Prawo.pl
Prawa klientów linii lotniczych są chronione mimo pandemii koronawirusa i masowego anulowania rejsów. Mimo trudnej sytuacji, przewoźnicy mają obowiązek zwracać środki za bilet, a to pasażerowie decydują, czy akceptują vouchery - przypomniała w poniedziałek Komisja Europejska.
Krzysztof Sobczak
06.04.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Narolski: Konieczność zawarcia porozumienia to zbędna i czasochłonna procedura

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Dla małych i średnich przedsiębiorców dotkniętych skutkami COVID-19 kluczowym czynnikiem jest czas, w którym przedsiębiorcy otrzymają realne wsparcie. Zaproponowane rozwiązania i procedury - mimo, że w założeniu uproszczone w stosunku do obowiązujących przepisów - nie zapewnią dostatecznego tempa napływu środków pomocowych – uważa adwokat Mirosław Narolski.
Narolski Mirosław
06.04.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Urzędy probiercze nie działają z powodu stanu epidemii. Wobec tego niektóre wagi pozostają bez ważnego atestu, złotnicy nie mogą sprzedawać swoich wyrobów nawet online. Także gazomierze, wodomierze, kasowniki, parkometry, których ważność wygasa muszą być sprawdzane, ale nie będą. Specustawa antykryzysowa pozwala na pół roku odroczyć badanie techniczne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.04.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Rozwiązania pakietu osłonowego anonsują szereg ułatwień dla przedsiębiorców, ale zdają się nie dostrzegać kłopotów jakie od 1 stycznia sprawia znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych - piszą radcowie prawni Weronika Achramowicz i Mikołaj Piaskowski z kancelarii Baker McKenzie.
Mikołaj Piaskowski Weronika Achramowicz
06.04.2020
Prawo gospodarcze

Skarbówka chce mieć więcej czasu na zwrot podatków

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej wnioskują do Ministra Finansów o zdalny dostęp do baz danych. Ma im to umożliwić wykonywanie pracy poza siedzibą urzędów. Przy okazji chcą też wydłużenia terminów zwrotów podatków. Eksperci podkreślają, że ta zmiana będzie miała bardzo negatywne skutki dla firm, których istnienie i tak z powodu epidemii jest zagrożone.
Krzysztof Koślicki
06.04.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Konieczność zawarcia porozumienia z pracownikami to nie jedyny problem w ubieganiu się o dofinansowanie do wynagrodzenia. Brak definicji wynagrodzenia, konieczność ręcznego wpisywania danych pracowników, łącznie z numerem PESEL, nieuwzględnienie różnych okresów przestoju sprawiają, że wypełnienie wniosku to udręka.
Jolanta Ojczyk Grażyna J. Leśniak
06.04.2020
Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus a prawo

Bez KIO trudno sfinalizować przetarg

Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
W okresie stanu epidemii Krajowa Izba Odwoławcza nie przeprowadza posiedzeń ani rozpraw z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego. Dla zamawiających i wykonawców, którzy wygrali przetarg, oznacza to często wstrzymanie podpisania umowy, bo inni uczestnicy odwołali się. A tylko od 1 kwietnia pojawiło się już aż 800 ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Jolanta Ojczyk
06.04.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo

Epidemia zachęca do uznania e-aktów notarialnych

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze
Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa wymuszają nowe, bardziej funkcjonalne spojrzenie na praktykę notarialną, która gwarantowałaby dostęp do notariatu w stanach kryzysowych. Dobrym kierunkiem poszukiwań jest dopuszczenie elektronicznych aktów notarialnych - piszą Ewa Rott-Pietrzyk, Fryderyk Zoll, Dariusz Szostek i Mateusz Grochowski.
Prawo.pl
06.04.2020
Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze
Tarcza antykryzysowa wprowadza też zmiany w prawie spółdzielczym, i to rewolucyjne. Rozszerza kompetencje poszczególnych członków rady i zarządu w spółdzielniach mieszkaniowych, które mogą być zagrożeniem w sytuacji dominujących członków organów – pisze Dariusz Wociór, radca prawny. Zmiany dotyczą też wspólnot mieszkaniowych.
Wociór Dariusz
05.04.2020
Budownictwo Koronawirus a prawo
Ponad 162 tys. wniosków o wsparcie na ochronę miejsc pracy, pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców wpłynęło do soboty. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że najwięcej zgłoszeń dotyczy zwolnienia przedsiębiorców z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za okres od marca do maja.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.04.2020
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Gdyby TSUE podzielił poglądy Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, oznaczałoby to wielki sukces banków. Przekreśliłoby nadzieje na unieważnianie lub „odfrankowienie” umów kredytowych. Prowadziłoby do rozliczania ich po „kursach rynkowych” lub średnich NBP. Aby tak się stało, TSUE musiałby zaprzeczyć całemu swemu dotychczasowemu orzecznictwu.
Dariusz Rozpara
04.04.2020
Kredyty frankowe

Sejm uchwalił specustawę ws. wsparcia realizacji programów operacyjnych

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Sejm uchwalił w piątek bez poprawek specustawę w sprawie wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią COVID-19 w 2020 r. Przewiduje ona m.in. możliwość uznania za kwalifikowane wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach.
Grażyna J. Leśniak
03.04.2020
Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie Koronawirus a prawo

Przywóz sprzętu ochronnego i medycznego bez VAT i akcyzy

VAT Akcyza Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów poinformowało w piątek, że uzyskało zgodę Komisji Europejskiej na zwolnienie z cła i VAT sprzętu ochronnego i medycznego przywożonego do Polski. Obejmie ono towary sprowadzane do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej. Zwolnienie obowiązuje od 30 stycznia do 31 lipca 2020 roku.
Krzysztof Koślicki
03.04.2020
VAT Akcyza Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Polska znosi ograniczenia na eksport leków - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli, gdzie trwają rozmowy w tej sprawie przedstawicieli polskiego rządu z komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. Wprowadzone przez Polskę ograniczenia dotyczyły m.in. ochraniaczy, czepków medycznych, masek i niektórych leków.
Krzysztof Sobczak
03.04.2020
Farmacja Prawo europejskie

Prof. Gładoch: Jeszcze nigdy sytuacja związkowców nie była tak trudna

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
W przeżywających teraz kłopoty przedsiębiorstwach są trzy warianty rozwoju sytuacji. Ale liczę, że zwycięży dialog, sensowna rozmowa z pracodawcą liderów związkowych, którzy wiedzą, że chodzi o przyszłość firmy i utrzymanie miejsc pracy - mówi dr hab. Monika Gładoch, prof. UKSW, kierownik Katedry Prawa Pracy, radca prawny.
Grażyna J. Leśniak
03.04.2020
Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Resort finansów potwierdza, że skarbówka będzie odraczać terminy przeglądu technicznego kas fiskalnych do lipca 2020 roku. Nie nastąpi to jednak automatycznie. Przedsiębiorca musi złożyć stosowny wniosek. Dokument trzeba złożyć przed terminem przeglądu.
Krzysztof Koślicki
03.04.2020
VAT
Odliczenie od podstawy opodatkowania nawet 200 procent wartości darowizny, jednorazowy odpis amortyzacyjny, zerowa stawka VAT, korzystne rozliczenie ulgi badawczo-rozwojowej – takie rozwiązania pojawiły się m.in. w obowiązującej już specustawie. Rząd próbuje zachęcać firmy i osoby prywatne do wsparcia walki z epidemią koronawirusa. Zdaniem ekspertów, to za mało.
Krzysztof Koślicki
03.04.2020
CIT VAT Koronawirus a prawo
Zdumiewająca jest autopoprawka rządu wycofująca przepisy dopuszczające kontakt z sądami online. W chwili obecnej niektóre z nich samodzielnie to regulują - a można było całościowo i odgórnie. Mamy wiele narzędzi prawnych istniejących, albo jako gotowe do przyjęcia projekty, które umożliwiłby wszystkim funkcjonowanie - ocenia profesor Dariusz Szostek
Dariusz Szostek
03.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Jeśli członkowie zarządu spóźnili się ze zgłoszeniem upadłości o siedem miesięcy nie mogą być uniewinnieni - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Chociaż w ocenianym czasie nie wystąpił stan niewypłacalności spółki w znaczeniu strukturalnym, ale już wówczas trwałe zaprzestała ona spłacania długów - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.04.2020
Prawo karne Spółki

Nawet podczas epidemii klauzula siły wyższej nie zawsze do zastosowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Co może zrobić przedsiębiorca, jeśli z przyczyn zupełnie niezależnych od jego działania nie jest w stanie wykonywać umowy, a także jak zabezpieczyć interes swojej firmy w sytuacji, gdy nie jest w stanie spełnić zobowiązania w terminie i ilości wynikających z umowy? - analizują radca prawny Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk i adwokat Dominika Chrabańska.
Dominika Chrabańska Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk
03.04.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Zawieszenie działalności szansą na przetrwanie kryzysu

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
W pierwszym kwartale 2020 roku już ponad 93 tysiące osób zawiesiło prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To o ponad 30 tysięcy więcej, niż w analogicznym okresie 2019 roku. Rekord padł 31 marca br. – tego dnia wpłynęło aż 7697 wniosków o zawieszenie. Dzięki temu unikną płacenia podatków i składek, a część dostanie tzw. postojowe.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki
03.04.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Finansowanie działalności kulturalnej w zmienionej formie, upowszechnianej za pomocą internetu w czasie epidemii, przewiduje rozporządzenie podpisane przez ministra kultury. Wsparcie będzie miało formę programu stypendialnego oraz programu dotacyjnego.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2020
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył 20 tys. złotych kary na spółkę Vis Consulting związaną z branżą telemarketingową, za uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli. Dodatkowo właścicielowi spółki grozi za to odpowiedzialność karna.
Jolanta Ojczyk
02.04.2020
RODO
Chociaż trudno przewidzieć okres trwania oraz ostateczne skutki gospodarcze epidemii, wydaje się, że warto co najmniej rozważyć (szczególnie w przypadku udzielania nowego lub prolongowania istniejącego finansowania) zapisy umowne opisujące następstwa epidemii na wzajemne relacje pomiędzy bankami a kredytobiorcami - pisze Szymon Ostrowski, dyrektor zarządzający, Haitong Bank.
Andrzej Piotrowski Szymon Ostrowski
02.04.2020
Finanse Koronawirus a prawo

Emilewicz: Będzie program 1000 plus dla hoteli

Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Minister Emilewicz zapowiada pomoc dla praktycznie zamkniętej z powodu koronawirusa branży turystycznej, hotelarskiej i touroperatorów. Ministerstwo i Polska Organizacja Turystyczna pracują nad wprowadzeniem specjalnych bonów, które można będzie wydać na wycieczkę lub inne wydarzenie związane z turystyką.
Agnieszka Matłacz
02.04.2020
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej wprowadziły możliwość wysyłania do urzędów skarbowych czynnego żalu w formie elektronicznej. Zdaniem ekspertów, nowe zasady będą miały szeroki wymiar praktyczny. Z tego ułatwienia nie będą mogli jednak skorzystać zwykli podatnicy. W dalszym ciągu niemożliwe pozostaje wysłanie dokumentu w formie skanu czy maila.
Krzysztof Koślicki
02.04.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Gdy pracownik pracuje dodatkowo na podstawie umowy cywilnej zawartej ze swoim pracodawcą, to ten ostatni ma obowiązek opłacania za niego składki na ubezpieczenie. Jest to odpowiedź na nadużycia sprzeczne z ochroną zatrudnionego, choćby w zakresie czasu pracy, czyli problemu nadgodzin - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.04.2020
Ubezpieczenia społeczne
Na etapie prac w Sejmie doszło do bardzo istotnej modyfikacji specustawy dotyczącej COVID-19, poprzez wyeliminowanie z dyspozycji przepisu terminów przewidzianych w prawie cywilnym. Brak szczególnych regulacji w tym zakresie oznacza brak realnej pomocy dla uczestników obrotu prywatnego - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Okręgowego w Krakowie.
Zbigniew Miczek
02.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska przedstawi inicjatywę zmierzającą do zapobiegania zwalnianiu pracowników przez firmy, które są zmuszone do przestoju w związku z pandemią koronawirusa - zapowiedziała w środę jej przewodnicząca Ursula von der Leyen.
Krzysztof Sobczak
01.04.2020
Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Przepisy specustawy dotyczące RDS trafią do Trybunału Konstytucyjnego

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Ta część specustawy w sprawie walki z koronawirusem, która dotyczy funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, zostanie przez prezydenta Andrzeja Dudę skierowana w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. To reakcja na krytykę tych zmian ze strony związków zawodowych i stowarzyszeń pracodawców.
Krzysztof Sobczak
01.04.2020
Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo