia.
Krzysztof Sobczak
20.08.2019
Prawo gospodarcze Prawo europejskie