Prawo.pl

Rząd zapowiada kolejne wsparcie dla branż dotkniętych ograniczeniami

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Chcemy pomóc przedsiębiorcom, bo to oni się znajdą w trudnej sytuacji, po to, żeby znowu, jak wiosną ratować i uratować jak największą liczbę miejsc pracy - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. A prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys napisał w środę na Twitterze, że w związku z restrykcjami sanitarnymi wdrożona zostanie Tarcza Antykryzysowa 2.0 w celu ochrony miejsc pracy i firm.
Krzysztof Sobczak
04.11.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Nowe cywilne postępowanie dowodowe - trudności interpretacyjne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Zmiany procedury cywilnej w zakresie postępowania dowodowego budzą wiele wątpliwości. Powstało pytanie, czy środki porozumiewania się na odległość dotyczą także przesłuchania świadka, w jaki sposób sąd może wypowiedzieć się co do dowodów z dokumentów pochodzących z innego postępowania. Sędziowie uważają, że trzeba wyszczególnić fakty, które mają być wykazane w dokumencie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Problem beneficjentów rzeczywistych cały czas aktualny

CIT Spółki Compliance Poprawmy prawo
Jeżeli firma nie wykonywała obowiązków w czasie, gdy posiadała status instytucji obowiązanej, to w przypadku kontroli uprawnionego organu nie jest wykluczone, że będzie podlegać karze administracyjnej za niedopełnienie obowiązków ustawowych. Problem jednak w tym, że przepisy w tym zakresie cały czas są pełne wątpliwości – piszą eksperci KPMG w Polsce.
Maciej Sawczuk Wojciech Majkowski
04.11.2020
CIT Spółki Compliance Poprawmy prawo

Wielka reforma procedury cywilnej na razie bez dobrych efektów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Po roku obowiązywania dużego pakietu zmian w procedurze cywilnej, które ich autorzy nazywali "wielką reformą" nie można powiedzieć, że przyniosły one wymierne efekty - ocenił prof. Tadeusz Ereciński. I dodał, że to skutek z jednej strony przeregulowania niektórych mechanizmów, a z drugiej - niedoregulowania tam, gdzie to jest potrzebne. Takie oceny dominują podczas trwającej właśnie konferencji dotyczącej konsekwencji wynikających z nowelizacji k.p.c. 
Krzysztof Sobczak
04.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Coraz mniej polskich leków w aptekach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja
Tylko co trzeci lek kupowany w polskiej aptece pochodzi z krajowej produkcji. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego alarmuje: grozi nam uzależnienie od dostaw leków z zagranicy. I podkreśla, że spada udział rodzimego przemysłu farmaceutycznego w polskim PKB.
Katarzyna Redmerska
04.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Kontakty ze skarbówką najlepiej elektronicznie i zdalnie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów cały czas zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z Krajową Administracją Skarbową. W wyjątkowych przypadkach, w sprawach, których nie można załatwić online, podatnicy będą obsługiwani w urzędach skarbowych.
Krzysztof Koślicki
04.11.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Już od przyszłego roku część firm będzie musiała udostępniać publicznie strategie podatkowe. Problem jednak w tym, że uchwalona przez Sejm ustawa nie zawiera przepisów przejściowych. W rezultacie, nie wiadomo, czy konieczne będzie publikowanie strategii dopiero za 2021 rok, czy może już za 2020. Pozostaje apel do Senatu, by poprawił niejasne przepisy.
Krzysztof Koślicki
04.11.2020
CIT Doradca podatkowy

Miała przyspieszać, sprawia problemy - procedura cywilna do poprawki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Zażalenia poziome, posiedzenia przygotowawcze, przepisy przejściowe, kwestia uzasadnień wyroków - lista problemów ze znowelizowaną rok temu procedurą cywilną jest długa. Postępowania miały być szybsze, ale luki i niedoregulowania je spowolniają. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje więc nad "lekarstwem" - czyli kolejną nowelizacją. Liczy, że wkrótce trafi do uzgodnień międzyresortowych.
Patrycja Rojek-Socha
04.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Nowe przepisy dotyczące inwestycji budowlanych w czasie epidemii sprawiają, że wystarczy rozszerzyć prowadzoną działalność o jakieś praktyki prozdrowotne i już można budować na tych samych zasadach, co do 5 września, czyli bez przejmowania się przepisami, które utrudniają i wydłużają realizację inwestycji w normalnym trybie - mówi Robert Suwaj,
Monika Sewastianowicz
03.11.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Obszar transakcji dokonywanych przez podmioty powiązane w myśl przepisów o cenach transferowych (ang. transfer pricing), jest jednym z najbardziej dynamicznych i podatnych na zmiany w polskim prawie podatkowym. Z kolei do najczęstszych tego typu transakcji należą bez wątpienia pożyczki oraz odpowiednio kredyty i emisje obligacji udzielane wzajemnie przez podmioty – pisze Radosław Chudy z GWW.
Radosław Chudy
03.11.2020
CIT PIT

Rząd przygotowuje dodatkowe fundusze na drogi lokalne

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo
Rząd chce zwiększyć dofinansowanie do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych) o 3 mld zł. A służyć temu mają zmiany w ustawie o Funduszu Dróg Samorządowych oraz niektórych innych ustaw, której projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów.
Krzysztof Sobczak
03.11.2020
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo
Zwiększenie dostępności gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, czyli ograniczenie jednej z podstawowych barier w prowadzeniu działalności inwestycyjnej - to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości.
Krzysztof Sobczak
03.11.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo

Specjalny serwis pomoże w cyfryzacji planowania przestrzennego

Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI
Serwis o cyfryzacji zagospodarowania przestrzennego już działa - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Na portalu udostępnione są informacje i narzędzia, które służą w szczególności jednostkom samorządu terytorialnego do realizacji zadań w zakresie cyfryzacji planowania przestrzennego.
Krzysztof Sobczak
03.11.2020
Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI
Już 27 listopada odbędzie się XVIII Ogólnopolska Konferencja Podatkowa z cyklu „Doradca podatkowy obrońcą praw podatnika”. Przedstawiciele resortu finansów, organizacji zrzeszających przedsiębiorców, eksperci z zakresu ochrony zdrowia oraz doradcy podatkowi z kraju i zagranicy będą mówić o ochronie przedsiębiorców w dobie pandemii. Spotkanie odbędzie się online.
Krzysztof Koślicki
03.11.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Przedsiębiorca jest uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup dla pracowników leków i produktów leczniczych wzmacniających odporność organizmu w okresie epidemii, a także szczepień przeciwko grypie. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
03.11.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Mikro, mały albo średni przedsiębiorca zagrożony utratą płynności finansowej z powodu zamknięcia cmentarzy, który posiada co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży może liczyć na pomoc finansową z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przepisy w tej sprawie opublikowano w poniedziałek wieczorem.
Agnieszka Matłacz
03.11.2020
Małe i średnie firmy
Dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa UE nakłada obowiązek ustanowienia kanałów i procedury na potrzeby dokonywania zgłoszeń wewnętrznych i podejmowania działań następczych, przez podmioty prawne w sektorze publicznym. Warto w inteligentny sposób włączyć w proces wdrażania systemów zgodności wszystkich interesariuszy i właściwe organy rządowe lub samorządowe
Paweł Ludwiczak
03.11.2020
Administracja publiczna Compliance

Od fryzjera do dewelopera – koronawirus znowu pozwala omijać prawo budowlane

Administracja publiczna Budownictwo Koronawirus a prawo
Wraca możliwość omijania reguł prawa budowlanego. Tym razem skorzystać z niej będzie mógł każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność leczniczą i dostanie zgodę wojewody, np. fizjoterapeuta, ale także kosmetyczka czy właściciel firmy dietetycznej. Z drugiej strony samorząd, który będzie chciał wybudować izolatoria, może mieć z tym kłopot.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz
03.11.2020
Administracja publiczna Budownictwo Koronawirus a prawo
Oczywistym powodem tworzenia i utrzymywania rozwiązań niezgodnych z dyrektywą są przypadki, w których ustawodawca chce ograniczyć określone uprawnienia podatnika. Może on jednak wybrać, czy zastosuje w konkretnym przypadku bezpośrednio regulacje unijne, czy niezgodne z nimi przepisy krajowy – tłumaczy Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.
Krzysztof Koślicki
03.11.2020
VAT Prawo europejskie
Ministerstwo Rozwoju, Technologii i Pracy poinformowało właśnie, że już ponad tydzień temu premier Mateusz Morawiecki powołał Annę Kornecką na stanowisko podsekretarza stanu do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Wcześniej funkcję tę pełnił Robert Nowicki, który odszedł wraz z Jadwigą Emilewicz.
Jolanta Ojczyk
02.11.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Otrzymanie subwencji finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju nie wyklucza otrzymania przez przedsiębiorcę pomocy de minimis, czy innej. Wsparcie z PFR liczy się tylko do limitu 800 tys. euro pomocy udzielonej na walkę ze skutkami epidemii koronowirusa, ale należy sumować pomoc dla wszystkich podmiotów powiązanych. Tak wynika z wyjaśnień prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Jolanta Ojczyk
02.11.2020
Koronawirus a prawo
Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w poniedziałek projekt zmian w akcyzie. Do limitu wyprodukowanego piwa, będącego warunkiem ulgi w akcyzie, z której korzystają małe, niezależne browary, nie będzie wliczana ilość usługowo rozlanego przez nie piwa pochodzącego od innych producentów. Dzięki temu z ulgi skorzysta więcej producentów piwa.
Krzysztof Koślicki
02.11.2020
Akcyza Rachunkowość
Resort finansów przygotował aplikację e-mikrofirma, która umożliwia obsługę nowego JPK_VAT z deklaracją. Logowanie do serwisu odbywa się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Wcześniej MF udostępniło formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB.
Krzysztof Koślicki
02.11.2020
VAT Rachunkowość

UOKiK ściga propagowanie piramid finansowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Namawianie konsumentów do udziału w „projekcie” w roli „inwestora” w systemie sprzedaży w zamian za obietnicę wynagrodzenia lub innych korzyści materialnych, które są uzależnione przede od wprowadzenia do systemu kolejnych osób, a nie od sprzedaży czy konsumpcji produktów, to działanie na niekorzyść interesów konsumentów - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
02.11.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Mnóstwo przepisów o VAT niezgodnych z prawem unijnym

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Aż 70 procent wyroków w polskich sprawach rozstrzyganych przez Trybunał Sprawiedliwości UE jest korzystnych dla podatników. Głównie dlatego, że przepisy ustawy o VAT w wielu miejscach cały czas są niezgodne z regulacjami unijnymi. Wynika to albo z braku implementacji dyrektyw, albo z błędów w ich wdrożeniu. Problem jednak w tym, że podatnicy nie mogą bezpośrednio kierować skarg do unijnego sądu, a złe przepisy cały czas obowiązują.
Krzysztof Koślicki
02.11.2020
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Sejm nie poparł poprawki Senatu wykreślającej z tzw. ustawy antycovidowej przepis, który pozwala pozbawić przedsiębiorców pomocy publicznej za naruszenie obostrzeń. Żaden z posłów nie stanął w obronie firm, choć apelował o to rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Biuro Legislacyjne Sejmu też nie zgłosiło uwag do artykułu, który pozwala nie przyznać firmie milionów złotych na podstawie... nieprawomocnej decyzji.
Jolanta Ojczyk
02.11.2020
Koronawirus a prawo
Jest szansa na rozwiązanie problemu unikania opodatkowania przez firmy, które mają na swoim terenie choćby fragment infrastruktury kolejowej, np. bocznice. Resort infrastruktury przygotował projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jednak zaproponował poszerzenie katalogu zwolnień z podatku od nieruchomości, na co samorządowcy nie dawali zgody.
Hanna Hendrysiak
02.11.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Aby skorzystać ze wsparcia przedsiębiorca, który odnotował straty po decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy, będzie musiał wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Co najmniej 50 krzaków daje szanse na wsparcie finansowe od ARiMR.
Patrycja Rojek-Socha
01.11.2020
Będzie nowa ustawa futerkowa, a ta, której projekt dotychczas procedowano, nie będzie rozpatrywana przez Sejm - poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Wcześniej wstrzymano rozpatrzenie przez Sejm kilkudziesięciu poprawek Senatu do "piątki dla zwierząt".
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2020
Małe i średnie firmy
Terenowe oddziały ARiMR i KOWR będą odkupować od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w związku z dniem Wszystkich Świętych. Z kolei koszty poniesione przez samorządy, które prowadzą podobną akcję, mają być refundowane z funduszu Covidoego - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Część samorządów już zapowiedziała pomoc.
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2020
Koronawirus a prawo