Prawo.pl
Apel Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wzmocniony 16 tysiącami głosów oddanych pod petycją został zignorowany. Mam wrażenie, że nad tarczą - jako głos doradczy występowali - przedstawiciele dużych jednostek i korporacji, bo zupełnie pominięto głos grupy małych i średnich podmiotów. Wczorajsze zapowiedzi MF brzmią absurdalnie – mówi dr Monika Król-Stępień
Krzysztof Koślicki
20.03.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Coraz więcej firm chce korzystać z elektronicznego sądu polubownego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze
Elektroniczny Sąd Arbitrażowy Ultima Ratio od początku swojej działalności rozpoznał już ponad 100 spraw. Obecnie, w związku z zaistniałą sytuacją, sąd otrzymuje coraz więcej zapytań dotyczących możliwości rozstrzygania sporów. Arbitraż online może być lekarstwem na zamknięte sądy powszechne i odwołane rozprawy w okresie pandemii - pisze Krzysztof Stańko.
Krzysztof Stańko
20.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Za straty wywołane pandemią odszkodowań raczej nie będzie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Wybuch epidemii koronawirusa można zaklasyfikować jako wydarzenie z kategorii siły wyższej. Dlatego, że jest to zdarzenie zewnętrzne, które ma charakter nadzwyczajny - to kryteria, które przyjmują sądy orzekając o odmowie przyznania odszkodowań za straty wynikające z niedotrzymania umów. Ciężar dowodu leży po stronie, która z zobowiązania się nie wywiązała. I wyłącza odpowiedzialność materialną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.03.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Nie da się ominąć fiskusa "na wirusa"

Ordynacja CIT VAT Rachunkowość Koronawirus a prawo
W piątek, 20 marca, mija czas rozliczenia i wpłaty zaliczek na podatki dochodowe. W przyszłą środę trzeba będzie natomiast wysłać jednolite pliki kontrolne i deklaracje VAT. Rząd nie przesunął tych terminów z powodu epidemii koronawirusa. CIT-8 będą mogły złożyć później tylko organizacje pozarządowe, choć najbardziej zależy na tym spółkom.
Krzysztof Koślicki
20.03.2020
Ordynacja CIT VAT Rachunkowość Koronawirus a prawo
Ministerstwo Rozwoju postuluje przesunięcie terminu sporządzenia sprawozdań finansowych o trzy miesiące - ustaliło Prawo.pl. Eksperci nie mają wątpliwości, że to bardzo dobry pomysł. Zarządy firm walczą teraz z wirusowym kryzysem, który może też wpłynąć na wartość należności, zapasów czy inwestycji. Czy biznes dostanie więcej czasu - zależy od resortu finansów. To obiecuje, że taka zmiana będzie.
Jolanta Ojczyk
20.03.2020
Rachunkowość Spółki Koronawirus a prawo

Siła wyższa to odpowiedź Kodeksu cywilnego na koronawirusa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.
Pandemia koronawirusa ma charakter katastrofy naturalnej o szczególnej skali i wpływa na nadzwyczajne zaburzenie stosunków cywilnoprawnych, w tym funkcjonowania firm. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego ułatwiłoby przeciwdziałanie skutkom tej sytuacji, jednak już teraz kodeks cywilny daje wiele możliwości ochrony swoich interesów - pisze adwokat Michał Burtowy.
Michał Burtowy
20.03.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.
Pomorscy przedsiębiorcy zaapelowali do wojewody oraz burmistrzów i prezydentów miast o dofinansowanie pensji pracowników, zaniechanie poboru opłat lokalnych i podatków, wprowadzenia obniżek, wydłużenia terminów regulowania, czy też w uzasadnionych przypadkach umorzenia stawek czynszów w lokalach należących do samorządów. Chcą też odroczenia spłaty składek ZUS.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.03.2020
Prawo gospodarcze
Przedstawiciele ponad 50 organizacji turystycznych i transportowych utworzyli sztab kryzysowy przy Ministerstwie Rozwoju. Wspólnie mają wypracować i przygotować instrumenty wsparcia w związku z nadzwyczajną sytuacją spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz skutecznie je wdrożyć.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2020
Spółki Koronawirus a prawo
Minister Finansów poinfomował, że podpisał rozporządzenie w sprawie rozwiązania bufora ryzyka systemowego. Ma to uwolnić 30 miliardów złotych kapitału, który zwiększy podaż kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw o 40 mld zł.
Jolanta Ojczyk
19.03.2020

MF konkretyzuje pomoc dla firm w zakresie podatków i rachunkowości

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
W czwartek Ministerstwo Finansów przedstawiło rozwiązania, które będzie chciało wprowadzić w celu uproszczeń rozliczeń podatkowych w czasie epidemii koronawirusa. Zaproponowało m.in., że CIT-8 później będą mogły złożyć tylko organizacje pozarządowe, a zaliczki na PIT za kwiecień będzie można zapłacić 1 czerwca, czyli 10 dni później. Zdaniem ekspertów, to stanowczo za mało.
Krzysztof Koślicki
19.03.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Prusik: Jednostronne zawieszenie układów zbiorowych pracy do rozważenia

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Widmo załamania gospodarczego z powodu koronawirusa wymaga nadzwyczajnych regulacji także na polu prawa pracy. Jednym z rozwiązań do rozważenia jest uprawnienie uzwiązkowionych pracodawców do jednostronnego zawieszenia warunków płacowych wynikających z układów zbiorowych pracy, a także regulaminów wynagradzania – pisze radca prawny Adrian Prusik.
Adrian Prusik
19.03.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Czy śmieci wyrzucane przez osoby objęte kwarantanną, należy traktować jak odpady medyczne? Według resortu klimatu i Głównego Inspektoratu Sanitarnego to są zwykłe śmieci. Nie wszyscy jednak zgadzają się z takim stanowiskiem.
Jolanta Ojczyk
19.03.2020
Środowisko Koronawirus a prawo

Wynoszenie dokumentów z firmy i praca zdalna mogą naruszać prawo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy RODO Koronawirus a prawo
Z powodu epidemii koronawirusa biura rachunkowe w dużej mierze pracują zdalnie. Księgowanie w domu i wynoszenie dokumentów klientów z firmy może jednak naruszać przepisy dotyczące ochrony danych osobistych czy tajemnicy przedsiębiorstwa. Eksperci radzą opracować szczegółowe procedury obiegu dokumentów.
Krzysztof Koślicki
19.03.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy RODO Koronawirus a prawo
Polskie przepisy nie zakazują całkowicie organizowania gier hazardowych. Zawierają jedynie regulacje, które mają zmniejszyć dostępność do hazardu i zwiększyć kontrolę nad tą branżą. Dlatego nie można uznać, że naruszają przepisy Karty Praw Podstawowych UE. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
19.03.2020
Prawo gospodarcze
Zamawiający powinien w trybie natychmiastowym dokonać inwentaryzacji planowanych i wszczętych postępowań, ze względu na obecnie znaczące ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa. W związku z tym zasadne jest podejmowanie przede wszystkim niezbędnych działań, do momentu gdy sytuacja ustabilizuje się i zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego – pisze dr Jarosław Rokicki
Jarosław Rokicki
19.03.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Dziurawa tarcza antykryzysowa - biznes punktuje braki

CIT VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy są rozczarowani ogłoszonymi we środę przez rząd rozwiązaniami pakietu antykryzysowego. Wskazują, że brakuje w nim wielu ważnych rozwiązań, które realnie pomogłyby im przetrwać skutki epidemii koronawirusa. Nie było mowy o umorzeniu składek, przełożeniu wdrożenia PPK, przesunięciu terminów płacenia CIT czy ułatwieniach we wprowadzeniu postoju w firmach.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Grażyna J. Leśniak
19.03.2020
CIT VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Coraz częściej słyszy się o konieczności ogłoszenia w Polsce stanu nadzwyczajnego, by lepiej walczyć z epidemią koronawirusa i przesunąć termin wyborów prezydenckich. Rząd odcina się od takich sugestii, ale i tak wprowadza ograniczenia charakterystyczne dla stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej. Ogłoszenie jednego z nich pozwoliłoby na jeszcze większe obostrzenia.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Kontrola stanu technicznego obiektów budowlanych nie musi być przeprowadzana w chwili obecnej, właściciele lub zarządcy obiektów mają cały rok kalendarzowy na to, aby zapewnić jej realizację. przypomina Ministerstwo Rozwoju.
Jolanta Ojczyk
18.03.2020
Budownictwo Koronawirus a prawo
W przypadku odwołania lotu przewoźnik musi zwrócić środki za bilet lub zaproponować inną trasę - to jedna z wytycznych Komisji Europejskiej, które mają zapewnić spójne stosowanie praw pasażerów w UE w czasie pandemii koronawirusa. Komisja podkreśla, że mimo wyjątkowej sytuacji, pasażerowie muszą być pewni swoich praw.
Krzysztof Sobczak
18.03.2020
Rynek i konsument Prawo europejskie

Kodeks Etyki Żywnościowej zadba o bezpieczeństwo konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Bezpieczeństwo konsumenta jest celem nadrzędnym - taka podstawowa zasada znalazła się w Kodeksie...
Krzysztof Sobczak
18.03.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Ministerstwo Finansów opublikowało w środę projekt rozporządzenia, które pozwoli stosować kasy fiskalne w formie oprogramowania na smartfony czy inne urządzenia przenośne. Z nowych rozwiązań skorzystają kierowcy taksówek i świadczący usługi transportu pasażerskiego oraz przeprowadzkowego.
Krzysztof Koślicki
18.03.2020
VAT
Pakiet pod nazwą "Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov - 2" liczy pięć filarów. Jego wartość to 212 miliardów złotych. Nie wszystkie jego szczegóły są jeszcze znane, rząd dopiero opracowuje ustawy, które go wprowadzą.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki
18.03.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Zbliża się kolejny termin raportowania schematów podatkowych. Firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, muszą to zrobić do końca marca. Za brak raportu grożą surowe kary. Zarządy spółek i przedsiębiorcy mogą odpowiadać jak za przestępstwo skarbowe. Kara w takim przypadku może wynieść niemal 25 milionów złotych.
Krzysztof Koślicki
18.03.2020
Ordynacja CIT PIT Spółki

Kryzys w uzdrowiskach - oczekują specustawy i rządowego wsparcia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Objęcie spółek uzdrowiskowych pomocowym programem rządowym, specustawą, w związku z kryzysem wywołanym przez koronawirusa - to postulat Unii Uzdrowisk Polskich i Izby Gospodarczej Uzdrowiska Polskie skierowany do premiera. W swoim wystąpieniu piszą o znaczącym spadku przychodów po wprowadzeniu przez rząd ograniczeń związanych z epidemią.
Krzysztof Sobczak
18.03.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Od 18 marca zmieniają się limity czasowe prowadzenia pojazdów przez kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy osób i rzeczy. Tymczasowe odstępstwa spowodowane są pandemią zakażeń koronawirusa.
Agnieszka Matłacz
18.03.2020
Prawo pracy
Od początku marca obowiązuje nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która pozwala skrócić czas przekształcenia jak i związane z tym procesem koszty. Odejdą m.in.: koszty opinii biegłego i aktu notarialnego związanego z zawarciem umowy spółki przekształconej. O wszystkich istotnych zmianach pisze dr Rafał Trzeciakowski
Rafał Trzeciakowski
18.03.2020
Teoretycznie zmiana umowy z powodu siły wyższej, jaką jest pandemia koronawirusa, nie powinna budzić wątpliwości. Problemy zaczynają się, gdy negocjowane są szczegóły, np. o ile przedłużyć umowę. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przepisami, które z automatu wydłużą umowy o roboty budowlane na czas zagrożenia epidemicznego.
Jolanta Ojczyk
18.03.2020
Zamówienia publiczne Budownictwo
Audytorzy muszą oceniać wpływ różnych zdarzeń na sytuację finansową badanych podmiotów. Jednym z nich jest rozszerzająca się epidemia koronawirusa. Jej skutki mogą wpłynąć na wartość należności, zapasów i inwestycji. W rezultacie biegłym rewidentom wyjątkowo trudno będzie ocenić i zweryfikować deklarowane przez firmy możliwości kontynuowania działalności gospodarczej.
Krzysztof Koślicki
18.03.2020
Rachunkowość Koronawirus a prawo
Do szpitali zakaźnych płynie fala pieniędzy. Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że przekaże 2 mln zł dla placówek zakaźnych, które walczą z koronawirusem. Obecnie w Polsce jest 19 szpitali monoprofilowych przeznaczonych tylko do hospitalizacji chorych z COVID-19 oraz kilkadziesiąt szpitali z oddziałami zakaźnymi.
Katarzyna Nowosielska
17.03.2020
Opieka zdrowotna

Małe i średnie firmy wynajmują gminne lokale - apel o zwolnienie z czynszu

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Małe i średnie firmy
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do samorządów o zwolnienie z opłat czynszowych przedsiębiorców wynajmujących gminne lokale. Mieliby płacić za wodę, ścieki i śmieci. To jego zdaniem jedyny ratunek dla pozbawionych dochodu i wciąż ponoszących koszty firm w obliczu epidemii.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Małe i średnie firmy