Prawo.pl

Ulepszenia w najmowanym mieszkaniu? Nie zawsze opłacalne

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Najemca tylko wyjątkowo znajduje idealne lokum, bywa że mieszkanie lub biuro nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Czasami najemca rozważa wprowadzenie ulepszeń, ale przed taką decyzją powinien zwrócić uwagę, że gdy poniesie na ten cel różnego rodzaju koszty, to może nie uzyskać ich zwrotu. Zdarza się, że po zakończeniu umowy będzie musiał przywrócić lokal do stanu poprzedniego.
Aleksandra Partyk
25.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Ich znaczna część znów...
Jan Górski
24.12.2021
Złe informacje dla osób próbujących udać się na „wątpliwe” zwolnienie lekarskie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz skrupulatniej przygląda się nadużyciom pracowników przebywających na L4 i częściej odbiera zasiłki. W okresie styczeń – wrzesień 2021 r. kwota obniżonych i cofniętych świadczeń sięgnęła 148 832,6 tys. zł. Zdaniem ekspertów, to wciąż niewiele, bo w stosunku do skali nadużyć.
Grażyna J. Leśniak
24.12.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Nawet najbardziej wyszukane świąteczne wpisy na blogach kulinarnych nie zagwarantują blogerom wyłączności na serwowanie barszczu z uszkami według ich „autorskiego” przepisu. Trzeba bowiem udowodnić, że to nie tylko proste ugotowanie zupy, ale coś więcej. Wystarczy też poprzestawiać słowa w przepisie, by uniknąć zarzutu plagiatu.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Polski Ład zacznie obowiązywać za nieco ponad tydzień. Nowelizacja wprowadza m.in. przywileje dla informatyków i programistów. Problem jednak w tym, że z preferencji nie można skorzystać, jeśli współpracuje się z tym samym podmiotem, który był pracodawcą. By skorzystać z nowych przepisów, trzeba więc będzie poszukać innego szefa.
Krzysztof Koślicki
23.12.2021
PIT Rachunkowość Polski Ład
Od czwartku obowiązuje ustawa wprowadzająca nowe zasady i tryb przeciwdziałania nieuczciwym praktykom wykorzystującym przewagę kontraktową. Celem nowych przepisów jest większa ochrona producentów rolnych np. przed dużymi sieciami handlowymi. Ustawa wprowadza też większe kompetencje dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Monika Sewastianowicz Krzysztof Sobczak
23.12.2021
Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Blisko 2,5 mld zł przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu "Racjonalna gospodarka odpadami". Z dotacji i pożyczek mogą skorzystać też jednostki samorządu i ich związki na inwestycje związane z selektywnym zbieraniem odpadów oraz budową instalacji do gospodarowania nimi oraz wykorzystaniem odpadowych paliw w energetyce.
Robert Horbaczewski
23.12.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady
Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o rozpatrzenie pytań prawnych dotyczących sędziów delegowanych do sądów rozpoznających sprawy cywilne. Chodzi o to, że z rzecznictwa TSUE wynika, że w okresie delegowania sędziowie ci nie są objęci gwarancjami niezawisłości i bezstronności, jak to określono w odniesieniu do sędziów orzekających w postępowaniu karnym.
Krzysztof Sobczak
23.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Niektóre prywatne podróże służbowym autem z wyższym podatkiem

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Od 1 stycznia 2022 roku diametralnie zmienią się zasady rozliczania przychodu i podatku dochodowego u pracowników, którzy służbowe samochody wykorzystują również do celów prywatnych. Aktualnie wysokość PIT zależy od pojemności silnika, jednak Polski Ład to zmieni. O daninie przesądzi moc pojazdu - w praktyce w większości przypadków trzeba będzie zapłacić wyższy PIT.
Krzysztof Koślicki
23.12.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Spółki przedwojenne dochodzące odszkodowań za bezprawnie znacjonalizowany majątek będą musiały stawić czoła próbom destabilizacji podejmowanym przez Skarb Państwa. Skuteczność nabycia praw udziałowych przez SP musi budzić wątpliwości. Dlatego kluczowe jest, aby sądy powszechne skrupulatnie badały okoliczności nabycia akcji przez fiskus.
Michał Skrzypek
23.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Rolą samorządu jest przygotowanie adwokatów na wyzwania związane z nowymi technologiami i to zarówno w zakresie edukacji, jak i używania infrastruktury do komunikacji z sądami. Ważne jest też cyberbezpieczeństwo. Dbając o klientów, powinniśmy zadbać o jak najlepszą ochronę tajemnicy adwokackiej i obrończej, także w tym obszarze.
Patrycja Rojek-Socha
23.12.2021
Prawnicy Prawo AI

Żyzne grunty rolne już nie będą takie święte

Samorząd terytorialny Nieruchomości
Po 1 stycznia przyszłego roku łatwiej będzie prowadzić działalność gospodarczą na żyznych gruntach rolnych. Bo dziś bez ich odrolnienia, nie ma co o tym marzyć. Problem jednak w tym, że nowe przepisy nie są precyzyjne i na odrolnieniu gruntu pod jednym budynkiem może się nie skończyć. Niejasna jest np. sytuacja, gdy działalność wiązać się będzie z korzystaniem z przestrzeni wokół budynku, np. podjazdu, parkingu.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.12.2021
Samorząd terytorialny Nieruchomości
Komisja Europejska potwierdziła w środę, że wkrótce możliwe będzie wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność. Obecne przepisy na to jeszcze nie pozwalają. Umożliwią to jednak zmiany w Dyrektywie VAT. Państwa członkowie zyskają większą swobodę w stosowaniu niższych stawek VAT.
Krzysztof Koślicki
22.12.2021
VAT Prawo europejskie
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał spółkę SCA PR Polska (Grupa Intermarche) do zmiany praktyk, które mogły stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej, oraz do zapłaty zaległości wobec dostawców produktów rolno-spożywczych spółki. Ma to pozwolić na szybką poprawę sytuacji dostawców sieci.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.12.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zwolnienie z podatku od subwencji finansowej – czy aby na pewno?

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa
Przedsiębiorcy nie cieszą się w ostatnim czasie sympatią polskiego ustawodawcy, patrząc choćby na rozwiązania wprowadzane w ramach tzw. Polskiego Ładu. Problematyczne są jednak także zasady zwolnienia z podatku umorzenia subwencji finansowej. W przyjętym rozwiązaniu może bowiem czyhać haczyk, a może zwyczajny błąd – piszą Mateusz Kamiński i Jakub Jankowiak z kancelarii FILIPIAK BABICZ LEGAL.
Jakub Jankowiak Mateusz Kamiński
22.12.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa

Od stycznia wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Niemal 29 milionów złotych w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Natomiast najniższa grzywna za wykroczenie - 301 złotych. Wzrost wysokości kar nakładanych na podstawie kodeksu karnego skarbowego ma związek z podwyższeniem kwoty minimalnego wynagrodzenia. W przyszłym roku wyniesie ono 3010 złotych.
Krzysztof Koślicki
22.12.2021
Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Działania służby bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie oceny warunków pracy - z uwzględnieniem wymagań ergonomii - przyczynią się do identyfikacji zagrożeń występujących na stanowiskach pracy oraz wdrożenia działań usprawniających, co może doprowadzić do zmniejszenia liczy wypadków oraz chorób zawodowych.
Krzysztof Zamajtys Grażyna J. Leśniak
22.12.2021
Prawo pracy BHP
Od 8 grudnia 2021 r. obowiązuje ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. To ważny akt zarówno dla podmiotów sektora publicznego, jak i dla biznesu. Zwłaszcza, jeśli zamysłem biznesowym jest innowacyjność, tworzenie produktów czy usług opartych na rozwiązaniach sztucznej inteligencji, bądź na danych.
Marlena Sakowska-Baryła
22.12.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Uchwalone 17 grudnia prawo Lex TVN jest bardzo wadliwe, bo narusza zarówno umowę o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji zawartą z rządem USA, jak i prawo unijne. Odszkodowanie, które zapłaci Polska zawierać będzie kwotę inwestycji oraz utracone korzyści, więc będzie olbrzymie - twierdzi prof. dr hab. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.12.2021
Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Pod koniec listopada rząd przyjął projekt tzw. „ustawy antylichwiarskiej”, wprowadzający szereg zmian na rynku instytucji pożyczkowych. Mogą one wyeliminować z rynku instytucje pożyczkowe na rzecz banków i lombardów, jednocześnie uderzając w rzekomych beneficjentów projektu ustawy – konsumentów.
Agata Szczepańczyk Agnieszka Bartolik Monika Obiegło
22.12.2021
Rynek i konsument Spółki
Zbliża się okres przedświąteczny i w wielu firmach pracodawcy, bądź pracownicy z własnej inicjatywy, zamierzają zorganizować akcje charytatywne w formie zbiórki pieniędzy, zabawek lub żywności na szczytny cel. Warto przy takich działaniach uwzględnić kwestie prawne, aby nie naruszyć przepisów o zbiórkach publicznych – piszą prawniczki Karolina Kołakowska i Julia Janik.
Julia Janik Karolina Kołakowska
22.12.2021
Prawo pracy
Zawód doradcy podatkowego regulowany jest w 11 państwach UE, 16 krajów nie wyodrębniło go na razie, ale proces certyfikacji uprawnień powoli zaczyna się tworzyć. Zdaniem ekspertów, w Polsce można pójść wzorem niemieckim i rozważyć przyznanie przywilejów firmom obsługiwanym przez doradców. Są też pomysły dopuszczenia doradców do orzekania w sądach administracyjnych.
Wiesława Moczydłowska
22.12.2021
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. przedłuża ważność bonu turystycznego - poinformowało Biuro Prasowe KPRP. Zgodnie z nowymi przepisami, do końca września 2022 r. będzie można płacić za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne.
Renata Krupa-Dąbrowska Krzysztof Sobczak
21.12.2021
Rynek i konsument Administracja publiczna

Będzie wsparcie dla dyskotek i klubów tanecznych

Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Powiatowe urzędy pracy będą wypłacać jednorazowe dotacje do 5 tys. zł przedsiębiorcom, którzy z powodu pandemii zostali zmuszeni w połowie grudnia zamknąć kluby, dyskoteki, a także inne miejsca oferujące rozrywkę i rekreację. Informację w tej sprawie przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Krzysztof Sobczak
21.12.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

RPO interweniuje w sprawie opłat za badania techniczne pojazdów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Od 17 lat Minister Infrastruktury nie zmienił opłat za badania techniczne pojazdów. Tymczasem znacznie wzrosły koszty przedsiębiorców prowadzących taką działalność gospodarczą. Prawo przewiduje, że ustalając te stawki, minister powinien uwzględniać koszty wykonywania badań. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy w tej sprawie nie spełniają warunku zgodności z konstytucyjną zasadą proporcjonalności.
Robert Horbaczewski
21.12.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ustawa o wyrobach winiarskich, dostosowująca polskie prawo do nowych przepisów dotyczących wspólnej organizacji rynku wina w Unii Europejskiej jest już z podpisem prezydenta. Nowe przepisy mają uprościć i ujednolicić m.in. wymagania dotyczące wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność związaną z wyrobem lub rozlewem wyrobów winiarskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.12.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, która umożliwi przekazanie spółek rolnych do Ministerstwa Aktywów Państwowych w celu utworzenia holdingu spożywczego. Jednym z jego zadań będzie walka ze zmowami cenowymi i przewagą kontraktową wielkich firm skupujących od rolników płody rolne.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.12.2021
Rynek Prawo gospodarcze
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał decyzję Prezesa UOKiK z 2019 r. w sprawie nałożenia na spółkę Polkomtel kary w łącznej wysokości ponad 50 mln zł za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Urząd uznał, że przez sposób ukształtowania oferty dostępu do internetu przez Polkomtel klienci nie byli świadomi, że za słuchanie radia on-line lub oglądanie filmów w internecie będą musieli ponosić dodatkowe opłaty.
Krzysztof Sobczak
21.12.2021
Rynek i konsument
Orange Polska ma wypłacić abonentom rekompensatę za aktywację serwisów podmiotów trzecich i usług nietelekomunikacyjnych spółki – taki obowiązek nakłada na firmę decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakwestionowano m.in. brak oznaczenia, że kliknięcie przycisku „OK” oznacza zamówienie z obowiązkiem zapłaty oraz brak potwierdzania warunków umów na trwałym nośniku.
Krzysztof Sobczak
21.12.2021
Rynek i konsument

NIK: Przepisy nie zapobiegają marnowaniu żywności, trzeba je poprawić

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo gospodarcze
W Polsce wciąż brakuje kompleksowego systemu monitorowania i ograniczania skali marnowania żywności. Nie pomogło uchwalenie ustawy, która miała temu zapobiegać. Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że przepisy trzeba poprawić - m.in. dlatego że obowiązujące regulacje dotyczą handlu, a najwięcej jedzenia trafia do śmieci w naszych domach - aż 60 proc.
Agnieszka Matłacz
21.12.2021
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo gospodarcze