W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Natomiast podaczas kampanii wyborczej pomysł nie był jednoznacznie prezentowany. Był przypominany jako jeden z ważnych elementów programu społecznego, ale równocześnie niektórzy politycy PiS zachowywali wobec niego dystans. Projket był ostro krtykowany przez organizacje pracodawców, ale także związki zawodowe częściowo go krytykowały. Pojawił się też pomysł kompromisowy, by była to np. 40-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Czytaj: Pracodawcy nie mówią "nie" czterdziestokrotności>>
 


Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w czwartek, że poprzedniego dnia potwierdził swoim partnerom koalicyjnym, (PiS i Solidarna Polska), że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności". - Myślę, że ten temat zostanie zdjęty z agendy. I miałem wrażenie, że moi rozmówcy przyjmują to ze zrozumieniem - skomentował wicepremier.

Będą polityczne rozmowy

- Kwestie związane z projektem budżetu państwa są otwarte; likwidacja 30-krotności powinny być elementem dialogu ze środowiskiem pracodawców i pracowników - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do wcześniejszych słów lidera Porozumienia.
W podobnym tonie wypowiedział się marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Słyszałem o deklaracjach, że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności. Będą prowadzone polityczne rozmowy, a z jakim efektem trudno jest mi to przewidzieć - powiedział w czwartek.

Czytaj więcej: Po zniesieniu 30-krotności składek może przybyć samozatrudnionych >>

Poważny partner w koalicji

Deklaracja Jarosława Gowina musi być poważnie traktowana, ponieważ po niedzielnych wyborach umocnił on swoją pozycję w rządzącej koalicji. W poprzedniej kadencji jego ugrupowanie Polska Razem (Porozumienie) miało 9 parlamentarzystów, w nowej kadencji będzie ich 18. Obowiązujące prawo pozwala przy takiej liczbie posłów na założenie własnego klubu parlamentarnego.

Pracodawcy dziękują

Dziękujemy wicepremierowi za taką decyzję i poparcie apelu 65 organizacji pracodawców w sprawie utrzymania limitu 30-krotności składek na ZUS - oświadczyła w czwartek Konfederacja Lewiatan. Przedsiębiorcy w liście do Jarosława Gowina dziękują wicepremierowi za podjęcie działań na rzecz utrzymania górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.  Apel w tej sprawie podpisało 65 organizacji pracodawców. Ostrzegają w nim, że zniesienie limitu składek na ZUS  będzie kolejną dużą barierą, która ograniczy możliwość rozwoju gospodarki.